Monitor Polski 1998 Nr 35 poz. 493 - Ustalenie wytycznych dla wojewódzkich komisarzy wyborczych i ich zastępców w sprawie sprawdzania prawidłowości ustalenia w okręgach wyborczych wyników głosowania i


UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ

z dnia 5 października 1998 r.

ustalająca wytyczne dla wojewódzkich komisarzy wyborczych i ich zastępców w sprawie sprawdzania prawidłowości ustalenia w okręgach wyborczych wyników głosowania i wyników wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i do Rady miasta stołecznego Warszawy, zarządzonych na dzień 11 października 1998 r., oraz w sprawie ogłaszania przez wojewódzkich komisarzy wyborczych wyników tych wyborów na obszarach województw.

(M.P. z dnia 9 października 1998 r.)


Na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 182 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:


§ 1. Ustala się wytyczne dla wojewódzkich komisarzy wyborczych i ich zastępców w sprawie sprawdzania prawidłowości ustalania w okręgach wyborczych wyników głosowania i wyników wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i do Rady miasta stołecznego Warszawy, zarządzonych na dzień 11 października 1998 r., oraz w sprawie ogłaszania przez wojewódzkich komisarzy wyborczych wyników tych wyborów na obszarach województw, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2. Określa się wzór obwieszczenia wojewódzkiego komisarza wyborczego o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa oraz do Sejmiku Województwa, stanowiący załącznik nr 2 do uchwały.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYTYCZNE

dla wojewódzkich komisarzy wyborczych i ich zastępców w sprawie sprawdzania prawidłowości ustalania w okręgach wyborczych wyników głosowania i wyników wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i do Rady miasta stołecznego Warszawy, zarządzonych na dzień 11 października 1998 r., oraz w sprawie ogłaszania przez wojewódzkich komisarzy wyborczych wyników tych wyborów na obszarach województw

Ilekroć w treści "Wytycznych" powołuje się przepisy Ordynacji z 1998 r., oznacza to ustawę z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602); powołanie przepisów ustawy warszawskiej oznacza ustawę z dnia 25 marca 1994 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 48, poz. 195 i Nr 86, poz. 396 oraz z 1995 r. Nr 124, poz. 601).
Ilekroć w "Wytycznych" jest mowa o województwach, należy przez to rozumieć województwa określone w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa (Dz. U. Nr 96, poz. 603 i Nr 104, poz. 656).
I.   Sprawdzanie prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych
Do zadań wojewódzkich komisarzy wyborczych i ich zastępców należy sprawdzenie prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych utworzonych dla wyborów rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz Rady miasta stołecznego Warszawy i rad dzielnic w gminie Warszawa-Centrum (art. 127 ust. 1, art. 155 ust. 1 i art. 180 ust. 2 Ordynacji z 1998 r. oraz art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy warszawskiej).
Sprawdzania prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów do rad gmin, rad miejskich w miastach na prawach powiatów i rad powiatów dokonują wojewódzcy komisarze wyborczy i zastępcy wojewódzkich komisarzy wyborczych zgodnie z właściwością terytorialną określoną w załączniku do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 12 sierpnia 1998 r. w sprawie trybu pracy wojewódzkich komisarzy wyborczych i zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych oraz wytycznych do realizacji ich zadań (Monitor Polski Nr 27, poz. 387). Zgodnie z § 5 pkt 8 lit. e) tej uchwały do wyłącznej kompetencji wojewódzkich komisarzy wyborczych należy sprawdzenie prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów we wszystkich okręgach wyborczych utworzonych dla wyboru sejmików województw. Do właściwości Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Warszawie należy również sprawdzenie prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach utworzonych dla wyboru Rady miasta stołecznego Warszawy i dla wyboru rad dzielnic w gminie Warszawa-Centrum.
1.   Przyjmowanie przez wojewódzkich komisarzy wyborczych i ich zastępców protokołów z wyborów wraz z protokołami głosowania w obwodzie głosowania
Przekazanie wojewódzkim komisarzom wyborczym i ich zastępcom protokołów z wyborów, wraz z zestawieniami dotyczącymi każdego okręgu wyborczego i protokołami obsadzenia mandatów bez głosowania oraz protokołów głosowania w obwodach, następuje w sposób określony w części III pkt 11 wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej dla terytorialnych komisji wyborczych dotyczących ustalania wyników głosowania i wyników wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz do Rady miasta stołecznego Warszawy, zarządzonych na dzień 11 października 1998 r. (Monitor Polski Nr 34, poz. 491).
Wojewódzcy komisarze wyborczy otrzymują od wojewódzkich komisji wyborczych po jednym egzemplarzu protokołu z wyborów do sejmiku województwa wraz z zestawieniami wyników głosowania w okręgu wyborczym i protokołami głosowania w obwodach głosowania, a także protokoły zbiorczych wyników głosowania w okręgu i w jego części, sporządzone przez powiatowe komisje wyborcze bądź miejskie komisje wyborcze w miastach na prawach powiatu.
Wojewódzcy komisarze wyborczy otrzymują także drugi egzemplarz protokołu wyborów do sejmiku województwa wraz z zestawieniami, przeznaczony dla Państwowej Komisji Wyborczej. Protokół ten należy dostarczyć Państwowej Komisji Wyborczej wraz z obwieszczeniem o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa (art. 180 ust. 1 Ordynacji z 1998 r.).
Terytorialne komisje wyborcze, które przy ustalaniu wyników głosowania i wyborów korzystały z technik informatycznych, przekazują wraz z protokołami dane zarejestrowane na nośnikach magnetycznych lub optycznych.
Zasadą jest natomiast przekazywanie nośników optycznych z danymi liczbowymi przez wojewódzkie komisje wyborcze.
Przyjmowanie protokołów przez wojewódzkich komisarzy wyborczych, ich zastępców lub upoważnione osoby dokonywane jest protokolarnie po przeliczeniu protokołów i zestawień oraz sprawdzeniu ich kompletności (z uwzględnieniem wkładek i załączników). Terytorialne komisje otrzymują pisemne potwierdzenie przyjęcia wymienionych protokołów (ze wskazaniem rodzaju i ilości) i innych dokumentów oraz nośników magnetycznych lub optycznych (opatrzonych informacją o ich zawartości).
2.   Sprawdzenie wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych
1)   Zakres sprawdzania wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych
Sprawdzenie prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych, dokonywane przez wojewódzkich komisarzy wyborczych i ich zastępców, polega na zbadaniu poprawności sporządzenia protokołów głosowania w obwodach oraz prześledzeniu wszystkich czynności dokonywanych przez terytorialne komisje wyborcze w celu ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów, a także na sprawdzeniu prawidłowości dokonania wszystkich obliczeń prowadzących do ustalenia tych wyników.
Dokumentami podstawowymi przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyborów w okręgach wyborczych są protokoły głosowania w obwodach.
Sprawdzenie prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyborów w okręgach wyborczych, polegające jedynie na analizie prawidłowości sporządzenia zestawień oraz protokołów wyborów bez badania prawidłowości wszystkich obliczeń, prowadzonych na danych z protokołów głosowania w obwodach, nie spełnia wymagań wynikających z przepisów Ordynacji z 1998 r.
2)   Wykorzystanie techniki informatycznej
Zaleca się wojewódzkim komisarzom wyborczym i ich zastępcom wykorzystanie techniki informatycznej przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych, przy zachowaniu następujących zasad:
Wykorzystanie techniki informatycznej na wniosek wojewódzkiego komisarza wyborczego lub zastępcy wojewódzkiego komisarza wyborczego zapewniają delegatury Krajowego Biura Wyborczego jednolitym w skali kraju oprogramowaniem, przydatnym przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania w obwodach i wyników głosowania i wyborów w okręgach wyborczych.
Oprogramowanie uwzględnia przepisy Ordynacji z 1998 r. oraz dysponuje bazą danych i funkcjami umożliwiającymi w szczególności: sprawdzenie kandydowania poszczególnych kandydatów tylko do jednej rady (przestrzegania art. 8 ust. 1 Ordynacji z 1998 r.) oraz sprawdzenie uwzględnienia w protokołach głosowania w obwodach przypadków skreślenia kandydatów lub unieważnienia rejestracji list, dokonanych po wydrukowaniu kart do głosowania, również w dniu poprzedzającym dzień wyborów.
Wdrożenie techniki informatycznej wymaga wprowadzenia do systemu informatycznego kompletu danych liczbowych z protokołów głosowania w obwodach w wyborach rad gmin, rad w miastach na prawach powiatu, rad powiatów, a w Warszawie również z protokołów głosowania w obwodach w wyborach Rady miasta stołecznego Warszawy i rad dzielnic w gminie Warszawa-Centrum.
Wprowadzanie danych liczbowych z protokołów głosowania w obwodach nastąpi na polecenie wojewódzkiego komisarza wyborczego. Dane z każdego protokołu głosowania w obwodzie będą wprowadzane do lokalnej bazy danych przez dwóch operatorów i warunkiem ich zarejestrowania będzie zgodność tych danych (dwukrotne wprowadzenie takich samych danych).
System zbada prawidłowość relacji arytmetycznych pomiędzy liczbami z poszczególnych protokołów głosowania w obwodach i zasygnalizuje ewentualne występowanie nieprawidłowości. Wojewódzcy komisarze wyborczy i ich zastępcy będą mogli uzyskać informacje o danych liczbowych wprowadzonych do systemu informatycznego, co umożliwi porównanie wprowadzanych danych z liczbami w protokołach głosowania w obwodach.
Nie jest konieczne wprowadzanie do systemu informatycznego na potrzeby wojewódzkich komisarzy wyborczych danych z protokołów głosowania w obwodach w wyborach do sejmików województw, zakłada się bowiem, że z oprogramowania przygotowanego na zlecenie właściwych wojewodów będą korzystały wszystkie wojewódzkie komisje wyborcze. Wojewódzcy komisarze wyborczy wraz z protokołami otrzymają nośniki optyczne z wprowadzonymi wszystkimi danymi z protokołów głosowania w obwodach w wyborach do sejmików województw.
Wojewódzcy komisarze wyborczy będą mogli porównać dane liczbowe z protokołów głosowania w obwodach w wyborach do sejmików województw z danymi zarejestrowanymi na nośnikach optycznych, przekazanych przez wojewódzkie komisje wyborcze.
Po zarejestrowaniu danych ze wszystkich protokołów głosowania w obwodach głosowania program umożliwia wydrukowanie wyników głosowania w poszczególnych okręgach w wyborach do danej rady. W wyborach proporcjonalnych (do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, rad w miastach na prawach powiatu i rad powiatów) program dokonuje podziału mandatów pomiędzy listy okręgowe w poszczególnych okręgach, po uprzednim ustaleniu (w wyborach do rad w miastach na prawach powiatu i rad powiatów), na które listy kandydatów w wyborach do danej rady oddano co najmniej 5% ważnie oddanych głosów.
Program pozwoli na ustalenie, którzy kandydaci z poszczególnych list uzyskali mandaty. W przypadkach gdy o uzyskaniu mandatu decyduje kolejność umieszczenia kandydata na liście (preferująca kandydatów najwyżej umieszczonych lub alfabetyczna), program nie ustala tej kolejności. Program nie dokonuje rozstrzygnięcia również w przypadkach, gdy o uzyskaniu mandatu decyduje losowanie. W tego rodzaju przypadkach wojewódzcy komisarze wyborczy lub ich zastępcy ustalają kolejność umieszczenia kandydatów na listach oraz prawidłowość ustaleń z przeprowadzonego losowania.
Wojewódzcy komisarze wyborczy korzystają z techniki informatycznej przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych utworzonych dla wyborów sejmików województw w takim samym zakresie, jak w okręgach utworzonych dla wyborów rad powiatów, z tą jedynie różnicą, że program pozwala dodatkowo na sprawdzenie poprawności sporządzenia zbiorczych protokołów głosowania w okręgach wyborczych oraz w powiatach lub miastach na prawach powiatu nie będących okręgami wyborczymi w wyborach do sejmiku województwa.
Zakończenie procesu przetwarzania danych pozwala na uzyskanie wydruku zawierającego dane liczbowe, jakie powinny być wpisywane w protokole wyborów do danej rady.
3)   Postępowanie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przy ustalaniu wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w ustaleniu wyników głosowania lub wyników wyborów w okręgu wyborczym wojewódzki komisarz wyborczy lub jego zastępca zarządza ponowne ustalenie tych wyników i zawiadamia o tym niezwłocznie Państwową Komisję Wyborczą (art. 127 ust. 2, art. 155 ust. 2 i art. 180 ust. 2 Ordynacji z 1998 r. oraz art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy warszawskiej).
W postanowieniu wydanym w omawianej sprawie wojewódzki komisarz wyborczy lub jego zastępca, po stwierdzeniu istoty nieprawidłowości, wskazuje sposób jej usunięcia. Zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o zarządzeniu ponownego ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów następuje przez przesłanie kopii postanowienia faksem, a następnie pocztą. Wraz z postanowieniem przekazywane są terytorialnej komisji wyborczej protokoły głosowania w obwodach, jeśli są one potrzebne do usunięcia nieprawidłowości (np. jeśli zestawienia wyników głosowania w okręgu zawierają dane ustalane w sposób prawidłowy, a nieprawidłowość wystąpiła tylko w protokole wyborów, to zwracanie protokołów głosowania w obwodach jest zbędne).
Usunięciu w omawianym trybie podlegają również nieprawidłowości w ustaleniu wyników głosowania nie mające wpływu na ustalenie wyników wyborów.
Terytorialna komisja wyborcza, zobowiązana postanowieniem wojewódzkiego komisarza wyborczego lub jego zastępcy do ponownego ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów w okręgu wyborczym, niezwłocznie wykonuje konieczne czynności oraz sporządza w miejsce dokumentów wadliwych nowe zestawienie wyników głosowania w okręgu wyborczym i nowy protokół wyborów.
Nowe dokumenty są opatrywane datą ich sporządzenia oraz napisem na pierwszej stronie w górnym prawym rogu odpowiednio "ponowne ustalenie wyników głosowania" lub "ponowne ustalenie wyników wyborów".
Przedstawiony wyżej tok postępowania stosuje się również w przypadku konieczności usunięcia przez obwodowe komisje wyborcze nieprawidłowości w protokołach głosowania w obwodzie.
W przypadku gdy nieprawidłowości w ustaleniu wyników głosowania lub wyników wyborów w wyborach sejmiku województwa powstały przy ustalaniu zbiorczych wyników głosowania w powiecie lub w mieście na prawach powiatu (stanowiących część okręgu wyborczego) albo przy ustalaniu zbiorczych wyników głosowania w powiecie na obszarze okręgu wyborczego, wojewódzka komisja wyborcza przekazuje postanowienie wojewódzkiego komisarza wyborczego powiatowej komisji wyborczej (lub komisji wyborczej w mieście na prawach powiatu) w celu usunięcia nieprawidłowości. Jeśli nieprawidłowość wynika z zapisów w protokole zbiorczych wyników głosowania na obszarze powiatu lub miasta na prawach powiatu nie stanowiących okręgu wyborczego w wyborach sejmiku województwa, to również i te terytorialne komisje wyborcze są zobowiązane do usuwania nieprawidłowości w sporządzanych przez siebie protokołach.
W zależności od potrzeb, przy usuwaniu nieprawidłowości są powtarzane czynności przewidziane w art. 120-126 Ordynacji z 1998 r. Terytorialne komisje wyborcze obowiązane są podać do wiadomości publicznej poprawione wyniki głosowania i wyniki wyborów w okręgach wyborczych (art. 125 Ordynacji z 1998 r.). Dotyczy to również powiatowych komisji wyborczych i komisji wyborczych w miastach na prawach powiatu ustalających wyniki głosowania na obszarze powiatu, miasta, okręgu wyborczego w wyborach do sejmiku województwa.
Po otrzymaniu poprawionych protokołów wojewódzcy komisarze wyborczy lub ich zastępcy dokonują ponownego sprawdzenia prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych. Sposób i zakres sprawdzenia należy dostosować do rodzaju stwierdzonych wcześniej nieprawidłowości. Przy ponownym sprawdzeniu można korzystać z techniki informatycznej.
II.  Sporządzenie obwieszczenia o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa i podanie go do publicznej wiadomości
Niezwłocznie po sprawdzeniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych utworzonych dla wyborów rad gmin, rad w miastach na prawach powiatu, rad powiatów znajdujących się na obszarze danego województwa i usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości zastępcy wojewódzkiego komisarza wyborczego przekazują wojewódzkiemu komisarzowi wyborczemu protokoły wyborów do tych rad, wraz z zestawieniami wyników głosowania w okręgach wyborczych, i nośniki magnetyczne z danymi zarejestrowanymi przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych. Kopie tych dokumentów pozostają u zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych.
Protokoły głosowania w obwodach przekazane przez terytorialne komisje wyborcze zastępcom wojewódzkich komisarzy wyborczych pozostają w dyspozycji zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych i nie są przekazywane wojewódzkim komisarzom wyborczym.
Wojewódzki komisarz wyborczy na podstawie protokołów wyborów, sporządzonych przez terytorialne komisje wyborcze działające na obszarze województwa, sporządza, według wzoru ustalonego przez Państwową Komisję Wyborczą, obwieszczenie o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa.
Przy sporządzeniu obwieszczenia wojewódzki komisarz wyborczy może korzystać z techniki informatycznej. Na polecenie wojewódzkiego komisarza wyborczego dokonuje się scalenia lokalnych baz danych z uwzględnieniem wyników głosowania i wyborów do rad znajdujących się na obszarze objętym właściwością wojewódzkiego komisarza wyborczego i jego zastępców, co umożliwi sporządzenie makiety obwieszczenia o wynikach głosowania i wynikach wyborów do rad na obszarze województwa i sejmiku województwa (art. 182 ust. 1 i 2 Ordynacji z 1998 r.).
Sporządzając obwieszczenie dostosowuje się rubryki wzoru do wyników wyborów w poszczególnych okręgach wyborczych. W obwieszczeniu nie zamieszcza się opisów czynności lub rubryk, które nie mają odniesienia do wyborów w danym okręgu. Informacje o kandydatach, którzy uzyskali mandaty bez przeprowadzenia głosowania w okręgach wyborczych (numer i oznaczenie listy oraz imię i nazwisko kandydata), należy podać modyfikując odpowiednie rubryki wzoru obwieszczenia dotyczące wyników wyborów w okręgach wyborczych.
Wyciąg z obwieszczenia wojewódzkiego komisarza wyborczego przeznaczony do rozplakatowania na obszarze gminy (art. 183 Ordynacji wyborczej z 1998 r.) obejmuje:
a)   część I obwieszczenia w całości,
b)   dane z części II obwieszczenia w zakresie:
-    wyników wyborów do rady gminy we wszystkich okręgach z uwzględnieniem imion i nazwisk wybranych radnych ze wskazaniem numerów i oznaczeń list, z których kandydowali,
-    wyników wyborów do rady miasta w mieście na prawach powiatu, we wszystkich okręgach wyborczych, z uwzględnieniem imion i nazwisk wybranych radnych oraz wskazaniem numerów i oznaczeń list, z których kandydowali,
-    wyników wyborów w okręgu wyborczym w wyborach do rady powiatu, obejmującym daną gminę, z uwzględnieniem imion i nazwisk radnych wybranych w tym okręgu i wskazaniem numerów i oznaczeń list, z których kandydowali (nie dotyczy to miast na prawach powiatu),
-    wyników wyborów w okręgu wyborczym w wyborach do sejmiku województwa, obejmującym daną gminę, z uwzględnieniem imion i nazwisk radnych wybranych w tym okręgu i wskazaniem numerów i oznaczeń list, z których kandydowali,
a także
-    liczby nie obsadzonych mandatów według okręgów wyborczych w wyborach do odpowiednich rad.
Zapis elektroniczny treści obwieszczenia wojewódzkiego komisarza wyborczego jest transmitowany do Państwowej Komisji Wyborczej z komputera w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego służącego do edycji obwieszczenia.
Rozplakatowanie wyciągów z obwieszczeń na obszarze każdej gminy jest zadaniem wojewódzkich komisarzy wyborczych, którzy w wykonaniu tego zadania korzystają z pomocy delegatur Krajowego Biura Wyborczego, pokrywających koszty wydrukowania obwieszczeń i ich rozplakatowania.
Obwieszczenia wojewódzkich komisarzy wyborczych są w całości ogłaszane w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Jeden egzemplarz obwieszczenia wojewódzcy komisarze wyborczy lub osoba przez nich upoważniona przywożą niezwłocznie do Państwowej Komisji Wyborczej.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Wzór

OBWIESZCZENIE

WOJEWÓDZKIEGO KOMISARZA WYBORCZEGO

               w ...........................
               z dnia .............. 1998 r.
             o wynikach wyborów do rad na obszarze
             województwa ........................
           oraz do Sejmiku Województwa ..........
        przeprowadzonych w dniu 11 października 1998 r.

                           CZĘŚĆ I

W dniu 11 października 1998 r. na obszarze województwa
................. przeprowadzono wybory do:

A. .............. rad gmin liczących do 20 tys. mieszkańców
1. W wyborach do tych rad w ..... okręgach wyborczych wybrano
  ....................... radnych.
  W ......... okręgach nie przeprowadzono głosowania,
  ponieważ został zarejestrowany tylko jeden kandydat.
  W okręgach tych uznano za wybranych ..................
  radnych, a ................ mandatów pozostało nie
  obsadzonych.
  W .......... okręgach wyborów nie przeprowadzano wobec
  niezarejestrowania żadnej listy kandydatów i z tego powodu
  .................. mandatów pozostało nie obsadzonych.
2. W wyborach do rad gmin liczących do 20 tys. mieszkańców
  liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła
  ............................ . W głosowaniu wzięło udział
  (oddało karty ważne) ...................... wyborców, co
  stanowi ............ % uprawnionych do głosowania.
B. .......... rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców
1. W wyborach do tych rad w ............. okręgach wyborczych
  wybrano ............. radnych.
  W ............. okręgach nie przeprowadzano głosowania,
  ponieważ liczba zarejestrowanych kandydatów była równa
  liczbie wybieranych radnych lub od niej mniejsza.
  W okręgach tych uznano za wybranych .................
  radnych, a ............. mandatów pozostało nie
  obsadzonych.
  W ............. okręgach wyborów nie przeprowadzano wobec
  niezarejestrowania żadnej listy kandydatów i z tego powodu
  .............. mandatów pozostało nie obsadzonych.
2. W wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tys.
  mieszkańców liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła
  ................... . W głosowaniu wzięto udział (oddało
  karty ważne) ................. wyborców, co stanowi
  ........% uprawnionych do głosowania.
C. ............. rad miejskich w miastach na prawach powiatu
1. W wyborach do tych rad w ............. okręgach wyborczych
  wybrano .............. radnych.
  W ............. okręgach nie przeprowadzano głosowania,
  ponieważ liczba zarejestrowanych kandydatów była równa
  liczbie wybieranych radnych lub od niej mniejsza. W
  okręgach tych uznano za wybranych .................
  radnych, a ....... mandatów pozostało nie obsadzonych.
  W ............. okręgach wyborów nie przeprowadzano wobec
  niezarejestrowania żadnej listy kandydatów i z tego powodu
  .............. mandatów pozostało nie obsadzonych.
2. W wyborach do rad miejskich w miastach na prawach powiatu
  liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła
  ................ . W głosowaniu wzięło udział (oddało
  karty ważne) ................ wyborców, co stanowi
  ........% uprawnionych do głosowania.
D. ............ rad powiatów
1. W wyborach do tych rad w ........... okręgach wyborczych
  wybrano ............. radnych.
  W ............. okręgach nie przeprowadzano głosowania,
  ponieważ liczba zarejestrowanych kandydatów była równa
  liczbie wybieranych radnych lub od niej mniejsza.
  W okręgach tych uznano za wybranych ............
  radnych, a ............. mandatów pozostało nie
  obsadzonych.
  W ............. okręgach wyborów nie przeprowadzano wobec
  niezarejestrowania żadnej listy kandydatów i z tego powodu
  ............. mandatów pozostało nie obsadzonych.
2. W wyborach do rad powiatów liczba osób uprawnionych do
  głosowania wynosiła ................... . W głosowaniu
  wzięło udział (oddało karty ważne) .................
  wyborców, co stanowi ........ % uprawnionych do głosowania.
E. Sejmiku Województwa ................................
1. W wyborach do Sejmiku Województwa ........... wybrano
  w ...........,.... okręgach wyborczych .............
  radnych.
2. W wyborach do Sejmiku Województwa .......................
  liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła ........ .
  W głosowaniu wzięło udział (oddało karty ważne) ..........
  wyborców, co stanowi ...........% uprawnionych do
  głosowania.
                            CZĘŚĆ II
   Terytorialne komisje wyborcze ustaliły następujące wyniki
   wyborów do rad na obszarze województwa...................
   oraz do Sejmiku Województwa ............................:

                          Rozdział 1

      WYBORY RAD W GMINACH LICZĄCYCH DO 20 TYS. MIESZKAŃCÓW

I. Dla wyboru Rady ....................... w ................
                   (gminy, miejskiej)
utworzono ......... okręgów wyborczych, w których łącznie
           (liczba)
wybierano ........... radnych.
          (liczba)
Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła ........... .
W głosowaniu wzięło udział (oddało karty ważne·............... wyborców, co stanowi .........% uprawnionych do głosowania.
II. Komisja stwierdziła, co następuje:
A. Wyborów nie przeprowadzono w ........... okręgu(ach)
                                (liczba)
wyborczym(ych) z powodu braku zarejestrowanych(ej) list(y)
kandydatów na radnych, w związku z czym .................
                                          (liczba)
mandat(y) pozostał(y) nie obsadzony(e).
B. Głosowania nie przeprowadzono w .......... okręgach
                                   (liczba)
wyborczych, w których zarejestrowano tylko jednego kandydata
na radnego. Po obsadzeniu mandatów bez głosowania w
okręgach tych pozostaje ......... mandatów nie obsadzonych.
                        (liczba)
III. Komisja potwierdziła, iż otrzymała protokoły głosowania
    od ................... obwodowych komisji wyborczych.
         (liczba)
Na podstawie tych protokołów Komisja sporządziła zestawienie
wyników głosowania w okręgach i uwzględniając liczby głosów
ważnych w okręgach wyborczych oraz głosów ważnych oddanych na
poszczególne listy kandydatów i kandydatów z tych list
ustaliła następujące wyniki wyborów.
Okręg wyborczy nr 1 obejmujący ............ mandatów.
                               (liczba)
Wybory .................................. .
      (wpisać, czy się odbyły, czy nie)
Głosowanie .................................... .
         (wpisać, czy przeprowadzono, czy nie)     .........
1. Głosów ważnych oddano                            (liczba)
2. Na poszczególne listy kandydatów i kandydatów z tych list
  oddano następującą liczbę głosów ważnych:
  Lista nr ...     ......................          .........
                  (oznaczenie listy nazwą          (liczba)
                   lub skrótem nazwy komitetu
                    wyborczego)
  1) ................................         ..............
    (nazwisko i imię-imiona kandydata)             (liczba)
  2) .................................        ..............
  3) ................................         ..............
  4) ................................         ..............
  5) ................................         ..............
  Lista nr ...     ..................         ..............
  1) ................................         ..............
  2) ................................         ..............
  3) ................................         ..............
  4) ................................         ..............
  5) ................................         ..............
  Lista nr ...     ..................         ..............
  1) ................................         ..............
  2) ................................         ..............
A. Najwięcej ważnie oddanych głosów otrzymali i zostali
  wybrani radnymi:
  ........................      ........... z listy nr ......
  (nazwisko i imię               (liczba)
  -imiona kandydata)
  ..............................
     (oznaczenie listy)
  .........................     ............ z listy nr .....
  .........................     ............ z listy nr .....
  .........................     ............ z listy nr .....
  ........................      ............ z listy nr .....
B. W związku z tym, iż ....................... kandydatów z
  tej samej listy (lista nr ........) otrzymało równą liczbę
  głosów uprawniającą do uzyskania mandatów:
1) z listy nr ......... ustalonej w porządku niealfabetycznym
  radnym(ą) został(a) kandydat(ka), którego(ej) nazwisko
  umieszczone było w pierwszej kolejności:
  ...........................................................
                     (nazwisko i imię - imiona)
2) z listy nr ......... ustalonej w porządku alfabetycznym, w
  wyniku losowania radnym(ą) został(a) wybrany(a)
  kandydat(ka):
  .........................................................
                         (nazwisko i imię - imiona)
C. W związku z tym, iż ..................... kandydatów z
  różnych list (listy nr .....................) otrzymało
  równą liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatów:
  1) radnym(ą) został(a) kandydat(ka) z listy nr .........,
     której kandydaci w okręgu łącznie uzyskali
     ......................, czyli najwięcej głosów:
     .....................................................
               (nazwisko i imię - imiona)
  2) radnym(ą) został(a), w wyniku losowania w związku z tym,
     że także łączna liczba głosów oddanych na kandydatów z
     tych list była równa, kandydat(ka) z listy nr...........
     ......................................................
               (nazwisko i imię - imiona)
D. W związku z tym, iż łączna liczba kandydatów na
  zarejestrowanej(ych) liście(listach) w okręgu wyborczym
  wynosiła ............. i była mniejsza od liczby mandatów
           (liczba)
  w okręgu, w wyniku przeprowadzonego głosowania wybrano
  ....... radnych, a ............. mandatów pozostaje
                      (liczba)
  nie obsadzonych.
E. W związku z tym,w okręgu wyborczym został
  zarejestrowany tylko jeden kandydat, który uzyskał mandat
  radnego bez przeprowadzania głosowania, ........ mandatów
                                          (liczba)
  pozostaje nie obsadzonych.
F. W związku z tym,w okręgu wyborczym nie została
  zarejestrowana żadna lista, wyborów nie przeprowadzono i w
  okręgu ......... mandatów pozostaje nie obsadzonych.
         (liczba)
Okręg wyborczy nr ....... obejmujący ............. mandatów.
I. Dla wyboru Rady .............

                             Rozdział 2


     WYBORY DO RAD GMIN LICZĄCYCH POWYŻEJ 20 TYS. MIESZKAŃCÓW

I. Dla wyboru Rady ......................... w ..............
                    (gminy, miejskiej)
  utworzono ........... okręgów wyborczych, w których łącznie
             (liczba)
  wybierano .............. radnych.
              (liczba)
  Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła ......... .
  W głosowaniu wzięło udział (oddało karty ważne)
  ......... wyborców, co stanowi ... % uprawnionych do
  głosowania.
II. Komisja stwierdziła, co następuje:
A. Wyborów nie przeprowadzono w ....................
                                      (liczba)
  okręgu(ach) wyborczym(ych) z powodu braku
  zarejestrowanej(ych) listy(list) kandydatów na radnych, w
  związku z czym ................ mandatów pozostało nie
                  (liczba)
  obsadzonych.
B. Głosowania nie przeprowadzono w .............. okręgu(ach)
                                     (liczba)
  wyborczym(ych), w którym(ch) liczba zarejestrowanych
  kandydatów była równa lub mniejsza od liczby mandatów w
  okręgu(ach) i w związku z tym, ze względu na mniejszą
  liczbę kandydatów, .......... mandaty(ów) pozostały(o) nie
                      (liczba)
  obsadzone(ych).
III. Komisja potwierdziła, iż otrzymała protokoły głosowania
    od ................. obwodowych komisji wyborczych.
           (liczba)
   Na podstawie tych protokołów Komisja sporządziła
   zestawienie wyników głosowania w okręgach i uwzględniając
   liczby głosów ważnych w okręgach wyborczych oraz głosów
   ważnych oddanych na poszczególne listy kandydatów i
   kandydatów z tych list ustaliła następujące wyniki
   wyborów.
Okręg wyborczy nr 1 obejmujący ............ mandatów.
                                 (liczba)
Wybory ....................................... .
        (wpisać, czy się odbyły, czy nie)
Głosowanie ........................................ .
          (wpisać, czy przeprowadzono, czy nie)
1. Wyliczenie ilorazów wyborczych (art. 123 ust. 1 Ordynacji
  wyborczej) dla poszczególnych list kandydatów jest
  następujące:
 
  Ilorazy wyborcze
Numer listyLiczba głosów oddanych na listęLiczba gtosów z rubryki 2 podzielona przez 1Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 2Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 3Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 4Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 5 
12345678
        
        
        
 
2. Szereg kolejno największych liczb (ilorazów wyborczych)
  jest następujący:
   1) ................. odpowiada liście nr ...........
          (liczba)
   2) ................. odpowiada liście nr ...........
   3) ................. odpowiada liście nr ...........
   4) ................. odpowiada liście nr ...........
   5) ................. odpowiada liście nr ...........
   6) ................. odpowiada liście nr ...........
   7) ................. odpowiada liście nr ...........
   8) ................. odpowiada liście nr ...........
   9) ................. odpowiada liście nr ...........
  10) ................. odpowiada liście nr ...........
  11) ................. odpowiada liście nr ...........
3. W związku z tym, iż ilorazy wyborcze równe ostatniej z
  liczb uszeregowanych uzyskały: lista nr ................,
  lista nr ................., lista nr ..................,
  pierwszeństwo do otrzymania mandatu uzyskała lista nr
  ..............., na którą oddano najwięcej głosów ważnych.
4. W związku z tym, iż ilorazy wyborcze równe ostatniej z
  liczb uszeregowanych uzyskały: lista nr ..........., lista
  nr ..............., lista nr ............... i mają równą
  liczbę głosów, pierwszeństwo do otrzymania mandatu uzyskała
  lista nr .............., na którą w większej liczbie
  obwodów oddano większą liczbę głosów.
5. Komisja stwierdziła, że w okręgu wyborczym mandaty
  przypadają następującym listom, które uzyskały największe
  ilorazy wyborcze:
  ... mandat(y) dla listy nr ..  ... mandat(y) dla listy nr..
 (liczba)
  ... mandat(y) dla listy nr ..  ... mandat(y) dla listy nr..
  ... mandat(y) dla listy nr ..  ... mandat(y) dla listy nr..
  ... mandat(y) dla listy nr ..  ... mandat(y) dla listy nr..
  ... mandat(y) dla listy nr ..  ... mandat(y) dla listy nr..
radnymi zostali wybrani:
1) ..........................................................
        (nazwisko i imię - imiona kandydata)
   z listy nr ....   ........................................
                   (oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy
                    komitetu wyborczego)
2) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
3) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
4) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
5) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
6) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
7) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
8) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
9) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
10) ..........................................................
    z listy nr ....   .......................................
6. W związku z tym, iż ............... kandydatów otrzymało
                        (liczba)
  równą liczbę głosów uprawniającą do przyznania im mandatu z
  listy nr ........  .......................................,
                      (oznaczenie listy nazwą lub skrótem
                       nazwy komitetu wyborczego)
  a kolejność kandydatów na liście była ustalona w porządku
  niealfabetycznym, radnym(ą) został(a) kandydat(ka)
  ................................, którego(ej) nazwisko było
      (nazwisko i imię - imiona)
  umieszczone na liście w pierwszej kolejności.
7. W związku z tym, iż ..... kandydatów otrzymało równą liczbę
                     (liczba)
  głosów, uprawniającą do przyznania im mandatu z listy nr...
  ...........................................................
   (oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy komitetu
    wyborczego)
  a kolejność na liście była ustalona w porządku
  alfabetycznym, przeprowadzone zostało losowanie, w wyniku
  którego radnym(ą)został(a): ..............................
                               (nazwisko i imię - imiona)
8. Komisja stwierdziła, że ..... mandat(y) nie został(y)
                         (liczba)
  obsadzony(e), bowiem liczba ......... kandydatów
                               (podać)
  umieszczonych na liście nr ...        ....................
                                          (oznaczenie listy
                                           nazwą lub skrótem
                                           nazwy komitetu
                                           wyborczego)
  jest mniejsza niż liczba ................... mandatów
                               (podać)
  przypadających na tę listę.
9. Komisja stwierdziła, że ....... mandat(y) nie został(y)
                         (liczba)
  obsadzony(e), bowiem liczba ...... kandydatów umieszczonych
                              (podać)
  zarejestrowanych na liście (listach) w okręgu, którzy
  uzyskali mandaty radnych bez przeprowadzania głosowania,
  była mniejsza od liczby ............... mandatów w okręgu.
                            (podać)
10. Komisja stwierdziła, że wobec niezarejestrowania żadnej
   listy kandydatów na radnych w okręgu pozostaje nie
   obsadzonych ......................... mandatów.
                        (liczba)
Okręg wyborczy nr ...... obejmujący .......... mandatów.
                                   (liczba)
I. Dla wyboru Rady ...................

                        Rozdział 3

     WYBORY RAD MIEJSKICH W MIASTACH NA PRAWACH POWIATU
 
I. Dla wyboru Rady ....................... w ................
                   (powiatu, miejskiej)
  utworzono ......... okręgów wyborczych, w których łącznie
           (liczba)
  wybierano ........... radnych.
             (liczba)
  Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła
  ................ . W głosowaniu wzięto udział (oddało karty
  ważne) ........................ wyborców, co stanowi
  ...............% uprawnionych do głosowania.
II. Komisja stwierdziła, co następuje:
A. Wyborów nie przeprowadzono w ...........okręgu(ach)
                                (liczba)    
  wyborczym(ych) z powodu braku zarejestrowanej(ych)
  list(listy) kandydatów na radnych, w związku z czym
  ................ mandatów pozostało nie obsadzonych.
      (liczba)
  B. Głosowania nie przeprowadzono w .......... okręgu(ach)
                                    (liczba)
  wyborczym(ych), w którym(ych) liczba zarejestrowanych
  kandydatów była równa lub mniejsza od liczby mandatów
  w okręgu(ach) i w związku z tym, ze względu na mniejszą
  liczbę kandydatów, ........... mandaty(ów) pozostały(o)
                      (liczba)
  nie obsadzone(ych).
III. Komisja potwierdziła, iż otrzymała protokoły głosowania
    od ................... obwodowych komisji wyborczych.
         (liczba)
    Na podstawie tych protokołów Komisja sporządziła
    zestawienie wyników głosowania w okręgach i uwzględniając
    liczby głosów ważnych w okręgach wyborczych oraz głosów
    ważnych oddanych na poszczególne listy kandydatów
    ustaliła:
A.1. Na wszystkie listy, we wszystkich okręgach wyborczych
    oddano ogółem głosów ważnych ........................ .
                                        (liczba)
2. Liczba głosów ważnych stanowiąca 5% wszystkich głosów
   ważnych z pkt 1 wynosi ..................
3. Liczba głosów ważnych oddana w wyborach do Rady na
   wszystkie listy następujących komitetów wyborczych wynosi:
1) lista nr ......   ........................   ..............
                      (oznaczenie listy nazwą     (liczba)
                       lub skrótem nazwy komitetu
                       wyborczego)
2) lista nr ......   ........................   ..............
3) lista nr ......   ........................   ..............
4) lista nr ......   ........................   ..............
5) lista nr ......   ........................   ..............
6) lista nr ......   ........................   ..............
7) lista nr ......   ........................   ..............
4. Warunek uzyskania co najmniej 5% głosów ważnych w wyborach
  do Rady i prawo uczestniczenia w podziale mandatów w
  okręgach uzyskały listy następujących komitetów wyborczych:
1) lista nr ......   ........................   ..............
                      (oznaczenie listy nazwą     (liczba)
                       lub skrótem nazwy komitetu
                       wyborczego)
2) lista nr ......   ........................   ..............
3) lista nr ......   ........................   ..............
4) lista nr ......   ........................   ..............
5) lista nr ......   ........................   ..............
5. Wobec niespełnienia warunku wskazanego w pkt 4 prawo do
  uczestnictwa w podziale mandatów w okręgach nie uzyskały
  listy następujących komitetów wyborczych:
1) lista nr ......   ........................   ..............
                      (oznaczenie listy nazwą     (liczba)
                       lub skrótem nazwy komitetu
                       wyborczego)
2) lista nr ......   ........................   ..............
3) lista nr ......   ........................   ..............
4) lista nr ......   ........................   ..............
5) lista nr ......   ........................   ..............
IV. Komisja na podstawie zestawienia wyników głosowania w
   okręgach i uwzględniając liczby głosów ważnych w okręgach
   wyborczych oraz głosów ważnych oddanych na poszczególne
   listy kandydatów i kandydatów z tych list ustaliła
   następujące wyniki wyborów w okręgach:
Okręg wyborczy nr 1 obejmujący ............... mandatów.
Wybory ........................................ .
         (wpisać, czy się odbyły, czy nie)
Głosowanie ............................................... .
           (wpisać, czy przeprowadzono, czy nie)
1. Wyliczenie ilorazów wyborczych (art. 123 ust. 1 Ordynacji
  wyborczej) dla list, które uczestniczą w podziale mandatów,
  jest następujące:
 
  Ilorazy wyborcze
Numer listyLiczba głosów oddanych na listęLiczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 1Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 2Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 3Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 4Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 5 
12345678
        
        
        
 
2. Szereg kolejno największych liczb (ilorazów wyborczych)
  jest następujący:
   1) ................. odpowiada liście nr ...........
          (liczba)
   2) ................. odpowiada liście nr ...........
   3) ................. odpowiada liście nr ...........
   4) ................. odpowiada liście nr ...........
   5) ................. odpowiada liście nr ...........
   6) ................. odpowiada liście nr ...........
   7) ................. odpowiada liście nr ...........
   8) ................. odpowiada liście nr ...........
   9) ................. odpowiada liście nr ...........
  10) ................. odpowiada liście nr ...........
3. W związku z tym, iż ilorazy wyborcze równe ostatniej z
  liczb uszeregowanych uzyskały: lista nr ................,
  lista nr ................., lista nr ..................,
  pierwszeństwo do otrzymania mandatu uzyskała lista nr
  ..............., na którą oddano najwięcej głosów ważnych.
4. W związku z tym, iż ilorazy równe ostatniej z
  liczb uszeregowanych uzyskały: lista nr ..........., lista
  nr ..............., lista nr ............... i mają równą
  liczbę głosów, pierwszeństwo do otrzymania mandatu uzyskała
  lista nr .............., na którą w większej liczbie
  obwodów oddano większą liczbę głosów.
5. Komisja stwierdziła, że w okręgu wyborczym mandaty
  przypadają następującym listom, które uzyskały największe
  ilorazy wyborcze:
  ......... mandat(y) dla listy nr ....
  (liczba)
  ......... mandat(y) dla listy nr ....
  ......... mandat(y) dla listy nr ....
  ......... mandat(y) dla listy nr ....
  ......... mandat(y) dla listy nr ....
radnymi zostali wybrani:
1) ..........................................................
        (nazwisko i imię - imiona kandydata)
   z listy nr ....   ........................................
                   (oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy
                    komitetu wyborczego)
2) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
3) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
4) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
5) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
6) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
7) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
8) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
9) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
10) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
6. W związku z tym, iż ...... kandydatów otrzymało równą
                     (liczba)
   liczbę głosów uprawniającą do przyznania im mandatu z
   listy nr .....   ........................................,.
                   (oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy
                    komitetu wyborczego)
   a kolejność kandydatów na liście była ustalona w porządku
   niealfabetycznym, radnym(ą) został(a) kandydat(ka)
   ............................., którego(ej) nazwisko było
    (nazwisko i imię - imiona)
   umieszczone na liście w pierwszej kolejności.
7. W związku z tym, iż .............. kandydatów otrzymało
                       (liczba)
   równą liczbę głosów, uprawniającą do przyznania im mandatu
   z listy nr .....   .........................., a kolejność
                      (oznaczenie listy nazwą lub
                       skrótem nazwy komitetu wyborczego)
   na liście była ustalona w porządku alfabetycznym,
   przeprowadzone zostało losowanie, w wyniku którego
   radnym(ą) został(a): ...................................
                      (nazwisko i imię - imiona kandydata)
8. Komisja stwierdziła, że .......... mandat(y) nie został(y)
                           (liczba)
   obsadzony(e), bowiem liczba ............. kandydatów
                                (podać)
   umieszczonych na liście nr ...  .........................
                                   (nazwa listy lub skrót
                                       nazwy komitetu
                                         wyborczego)
   jest mniejsza niż liczba ........ mandatów przypadająca na
                            (podać)
   tę listę.
9. Komisja stwierdziła, że .......... mandat(y) nie został(y)
                            (liczba)
   obsadzony(e), bowiem liczba kandydatów umieszczonych na
   zarejestrowanej liście w okręgu, którzy uzyskali mandaty
   radnych bez przeprowadzania głosowania, była mniejsza od
   liczby .................. mandatów w okręgu.
             (podać)
10. Komisja stwierdziła, że wobec niezarejestrowania żadnej
   listy kandydatów na radnych w okręgu pozostaje nie
   obsadzonych ......................... mandatów.
                          (liczba)
Okręg wyborczy nr ....... obejmujący ............ mandatów.
                                     (liczba)
I. Dla wyboru Rady ........................

                            Rozdział 4

                    WYBORY DO RAD POWIATÓW
 
I. Dla wyboru Rady ....................... w ................
                   (powiatu, miejskiej)
  utworzono ......... okręgów wyborczych, w których łącznie
           (liczba)
  wybierano ........... radnych.
             (liczba)
  Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła
  ................ . W głosowaniu wzięto udział (oddało karty
  ważne ........................ wyborców, co stanowi
  ...............% uprawnionych do głosowania.
II. Komisja stwierdziła, co następuje:
A. Wyborów nie przeprowadzono w ...........okręgu(ach)
                                (liczba)    
  wyborczym(ych) z powodu braku zarejestrowanej(ych)
  list(listy) kandydatów na radnych, w związku z czym
  ................ mandatów pozostało nie obsadzonych.
      (liczba)
  B. Głosowania nie przeprowadzono w .......... okręgu(ach)
                                    (liczba)
  wyborczym(ych), w którym(ych) liczba zarejestrowanych
  kandydatów była równa lub mniejsza od liczby mandatów
  w okręgu(ach) i w związku z tym, ze względu na mniejszą
  liczbę kandydatów, ........... mandaty(ów) pozostały(o)
                      (liczba)
  nie obsadzone(ych).
III. Komisja potwierdziła, iż otrzymała protokoły głosowania
    od ................... obwodowych komisji wyborczych.
         (liczba)
    Na podstawie tych protokołów Komisja sporządziła
    zestawienie wyników głosowania w okręgach i uwzględniając
    liczby głosów ważnych w okręgach wyborczych oraz głosów
    ważnych oddanych na poszczególne listy kandydatów
    ustaliła:
A.1. Na wszystkie listy, we wszystkich okręgach wyborczych
    oddano ogółem głosów ważnych .........................
                                        (liczba)
2. Liczba głosów ważnych stanowiąca 5% wszystkich głosów
  ważnych z pkt 1 wynosi ................. .
3. Liczba głosów ważnych oddana w wyborach do Rady na
  wszystkie listy następujących komitetów wyborczych wynosi:
  1) lista nr ......   .....................   ..............
                      (oznaczenie listy nazwą     (liczba)
                       lub skrótem nazwy komitetu
                       wyborczego)
  2) lista nr ......   .....................   ..............
  3) lista nr ......   .....................   ..............
  4) lista nr ......   .....................   ..............
  5) lista nr ......   .....................   ..............
  6) lista nr ......   .....................   ..............
  7) lista nr ......   .....................   ..............
4. Warunek uzyskania co najmniej 5% głosów ważnych w wyborach
  do Rady i prawo uczestniczenia w podziale mandatów w
  okręgach uzyskały listy następujących komitetów wyborczych:
  1) lista nr ......   .....................   ..............
                      (oznaczenie listy nazwą     (liczba)
                       lub skrótem nazwy komitetu
                       wyborczego)
  2) lista nr ......   .....................   ..............
  3) lista nr ......   .....................   ..............
  4) lista nr ......   .....................   ..............
  5) lista nr ......   .....................   ..............
5. Wobec niespełnienia warunku wskazanego w pkt 4 prawo do
  uczestnictwa w podziale mandatów w okręgach nie uzyskały
  listy następujących komitetów wyborczych:
  1) lista nr ......   .....................   ..............
                      (oznaczenie listy nazwą     (liczba)
                       lub skrótem nazwy komitetu
                       wyborczego)
  2) lista nr ......   .....................   ..............
  3) lista nr ......   .....................   ..............
  4) lista nr ......   .....................   ..............
  5) lista nr ......   .....................   ..............
IV. Komisja na podstawie zestawienia wyników głosowania w
   okręgach i uwzględniając liczby głosów ważnych w okręgach
   wyborczych oraz głosów ważnych oddanych na poszczególne
   listy kandydatów i kandydatów z tych list ustaliła
   następujące wyniki wyborów w okręgach:
Okręg wyborczy nr 1 obejmujący ............... mandatów.
Wybory ........................................ .
         (wpisać, czy się odbyły, czy nie)
Głosowanie .................................................
           (wpisać, czy przeprowadzono, czy nie)
1. Wyliczenie ilorazów wyborczych (art. 123 ust. 1 Ordynacji
  wyborczej) dla list, które uczestniczą w podziale mandatów,
  jest następujące:
 
  Ilorazy wyborcze
Numer listyLiczba głosów oddanych na listęLiczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 1Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 2Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 3Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 4Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 5 
12345678
        
        
        
 
2. Szereg kolejno największych liczb (ilorazów wyborczych)
  jest następujący:
   1) ................. odpowiada liście nr ...........
         (liczba)
   2) ................. odpowiada liście nr ...........
   3) ................. odpowiada liście nr ...........
   4) ................. odpowiada liście nr ...........
   5) ................. odpowiada liście nr ...........
   6) ................. odpowiada liście nr ...........
   7) ................. odpowiada liście nr ...........
   8) ................. odpowiada liście nr ...........
   9) ................. odpowiada liście nr ...........
  10) ................. odpowiada liście nr ...........
3. W związku z tym, iż ilorazy wyborcze równe ostatniej z
  liczb uszeregowanych uzyskały: lista nr ................,
  lista nr ................., lista nr ..................,
  pierwszeństwo do otrzymania mandatu uzyskała lista nr
  ..............., na którą oddano najwięcej głosów ważnych.
4. W związku z tym, iż ilorazy wyborcze równe ostatniej z
  liczb uszeregowanych uzyskały: lista nr ..........., lista
  nr ..............., lista nr ............... i mają równą
  liczbę głosów, pierwszeństwo do otrzymania mandatu uzyskała
  lista nr .............., na którą w większej liczbie
  obwodów oddano większą liczbę głosów.
5. Komisja stwierdziła, że w okręgu wyborczym mandaty
  przypadają następującym listom, które uzyskały największe
  ilorazy wyborcze:
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
   (liczba)
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
radnymi zostali wybrani:
1) ..........................................................
        (nazwisko i imię - imiona kandydata)
   z listy nr ....   ........................................
                   (oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy
                           komitetu wyborczego)
2) ..........................................................
   z list nr ....   .........................................
3) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
4) ..........................................................
   z listy nr.....   ........................................
5) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
6) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
7) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
8) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
9) ..........................................................
   z listy nr.....   ........................................
10) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
6. W związku z tym, iż ........ kandydatów otrzymało równą
                       (liczba)
   liczbę głosów uprawniającą do przyznania im mandatu z
   listy nr .....   .........................................
                   (oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy
                    komitetu wyborczego)
   a kolejność kandydatów na liście była ustalona w porządku
   niealfabetycznym, radnym(ą) został(a)
   ............................., którego(ej) nazwisko było
    (nazwisko i imię - imiona)
   umieszczone na liście w pierwszej kolejności.
7. W związku z tym, iż .............. kandydatów otrzymało
                         (liczba)
   równą liczbę głosów, uprawniającą do przyznania im mandatu
   z listy nr .....   .........................., a kolejność
                      (oznaczenie listy nazwą lub
                       skrótem nazwy komitetu wyborczego)
   na liście była ustalona w porządku alfabetycznym,
   przeprowadzone zostało losowanie, w wyniku którego
   radnym(ą) został(a): ...................................
                      (nazwisko i imię - imiona kandydata)
8. Komisja stwierdziła, że .......... mandat(y) nie został(y)
                           (liczba)
   obsadzony(e), bowiem liczba ............. kandydatów
                                (podać)
   umieszczonych na liście nr ...  .........................
                                   (nazwa listy lub skrót
                                       nazwy komitetu
                                         wyborczego)
   jest mniejsza niż liczba ......... mandatów przypadająca
                             (podać)
   na tę listę.
9. Komisja stwierdziła, że .......... mandat(y) nie został(y)
                            (liczba)
   obsadzony(e), bowiem liczba kandydatów umieszczonych na
   zarejestrowanej liście w okręgu, którzy uzyskali mandaty
   radnych bez przeprowadzania głosowania, była mniejsza od
   liczby .................. mandatów w okręgu.
             (podać)
10. Komisja stwierdziła, że wobec niezarejestrowania żadnej
   listy kandydatów na radnych w okręgu pozostaje nie
   obsadzonych ......................... mandatów.
                          (liczba)
Okręg wyborczy nr ....... obejmujący ............ mandatów.
                                     (liczba)
I. Dla wyboru Rady ........................

                          Rozdział 5

               WYBORY DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ............
 
I. Dla wyboru Sejmiku Województwa ........................
  utworzono ............okręgów wyborczych, w których łącznie
              (liczba)
  wybierano ................ radnych.
              (liczba)
  Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła ....... .
  W głosowaniu wzięło udział (oddało karty ważne)
   ....... wyborców, co stanowi ......% uprawnionych do
  głosowania.
II. Komisja stwierdziła, co następuje:
A. Wyborów nie przeprowadzono w ...... okręgu(ach)
                               (liczba)
  wyborczym(ych) z powodu braku zarejestrowanej(ych)
  listy(list) kandydatów na radnych, w związku z czym
  ............. mandatów pozostało nie obsadzonych.
B. W wyniku przeprowadzonego głosowania w okręgach wyborczych,
  w których łączna liczba kandydatów umieszczonych na
  zarejestrowanej liście (zarejestrowanych listach) była
  mniejsza od liczby mandatów w okręgu, ..........
                                         (liczba)
  mandatów pozostaje nie obsadzonych.
III. Komisja potwierdziła, że otrzymała protokoły zbiorczych
    wyników głosowania na obszarze powiatu (okręgu
    wyborczego) od ....... powiatowych komisji wyborczych. Na
                  (liczba)
    podstawie tych protokołów Komisja sporządziła zestawienie
    wyników głosowania w okręgach i uwzględniając liczby
    głosów ważnych w okręgach wyborczych oraz głosów ważnych
    oddanych na poszczególne listy kandydatów ustaliła:
A.1. Na wszystkie listy, we wszystkich okręgach wyborczych
    oddano ogółem głosów ważnych ............. .
                                   (liczba)
2. Liczba głosów ważnych stanowiąca 5% wszystkich głosów
  ważnych z pkt 1 wynosi .......................... .
3. Liczba głosów ważnych oddana w wyborach do Sejmiku
  Województwa na wszystkie listy następujących komitetów
  wyborczych wynosi:
  1) lista nr ....   .........................    ...........
                    (nazwa komitetu wyborczego)   (liczba)
  2) lista nr ....   .........................    ...........
  3) lista nr ....   .........................    ...........
  4) lista nr ....   .........................    ...........
  5) lista nr ....   .........................    ...........
  6) lista nr ....   .........................    ...........
  7) lista nr ....   .........................    ...........
4. Warunek uzyskania co najmniej 5% głosów ważnych w wyborach
  do Sejmiku Województwa i prawo uczestniczenia w podziale
  mandatów w okręgach uzyskały listy następujących komitetów
  wyborczych:
  1) lista nr ....   .........................    ...........
                    (nazwa komitetu wyborczego)   (liczba)
  2) lista nr ....   .........................    ...........
  3) lista nr ....   .........................    ...........
  4) lista nr ....   .........................    ...........
  5) lista nr ....   .........................    ...........
5. Wobec niespełnienia warunku wskazanego w pkt 4 prawo do
  uczestniczenia w podziale mandatów w okręgach nie uzyskały
  listy następujących komitetów wyborczych:
  1) lista nr ....   .........................    ...........
                    (nazwa komitetu wyborczego)   (liczba)
  2) lista nr ....   .........................    ...........
  3) lista nr ....   .........................    ...........
  4) lista nr ....   .........................    ...........
  5) lista nr ....   .........................    ...........
IV. Komisja na podstawie zestawienia wyników głosowania w
   okręgach i uwzględniając liczby głosów ważnych w okręgach
   wyborczych oraz głosów ważnych oddanych na poszczególne
   listy kandydatów i kandydatów z tych list ustaliła
   następujące wyniki wyborów w okręgach:
Okręg wyborczy nr 1 obejmujący ................. mandatów.
Wybory ............................................... .
            (wpisać, czy się odbyły, czy nie)
1. Wyliczenie ilorazów wyborczych (art. 123 ust. 1 Ordynacji
  wyborczej) dla list kandydatów, które uczestniczą
  w podziale mandatów, jest następujące:
 
  Ilorazy wyborcze
Numer listyLiczba głosów oddanych na listęLiczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 1Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 2Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 3Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 4Liczba głosów z rubryki 2 podzielona przez 5 
12345678
        
        
        
 
2. Szereg kolejno największych liczb (ilorazów wyborczych)
  jest następujący:
   1) ................. odpowiada liście nr ...........
         (liczba)
   2) ................. odpowiada liście nr ...........
   3) ................. odpowiada liście nr ...........
   4) ................. odpowiada liście nr ...........
   5) ................. odpowiada liście nr ...........
   6) ................. odpowiada liście nr ...........
   7) ................. odpowiada liście nr ...........
   8) ................. odpowiada liście nr ...........
   9) ................. odpowiada liście nr ...........
  10) ................. odpowiada liście nr ...........
3. W związku z tym, iż ilorazy wyborcze równe ostatniej z
  liczb uszeregowanych uzyskały: lista nr ................,
  lista nr ................., lista nr ..................,
  pierwszeństwo do otrzymania mandatu uzyskała lista nr
  ..............., na którą oddano najwięcej głosów ważnych.
4. W związku z tym, iż ilorazy wyborcze równe ostatniej z
  liczb uszeregowanych uzyskały: lista nr ..........., lista
  nr .............. ., lista nr ............... i mają równą
  liczbę głosów, pierwszeństwo do otrzymania mandatu uzyskała
  lista nr .............., na którą w większej liczbie
  obwodów oddano większą liczbę głosów.
5. Komisja stwierdziła, że w okręgu wyborczym mandaty
  przypadają następującym listom, które uzyskały największe
  ilorazy wyborcze:
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
 (liczba)
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
  ......... mandat(y) dla listy nr ......
radnymi zostali wybrani:
1) ..........................................................
        (nazwisko i imię - imiona kandydata)
   z listy nr ....   ........................................
                   (oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy
                    komitetu wyborczego)
2) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
3) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
4) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
5) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
6) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
7) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
8) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
9) ..........................................................
   z listy nr ....   ........................................
10) ..........................................................
   z listy nr ....   .......................................
6. W związku z tym, iż ...... kandydatów otrzymało równą
                     (liczba)
   liczbę głosów uprawniającą do przyznania im mandatu z
   listy nr .....    ........................................,
                    (oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy
                            komitetu wyborczego)
   a kolejność kandydatów na liście była ustalona w porządku
   niealfabetycznym, radnym(ą) został(a) kandydat(ka)
   ............................., którego(ej) nazwisko było
    (nazwisko i imię - imiona)
   umieszczone na liście w pierwszej kolejności.
7. W związku z tym, iż .............. kandydatów otrzymało
                         (liczba)
   równą liczbę głosów, uprawniającą do przyznania im mandatu
   z listy nr .....   .........................., a kolejność
                      (oznaczenie listy nazwą lub
                       skrótem nazwy komitetu wyborczego)
   na liście była ustalona w porządku alfabetycznym,
   przeprowadzone zostało losowanie, w wyniku którego
   radnym(ą) został(a): ...................................
                      (nazwisko i imię - imiona kandydata)
8. Komisja stwierdziła, że ........... mandat(y) nie został(y)
                           (liczba)
   obsadzony(e), bowiem liczba ............. kandydatów
                                (podać)
   umieszczonych na liście nr ...  .........................
                                   (nazwa listy lub skrót
                                    nazwy komitetu
                                    wyborczego)
   jest mniejsza niż liczba ......... mandatów przypadająca na
                           (podać)
   tę listę.
9. Komisja stwierdziła, że ......... mandat(y) nie został(y)
                            (liczba)
   obsadzony(e), bowiem liczba kandydatów umieszczonych na
   zarejestrowanej liście (listach) w okręgu, którzy uzyskali
   mandaty w wyniku przeprowadzonego głosowania,
   wynosiła ............... i była mniejsza od liczby mandatów
               (podać)
   w okręgu.
10. Komisja stwierdziła, że wobec niezarejestrowania żadnej
   listy kandydatów na radnych w okręgu wyborczym, pozostaje
   nie obsadzonych ......................... mandatów.
                          (liczba)
Okręg wyborczy nr ....... obejmujący ............ mandatów.
                                     (liczba)

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt