Monitor Polski 1995 Nr 13 poz. 164 - Tryb uzgadniania produkcji i importu urządzeń energetycznych, nabycia za granicą licencji na ich produkcję oraz określenie rodzajów urządzeń energetycznych podlega


ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU

z dnia 1 marca 1995 r.

w sprawie trybu uzgadniania produkcji i importu urządzeń energetycznych, nabycia za granicą licencji na ich produkcję oraz określenia rodzajów urządzeń energetycznych podlegających obowiązkowi uzgodnienia.

(M.P. z dnia 15 marca 1995 r.)


Na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Rodzaje urządzeń energetycznych przeznaczonych na rynek krajowy, zwanych dalej "urządzeniami", których produkcja oraz import lub nabycie za granicą licencji na ich produkcję wymagają uprzedniego uzgodnienia z Ministrem Przemysłu i Handlu, określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
2. Przez pojęcie "produkcja" należy rozumieć również montaż urządzeń nowych oraz renowację urządzeń używanych i niepełnowartościowych.
3. Do postępowania w sprawie uzgodnienia, o którym mowa w § 1 ust. 1, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

§ 2. 1. Z wnioskiem o uzgodnienie, o którym mowa w § 1 ust. 1, mogą wystąpić do Ministra Przemysłu i Handlu: producent krajowy urządzeń, jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna, sprowadzające urządzenia do kraju bądź nabywające za granicą licencje na ich produkcję, zwane dalej "wnioskodawcą".
2. W przypadku importu urządzeń za pośrednictwem jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej, działających na obszarze kraju wyłączonym z polskiego obszaru celnego (wolny obszar celny, składy i magazyny celne), z wnioskiem o uzgodnienie importu może wystąpić do Ministra Przemysłu i Handlu jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pośrednicząca bądź jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna zamawiająca dostawę dla jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej pośredniczącej.
3. Z wnioskiem o uzgodnienie importu urządzeń może wystąpić do Ministra Przemysłu i Handlu zagraniczny producent, mający w Polsce swoje przedstawicielstwo posiadające osobowość prawną. W tym wypadku wydana decyzja o uzgodnieniu importu dotyczy jedynie pozytywnej kwalifikacji urządzeń pod względem efektywności energetycznej.
4. Z wnioskiem o uzgodnienie importu urządzeń używanych lub niepełnowartościowych może wystąpić do Ministra Przemysłu i Handlu jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna, które jednocześnie powinny udokumentować, że:
  1)   przeglądów i regeneracji tych urządzeń dokonuje ich producent lub zagraniczny dostawca, posiadający autoryzację producenta tych urządzeń na ich przeglądy i regenerację,
  2)   urządzenia te uzyskały w kraju certyfikat zgodności pod względem bezpieczeństwa, jeżeli obowiązek certyfikacji wynika z odrębnych przepisów, a pracownicy dokonujący przeglądów i regeneracji posiadają właściwe kwalifikacje bądź jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna występująca z wnioskiem uzyskała certyfikat pod względem bezpieczeństwa usług, obejmujący przeglądy i regenerację, jeżeli obowiązek certyfikacji tych usług wynika z odrębnych przepisów.

§ 3. 1. Wniosek o uzgodnienie produkcji lub importu urządzeń powinien zawierać:
  1)   oznaczenie marki oraz typu, modelu i odmiany według opisanego systemu klasyfikacji stosowanego przez producenta,
  2)   nazwę producenta i kraj produkcji,
  3)   dane odnośnie do planowanej ilości rocznych dostaw na rynek krajowy i terminu ich trwania.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
  1)   pełny opis techniczny urządzenia zgodny z wymaganiami określonymi w przepisach oraz opis dołączony do urządzenia przy sprzedaży, określający:
a)  przeznaczenie urządzenia,
b)  rodzaje zużywanych, przetwarzanych lub przesyłanych w urządzeniu paliw i energii,
c)  parametry energetyczne i związane z nimi inne parametry urządzenia;
treść opisów stanowi podstawę technicznej identyfikacji urządzenia według podanego we wniosku oznaczenia oraz oceny jego efektywności energetycznej w pełnym zakresie pracy użytkowej; w przypadku gdy wartości parametrów zawarte w opisach określone zostały według metodyki badań innej niż ustalona w obowiązujących polskich przepisach, należy tę metodykę wskazać w opisie; opis powinien być również w tym wypadku uzupełniony o wyniki badań tych parametrów, określone według metodyki ustalonej w obowiązujących przepisach polskich,
  2)   zestawienie porównawcze parametrów energetycznych i związanych z nimi innych parametrów urządzeń, których dotyczy wniosek, oraz parametrów urządzeń produkowanych przez powszechnie znane firmy, z równoczesnym wskazaniem źródła danych;
  3)   raport z aktualnych badań zgodności egzemplarza prototypowego urządzenia - w razie podejmowania nowej produkcji, lub egzemplarza losowo wybranego z serii produkcyjnej - w razie bieżącej produkcji i dostaw z importu, z jego opisem technicznym; raport powinien być sporządzony nie wcześniej niż na rok przed datą złożenia wniosku; w odniesieniu do urządzeń z importu mogą być dołączone raporty z badań i certyfikaty zgodności z opisem technicznym, wystawiane przez zagraniczne, akredytowane jednostki badawcze, jeżeli te raporty i certyfikaty zostały uznane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, a nie zachodzą okoliczności, o których mowa w § 6 ust. 4;
  4)   instrukcję obsługi urządzenia sporządzoną w języku polskim;
  5)   oświadczenie wnioskodawcy o wykonaniu obowiązków wynikających z odrębnych przepisów, a w szczególności z przepisów o dozorze technicznym, bezpieczeństwie sanitarnym i przeciwpożarowym oraz ochronie środowiska;
  6)   oświadczenie wnioskodawcy o zapewnieniu serwisu i gwarancji,
3. W szczególnych przypadkach może być wymagane dołączenie do wniosku rysunku technicznego urządzenia, z oznaczeniem elementów mających wpływ na wartość parametrów energetycznych.

§ 4. Wniosek o uzgodnienie nabycia za granicą licencji na produkcję urządzeń powinien zawierać:
  1)   oznaczenie marki oraz typu, modelu lub odmiany według opisanego systemu klasyfikacji, stosowanego przez licencjodawcę,
  2)   nazwę i adres licencjodawcy i licencjobiorcy,
  3)   harmonogram pełnego uruchomienia produkcji urządzenia w kraju,
  4)   dane o planowanej ilości rocznych dostaw na rynek krajowy,
  5)   opis i oświadczenie, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 i 5.

§ 5. 1. Wniosek o uzgodnienie montażu lub regeneracji urządzeń używanych lub niepełnowartościowych powinien, poza spełnieniem wymagań określonych w § 3 ust. 1 i 2, zawierać informację o organizacji montażu lub regeneracji, ze szczególnym uwzględnieniem podziału produkcji na własną i kooperacyjną, organizacji kontroli dostaw i kontroli finalnego produktu.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinna być dołączona notarialnie uwierzytelniona kopia dokumentu, stwierdzająca przyznanie wnioskodawcy przez podstawowego producenta autoryzacji na montaż lub na regenerację urządzeń.
3. W przypadku gdy wniosek dotyczy regeneracji, powinny być dołączone aktualny certyfikat zgodności urządzeń pod względem bezpieczeństwa oraz świadectwa stwierdzające posiadanie właściwych kwalifikacji przez pracowników dokonujących przeglądów i regeneracji urządzeń, a w przypadku urządzeń zasilanych prądem elektrycznym lub podlegających dozorowi technicznemu - również świadectwa stwierdzające posiadanie przez tych pracowników właściwych uprawnień.

§ 6. 1. Badania, o których mowa w § 3, są przeprowadzane na zlecenie i koszt wnioskodawcy występującego z wnioskiem o uzgodnienie produkcji lub importu.
2. Badania są organizowane i wykonywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250) w akredytowanych laboratoriach badawczych, a w razie ich braku - przez inne jednostki badawcze upoważnione przez Ministra Przemysłu i Handlu.
3. Zakres i metodyka badań powinny być zgodne z wymaganiami określonymi dla pełnego opisu technicznego urządzenia w § 3 ust. 2 pkt 1.
4. W przypadku gdy opis techniczny nie odpowiada wymaganiom obowiązujących przepisów polskich, badania powinny obejmować również ustalenie wartości parametrów według metodyki ustalonej w tych przepisach.
5. W przypadku gdy wniosek dotyczy typoszeregu urządzeń, zakres badań tych urządzeń może być ograniczony do urządzeń skrajnych w typoszeregu, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

§ 7. 1. Decyzja Ministra Przemysłu i Handlu o uzgodnieniu produkcji lub importu bądź nabycia za granicą licencji na produkcję określonych urządzeń wydawana jest na okres i wielkość produkcji lub importu zgodnie z wnioskiem, jeżeli urządzenia te zapewniają racjonalne zużycie energii i paliw zgodnie z postępem technicznym, i powinna określać warunki i czynności, jakie powinien dopełnić wnioskodawca.
2. Okres i wielkość produkcji lub importu, ustalone w decyzji o uzgodnieniu, mogą być ograniczone ze względu na planowaną weryfikację kryteriów, oceny urządzeń wynikającą ze stwierdzanego postępu technicznego.
3. W okresie ważności decyzji o uzgodnieniu produkcji lub importu na żądanie Ministra Przemysłu i Handlu wnioskodawca powinien przekazać wskazanej jednostce badawczej określoną liczbę egzemplarzy, wybranych z jej udziałem, do badań kontrolnych na zgodność z opisem technicznym, stanowiącym podstawę uzgodnienia produkcji lub importu.
4. W zależności od organizacji produkcji, a w szczególności montażu i regeneracji urządzeń używanych i niepełnowartościowych, zakres badań kontrolnych, o których mowa w ust. 3, może być określony w decyzji o uzgodnieniu produkcji lub importu.
5. Do badań, o których mowa w ust. 3 i 4, stosuje się przepisy § 6 ust. 1, 2 i 3.
6. Decyzja o uzgodnieniu produkcji lub importu urządzeń uprawnia do produkcji i importu zespołów i podzespołów tych urządzeń, z przeznaczeniem na części zamienne, w ilościach odpowiadających temu przeznaczeniu.

§ 8. Uzgodnienie rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji, w których przewiduje się zastosowanie urządzeń z importu, zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i Nr 34, poz. 198), jest równoznaczne z uzgodnieniem importu tych urządzeń.

§ 9. Uzgodnienie importu urządzeń już uprzednio importowanych bądź zakwalifikowanych pod względem efektywności energetycznej może nastąpić na podstawie przepisów technicznych i raportów z badań, stanowiących podstawę wydania poprzedniej decyzji Ministra Przemysłu i Handlu, jeżeli wnioskodawca przedstawi upoważnienie właściciela opisów i raportów do ich wykorzystania.

§ 10. Minister Przemysłu i Handlu stwierdza wygaśnięcie decyzji o uzgodnieniu produkcji lub importu bądź nabycia za granicą licencji, jeżeli wnioskodawca nie dopełni następujących, określonych w decyzji, uwarunkowań dotyczących:
  1)   niewprowadzenia w urządzeniach dostarczanych na rynek zmian w stosunku do opisu technicznego stanowiącego podstawę uzgodnienia, zwiększających zużycie paliw i energii lub poboru mocy elektrycznej, pogarszających efektywność energetyczną, bezpieczeństwo użytkowania bądź zwiększających szkodliwość dla środowiska,
  2)   zapewnienia nabywcy urządzenia instrukcji obsługi w języku polskim.

§ 11. Minister Przemysłu i Handlu uchyli decyzję o uzgodnieniu produkcji lub importu bądź nabycia za granicą licencji, jeżeli wnioskodawca nie dopełni w terminie zastrzeżonej w decyzji czynności zlecenia przeprowadzenia w wyznaczonym terminie badań kontrolnych, o których mowa w § 7 ust. 3.

§ 12. Decyzja o uzgodnieniu produkcji lub importu upoważnia wnioskodawcę do oznaczania urządzeń, których decyzja dotyczy, znakiem według wzoru określonego w załączniku nr 2 do zarządzenia.

§ 13. 1. Traci moc zarządzenie Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej z dnia 20 lipca 1984 r. w sprawie uzgadniania produkcji i importu urządzeń energetycznych oraz nabycia za granicą licencji na ich produkcję (Monitor Polski Nr 20, poz. 139).
2. Atesty energetyczne i decyzje wydane na podstawie zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, zachowują ważność w okresie, na który zostały wydane.

§ 14. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem obowiązku uzgodnienia produkcji i importu urządzeń wymienionych w załączniku nr 1 do zarządzenia w pozycjach 7 i 8 oraz dla elektrycznych źródeł światła na napięcie poniżej 220 V w pozycji 9, dla ciągników rolniczych o mocy od 8 do 15 kW w pozycji 17 i dla gąsienicowych pojazdów w pozycji 20, który wchodzi w życie po upływie czterech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.

Załącznik nr 1

WYKAZ RODZAJÓW URZĄDZEŃ ENERGETYCZNYCH, KTÓRYCH PRODUKCJA ORAZ IMPORT LUB NABYCIE ZA GRANICĄ LICENCJI NA ICH PRODUKCJĘ WYMAGA UPRZEDNIEGO UZGODNIENIA Z MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU
 
 
 
Poz.
 
 
Nazwa rodzaju urządzeń
Symbol
Systema-
tycznego
wykazu
wyrobów
 
 
Kod PCN
1234
1Kotły grzewcze wodne i parowe
0711-1
0711-2
0711-4
0711-5
0711-9
8402 12
8402 19
8402 20
8403 10
2Piece, grzejniki i ogrzewacze pomieszczeń
0614-31
0614-32
0656-321
0672-1
0672-2
0672-3
0672-9
0874-22
0874-23
1136-3
7321 11
7321 12
7321 13
7321 81
7321 82
7321 83
7322 11
7322 19
7322 90
8516 21
8516 29
8516 79
3Urządzenia klimatyzacyjne o mocy 0,5 kW i większej
0874-22
0874-23
0874-25
0874-26
0874-29
8415 10
8415 81
8415 82
8415 83
4Podgrzewacze wody użytkowej, z wyjątkiem grzałek nurkowych
0672-29
0672-9
1136-6
8419
8419 19
8516 10
5Kuchnie, kuchenki i piekarniki dla gospodarstw domowych
0672-1
0672-3
0672-9
1136-11
1136-12
1136-13
8516 50
8516 60
6Chłodziarki, zamrażarki i chłodziarko-zamrażarki dla gospodarstw domowych
0673-51
0673-52
8418 10
8418 21
8418 22
8418 29
8418 30
8418 40
7Pralki, suszarki i pralko-suszarki dla gospodarstw domowych (o jednorazowym załadunku do 6 kg suchej bielizny)
0673-114
0673-115
1136-41
8450 11
8451 21
8Zmywarki i zmywarko-suszarki do naczyń dla gospodarstw domowych0673-368422 11
9Elektryczne źródła światła na napięcie 24 V i wyższe o mocy 5 W i wyższej
1154-1
1154-2
1154-32
1154-33
8539 21
8539 29
8539 31
8539 39
8539 40
10Maszyny i urządzenia do zgrzewania o mocy 0,5 kW i większej
0744-4
0744-9
0752-18
8515 39
8515 80
11Maszyny i urządzenia do spawania elektrycznego, z wyjątkiem osprzętu oznaczonego symbolem SWW 0744-18 i 0744-22
0744-1
0744-9
8515 21
8515 29
12Silniki elektryczne o mocy 0,5 kW i większej
1111-2
1111-3
1111-4
1111-5
1111-6
1111-9
8501 10
8501 20
8501 31
8501 32
8501 33
8501 34
8501 40
8501 51
8501 52
8501 53
13Silniki spalinowe o mocy 15 kW i większej (dotyczy tylko silników niepełnowartościowych, w tym używanych)0715
8407
8408
14Pompy i agregaty pompowe o mocy napędu 0,5 kW i większej
0871
0873-2
8413 11
8413 19
8413 40
8413 50
8413 60
8413 70
8413 81
8414 10
15Suszarnie rolnicze
0824-53
0824-91
8419 31
16Pojazdy samochodowe o mocy 15 kW i większej
1021
1022
1023
1024
8701 20
8702
8703
8704
17Ciągniki rolnicze o mocy 8 kW i większej
1031
1032
8701 90
18Samobieżne kombajny rolnicze
0824-433
0824-444
0824-522
0825-32
0825-44
8433 51
8433 53
19Pojazdy transportu wewnętrznego o napędzie spalinowym o mocy 15 kW i większej0854-1
8427 20
8709 19
20Pojazdy i maszyny samobieżne o napędzie spalinowym o mocy 15 kW i większej do prac montażowych, przewozowych, przeładunkowych i robót ziemnych
0811
0851-35
0855-41
0855-42
1031-3
1032
8429 11
8429 19
8429 51
8701 90
8705 10
8705 40
 
Dodatkowe uściślenia
I. Symbole SWW wymienione zostały zgodnie z Systematycznym wykazem wyrobów Głównego Urzędu Statystycznego - wydanie IV uzupełnione z 1993 r.
II. Kody PCN, mimo że ograniczone do pozycji i podpozycji HS (Harmonized System), wiążą wykaz ze scaloną nomenklaturą towarową handlu zagranicznego. Należy je wykorzystywać zgodnie z "Polską scaloną nomenklaturą towarową handlu zagranicznego PCN", zawartą w Taryfie celnej, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1994 r. w sprawie ceł na towary przywożone z zagranicy (Dz. U. Nr 138, poz. 730), uwzględniając przy tym dodatkowe określenia znajdujące się przy nazwie niektórych rodzajów urządzeń w wykazie w celu ograniczenia zakresu urządzeń, jaki przypisany jest tym kodom w scalonej nomenklaturze. To znaczy, że grupa urządzeń określona 4- lub 6-cyfrowym kodem PCN obejmuje wszystkie bardziej szczegółowo oznaczone podpozycje d 9. cyfry w kodzie, nawet gdy dodatkowymi cyframi są zera, ale z ograniczeniami, jakie wprowadzono w nazwie rodzaju urządzeń w wyżej wymienionym wykazie.
III. Różne kryteria podziału rodzaju urządzeń według SWW i PCN nie zapewniają pełnej zgodności grup rodzajowych według symboli SWW i kodów PCN.
IV. Nazwy wymienione w wykazie obejmują urządzenia zarówno nowe, jak i niepełnowartościowe, w tym używane, jeżeli nie stanowią o tym odrębne informacje w poszczególnych pozycjach wykazu.
V. Przeznaczenie urządzeń, o których mowa w pozycjach 5, 6, 7 i 8, na inne cele niż dla gospodarstw domowych, nie wyłącza tych urządzeń z wykazu.

Załącznik nr 2

WZÓR ZNAKU
(pominięty)

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt