Monitor Polski 1997 Nr 76 poz. 716 - Szczegółowy tryb postępowania przy zniszczeniu towarów, zrzeczeniu się na rzecz Skarbu Państwa oraz powrotnym wywozie


ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ

z dnia 23 września 1997 r.

w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zniszczeniu towarów, zrzeczeniu się na rzecz Skarbu Państwa oraz powrotnym wywozie.

(M.P. z dnia 15 października 1997 r.)


Na podstawie art. 188 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:


§ 1. Zarządzenie reguluje szczegółowy tryb postępowania przy zniszczeniu towarów, zrzeczeniu się na rzecz Skarbu Państwa oraz powrotnym wywozie.

§ 2. Na wniosek osoby zainteresowanej organ celny może pozwolić na zniszczenie towaru. Wzór wniosku o wydanie pozwolenia na zniszczenie towaru stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.

§ 3. 1. Organ celny może uzależnić wydanie pozwolenia na zniszczenie towaru od uzyskania przez osobę, o której mowa w § 2, decyzji właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, zezwalającej na zniszczenie oraz określającej sposób i warunki zniszczenia.
2. Wzór pozwolenia na zniszczenie towaru stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 4. Osoba, o której mowa w § 2, po uzyskaniu pozwolenia na zniszczenie towaru jest zobowiązana do zawiadomienia organu celnego o zamiarze zniszczenia towaru, nie później niż 7 dni przed planowanym zniszczeniem.

§ 5. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 zniszczenie towaru następuje pod nadzorem organu celnego.
2. Organ celny może odstąpić od nadzoru nad zniszczeniem towaru, gdy czynności tej dokonują wyspecjalizowane podmioty powołane do zniszczenia określanego rodzaju towarów.
3. Osoba, która otrzymała pozwolenie na zniszczenie towaru, może uczestniczyć przy jego zniszczeniu. Uprawnienie to przysługuje również osobie, której nakazano zniszczenie towaru.

§ 6. 1. Bezpośrednio po zniszczeniu towaru podmiot dokonujący tej czynności sporządza protokół zawierający między innymi szczegółowy sposób i opis niszczonego towaru, którego jeden egzemplarz przekazuje osobie zobowiązanej do zniszczenia towaru, a drugi organowi celnemu, pod którego dozorem celnym pozostawał towar.
2. Jeżeli zniszczenie towaru następuje bez udziału organu celnego, protokół zniszczenia należy przekazać organowi celnemu w ciągu 7 dni od dokonania zniszczenia.

§ 7. Koszty transportu, przechowania, zniszczenia i opłaty za czynności kontroli celnej ponosi osoba, która otrzymała pozwolenie na zniszczenie, lub osoba, której organ celny nakazał zniszczenie towaru.

§ 8. 1. Właściciel towaru lub osoba przez niego upoważniona może za zgodą organu celnego zrzec się towaru na rzecz Skarbu Państwa.
2. Organ celny może przyjąć na rzecz Skarbu Państwa towar, o którym mowa w ust. 1, jeżeli są spełnione łącznie warunki wynikające z art. 187 Kodeksu celnego, a towar może być dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym bez ograniczeń i bez warunku spełniania wymogów określonych w umowach międzynarodowych lub przepisach odrębnych.
3. Wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się towaru na rzecz Skarbu Państwa powinien zawierać:
  1)   imię, nazwisko i adres lub nazwę i siedzibę osoby zrzekającej się towaru,
  2)   nazwę, rodzaj oraz opis towaru,
  3)   ilość towaru,
  4)   elementy kalkulacyjne wartości celnej towaru,
  5)   oświadczenie stwierdzające spełnienie wymogów, o których mowa w ust. 2,
  6)   oświadczenie o nieodpłatnym zrzeczeniu się towaru na rzecz Skarbu Państwa.
4. Organ celny, w drodze decyzji, przyjmuje bądź odmawia wyrażenia zgody na przyjęcie towaru na rzecz Skarbu Państwa; przyjmując towar na rzecz Skarbu Państwa rozstrzyga o dopuszczeniu towaru do obrotu oraz o zwolnieniu towaru od cła na podstawie art. 190 § 1 pkt 26 Kodeksu celnego.

§ 9. 1. Towary niekrajowe, które zostały wprowadzone na polski obszar celny i przedstawione organowi celnemu w urzędzie celnym granicznym przed nadaniem innego przeznaczenia celnego, mogą zostać powrotnie wywiezione przez ten sam urząd celny graniczny, przez który zostały wprowadzone na polski obszar celny.
2. W wypadku, o którym mowa w ust. 1, osoba wprowadzająca towary na polski obszar celny lub osoba, która przejęła odpowiedzialność za towary po ich wprowadzeniu, powinna o zamiarze powrotnego wywozu powiadomić organ celny w formie ustnej.
3. Zgoda na powrotny wywóz może zostać wyrażona w formie ustnej, z tym że zapis o nadaniu towarom przeznaczenia powrotnego wywozu należy umieścić w ewidencji towarowej.
4. Osobą zobowiązaną do powrotnego wywozu jest osoba, która wprowadziła towary na polski obszar celny, lub osoba, która przejęła odpowiedzialność za towary po ich wprowadzeniu.
5. W wypadku, gdy towary, o których mowa w ust. 1, mają zostać powrotnie wywiezione poza polski obszar celny przez inny urząd celny niż ten, przez który zostały wprowadzone, powinny zostać zgłoszone do procedury tranzytu. Przemieszczanie towaru odbywa się na warunkach i zasadach określonych dla tej procedury.

§ 10. 1. Jeżeli towary niekrajowe zostały wprowadzone na polski obszar celny pod procedurą tranzytu i została ona zakończona w urzędzie celnym wewnętrznym, to osoba, która zamierza dokonać powrotnego wywozu tych towarów, powinna zgłosić je ponownie do procedury tranzytu.
2. Przepis § 9 ust. 5 zdanie stosuje się odpowiednio.

§ 11. 1. Jeżeli towary niekrajowe objęte są procedurą składu celnego, to osoba, która zamierza dokonać powrotnego wywozu tych towarów, powinna je zgłosić do procedury tranzytu.
2. Przepis § 8 ust. 5 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
3. W procedurze tranzytu, o której mowa w ust. 1, głównym zobowiązanym może być wyłącznie korzystający z procedury składu celnego.

§ 12. 1. Jeżeli mają zostać powrotnie wywiezione towary objęte:
  1)   procedurą odprawy czasowej lub
  2)   procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń w postaci produktów kompensacyjnych, towarów w stanie nie zmienionym lub towarów na pośrednim etapie przetwarzania,
to osoba posiadająca pozwolenie na korzystanie z procedury odprawy czasowej lub procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń powinna zawnioskować o nadanie im przeznaczenia celnego powrotny wywóz na formularzu lub zestawie SAD.
2. Wniosek o nadanie przeznaczenia celnego powroty wywóz powinien zawierać wypełnione następujące pola formularza SAD: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 16, 17, 17a, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34a, 35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 49 i 54.
3. Do wniosku o nadanie przeznaczenia celnego powrotny wywóz należy dołączyć następujące dokumenty:
  1)   fakturę lub fakturę prowizoryczną albo fakturę pro forma w wypadku braku faktury,
  2)   specyfikację towarów, jeżeli faktura nie spełnia roli specyfikacji,
  3)   dokumenty potwierdzające pochodzenie towarów,
  4)   upoważnienie do zgłaszania towarów, jeżeli zgłoszenie dokonywane jest przez przedstawiciela,
  5)   inne dokumenty, jeżeli są wymagane.

§ 13. Jeżeli do dokonania zgłoszenia celnego o objęcie procedurą celną towarów, które mają być powrotnie wywiezione, przepisy odrębne wymagają formy pisemnej, to zgłoszenie tych towarów do powrotnego wywozu powinno zostać dokonane także w formie pisemnej.

§ 14. Nadanie towarowi przeznaczenia celnego powrotnego wywozu następuje pod warunkiem, że towar ten opuści polski obszar celny w takim samym stanie, w jakim znajdował się w chwili złożenia wniosku o powrotny wywóz.

§ 15. 1. Powrotny wywóz uważa się za dokonany z chwilą faktycznego przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Środek przewozowy, na którym lub przy pomocy którego nastąpiło wprowadzenie towarów z polskiego obszaru celnego, po przekroczeniu granicy państwowej nie może zostać uznany za polski obszar celny bez względu na to, w jakim kraju lub pod jaką banderą jest zarejestrowany.

§ 16. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

                                       .......................
                                         (miejscowość i data)
................................
(imię, nazwisko, adres lub nazwa
 i siedziba osoby składającej
  wniosek - pieczątka firmy)

                                Dyrektor Urzędu Celnego
                                w .....................

WNIOSEK

o wydanie pozwolenia na zniszczenie towaru

Proszę o wydanie pozwolenia na zniszczenie niżej wymienionych towarów:
 
Lp.Określenie sytuacji towaru*Rodzaj i nazwa towaru oraz kod taryfy celnejIlość i masa (podać jednostkę miary)Wartość celna towaruMiejsce dokonywania zniszczeniaResztki pozostałe po zniszczeniu towaruInne dane i uwagi
12345678
        
        
        
        
        
        
        
        
 
Dokładne uzasadnienie i sposób zniszczenia towaru .............
...............................................................
...............................................................
...............................................................
Oświadczam, że pokryję koszty związane z przechowaniem,
transportem, zniszczeniem oraz opłatą za czynności kontroli
celnej.
                                   ...........................
                                    (podpis osoby uprawnionej
                                     lub jej przedstawiciela)
_______________
* Należy wskazać, czy towary są składowane czasowo, czy nadano im przeznaczenie celne.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

                                        ......................
                                         (miejscowość i data)
.................................
(organ celny wydający pozwolenie)
.................................
       (numer pozwolenia)

POZWOLENIE

na zniszczenie towaru

Na podstawie art. 186 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. -
Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121,
poz. 770), § 2 zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia
23 września 1997 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania
przy zniszczeniu towarów, zrzeczeniu się na rzecz Skarbu
Państwa oraz powrotnym wywozie (Monitor Polski Nr 76, poz. 716)
oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks
postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26
z późn. zm.) Dyrektor Urzędu Celnego w ........................
po rozpatrzeniu wniosku nr ........ z dnia ......... postanawia
udzielić pozwolenia:
...............................................................
           (imię i nazwisko lub nazwa wnioskodawcy)
...............................................................
               (adres zamieszkania lub siedziba)
- na zniszczenie towaru w terminie do dnia ....................
- w sposób niżej określony:
...............................................................
...............................................................

                       UZASADNIENIE

...............................................................
...............................................................
...............................................................
...............................................................
Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do
Prezesa Głównego Urzędu Ceł, za pośrednictwem organu celnego,
który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

                              ................................
                             (podpis i pieczęć organu celnego)

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt