Monitor Polski 1996 Nr 16 poz. 216 - Obowiązki sprawozdawcze szkół wyższych w zakresie statystyki finansów za rok 1995


ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO

z dnia 28 lutego 1996 r.

w sprawie obowiązków sprawozdawczych szkół wyższych w zakresie statystyki finansów za rok 1995.

(M.P. z dnia 12 marca 1996 r.)


Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439) zarządza się, co następuje:


§ 1. Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych na formularzu F-01/s - sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym szkół wyższych, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.

§ 2. Obowiązek sprawozdawczy wprowadzony zarządzeniem mają szkoły wyższe, które prowadzą działalność na podstawie ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z 1991 r. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 43, poz. 163, Nr 105, poz. 509 i Nr 121, poz. 591 oraz z 1996 r. Nr 5, poz. 34 i Nr 24, poz. 110).

§ 3. Wprowadzone zarządzeniem sprawozdanie statystyczne F-01/s przekazuje się do Departamentu Środowiska i Usług Społecznych Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie w terminie do dnia 31 marca 1996 r. z danymi statystycznymi za rok 1995.

§ 4. Traci moc zarządzenie nr 22 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18 maja 1995 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych szkół wyższych w zakresie statystyki finansów (Dz. Urz. GUS Nr 10, poz. 58).

§ 5. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załącznik

F - 01/s

Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym szkół wyższych

za okres od początku roku do końca grudnia 1995 r.
(pominięty)

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA F-01/S
Dział I. Rachunek zysków i strat

W dziale tym wykazuje się wysokość poniesionych kosztów prostych według rodzajów, wartość sprzedanych towarów i materiałów, pozostałe koszty operacyjne, koszty finansowe, straty i zyski nadzwyczajne brutto i netto, a także obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego.
W wierszu 01 wykazuje się sumę wierszy 16+20+21.
W wierszu 02 wykazuje się zużycie materiałów i energii, w tym także opakowań, paliw, gazów technicznych.
W wierszu 04 wykazuje się usługi remontowe, transportowe budowlano-montażowe, sprzętowe, handlowe, najmu, dzierżawy, leasingu, prowizje bankowe, z wyjątkiem prowizji od kredytów.
W wierszu 05 wykazuje się podatek akcyzowy, podatek od nieruchomości i od środków transportu, a także podatek VAT naliczony nie podlegający zwrotowi lub odliczeniu od podatku VAT należnego, opłaty skarbowe.
W wierszu 06 wykazuje się wynagrodzenia za pracę bez względu na charakter stosunku pracy.
W wierszu 08 wykazuje się składki z tytułu ubezpieczeń społecznych i Funduszu Pracy, odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wydatki z tytułu dopłat do biletów, szkolenia pracowników, koszty związane z bhp.
W wierszu 10 wykazuje się planowane odpisy amortyzacyjne środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustalonych według zasad ujętych w planie amortyzacji.
W wierszu 11 wykazuje się inne koszty proste nie kwalifikujące się do kosztów wymienionych w pozycjach 02, 04, 05, 06, 08, 10, np. koszty podróży służbowych krajowych i zagranicznych, koszty reprezentacyjne, aparaturę specjalną, składki z tytułu ubezpieczeń rzeczowych.
W wierszu 15 wykazuje się zmianę stanu produktów: zwiększenia - wartość ujemna, zmniejszenia - wartość dodatnia.
W wierszu 16 wykazuje się koszty własne działalności eksploatacyjnej (w. 14+-15),
W wierszu 17 wykazuje się koszt własny działalności dydaktycznej wynikający z ewidencji księgowej.
W wierszu 18 wykazuje się koszt własny działalności badawczej wynikający z ewidencji księgowej.
W wierszu 19 wykazuje się koszt własny wydzielonej działalności gospodarczej wynikający z ewidencji księgowej.
W wierszu 20 wykazuje się w cenie nabycia sprzedanych towarów i materiałów dotyczących wyłącznie działalności operacyjnej.
W wierszu 21, 22 i 23 wykazuje się pozostałe koszty operacyjne nie związane bezpośrednio ze zwykłą działalnością uczelni, a w szczególności spowodowane sprzedażą lub likwidacją środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (w wartości netto), odpisaniem kosztów inwestycji rozpoczętych, które nie dały zamierzonego efektu gospodarczego (wiersz 22), karami, grzywnami, odpisaniem zaniechanych prac naukowo-badawczych, odpisaniem przedawnionych, umorzonych i nieściągalnych należności, rezerw tworzonych na należności oraz pewne i prawdopodobne straty (z wyjątkiem tych, które dotyczą operacji finansowych), dokonaniem nieplanowanych odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych), skutkami aktualizacji wartości zasobów rzeczowych składników majątku obrotowego (wiersz 23).
W wierszu 24 wykazuje się zysk na działalności operacyjnej wynikający z wierszy 34-01.
W wierszu 25 wykazuje się koszty operacji finansowych, w tym wartość (w cenach nabycia) sprzedanych udziałów, akcji i papierów wartościowych, oraz koszty związane z tą sprzedażą, odsetki i opłaty dodatkowe od środków trwałych przyjętych w leasing finansowy, odpisy aktualizujące wartość finansowego majątku trwałego oraz krótkoterminowych papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu, odsetki zwłoki, od zobowiązań finansowych, ujemne różnice kursowe oraz inne rodzaje kosztów finansowych, odsetki od kredytów i pożyczek.
W wierszu 27 wykazuje się zysk, brutto na działalności gospodarczej z wierszy 53-52-25, lub 24+53-25, tj. dodatnią różnicę między zyskiem na działalności operacyjnej powiększonym o przychody finansowe a zmniejszonym o koszty finansowe.
W wierszu 28 wykazuje się straty nadzwyczajne powstające niepowtarzalnie poza zwykłą działalnością uczelni, a w szczególności spowodowane zdarzeniami losowymi, postępowaniem układowym lub naprawczym, nie kwalifikujące się do pozostałych kosztów operacyjnych, spowodowanych zaniechaniem lub zawieszeniem pewnego rodzaju działalności.
W wierszu 29 wykazuje się zysk brutto wynikający z wiersza 27+56-28, tj. dodatnią różnicę miedzy zyskiem brutto na działalności gospodarczej powiększonym o zyski nadzwyczajne i zmniejszonym o straty nadzwyczajne.
W wierszu 30, 31 i 32 wykazuje się obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego i pozostałych obowiązkowych obciążeń.
W wierszu 34 wykazuje się sumę przychodów z działalności operacyjnej wyszczególnionych w wierszach 35+40+46+47+48+49.
W wierszu 35 wykazuje się sumę przychodów z działalności dydaktycznej w wierszach 36+37+38+39.
W wierszu 36 wykazuje się dotację budżetową, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 - z późniejszymi zmianami).
W wierszu 38 wykazuje się sumę opłat za zajęcia dydaktyczne, z uwzględnieniem odpłatnego kształcenia na studiach podyplomowych oraz studiach i kursach specjalnych.
W wierszu 39 wykazuje się pozostałe przychody, w szczególności z wynajmu pomieszczeń, środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymanych w ramach umów międzyrządowych, dofinansowanie ze środków działalności ogólnotechnicznej, środki otrzymane na rzecz stypendystów nie będących obywatelami polskimi, wpływy ze sprzedaży innych usług nie wymienionych w wierszu 36, 37, 38.
W wierszu 40 wykazuje się sumę przychodów działalności badawczej w wierszach 41+42+43+44+45.
W wierszu 41 należy podać wielkość dotacji przyznanych uczelni na działalność statutową do wysokości poniesionych kosztów własnych oraz mających pokrycie w przyznanych środkach finansowych na podstawie decyzji Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o utworzeniu Komitetu Badań Naukowych (Dz. U. Nr 8, poz. 28 i Nr 52, poz. 240 oraz z 1995 r. Nr 30, poz. 152).
W wierszu 42 należy podać wielkość dotacji przyznanych uczelni na badania własne do wysokości poniesionych kosztów własnych oraz mających pokrycie w przyznanych środkach finansowych na podstawie decyzji Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy.
W wierszu 43 należy podać wielkość środków przyznanych uczelni na specjalne programy i urządzenia badawcze (SPUB), wynikające z podpisanych umów z Komitetem Badań Naukowych, o których mowa w załączniku do uchwały nr 32/91 Komitetu Badań Naukowych z dnia 7 października 1991 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania środków z budżetu państwa na finansowanie projektów badawczych (Dz. Urz. Komitetu Badań Naukowych z 1991 r. Nr 4), do wysokości poniesionych kosztów własnych oraz mających pokrycie w przyznanych środkach finansowych.
W wierszu 44 należy podać wielkość środków przyznanych wykonawcom projektów badawczych (grantów) i prac zamawianych, wynikających z podpisanych przez uczelnie umów z Komitetem Badań Naukowych, o których mowa w załączniku do uchwały nr 32/91 Komitetu Badań Naukowych z dnia 7 października 1991 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania środków z budżetu państwa na finansowanie projektów badawczych (Dz. Urz. Komitetu Badań Naukowych z 1991 r. Nr 4), do wysokości poniesionych kosztów własnych oraz mających pokrycie w przyznanych środkach finansowych.
W wierszu 45 należy podać wartość sprzedaży prac i usług badawczych wykonywanych na podstawie umów zawartych z krajowymi i zagranicznymi podmiotami gospodarczymi lub osobami fizycznymi oraz projektów celowych podpisanych przez uczelnie z KBN i podmiotami gospodarczymi.
W wierszu 46 wykazuje się przychody ogółem wydzielonej działalności gospodarczej wyodrębnionych organizacyjnie jednostek uczelni.
W wierszu 47 wykazuje się koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby, w szczególności: na rzecz inwestycji, remontów, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, utrzymanie własnych budynków mieszkalnych.
W wierszu 48 wykazuje się przychody ze sprzedaży towarów i materiałów, tj. kwoty należne za sprzedane towary i materiały, niezależnie od tego, czy zostały zapłacone.
W wierszu 49 wykazuje się przychody operacyjne nie związane bezpośrednio ze zwykłą działalnością uczelni, w szczególności z tytułu sprzedaży i likwidacji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji, z wyłączeniem spowodowanych zdarzeniami losowymi (w. 50), odpisane przedawnione zobowiązania, otrzymane odszkodowania, wyegzekwowane kary i grzywny, darowizny, dofinansowanie świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (w. 51).
W wierszu 52 wykazuje się stratę na działalności operacyjnej wynikającą z wierszy 01-34.
W wierszu 53 wykazuje się przychody ze sprzedaży obcych papierów wartościowych, przychody z udziałów, dywidendy, odsetki od udzielonych kredytów i pożyczek, dodatnie różnice kursowe, odsetki zwłoki, nie zaliczone do przychodów przyszłych okresów oraz inne przychody finansowe.
W wierszu 55 strata brutto na działalności gospodarczej wynika z wierszy 52+53-25.
W wierszu 56 wykazuje się zyski nadzwyczajne powstające niepowtarzalne, poza zwykłą działalność uczelni; w szczególnościto skutki zdarzeń losowych oraz uprawomocnienia się postanowień postępowania układowego lub naprawczego.
W wierszu 57 wykazuje się stratę brutto wynikającą z wiersza 55+56-28.

Dział II. Fundusze

W dziale tym wykazuje się stan na początek okresu sprawozdawczego, zwiększenia i zmniejszenia funduszy oraz stan funduszy na koniec okresu sprawozdawczego.
W wierszu 02 (zwiększenia ogółem) oraz w wierszu 06 (zmniejszenia ogółem) należy uwzględnić - miedzy innymi - środki z budżetu na stypendia (ministra) za osiągnięcia w nauce, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 stycznia 1991 r. w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych (Dz. U. Nr 9, poz. 32 i Nr 112, poz. 486).
W wierszu 03 wykazuje się dotację (środki) z budżetu, o których mowa w art. 152 ust. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 z późniejszymi zmianami).
W wierszu 04 wykazuje się opłaty za korzystanie z domów studenckich prowadzonych przez uczelnie.
W wierszu 05 wykazuje się opłaty za korzystanie ze stołówek i bufetów studenckich prowadzonych przez uczelnie.
W wierszu 09 wykazuje się zapomogi, o których mowa w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 1991 r. w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych (Dz. U. Nr 9, poz. 32 i Nr 112, poz. 486).
W wierszu 10 wykazuje się koszty domów studenckich prowadzonych przez uczelnie.
W wierszu 11 wykazuje się dopłaty do domów studenckich w przypadku prowadzenia tych obiektów przez inne podmioty gospodarcze lub osoby fizyczne.
W wierszu 12 wykazuje się koszty stołówek i bufetów studenckich prowadzonych przez uczelnie.
W wierszu 13 wykazuje się dopłaty do stołówek i bufetów studenckich prowadzonych przez inne podmioty gospodarcze lub osoby fizyczne.

Dział III. Dane uzupełniające

W wierszu 01 wykazuje się wartość poniesionych od początku roku do końca okresu sprawozdawczego nakładów na działalność inwestycyjną, polegającą na budowie lub zakupach gotowych dóbr trwałego użytku, zaliczonych według obowiązujących przepisów do środków trwałych. Wartości te należy podać bez zakupionych (przejętych) używanych środków trwałych.
W wierszu 02 wykazuje się zakupy gotowych dóbr trwałego użytku, zaliczanych według obowiązujących przepisów do środków trwałych (bez używanych środków trwałych).
Wiersze od 03 do 07 powinny wynikać z danych bilansu jednostek sporządzonego na koniec okresu sprawozdawczego bieżącego roku obrotowego.
Wiersz 04 - zapasy - powinien odpowiadać części aktywów bilansu Majątek obrotowy B I, bez uwzględnienia zaliczek na poczet dostaw.
Wiersz 05 - należności - powinien odpowiadać części aktywów bilansu Majątek obrotowy B II.
Wiersz 06 - zobowiązania krótkoterminowe - powinien odpowiadać części pasywów bilansu Zobowiązania krótkoterminowe D I.
Wiersz 07 - zobowiązania długoterminowe - powinien odpowiadać części pasywów bilansu Zobowiązania długoterminowe C.
W wierszu 08 wykazuje się koszty remontu budynków i budowli wynikające z ewidencji kosztów prostych.
Wiersze 10-12 wypełniają szkoły wyższe zobowiązane do składania deklaracji podatkowej podatku od towarów i usług "VAT".
W wierszu 10 wykazuje się kwotę (zafakturowaną) należnego podatku ogółem z działalności gospodarczej, obejmującej:
- sprzedaż towarów i innych rzeczowych składników majątku,
- odpłatne świadczenie usług na terytorium RP.
W wierszu 11 wykazuje się kwotę naliczonego podatku ogółem - zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127, Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670 oraz z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703).

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt