Dziennik Ustaw 2006 Nr 69 poz. 488 - Zm.: rozporządzenie w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

z dnia 18 kwietnia 2006 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006"

(Dz. U. z dnia 25 kwietnia 2006 r.)


Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206 oraz z 2005 r. Nr 90, poz. 759 i Nr 267, poz. 2251) zarządza się, co następuje:


§ 1. W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 września 2004 r. w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" (Dz. U. Nr 207, poz. 2117 oraz z 2005 r. Nr 199, poz. 1645) w załączniku wprowadza się następujące zmiany:
  1)   w ust. 3.1.1. Działanie 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych":
a)  tabela otrzymuje brzmienie:
 
Nazwa Programu OperacyjnegoSektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006"
Nazwa priorytetuWspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno-żywnościowym
Nazwa działaniaInwestycje w gospodarstwach rolnych
Nazwa poddziałania-
Dziedzina interwencji funduszy strukturalnych111
Numer działania1.1.
Czas trwania działania2004-2006
Instytucja zarządzająca ProgramemMinister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Instytucja pośrednicząca-
Beneficjenci końcowi/Instytucja wdrażającaARiMR
Beneficjenci (projektodawcy) Podmioty prowadzące działalność rolniczą - osoby fizyczne lub prawne
Ostateczni beneficjenci (osoby, instytucje lub grupy społeczne bezpośrednio korzystające z wdrażanej pomocy) Podmioty prowadzące działalność rolniczą - osoby fizyczne lub prawne
Instytucja płatniczaDepartament Instytucji Płatniczej w Ministerstwie Finansów
Rodzaj pomocyGranty inwestycyjne
Maksymalna wysokość pomocy w procentach kwalifikujących się kosztówPoziom podstawowy 50% kwalifikujących się kosztów; w przypadku gospodarstw rolnych położonych na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania 60%; jeżeli beneficjentem jest młody rolnik odpowiednio 55% lub 65%
Wsparcie finansowe ogółem dla działania603,92 mln euro
Wsparcie finansowe UE325,19 mln euro
Wsparcie finansowe krajowe278,73 mln euro
Udział środków prywatnych w całości środków (%) co najmniej 35%
Udział środków publicznych w całości środków (%) do 65%
Udział UE w środkach publicznych (%) 53,84%
Udział UE w całości środków (%) do 35%
Udział krajowy w środkach publicznych (%) 46,16%
Udział krajowy w całości środków (%) do 30%
System wyboru projektówWedług kolejności zgłoszeń; kwalifikacja projektów dokonywana jest przez OR ARiMR właściwy ze względu na miejsce realizacji projektu
Skład grup roboczych wybierających projekty i komitetów sterującychNie biorą udziału w wyborze projektów
 
b)  część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się w OR ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji projektu, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega w OR ARiMR ocenie formalnej, w szczególności pod względem poprawności jego wypełnienia i kompletności załączników.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników, instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega weryfikacji pod względem zgodności z celami i zasadami działania, przez sprawdzenie:
1)   zgodności projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania;
2)   spełnienia w gospodarstwie rolnym wymagań w zakresie higieny, utrzymania zwierząt i ochrony środowiska;
3)   spełnienia przez wnioskodawcę kryterium kwalifikacji zawodowych;
4)   spełniania wymogu żywotności ekonomicznej gospodarstwa rolnego (wyjściowej lub docelowej) i poprawności stosownych obliczeń;
5)   przedstawionego przez wnioskodawcę planowanego zbytu produkcji w przypadku projektów zakładających wzrost produkcji w gospodarstwie rolnym; ARiMR sprawdza również zasadność zakresu projektu oraz weryfikuje wysokość planowanych kosztów jego realizacji.
Projekty zgodne z wymaganiami określonymi dla działania 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych" przyjmowane są do realizacji według kolejności złożenia wniosków poprawnie wypełnionych wraz z wymaganymi załącznikami, w ramach dostępnych środków. W przypadku gdy we wniosku dokonywano poprawek lub uzupełnień, o kolejności przyjęcia projektu do realizacji decyduje dzień dokonania ostatniej poprawki lub ostatniego uzupełnienia.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Przyjęcie projektu do realizacji następuje z dniem zawarcia umowy o dofinansowanie projektu między ARiMR i wnioskodawcą. Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w OR ARiMR.
Umowa o dofinansowanie projektu określa zobowiązanie ARiMR wobec beneficjenta do współfinansowania planowanego projektu pod warunkiem, że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z zasad udzielania pomocy.
Wniosek o płatność jest składany w OR ARiMR. Płatności dokonuje się po złożeniu przez beneficjenta wniosku o płatność wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, w tym dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty, oraz po sprawdzeniu przez ARiMR zgodności realizacji projektu z umową o dofinansowanie projektu.
Płatność na rzecz beneficjenta jest dokonywana jednorazowo po zakończeniu całości realizacji projektu albo - jeżeli było to przewidziane umową - w dwóch etapach. W takim przypadku beneficjent składa dwa wnioski o płatność - po zrealizowaniu I etapu i po zrealizowaniu całości projektu. Płatność końcowa w ramach projektu może być dokonana po złożeniu przez beneficjenta sprawozdania końcowego z realizacji projektu.
Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu i wniosków o płatność są określone w procedurach ARiMR zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.";
  2)   w ust. 3.1.3. Działanie 1.3. "Szkolenia":
a)  część "Kryteria dostępu" otrzymuje brzmienie:
"Kryteria dostępu
1)   wnioskodawca:
a)   jest instytucją lub podmiotem prowadzącym działalność szkoleniową,
b)   ubiegający się o dofinansowanie projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego;
2)   projekt jest zgodny z celami i zakresem działania oraz warunkami określonymi w ogłoszeniu o konkursie dotyczącymi: tematu szkoleń, ramowego zakresu programowego, zasięgu terytorialnego, terminu przeprowadzania szkoleń oraz liczby ich uczestników.
Pomoc na działalność szkoleniową nie może być przyznawana na organizację zajęć edukacyjnych stanowiących element realizacji programu nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, dotychczasowych szkołach ponadpodstawowych i w szkołach wyższych.
O pomoc w ramach działania nie mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność w zakresie produkcji lub obrotu produktami rolnymi, materiałami, środkami lub urządzeniami do produkcji rolnej lub leśnej. Nie dotyczy to podmiotów, które działalność taką prowadzą wyłącznie w związku z realizacją zadań w zakresie dydaktyki lub doświadczalnictwa oraz szkoleń z zakresu zwiększania konkurencyjności działalności leśnej.
Projekt współfinansowany w ramach działania nie może być realizowany z udziałem innych środków publicznych przyznawanych w związku z realizacją projektu.",
b)  część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako instytucja zarządzająca Programem, określa temat, ramowy zakres programowy, zasięg terytorialny, liczbę uczestników oraz ramowy termin realizacji szkolenia. Na tej podstawie FAPA ogłasza konkursy na realizację projektów szkoleniowych w ramach działania.
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się w siedzibie FAPA, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega weryfikacji formalnej, w szczególności w zakresie zgodności wydruku z zapisem elektronicznym, poprawności wypełnienia oraz kompletności załączników.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników, instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu o uzupełnienie wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega ocenie merytorycznej pod względem zgodności z celami i zasadami działania, przez sprawdzenie:
1)   zgodności projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania;
2)   spełnienia kryteriów dostępu przez wnioskodawcę oraz zgłoszony przez niego projekt (w tym zgodność projektu z warunkami ogłoszenia o konkursie);
3)   poprawności kalkulacji kosztów i wnioskowanej pomocy.
Projekty zweryfikowane pozytywnie będą oceniane przez GR KS według punktowych kryteriów wyboru. Na tej podstawie GR KS sporządza listy projektów. Następnie KS rekomenduje Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekty szkoleniowe do realizacji. Po akceptacji projektu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, FAPA zawiera z ubiegającym się o dofinansowanie projektu umowę o dofinansowanie projektu.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w FAPA, w terminie określonym przez FAPA.
Umowa o dofinansowanie projektu zobowiązuje FAPA do refundacji kosztów kwalifikowalnych planowanego projektu pod warunkiem, że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu.
Pomoc będzie realizowana w formie zwrotu poniesionych przez beneficjentów kosztów kwalifikowalnych zrealizowanego projektu, do wysokości określonej w umowie o dofinansowanie projektu. Możliwe jest rozliczenie projektu w etapach, jeżeli zostało to przewidziane w umowie o dofinansowanie projektu.
Po zakończeniu realizacji projektu lub jego etapu, beneficjent składa do FAPA wniosek o płatność wraz z wymaganymi załącznikami, w tym dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty.
Po sprawdzeniu zgodności realizacji projektu z umową o dofinansowanie projektu oraz potwierdzeniu płatności przez FAPA, ARiMR dokonuje płatności na rzecz beneficjenta. Płatność po zrealizowaniu całości projektu może być dokonana po złożeniu przez beneficjenta sprawozdania końcowego z realizacji projektu.";
  3)   w ust. 3.1.4. Działanie 1.4. "Wsparcie doradztwa rolniczego":
a)  tabela oraz część "Dziedzina interwencji funduszy strukturalnych" otrzymują brzmienie:
 
"Nazwa Programu OperacyjnegoSektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006"
Nazwa priorytetuWspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno-żywnościowym
Nazwa działaniaWsparcie doradztwa rolniczego
Nazwa poddziałania-
Dziedzina interwencji funduszy strukturalnych1303
Numer działania1.4.
Czas trwania działania2004-2006
Instytucja zarządzającaMinister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Instytucja pośrednicząca-
Instytucja wdrażającaFAPA
Beneficjent końcowyARiMR
Beneficjenci (projektodawcy) Instytucje lub podmioty (publiczne lub prywatne) prowadzące działalność z zakresu doradztwa rolniczego lub leśnego
Ostateczni beneficjenci (osoby, instytucje lub grupy społeczne bezpośrednio korzystające z wdrażanej pomocy) Rolnicy i inne osoby pracujące w rolnictwie
Instytucja płatniczaDepartament Instytucji Płatniczej w Ministerstwie Finansów
Rodzaj pomocyDoradztwo
Maksymalna wysokość pomocy w procentach kosztów kwalifikowalnych100%
Wsparcie finansowe ogółem dla działania53,75 mln euro
Wsparcie finansowe UE43,00 mln euro
Wsparcie finansowe krajowe10,75 mln euro
Udział środków prywatnych w całości środków (%) 0%
Udział środków publicznych w całości środków (%) 100%
Udział UE w środkach publicznych (%) 80%
Udział UE w całości środków (%) 80%
Udział krajowy w środkach publicznych (%) 20%
Udział krajowy w całości środków (%) 20%
System wyboru projektówProjekty zgodne z celami i zasadami działania, zakresem pomocy oraz spełniające kryteria dostępu (w tym warunki ogłoszenia o konkursie) są oceniane przez GR KS według punktowych kryteriów wyboru; KS rekomenduje Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekty do realizacji; Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi akceptuje projekty do realizacji
Skład grup roboczych wybierających projekty i komitetów sterującychKS (art. 23 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju): przedstawiciele instytucji zarządzającej, ministrów właściwych ze względu na specyfikę Programu, jednostki monitorująco-kontrolnej Sekcji Orientacji EFOiGR, ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego oraz partnerów społecznych i gospodarczych; grupa robocza: członkowie KS lub eksperci
 
Dziedzina interwencji funduszy strukturalnych - 1303",
b)  część "Kryteria dostępu" otrzymuje brzmienie:
"Kryteria dostępu
1)   wnioskodawca:
a)   jest instytucją lub podmiotem prowadzącym działalność z zakresu doradztwa rolniczego lub leśnego,
b)   ubiegający się o dofinansowanie projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego;
2)   projekt jest zgodny z celami i zakresem działania oraz warunkami określonymi w ogłoszeniu o konkursie.
O pomoc w ramach działania nie mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność w zakresie produkcji lub obrotu materiałami, środkami lub urządzeniami do produkcji rolnej lub leśnej. Nie dotyczy to podmiotów, które działalność taką prowadzą wyłącznie w związku z realizacją zadań w zakresie dydaktyki lub doświadczalnictwa oraz usług doradczych w zakresie działania PROW "Zalesianie gruntów rolnych".
Projekt współfinansowany w ramach działania nie może być realizowany z udziałem innych środków publicznych przyznanych w związku z realizacją tego projektu.",
c)  część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako instytucja zarządzająca Programem, określa rodzaj i zakres świadczonych w ramach działania usług doradczych, ich zasięg terytorialny oraz termin realizacji. Na tej podstawie FAPA ogłasza konkursy na realizację projektów świadczenia usług doradczych.
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się w siedzibie FAPA, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega weryfikacji formalnej, w szczególności pod względem zgodności wydruku z zapisem elektronicznym, poprawności wypełnienia i kompletności załączników.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników, instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu o uzupełnienie wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega ocenie merytorycznej pod względem zgodności z celami i zasadami działania, przez sprawdzenie:
1)   zgodności projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania;
2)   spełnienia kryteriów dostępu przez wnioskodawcę oraz zgłoszony przez niego projekt (w tym zgodności projektu z warunkami ogłoszenia o konkursie);
3)   poprawności kalkulacji kosztów i wnioskowanej pomocy.
Projekty zweryfikowane pozytywnie będą oceniane przez GR KS według punktowych kryteriów wyboru. Na tej podstawie GR KS sporządza listy projektów. Następnie KS rekomenduje Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekty do realizacji.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Po akceptacji projektu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, FAPA zawiera z ubiegającym się o dofinansowanie projektu umowę o dofinansowanie projektu.
Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w FAPA, w terminie określonym przez FAPA.
Umowa o dofinansowanie projektu zobowiązuje FAPA do refundacji kosztów kwalifikowalnych planowanego projektu, pod warunkiem że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje zrealizowane usługi oraz dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu.
Pomoc będzie realizowana w formie zwrotu poniesionych przez beneficjentów kosztów kwalifikowalnych zrealizowanego projektu, do wysokości określonej w umowie o dofinansowanie projektu. Możliwe jest okresowe rozliczanie realizacji projektu, jeżeli zostało to przewidziane w umowie o dofinansowanie projektu.
Po zakończeniu realizacji każdego z etapów projektu beneficjent składa do FAPA wniosek o płatność wraz z wymaganymi załącznikami, w tym dokumentami potwierdzającymi wykonane usługi.
Po sprawdzeniu zgodności realizacji projektu z umową o dofinansowanie projektu oraz potwierdzeniu płatności przez FAPA, ARiMR dokonuje płatności na rzecz beneficjenta. Płatność po zrealizowaniu całości projektu może być dokonana po złożeniu przez beneficjenta sprawozdania końcowego z realizacji projektu.";
  4)   w ust. 3.1.5. Działanie 1.5. "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych":
a)  część "Kryteria dostępu" otrzymuje brzmienie:
"Kryteria dostępu
1)   pomoc dotyczy projektów związanych z przetwórstwem i marketingiem produktów rolnych objętych załącznikiem nr 1 do TWE, z wyłączeniem produktów rybnych, leśnych i produktów rolnych pochodzących z państw trzecich; w sektorze przetwórstwa owoców i warzyw lub w sektorze produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich i ryb, dopuszcza się wsparcie zakładu, w którym przetwarzane są surowce z państw trzecich, pod warunkiem że udział tych surowców nie przekracza 30 % całości przetwarzanych produktów rolnych w ujęciu wartościowym; w tym przypadku kwota pomocy ulega obniżeniu proporcjonalnie do zadeklarowanego udziału surowców pochodzących z państw trzecich;
2)   podmiot, którego dotyczy inwestycja, prowadzi działalność w jednym lub kilku sektorach określonych w poniższej tabeli:
 
Numer Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) Sektor
15.51.ZPrzetwórstwo mleka i wyrób serów
15.11.ZProdukcja mięs, z wyjątkiem drobiowego i króliczego
15.12.ZProdukcja mięsa drobiowego i króliczego
15.13.AProdukcja konserw, przetworów z mięsa, z podrobów mięsnych i krwi
15.32.ZProdukcja soków z owoców i warzyw
15.33.APrzetwórstwo owoców i warzyw, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyjątkiem działalności usługowej
15.61.ZWytwarzanie produktów przemiału zbóż
15.62.ZWytwarzanie skrobi i produktów skrobiowych - dotyczy wyłącznie podmiotów zajmujących się działalnością w zakresie przetwórstwa ziemniaków na skrobię
15.71.ZProdukcja pasz dla zwierząt gospodarskich
15.89.ZProdukcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana - dotyczy podmiotów zajmujących się działalnością w zakresie produkcji jaj w proszku, żółtek świeżych lub zakonserwowanych, białek jaj
15.89.ZProdukcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana - dotyczy podmiotów zajmujących się działalnością w zakresie przetwórstwa chmielu na ekstrakt i na granulat
15.89.ZProdukcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana - dotyczy podmiotów zajmujących się działalnością w zakresie produkcji drożdży piekarniczych i spożywczych
15.89.ZProdukcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana - dotyczy podmiotów zajmujących się działalnością w zakresie przetwórstwa miodu
17.17.ZProdukcja przędzy z włókien tekstylnych pozostała - dotyczy podmiotów zajmujących się działalnością w zakresie przygotowania włókna lnianego i konopnego
51.21.ZSprzedaż hurtowa zboża, nasion i pasz dla zwierząt - dotyczy podmiotów zajmujących się hurtową sprzedażą zboża
51.22.ZSprzedaż hurtowa kwiatów i roślin
51.31.ZSprzedaż hurtowa owoców i warzyw
01.42.ZPakowanie jaj
63.12.CMagazynowanie i przechowywanie towarów w pozostałych składowiskach - dotyczy podmiotów zajmujących się działalnością w zakresie usługowego zamrażania wraz z przechowywaniem artykułów rolnych
 
3)   w przypadku podmiotów nieprowadzących działalności w sektorach wymienionych w pkt 2, wsparcie będzie mogło dotyczyć wyłącznie realizacji projektów służących ochronie środowiska;
4)   podmiot, którego dotyczy inwestycja, powinien wykazywać żywotność ekonomiczną - być zdolnym do realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz dalszego prowadzenia rentownej działalności na rynku w danym sektorze; ocena żywotności ekonomicznej danego zakładu będzie przeprowadzona na podstawie analizy danych ekonomicznych dotyczących dotychczasowej działalności gospodarczej podmiotu oraz przedłożonego projektu przedsięwzięcia; jeżeli przedsiębiorca nie dysponuje środkami na realizację całości planowanej inwestycji, jest zobowiązany do udokumentowania źródeł finansowania projektu, w szczególności w formie kredytu bankowego lub pożyczki;
5)   w przypadku inwestycji zakładających wzrost mocy produkcyjnych, warunkiem przyznania pomocy jest wykazanie możliwości zbytu planowanej produkcji; weryfikacja spełnienia tego warunku dokonywana jest przez porównanie przedstawionego przez beneficjenta planu sprzedaży z danymi zawartymi w analizie odpowiedniego sektora przetwórstwa produktów rolnych, która będzie przeprowadzana i regularnie uaktualniana przez niezależnych ekspertów;
6)   projekty nie mogą dotyczyć inwestycji na poziomie handlu detalicznego;
7)   podmiot, który zostanie objęty wsparciem, spełnia minimalne standardy sanitarne, weterynaryjne, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, określone w załączniku nr 5 do Uzupełnienia Programu; w przypadku zakładów wymienionych w wykazach określonych w dodatku B do załącznika XII do Traktatu między Królestwem Belgii, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Irlandią, Republiką Włoską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Republiką Portugalską, Republiką Finlandii, Królestwem Szwecji, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej) a Republiką Czeską, Republiką Estońską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Republiką Węgierską, Republiką Malty, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką dotyczącego przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej do Unii Europejskiej, podpisanego w Atenach w dniu 16 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864), które zostały objęte okresami przejściowymi na dostosowania strukturalne do wymagań sanitarnych lub weterynaryjnych i przygotowały w związku z tym indywidualne harmonogramy działań naprawczych, wymienione minimalne standardy muszą być spełnione po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia;
8)   planowana inwestycja wiąże się z korzyściami dla producentów rolnych, co oznacza, że:
a)   w przypadku podmiotów zajmujących się przetwórstwem produktów rolnych, pomoc może zostać wypłacona, jeżeli po zakończeniu realizacji projektu i w ciągu następnych 5 lat beneficjent będzie zaopatrywał się w surowiec na podstawie umów zawieranych z producentami rolnymi na okres co najmniej 1 roku; umowy te powinny dotyczyć co najmniej 50 % przetwarzanego surowca w ujęciu wartościowym;
w przypadku podmiotów zajmujących się przetwórstwem wstępnie przetworzonych produktów rolnych, po zakończeniu realizacji projektu i w ciągu następnych 5 lat, beneficjent jest obowiązany wykorzystywać w procesie przetwórczym, w co najmniej 50 % w ujęciu wartościowym, wstępnie przetworzone produkty rolne, nabyte na podstawie umów zawieranych na okres co najmniej roku z podmiotami, które pozyskiwały surowiec do ich produkcji na podstawie umów z producentami rolnymi;
ze względu na specyfikę organizacji spółdzielni mleczarskiej, podmioty te nie są obowiązane do zawierania umów z producentami rolnymi;
ze względu na specyfikę organizacji pozyskiwania miodu, podmioty zajmujące się przetwórstwem miodu nie są obowiązane do zawierania umów z producentami rolnymi,
b)   w przypadku podmiotów zajmujących się pakowaniem jaj, pomoc może zostać wypłacona, jeżeli po zakończeniu realizacji projektu i w ciągu następnych 5 lat, beneficjent będzie zaopatrywał się w surowiec na podstawie umów zawieranych z producentami rolnymi na okres co najmniej 1 roku; umowy te powinny dotyczyć co najmniej 50 % pozyskiwanych produktów rolnych w ujęciu wartościowym,
c)   w przypadku podmiotów zajmujących się usługowym zamrażaniem wraz z przechowywaniem produktów rolnych, pomoc może zostać wypłacona, jeżeli po zakończeniu realizacji projektu i w ciągu następnych 5 lat, beneficjent będzie zaopatrywał się w surowiec na podstawie umów zawartych na okres co najmniej 1 roku z producentami rolnymi lub podmiotami, które pozyskiwały surowiec na podstawie umów zawieranych z producentami rolnymi; umowy te powinny dotyczyć co najmniej 50 % mocy przechowalniczych zakładu,
d)   w przypadku podmiotów zajmujących się handlem hurtowym produktami rolnymi, pomoc może zostać wypłacona, jeżeli po zakończeniu realizacji projektu i w ciągu następnych 5 lat, beneficjent będzie zaopatrywał się w produkty rolne na podstawie umów zawieranych z producentami rolnymi na okres co najmniej 1 roku; umowy te powinny dotyczyć co najmniej 50 % nabywanych produktów rolnych w ujęciu wartościowym, przeznaczonych do sprzedaży;
9)   budowa nowego zakładu produkcyjnego może podlegać wsparciu, pod warunkiem udokumentowania bazy surowcowej lub w przypadku, gdy inwestycja związana jest z przeniesieniem już istniejącego zakładu (zaprzestanie działalności w posiadanych obiektach i podjęcie produkcji w ramach nowej inwestycji), który będzie kontynuować produkcję w tej samej branży;
10)  jeżeli zakład, w którym realizowany będzie projekt, jest przedmiotem posiadania zależnego, wnioskodawca obowiązany jest do przedstawienia pisemnej umowy potwierdzającej fakt bycia przez niego posiadaczem zależnym przez okres co najmniej 5 lat od dnia dokonania płatności końcowej oraz pisemnej zgody właściciela nieruchomości na przeprowadzenie planowanego projektu;
11)  projekt współfinansowany w ramach działania nie może być realizowany z udziałem innych środków publicznych przyznanych w związku z realizacją tego projektu;
12)  ubiegający się o dofinansowanie projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczania społecznego i zdrowotnego.",
b)  część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się w OR ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji projektu, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega w OR ARiMR ocenie formalnej, w szczególności pod względem zgodności wydruku z zapisem elektronicznym, poprawności jego wypełnienia i kompletności załączników.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu o uzupełnienie wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega weryfikacji pod względem zgodności z celami i zasadami działania przez sprawdzenie:
1)   zgodności projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania;
2)   spełnienia kryteriów dostępu;
3)   poprawności kalkulacji kosztów i wnioskowanej pomocy.
Projekty zgodne z wymaganiami określonymi dla działania 1.5. "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych" i zarekomendowane przez KS są przyjmowane do realizacji według kolejności złożenia wniosków poprawnie wypełnionych wraz z wymaganymi załącznikami, w ramach dostępnych środków. W przypadku gdy we wniosku dokonywano poprawek lub uzupełnień, o kolejności przyjęcia projektu do realizacji decyduje dzień dokonania ostatniej poprawki lub ostatniego uzupełnienia.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Listy pozytywnie ocenionych projektów przekazywane są do rekomendacji KS. W przypadku uzyskania rekomendacji, ARiMR zawiera umowę o dofinansowanie projektu z wnioskodawcą.
Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w siedzibie OR ARiMR.
Umowa o dofinansowanie projektu określa zobowiązanie ARiMR do współfinansowania planowanego projektu, pod warunkiem że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu.
Wniosek o płatność jest składany w OR ARiMR. Płatności dokonuje się po złożeniu przez beneficjenta wniosku o płatność wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami (w tym dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty) oraz sprawdzeniu przez ARiMR zgodności realizacji projektu z umową o dofinansowanie projektu.
Płatność na rzecz beneficjenta jest dokonywana jednorazowo po zakończeniu całości realizacji projektu albo - jeżeli było to przewidziane umową - w dwóch etapach. W przypadku projektów, których planowana kwota pomocy przekracza kwotę 10 mln zł, dopuszcza się również możliwość realizacji projektu maksymalnie w czterech etapach. W przypadkach realizacji projektów wieloetapowych, beneficjent składa odrębne wnioski o płatność, po zrealizowaniu każdego etapu. Płatność, po zrealizowaniu całości projektu, może być dokonana po złożeniu przez beneficjenta sprawozdania końcowego z realizacji projektu.
Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu i wniosków o płatność są określone w procedurach ARiMR, zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.";
  5)   w ust. 3.2.1. Działanie 2.1. "Przywracanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenie odpowiednich instrumentów zapobiegawczych" część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się w OR ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji projektu, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega w OR ARiMR ocenie formalnej, w szczególności pod względem zgodności wydruku z zapisem elektronicznym, poprawności jego wypełnienia i kompletności załączników.
W przypadku stwierdzenia niezgodności wydruku z zapisem elektronicznym wniosek odrzuca się.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników, instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu o uzupełnienie wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega weryfikacji pod względem zgodności z celami i zasadami działania, przez sprawdzenie:
1)   zgodności projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania;
2)   zgodności z kryteriami dostępu do pomocy;
3)   poprawności kalkulacji kosztów i wnioskowanej pomocy.
Projekty zgodne z wymaganiami określonymi dla działania 2.1. "Przywracanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenie odpowiednich instrumentów zapobiegawczych" przyjmowane są do realizacji według kolejności złożenia wniosków poprawnie wypełnionych wraz z wymaganymi załącznikami, w ramach dostępnych środków. W przypadku gdy we wniosku dokonywano poprawek lub uzupełnień, o kolejności przyjęcia projektu do realizacji decyduje dzień dokonania ostatniej poprawki lub ostatniego uzupełnienia.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Przyjęcie projektu do realizacji następuje z dniem zawarcia umowy o dofinansowanie projektu między ARiMR i wnioskodawcą. Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w OR ARiMR.
Umowa o dofinansowanie projektu zobowiązuje ARiMR do współfinansowania planowanego projektu, pod warunkiem że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu.
Beneficjent dokonuje wyboru dostawców towarów i usług w ramach projektu zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Po zakończeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, beneficjent jest obowiązany przedstawić informację dotyczącą kosztów projektu wynikających z tego postępowania. W przypadku gdy beneficjent wybrał wykonawców po zawarciu umowy z ARiMR, a koszt projektu wynikający z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest niższy od planowanego, dokonywana jest zmiana umowy o dofinansowanie projektu w zakresie wysokości dofinansowania.
Wniosek o płatność jest składany w OR ARiMR. Płatności dokonuje się po złożeniu przez beneficjenta wniosku o płatność wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami (w tym dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty) oraz sprawdzeniu przez ARiMR zgodności realizacji projektu z umową o dofinansowanie projektu.
Płatność na rzecz beneficjenta jest dokonywana jednorazowo po zakończeniu całości realizacji projektu albo - jeżeli było to przewidziane w umowie - w dwóch etapach. W takim przypadku beneficjent składa dwa wnioski o płatność - po zrealizowaniu I etapu i po zrealizowaniu całości projektu. Płatność po zrealizowaniu całości projektu może być dokonana po złożeniu przez beneficjanta sprawozdania końcowego z realizacji projektu.
Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu i wniosków o płatność są określone w procedurach ARiMR, zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.";
  6)   w ust. 3.2.2. Działanie 2.2. "Scalanie gruntów" część "Kryteria dostępu" otrzymuje brzmienie:
"Kryteria dostępu
1)   wystąpienie do starosty o podjęcie scalenia gruntów, przez większość właścicieli gospodarstw rolnych, położonych na projektowanym obszarze scalenia lub właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia;
2)   projekty w zakresie scalania gruntów będą realizowane pod warunkiem przestrzegania przepisów ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. z 2003 r. Nr 178, poz. 1749, z późn. zm.) oraz przeprowadzenia oceny oddziaływania projektu na środowisko, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627, z późn. zm.);
3)   beneficjent nie może korzystać z bezzwrotnych lub preferencyjnych środków pomocy krajowej lub zagranicznej na pokrycie kosztów projektu finansowanego ze środków Sekcji Orientacji EFOiGR;
4)   ubiegający się o dofinansowanie realizacji projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.";
  7)   w ust. 3.2.3. Działanie 2.3. "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego":
a)  część "Kryteria dostępu" otrzymuje brzmienie:
"Kryteria dostępu
Finansowaniu podlegają projekty realizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 5 tys. mieszkańców, należących do gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich.
Zadania inwestycyjne wchodzące w zakres projektu mogą być przyjęte do realizacji pod warunkiem, że są zgodne ze strategią rozwoju gminy, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy albo z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Projekty składane przez instytucje kultury, dla których organizatorem są jednostki samorządu terytorialnego, powinny być zaakceptowane przez tę jednostkę. Wymagane jest przedstawienie promesy ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na współfinansowanie projektu. Wymóg ten nie dotyczy projektów składanych przez gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie.
Szczegółowe zasady przyznawania promesy pomocy na współfinansowanie projektu gminom i instytucjom kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego są określone w Programie Operacyjnym "Promesa Ministra Kultury".
Współfinansowaniu podlegają projekty, które realizowane będą na terenach lub w obiektach należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
W przypadku gdy projekt dotyczy obiektu nienależącego do beneficjenta lub jest realizowany na terenie niebędącym jego własnością, konieczne jest przedstawienie pisemnej zgody właściciela na realizację takiego projektu i do utrzymania obiektu zgodnie z co najmniej jednym celem określonym w projekcie przez okres co najmniej 5 lat od dnia dokonania przez ARiMR płatności końcowej.
W ramach działania 2.3. "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" wyłączone ze współfinansowania są projekty o charakterze komercyjnym.
Projekt współfinansowany w ramach działania nie może być realizowany z udziałem innych środków publicznych przyznanych beneficjentowi w związku z realizacją tego projektu. Nie dotyczy to współfinansowania z krajowych środków publicznych będących w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Ubiegający się o dofinansowanie realizacji projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.",
b)  część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się w urzędzie marszałkowskim albo w wojewódzkiej samorządowej jednostce organizacyjnej, właściwych ze względu na miejsce realizacji projektu, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wyznaczona komórka organizacyjna w urzędzie marszałkowskim albo w wojewódzkiej samorządowej jednostce organizacyjnej poddaje wniosek o dofinansowanie realizacji projektu weryfikacji formalnej, w szczególności w zakresie terminowości, poprawności jego wypełnienia i kompletności załączników.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega ocenie merytorycznej.
W szczególności sprawdzeniu podlegają następujące elementy:
1)   weryfikacja zgodności wniosku o dofinansowanie realizacji projektu z warunkami uzyskania pomocy;
2)   ocena według kryteriów wyboru;
3)   ocena ekonomiczno-techniczna.
Beneficjent może zostać wezwany do uzupełnienia wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w terminie określonym przez instytucję wdrażającą albo wojewódzką samorządową jednostkę organizacyjną.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników, instytucja wdrażająca albo wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Projekty poprawne pod względem formalnym i spełniające warunki określone dla działania zostają poddane ocenie zgodnie z opisanymi wyżej kryteriami wyboru i uszeregowane według liczby uzyskanych punktów, a następnie przekazywane do RKS. Listę projektów, uszeregowanych według liczby zdobytych punktów, RKS rekomenduje zarządowi województwa.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Przyjęcie projektu do realizacji następuje z dniem zawarcia umowy o dofinansowanie projektu między samorządem województwa a wnioskodawcą. Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w siedzibie urzędu marszałkowskiego albo wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej.
Umowa o dofinansowanie projektu zawiera zobowiązanie do objęcia projektu współfinansowaniem w ramach Programu pod warunkiem, że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu.
Po zawarciu umowy o dofinansowanie projektu beneficjent dokonuje wyboru dostawców towarów i usług w ramach projektu zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Po zakończeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, beneficjent ma obowiązek przedstawić informację na temat kosztów projektu wynikających z tego postępowania. W przypadku gdy koszt projektu wynikający z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest niższy od planowanego, dokonywana jest zmiana umowy o dofinansowanie projektu w zakresie wysokości dofinansowania.
Beneficjent składa wniosek o płatność do urzędu marszałkowskiego albo wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej, po realizacji całości projektu lub jego etapu. Wraz z wnioskiem o płatność składa się wymagane załączniki, w szczególności dowody dokonanych płatności. Wyznaczona komórka organizacyjna w urzędzie marszałkowskim albo w wojewódzkiej samorządowej jednostce organizacyjnej dokonuje oceny kompletności i prawidłowości złożonego wniosku o płatność oraz zgodności realizacji projektu z umową o dofinansowanie projektu. Płatności na rzecz beneficjenta, zlecone przez samorząd województwa, dokonuje ARiMR. O dokonaniu płatności ARiMR informuje urząd marszałkowski albo wojewódzką samorządową jednostkę organizacyjną.
Po zakończeniu realizacji projektu, wraz z wnioskiem o płatność końcową, beneficjent jest obowiązany do złożenia sprawozdania końcowego z realizacji projektu, zawierającego podsumowanie całości projektu, zestawienie wykonanych zadań i sprawdzającego zgodność projektu z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie projektu.";
  8)   w ust. 3.2.4. Działanie 2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów":
a)  część "Opis działania" otrzymuje brzmienie:
"Opis działania
Wspierane będą projekty związane z realizacją inwestycji służących podjęciu lub rozwijaniu przez rolników, domowników, a także osoby prawne prowadzące działalność rolniczą, dodatkowej działalności zbliżonej do rolnictwa.
W ramach niniejszego działania za gospodarstwo rolne uważa się gospodarstwo rolne w rozumieniu kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha.
Zakres pomocy
Wspierane będą projekty realizowane w związku z uruchomieniem lub rozwojem działalności dodatkowej w zakresie:
1)   agroturystyki;12)
2)   usług związanych z turystyką i wypoczynkiem;
3)   usług na rzecz rolnictwa i gospodarki leśnej;
4)   prowadzone na małą skalę przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych;
5)   sprzedaży produktów pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego (sprzedaż bezpośrednia);
6)   wytwarzania materiałów energetycznych z biomasy (zagospodarowanie słomy, odpadów łąkowych, leśnych) oraz zakładanie plantacji roślin wieloletnich przeznaczonych na cele energetyczne;
7)   rzemiosła i rękodzielnictwa;
8)   drobnych usług na rzecz mieszkańców obszarów wiejskich;
9)   sprzedaży lub promocji przez Internet produktów rolnych, objętych załącznikiem nr 1 do TWE oraz towarów i usług odpowiadających zakresowi działania e-commerce.
Wsparciem objęte mogą być projekty związane z działalnością agroturystyczną, wytwarzaniem materiałów energetycznych z biomasy oraz zakładaniem plantacji roślin wieloletnich przeznaczonych na cele energetyczne, sprzedażą bezpośrednią produktów pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego oraz innych dodatkowych kategorii działalności gospodarczej.
Wykaz dodatkowych kategorii działalności gospodarczej w ramach działania, zgodnie z PKD, stanowi załącznik nr 7 do Uzupełnienia Programu.
Zasady kwalifikacji wydatków, w tym szczegółowy zakres kosztów kwalifikowalnych oraz zasady kwalifikowalności kosztów, są określone w załączniku nr 1 do Uzupełnienia Programu.",
b)  część "Kryteria dostępu" otrzymuje brzmienie:
"Kryteria dostępu
Pomoc w ramach działania może być przyznana, jeżeli spełnione są następujące warunki:
1)   projekt uzyskał co najmniej 2 punkty w wyniku oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu przeprowadzanej zgodnie z poniższymi kryteriami:
 
1) bezrobocie na terenie, gdzie znajduje się gospodarstwo rolne beneficjenta
  (maksymalnie 2 punkty):
  a) gmina zagrożona szczególnie wysokim bezrobociem
     strukturalnym
1 punkt
  b) bezrobocie w powiecie, w którym znajduje się
     gospodarstwo rolne beneficjenta, jest wyższe od
     średniej w województwie14)
1 punkt
2)dochód podatkowy gminy, w której znajduje się gospodarstwo rolne beneficjenta,
 w przeliczeniu na 1 mieszkańca (obliczany z godnie z przepisami o dochodach
 jednostek samorządu terytorialnego), kształtuje się na poziomie:
 a) nie więcej niż 75% średniej krajowej2 punkty
 b) powyżej 75% i nie więcej niż 100%1 punkt
 c) powyżej 100%0 punktów
3) w gospodarstwie rolnym, którego dotyczy projekt, na 1
  osobę w nim pracującą przypada nie więcej niż 15 ha
  przeliczeniowych powierzchni użytków rolnych.
1 punkt
4) gospodarstwo spełnia kryterium wielkości ekonomicznej
  przyjęte w PROW dla gospodarstw niskotowarowych15)
1 punkt
 
2)   ubiegający się o dofinansowanie projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego;
3)   projekt współfinansowany w ramach działania nie może być realizowany z udziałem innych środków publicznych przyznanych w związku z realizacją tego projektu;
4)   projekt jest uzasadniony ekonomicznie, co podlega sprawdzeniu w trakcie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu;
5)   projekt będzie realizowany w miejscowości liczącej do 5 tys. mieszkańców, należącej do gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej;
6)   ubiegający się o dofinansowanie projektu przedłoży kopie decyzji, pozwoleń lub opinii organów administracji publicznej, jeżeli z odrębnych przepisów, w szczególności z przepisów sanitarnych, weterynaryjnych, dotyczących warunków zdrowotnych żywności i żywienia, ochrony środowiska oraz warunków utrzymania zwierząt gospodarskich wynika obowiązek ich uzyskania do realizacji projektu;
7)   w przypadku projektów w zakresie podjęcia działalności:
a)   agroturystycznej lub usług związanych z turystyką i wypoczynkiem, obejmujących tworzenie bazy noclegowej dla turystyki wiejskiej - przedłożenie opinii jednostki prowadzącej kategoryzację obiektów zakwaterowania potwierdzającej zgodność projektu z wymogami standaryzacji,
b)   w zakresie usług hotelarskich świadczonych wyłącznie w obiektach hotelarskich - przedłożenie przyrzeczenia zaszeregowania obiektu do odpowiedniego rodzaju i kategorii (promesy) wydanej na podstawie art. 39a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268, z późn. zm.);
8)   w przypadku projektów w zakresie rozwijania działalności:
a)   w zakresie agroturystyki lub usług związanych z turystyką i wypoczynkiem obejmujących tworzenie bazy noclegowej dla turystyki wiejskiej wymagane jest przedłożenie:
-   w przypadku obiektu zakwaterowania poddanego kategoryzacji - opinii jednostki nadającej kategorie obiektom zakwaterowania potwierdzającej zgodność projektu z wymogami standaryzacji oraz kopii dokumentu określającego jego kategorię nadaną przez jednostkę nadającą kategorie obiektom zakwaterowania,
-   w przypadku obiektu, który nie został poddany kategoryzacji - opinii jednostki nadającej kategorie obiektom zakwaterowania potwierdzającej zgodność projektu z wymogami standaryzacji,
b)   w zakresie usług hotelarskich świadczonych wyłącznie w obiektach hotelarskich - przedłożenie kopii decyzji określającej kategorię obiektu hotelarskiego nadanej na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.
Pomoc w ramach działania może być udzielona, jeżeli spełnione są następujące warunki:
1)   ubiegający się o dofinansowanie projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego;
2)   projekt współfinansowany w ramach działania nie może być realizowany z udziałem innych środków publicznych przyznanych w związku z realizacją tego projektu;
3)   ubiegający się o dofinansowanie projektu przedłoży kopie decyzji, pozwoleń lub opinii organów administracji publicznej, jeżeli z odrębnych przepisów, w szczególności z przepisów sanitarnych, weterynaryjnych, dotyczących warunków zdrowotnych żywności i żywienia, ochrony środowiska i ochrony zwierząt, wynika obowiązek ich uzyskania.
Do wniosku o płatność beneficjent dołącza:
1)   wypis z ewidencji, o której mowa w art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, potwierdzający wpisanie danego obiektu, którego dotyczy projekt, do tej ewidencji, oraz kopię dokumentu określającego jego kategorię nadaną przez jednostkę nadającą kategorie obiektom zakwaterowania - w przypadku projektów realizowanych w zakresie agroturystyki lub usług związanych z turystyką i wypoczynkiem, obejmujących tworzenie wiejskiej bazy noclegowej;
2)   kopię decyzji określającej kategorię obiektu, którego dotyczy projekt, nadaną na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych - w przypadku projektów realizowanych w zakresie usług hotelarskich, świadczonych wyłącznie w obiektach hotelarskich.",
c)  część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się w OR ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji projektu, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega w OR ARiMR ocenie formalnej, w szczególności w zakresie poprawności jego wypełnienia i kompletności załączników.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji podlega weryfikacji pod względem zgodności z celami i zasadami działania, przez sprawdzenie:
1)   zgodności projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania;
2)   zgodności z kryteriami dostępu, w tym efektywności ekonomicznej projektu;
3)   poprawności kalkulacji kosztów i wnioskowanej pomocy.
ARiMR sprawdza zasadność zakresu projektu oraz weryfikuje wysokość planowanych kosztów jego realizacji.
Projekty zgodne z wymaganiami określonymi dla działania 2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów" przyjmowane są do realizacji według kolejności złożenia wniosków poprawnie wypełnionych wraz z wymaganymi załącznikami, w ramach dostępnych środków. W przypadku gdy we wniosku dokonywano poprawek lub uzupełnień, o kolejności przyjęcia projektu do realizacji decyduje dzień dokonania ostatniej poprawki lub ostatniego uzupełnienia.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Przyjęcie projektu do realizacji następuje z dniem zawarcia umowy o dofinansowanie projektu między ARiMR i wnioskodawcą. Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w OR ARiMR.
Umowa o dofinansowanie projektu określa zobowiązanie ARiMR wobec beneficjenta do współfinansowania planowanego projektu pod warunkiem, że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu.
Wniosek o płatność składany jest w OR ARiMR. Płatności dokonuje się po złożeniu przez beneficjenta wniosku o płatność wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, w tym dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty, oraz po sprawdzeniu przez ARiMR zgodności realizacji projektu z umową o dofinansowanie projektu.
Płatność na rzecz beneficjenta jest dokonywana jednorazowo po zakończeniu całości realizacji projektu albo - jeżeli było to przewidziane umową - w dwóch etapach. W takim przypadku beneficjent składa dwa wnioski o płatność - po zrealizowaniu I etapu i po zrealizowaniu całości projektu. Płatność końcowa w ramach projektu może być dokonana po złożeniu przez beneficjenta sprawozdania końcowego z realizacji projektu.
Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu i wniosków o płatność są określone w procedurach ARiMR, zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.";
  9)   w ust. 3.2.5. Działanie 2.5. "Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi":
a)  tabela otrzymuje brzmienie:
 
Nazwa Programu OperacyjnegoSektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006"
Nazwa priorytetuZrównoważony rozwój obszarów wiejskich
Nazwa działaniaGospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi
Nazwa poddziałania-
Dziedzina interwencji funduszy strukturalnych1308
Numer działania2.5.
Czas trwania działania2004-2006
Instytucja zarządzająca ProgramemMinister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Instytucja pośrednicząca-
Instytucja wdrażającaSamorząd województwa
Beneficjent końcowyARiMR
Beneficjenci (projektodawcy)Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW)
Beneficjenci ostateczni (osoby, instytucje lub grupy społeczne bezpośrednio korzystające z wdrażanej pomocy) Rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich
Instytucja płatniczaDepartament Instytucji Płatniczej w Ministerstwie Finansów
Rodzaj pomocyGranty inwestycyjne
Maksymalna wysokość pomocy w procentach kwalifikujących się kosztów100%
Wsparcie finansowe ogółem dla działania132 mln euro
Wsparcie finansowe UE100 mln euro
Wsparcie finansowe krajowe32 mln euro
Udział środków prywatnych w całości środków (%)
Ogółem: co najmniej 5,7%:
- 20% - w zakresie melioracji wodnych
 szczegółowych
- 0% - w zakresie melioracji wodnych
 podstawowych
Udział środków publicznych w całości środków (%)
Ogółem: do 94,3%:
- 80% - w zakresie melioracji wodnych
 szczegółowych
- 100% - w zakresie melioracji wodnych
 podstawowych
Udział UE w środkach publicznych (%)
Ogółem: do 75,76%:
- do 62,5% - w zakresie melioracji wodnych
 szczegółowych
- do 80% - w zakresie melioracji wodnych
 podstawowych
Udział UE w całości środków (%)
Ogółem: do 71,4%:
- do 50% - w zakresie melioracji wodnych
 szczegółowych
- do 80% - w zakresie melioracji
 wodnych podstawowych
Udział krajowy w środkach publicznych (%)
Ogółem: co najmniej 24,2%:
- co najmniej 37,5% - w zakresie
 melioracji wodnych szczegółowych
- co najmniej 20% - w zakresie melioracji
 wodnych podstawowych
Udział krajowy w całości środków (%)
Ogółem: co najmniej 22,9%:
- co najmniej 30% - w zakresie melioracji
 wodnych szczegółowych
- co najmniej 20% - w zakresie melioracji
 wodnych podstawowych
System wyboru projektówWnioski spełniające wymogi udziału w programie w formie listy rankingowej projektów zostają przekazane do RKS, który ją akceptuje i rekomenduje marszałkowi województwa. Marszałek województwa podejmuje decyzję o wyborze projektów do realizacji
Skład grup roboczych wybierających projekty i komitetów sterującychRKS (art. 23 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju): przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, administracji rządowej, instytucji zarządzających oraz partnerów społecznych i gospodarczych
 
b)  część "Finansowanie" otrzymuje brzmienie:
"Finansowanie
Projekty z zakresu melioracji wodnych podstawowych będą finansowane ze środków Sekcji Orientacji EFOiGR oraz środków budżetu państwa, w proporcjach do 80% środki sekcji Orientacji EFOiGR i co najmniej 20% środki budżetu państwa, zgodnie z art. 29 ust. 3a rozporządzenia 1260/1999/WE.
Projekty z zakresu melioracji wodnych szczegółowych, mające charakter projektów infrastrukturalnych przynoszących dochód - wkład Sekcji Orientacji EFOiGR wynosi do 50% całkowitego kwalifikującego się kosztu, zgodnie z art. 29 ust. 4 (i) rozporządzenia 1260/1999/WE. Pozostałe 50% całkowitych kosztów kwalifikowalnych to część finansowana ze środków krajowych. Na etapie realizacji projektu część ta będzie współfinansowana ze środków budżetu państwa, a następnie część stanowiąca 20% kosztów kwalifikowalnych projektu będzie spłacana przez właścicieli gruntów [zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) przepisy ustawy dotyczące właścicieli stosuje się odpowiednio do posiadaczy samoistnych i użytkowników wieczystych] w rocznych ratach po zakończeniu realizacji projektu. Wysokość opłat wnoszonych przez właścicieli gruntów ustalona będzie proporcjonalnie do kosztów poniesionych na zmeliorowanie gruntów należących do danego właściciela (zł/ha).",
c)  część "Kryteria dostępu" otrzymuje brzmienie:
"Kryteria dostępu
Zgodnie z przepisami prawa krajowego, projekty dotyczące budowy urządzeń melioracji wodnych szczegółowych będą realizowane pod warunkiem wystąpienia właścicieli gruntów o przeprowadzanie inwestycji w tym zakresie.
Beneficjent nie może korzystać z bezzwrotnych lub preferencyjnych środków pomocy krajowej lub zagranicznej na pokrycie kosztów projektu finansowanego ze środków Sekcji Orientacji EFOiGR.
Projekty dotyczące budowy lub modernizacji urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, mogą być realizowane, jeżeli:
1)   wniosek o wykonanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych zostanie złożony zgodnie z art. 74b ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne;
2)   uzyskano pozwolenie wodnoprawne;
3)   zgłoszono budowę lub uzyskano pozwolenie na budowę;
4)   dokonano oceny wpływu na środowisko, jeżeli jest to wymagane;
5)   uzgodniono realizację projektu z zainteresowanymi województwami, a w przypadku wód granicznych - z zainteresowanymi państwami;
6)   uzgodniono projekt techniczny inwestycji z konserwatorem przyrody, jeżeli jest to wymagane;
7)   opracowano plan finansowy i określono źródła finansowania;
8)   koszt projektu według kosztorysu inwestorskiego wynosi co najmniej 120 tys. zł.;
9)   ubiegający się o dofinansowanie realizacji projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Projekty dotyczące budowy lub modernizacji urządzeń melioracji wodnych podstawowych oraz kształtowania przekroju podłużnego i poprzecznego oraz układu poziomego koryta cieku naturalnego, wykraczające poza działania związane z utrzymaniem wód, mogą być realizowane, jeżeli:
1)   uzyskano pozwolenie wodnoprawne;
2)   zgłoszono budowę lub uzyskano pozwolenie na budowę;
3)   dokonano oceny wpływu na środowisko, jeżeli jest to wymagane;
4)   uzgodniono projekt z zainteresowanymi województwami, regionalnymi zarządami gospodarki wodnej, a w przypadku wód granicznych - z zainteresowanymi państwami;
5)   uzgodniono projekt techniczny inwestycji z konserwatorem przyrody, jeżeli jest to wymagane;
6)   opracowano plan finansowy i określono źródła finansowania;
7)   koszt projektu według kosztorysu inwestorskiego wynosi co najmniej 120 tys. zł;
8)   ubiegający się o dofinansowanie realizacji projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.";
  10)  w ust. 3.2.6. Działanie 2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem" część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się w OR ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji projektu, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega w OR ARiMR ocenie formalnej w szczególności pod względem poprawności jego wypełnienia i kompletności załączników.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników, instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu o uzupełnienie wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega weryfikacji pod względem zgodności z celami i zasadami działania, przez sprawdzenie:
1)   zgodności projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania;
2)   zgodności z kryteriami dostępu.
ARiMR weryfikuje wysokość planowanych kosztów realizacji projektu.
Projekty zgodne z wymaganiami określonymi dla działania 2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem" przyjmowane są do realizacji według kolejności złożenia wniosków poprawnie wypełnionych wraz z wymaganymi załącznikami, w ramach dostępnych środków. W przypadku gdy we wniosku dokonywano poprawek lub uzupełnień, o kolejności przyjęcia projektu do realizacji decyduje dzień dokonania ostatniej poprawki lub ostatniego uzupełnienia.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Przyjęcie projektu do realizacji następuje z dniem zawarcia umowy o dofinansowanie projektu między ARiMR i wnioskodawcą. Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w OR ARiMR.
Umowa o dofinansowanie projektu określa zobowiązanie ARiMR wobec beneficjenta do współfinansowania planowanego projektu pod warunkiem, że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu.
Wniosek o płatność składa się w OR ARiMR. Płatności dokonuje się po złożeniu przez beneficjenta wniosku o płatność wraz z wymaganymi załącznikami, w tym dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty oraz sprawdzeniu przez ARiMR zgodności realizacji projektu z umową o dofinansowanie projektu.
Płatność na rzecz beneficjenta jest dokonywana jednorazowo po zakończeniu całości realizacji projektu albo - jeżeli było to przewidziane umową - w dwóch etapach. W takim przypadku beneficjent składa dwa wnioski o płatność - po zrealizowaniu I etapu i po zrealizowaniu całości projektu. Płatność po zrealizowaniu całości projektu może być dokonana po złożeniu przez beneficjenta sprawozdania końcowego z realizacji projektu.
Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu i wniosków o płatność są określone w procedurach ARiMR, zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.";
  11)  w ust. 3.2.7. Działanie 2.7. "Pilotażowy Program Leader+":
a)  część "Kryteria dostępu" otrzymuje brzmienie:
"Kryteria dostępu
Schemat I
1)   pomoc może być przyznana podmiotom, których statutowym celem jest działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich;
2)   projekt dotyczy obszaru co najmniej jednej gminy;
3)   w przypadku zgłoszenia więcej niż jednego wniosku dla danego obszaru, składa się umowę o współpracy między ubiegającymi się o dofinansowanie projektu przy tworzeniu ZSROW;
4)   projekt współfinansowany w ramach działania nie może być realizowany z udziałem innych środków publicznych przyznanych beneficjentowi w związku z realizacją tego projektu;
5)   ubiegający się o dofinansowanie realizacji projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Schemat II
1)   beneficjent (fundacja i stowarzyszenie lub związek stowarzyszeń) spełnia kryteria LGD:
a)   jego statutowym celem jest działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich,
b)   w składzie zarządu co najmniej 50 % stanowią osoby wskazane przez partnerów społecznych i gospodarczych;
2)   projekt realizowany jest na obszarze gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich (z wyłączeniem miast powyżej 20 tys. mieszkańców), dla których opracowana została ZSROW;
3)   obszar, na którym realizowany jest projekt, liczy co najmniej 10 tys. i nie więcej niż 100 tys. mieszkańców, a gęstość zaludnienia nie przekracza 150 osób/km2;
4)   granice obszaru, na którym projekt jest realizowany, są zgodne z podziałem administracyjnym na poziomie gminy;
5)   obszar realizacji projektu został określony z uwzględnieniem warunków naturalnych (geograficznych, przyrodniczych), ekonomicznych, kulturowych lub historycznych;
6)   ZSROW odpowiada wymogom formalnym i jest zgodna ze strategią rozwoju gminy, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy albo z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
7)   dopuszcza się możliwość realizacji wyłącznie jednego projektu na tym samym obszarze;
8)   obszar działania LGD odpowiada obszarowi realizacji projektu;
9)   projekt współfinansowany w ramach działania nie może być realizowany z udziałem innych środków publicznych przyznanych beneficjentowi w związku z realizacją tego projektu;
10)  ubiegający się o dofinansowanie realizacji projektu nie ma zaległości podatkowych ani zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.",
b)  część "Opis systemu wdrażania" otrzymuje brzmienie:
"Opis systemu wdrażania
Schemat I
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się do FAPA zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega ocenie formalnej, w szczególności pod względem zgodności wydruku z zapisem elektronicznym, poprawności jego wypełnienia i kompletności załączników.
W przypadku stwierdzenia niezgodności wydruku z zapisem elektronicznym wniosek zostanie odrzucony.
W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie realizacji projektu nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników, instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się dofinansowanie projektu o uzupełnienie wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega weryfikacji pod względem zgodności z celami i zasadami działania. W szczególności sprawdzeniu podlega zgodność projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania oraz kryteriami dostępu przewidzianymi w ramach niniejszego schematu. FAPA dokonuje oceny punktowej projektów według kryteriów wyboru, z wyłączeniem oceny jakości projektów. Listy projektów są następnie przekazywane GR KS, która dokonuje oceny jakości projektów, a następnie uszeregowania projektów na listach. Listy te są przekazywane KS, który dokonuje ich rekomendacji Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Projekt może być realizowany etapami, przy czym planowany łączny koszt kwalifikowalny jednego etapu nie może być mniejszy niż 50 tys. zł.
Umowy o dofinansowanie projektu na realizację wybranych w ten sposób wniosków zawierane są między FAPA a wnioskodawcami. Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w FAPA.
Umowa o dofinansowanie projektu określa zobowiązanie FAPA do współfinansowania planowanego projektu, pod warunkiem że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu. Beneficjent jest obowiązany do:
1)   przechowywania całości dokumentacji związanej z realizacją projektu przez okres 5 lat od dnia dokonania przez ARiMR płatności końcowej związanej z jego realizacją;
2)   umożliwienia dokonywania przez FAPA lub inne uprawnione do tego podmioty kontroli dokumentów lub kontroli w miejscu realizacji projektu (wizytacji terenowej) w trakcie realizacji projektu oraz przez okres 5 lat od dnia dokonania płatności końcowej.
Beneficjent składa wniosek o płatność do FAPA po realizacji całości projektu lub jego etapu. Wraz z wnioskiem o płatność składa się wymagane załączniki, w szczególności dowody dokonanych płatności. FAPA dokonuje oceny kompletności i prawidłowości przedłożonego wniosku o płatność oraz zgodności realizacji projektu lub jego etapu z umową o dofinansowanie projektu.
Płatności na rzecz beneficjenta dokonuje ARiMR na podstawie zlecenia płatności sporządzonego przez FAPA. O dokonaniu płatności ARiMR informuje FAPA.
Po zakończeniu realizacji projektu, wraz z wnioskiem o płatność końcową, beneficjent jest obowiązany do złożenia sprawozdania końcowego z realizacji projektu, zawierającego podsumowanie całości projektu, zestawienie wykonanych zadań i umożliwiającego sprawdzenie zgodności projektu z postanowieniami umowy o dofinansowanie projektu.
Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu i wniosków o płatność są określone w procedurach FAPA, zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Schemat II
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu składa się do FAPA, zgodnie z trybem określonym w odrębnych przepisach.
Rozpoczęcie naboru wniosków do Schematu II "Pilotażowego Programu Leader+" przewidziane jest w drugim roku realizacji Programu.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega ocenie formalnej, w szczególności pod względem zgodności wydruku z zapisem elektronicznym oraz poprawności jego wypełnienia i kompletności załączników.
W przypadku stwierdzenia niezgodności wydruku z zapisem elektronicznym wniosek zostanie odrzucony.
W przypadku złożenia wniosku nieprawidłowo wypełnionego lub bez wymaganych załączników, instytucja wdrażająca wzywa, w formie pisemnej, ubiegającego się o dofinansowanie projektu o uzupełnienie wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega weryfikacji pod względem zgodności z celami i zasadami działania. W szczególności sprawdzeniu podlegają: zgodność projektu z zakresem pomocy przewidzianym w ramach działania oraz kryteriami dostępu przewidzianymi w ramach niniejszego schematu. FAPA dokonuje oceny punktowej projektów według kryteriów wyboru, z wyłączeniem oceny ZSROW i potencjału administracyjnego LGD. Listy projektów są następnie przekazywane GRKS, która dokonuje oceny ZSROW i potencjału administracyjnego LGD, a następnie uszeregowania projektów na listach. Listy te są przekazywane KS, która dokonuje ich rekomendacji Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Projekt może być realizowany etapami, przy czym planowany łączny koszt kwalifikowalny jednego etapu nie może być mniejszy niż 150 tys. zł.
Umowy o dofinansowanie projektu na realizację wybranych w ten sposób wniosków zawierane są między FAPA a wnioskodawcami. Umowa o dofinansowanie projektu jest przesyłana wnioskodawcy, a jej podpisanie następuje w FAPA.
Umowa o dofinansowanie projektu określa zobowiązania FAPA do współfinansowania planowanego projektu, pod warunkiem że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje poniesione koszty i dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu. Beneficjent jest obowiązany do:
1)   przechowywania całości dokumentacji związanej z realizacją projektu przez okres 5 lat od dnia dokonania przez ARiMR płatności końcowej związanej z jego realizacją;
2)   umożliwienia dokonywania przez FAPA lub inne uprawnione do tego podmioty kontroli dokumentów lub kontroli w miejscu realizacji projektu (wizytacji terenowej) w okresie realizacji projektu oraz przez okres 5 lat od dnia dokonania płatności końcowej.
Beneficjent składa wniosek o płatność do FAPA po realizacji całości projektu lub jego etapu. Wraz z wnioskiem o płatność składa się wymagane załączniki, w szczególności dowody dokonanych płatności. FAPA dokonuje oceny kompletności i prawidłowości złożonego wniosku o płatność oraz zgodności realizacji projektu lub jego etapu z umową o dofinansowanie projektu.
Płatności na rzecz beneficjenta dokonuje ARiMR na podstawie zlecenia płatności sporządzonego przez FAPA. O dokonaniu płatności ARiMR informuje FAPA.
Po zakończeniu realizacji projektu, wraz z wnioskiem o płatność końcową, beneficjent jest obowiązany do złożenia sprawozdania końcowego z realizacji projektu, zawierającego podsumowanie całości projektu, zestawienie wykonanych zadań i umożliwiającego sprawdzenie zgodności projektu z postanowieniami umowy o dofinansowanie projektu.
Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu i wniosków o płatność są określone w procedurach FAPA, zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.";
  12)  ust. 4. "Tabela finansowa" otrzymuje brzmienie:
"4. TABELA FINANSOWA
Zasady podziału środków finansowych w skali kraju na poszczególne działania
Programu
W celu zapewnienia zrównoważonych warunków dostępu do środków finansowych Programu w skali kraju, kwoty przeznaczone na realizacją działań:
1)   1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych",
2)   1.2. "Ułatwianie startu młodym rolnikom",
3)   2.2. "Scalanie gruntów",
4)   2.3. "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego",
5)   2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu
zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów",
6)   2.5. "Gospodarowania rolniczymi zasobami wodnymi'",
7)   2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem"
- zostaną wstępnie podzielone na poszczególne województwa.
Podział ten będzie miał charakter indykatywny i będzie dotyczyć łącznych kwot przeznaczonych na realizację poszczególnych działań. Podział środków zostanie dokonany na podstawie mierzalnych kryteriów ustalonych przez KS, w sposób odzwierciedlający skalę potrzeb poszczególnych województw w odniesieniu do wyżej wymienionych działań Programu.
Podział środków przeznaczonych na finansowanie działań:
1)   1.3. "Szkolenia",
2)   1.4. "Wsparcie doradztwa rolniczego"
- dokonany zostanie poprzez określenie warunków konkursów na realizację projektów w ramach tych działań.
Dla pozostałych działań Programu nie dokonuje się podziału środków na poszczególne województwa.

Szacunkowa tabela finansowa Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004 - 2006"*
 
 Środki publiczne    
  wkład Unii Europejskiejkrajowy wkład publiczny    
Priorytet/DziałanieogółemogółemEFRREFSEFOiGRFIFGogółembudżet państwabudżety jednostek samorządu terytorialnegoinneŚrodki prywatneFundusz SpójnościWspółfinansowanie krajowe FSPożyczki EBI
Priorytet 1. "Wspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno-żywnościowym"1.315.291.918839.189.238--839.189.238-476.102.680476.102.680--789.474.952---
 Inwestycje w
 gospodarstwach rolnych
603.922.871325.189.238  325.189.238 278.733.633278.733.633  325.189.238   
 Ułatwianie startu
 młodym rolnikom
173.333.333130.000.000  130.000.000 43.333.33343.333.333      
 Szkolenia20.000.00016.000.000  16.000.000 4.000.0004.000.000      
 Wsparcie doradztwa
 rolniczego
53.750.00043.000.000  43.000.000 10.750.00010.750.000      
 Poprawa przetwórstwa
 i marketingu artykułów
 rolnych
464.285.714325.000.000  325.000.000 139.285.714139.285.714  464.285.714   
Priorytet 2. "Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich"444.857.143335.500.000--335.500.000-109.357.14386.857.14322.500.000-155.857.143---
 Przywracanie potencjału
 produkcji leśnej
 zniszczonego naturalną
 katastrofą lub pożarem
 oraz wprowadzenie
 odpowiednich instrumentów
 zapobiegawczych
12.500.00010.000.000  10.000.000 2.500.0002.500.000      
 Scalanie gruntów21.250.00017.000.000  17.000.000 4.250.0004.250.000      
 Odnowa wsi oraz
 zachowanie i ochrona
 dziedzictwa kulturowego
112.500.00090.000.000  90.000.000 22.500.000 22.500.000     
 Różnicowanie działalności
 rolniczej i zbliżonej do
 rolnictwa w celu
 zapewnienia różnorodności
 działań lub alternatywnych
 źródeł dochodów
107.142.85775.000.000  75.000.000 32.142.85732.142.857  107.142.857   
 Gospodarowanie rolniczymi
 zasobami wodnymi
132.000.000100.000.000  100.000.000 32.000.00032.000.000  8.000.000  -
 Rozwój i ulepszanie
 infrastruktury technicznej
 związanej z rolnictwem
40.714.28628.500.000  28.500.000 12.214.28612.214.286  40.714.286   
 Pilotażowy Program Leader+18.750.00015.000.000  15.000.000 3.750.0003.750.000      
Priorytet 3. "Pomoc techniczna"24.000.00018.000.000--18.000.000-6.000.0006.000.000---  -
 Wsparcie systemu
 zarządzania i wdrażania
 programu
10.529.7607.897.320  7.897.320 2.632.4402.632.440---  -
 Rozwój instytucjonalny8.630.2006.472.650  6.472.650 2.157.5502.157.550      
 Informowanie i promocja
 programu
4.840.0403.630.030  3.630.030 1.210.0101.210.010      
Program ogółem (priorytety łącznie)1.784.149.0611.192.689.238--1.192.689.238-591.459.823568.959.82322.500.000-945.332.095---
 Koszty całkowite związane
 z EFRR
              
 Koszty całkowite związane
 z EFS
              
 Koszty całkowite związane
 z EFOiGR
 1.192.689.238  1.192.689.238         
 Koszty całkowite związane
 z FIFG
              
 
*   Przeliczenie według cen z 2004 r. w euro według deflatora KE (deflator = 1,130288298). Tabela dotyczy zobowiązań finansowych na lata 2004 - 2006.
W planach finansowych ujęte są tylko koszty kwalifikowalne (rozporządzenie 448/2004/WE)

Tabela finansowa Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" według priorytetu, działania i roku*
 
 Środki publiczne    
  wkład wspólnotowykrajowy wkład publiczny    
Priorytet/Działanie/RokogółemogółemEFRREFSEFOiGRFIFGogółembudżet państwabudżety jednostek samorządu terytorialnegoinneŚrodki prywatneFundusz SpójnościWspółfinansowanie krajowe FSPożyczki EBI
 1=2+72=3+4+5+634567=8+9+10891011121314
Priorytet 1. "Wspieranie zmian i dostosowań w rolnictwie"1.315 291918839.189.238--839.189.238-476.102.680476.102.680--789.474.952---
2004307.278.868196.051.627  196.051.627 111.227.241111.227.241  184.437.362   
2005439.084.663280.147.030  280.147.030 158.937.633158.937.633  263.550.880   
2006568.928.387362.990.581  362.990.581 205.937.806205.937.806  341.486.710   
2004-20061.315.291.918839.189.238  839.189.238 476.102.680476.102.680  789.474.952   
Działanie 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych"603.922.871325.189.238--325.189.238-278.733.633278.733.633--325.189.238---
2004141.088.63275.970.802  75.970.802 65 .117.83065.117.830  75.970.802   
2005201.607.921108.558.112  108.558.112 93.049.80993.049.809  108.558.112   
2006261.226.318140.660.324  140.660.324 120.565.994120.565.994  140.660.324   
2004-2006603.922.871325.189.238  325.189.238 278.733.633278.733.633  325.189.238   
Działanie 1.2. "Ułatwianie startu młodym rolnikom"173.333.333130.000.000--130.000.000-43.333.33343.333.333------
200440.494.18130.370.636  30.370.636 10.123.54510.123.545      
200557.863.96843.397.976  43.397.976 14.465.99214.465.992      
200674.975.18456.231.388  56.231.388 18.743.79618.743.796      
2004-2006173.333.333130.000.000  130.000.000 43.333.33343.333.333      
Działanie 1.3. "Szkolenia"20.000.00016.000.000--16.000.000-4.000.0004.000.000------
20044.672.4063.737.925  3.737.925 934.481934.481      
20056.676.6115.341.289  5.341.289 1.335.3221.335.322      
20068.650.9836.920.786  6.920.786 1.730.1971.730.197      
2004-200620.000.00016.000.000  16.000.000 4.000.0004.000.000      
Działanie 1.4. "Wsparcie doradztwa rolniczego"53.750.00043.000.000--43.000.000-10.750.00010.750.000------
200412.557.09010.045.672  10.045.672 2.511. 4182.511. 418      
200517.943.39414.354.715  14.354.715 3.588.6793.588.679      
200623.249.51618.599.613  18.599.613 4.649.9034.649.903      
2004-200653.750.00043.000.000  43.000.000 10.750.00010.750.000      
Działanie 1.5. "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych"464.285.714325.000.000--325.000.000-139.285.714139.285.714--464.285.714---
2004108.466.55975.926.592  75.926.592 32.539.96732.539.967  108.466.560   
2005154.992.769108.494.938  108.494.938 46.497.83146.497.831  154.992.768   
2006200.826.386140.578.470  140.578.470 60.247.91660.247.916  200.826.386   
2004-2006464.285.714325.000.000  325.000.000 139.285.714139.285.714  464.285.714   
Priorytet 2. "Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich"444.857.143335.500.000--335.500.000-109.357.14386.857.14322.500.000-155.857.143---
2004103.926.98878.379.594  78.379.594 25.547.39420.290.9395.256.455 36.411.221   
2005148.505.919112.000.143  112.000.143 36.505.77628.994.5897.511. 187 52.029.628   
2006192.424.236145.120.263  145.120.263 47.303.97337.571.6159.732.358 67.416.294   
2004-2006444.857.143335.500.000  335.500.000 109.357.14386.857.14322.500.000 155.857.143   
Działanie 2.1. "Przywracanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenie odpowiednich instrumentów zapobiegawczych"12.500.00010.000.000--10.000.000-2.500.0002.500.000------
20042.920.2542.336.203  2.336.203 584.051584.051      
20054.172.8813.338.305  3.338.305 834.576834.576      
20065.406.8654.325.492  4.325.492 1.081.3731.081.373      
2004-200612.500.00010.000.000  10.000.000 2.500.0002.500.000      
Działanie 2.2. "Scalanie gruntów"21.250.00017.000.000--17.000.000-4.250.0004.250.000------
20044.964.4303.971.544  3.971.544 992.886992.886      
20057.093.8995.675.119  5.675.119 1.418.7801.418.780      
20069.191.6717.353.337  7.353.337 1.838.3341.838.334      
2004-200621.250.00017.000.000  17.000.000 4.250.0004.250.000      
Działanie 2.3. "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego"112.500.00090.000.000--90.000.000-22.500.000-22.500.000-----
200426.282.27721.025.822  21.025.822 5.256.455 5.256.455     
200537.555.93530.044.748  30.044.748 7.511.187 7.511.187     
200648.661.78838.929.430  38.929.430 9.732.358 9.732.358     
2004-2006112.500.00090.000.000  90.000.000 22.500.000 22.500.000     
Działanie 2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów"107.142.85775.000.000--75.000.000-32.142.85732.142.857--107.142.857---
200425.030.74117.521.519  17.521.519 7.509.2227.509.222  25.030.741   
200535.767.55725.037.290  25.037.290 10.730.26710.730.267  35.767.557   
200646.344.55932.441.191  32.441.191 13.903.36813.903.368  46.344.559   
2004-2006107.142.85775.000.000  75.000.000 32.142.85732.142.857  107.142.857   
Działanie 2.5. "Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi"132.000.000100.000.000--100.000.000-32.000.00032.000.000--8.000.000---
200430.837.22523.362.025  23.362.025 7.475.2007.475.200  1.868.800   
200544.064.65333.383.053  33.383.053 10.681.60010.681.600  2.670.400   
200657.098.12243.254.922  43.254.922 13.843.20013.843.200  3.460.800   
2004-2006132.000.000100.000.000  100.000.000 32.000.00032.000.000  8.000.000   
Działanie 2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem"40.714.28628.500.000--28.500.000-12.214.28612.214.286--40.714.286---
20049.511.6826.658.177  6.658.177 2.853.5052.853.505  9.511.680   
200513.591.6719.514.170  9.514.170 4.077.5014.077.501  13.591.671   
200617.610.93312.327.653  12.327.653 5.283.2805.283.280  17.610.935   
2004-200640.714.28628.500.000  28.500.000 12.214.28612.214.286  40.714.286   
Działanie 2.7. "Pilotażowy Program Leader +"18.750.00015.000.000--15.000.000-3.750.0003.750.000------
20044.380.3793.504.304  3.504.304 876.075876.075      
20056.259.3235.007.458  5.007.458 1.251.8651.251.865      
20068.110.2986.488.238  6.488.238 1.622.0601.622.060      
2004-200618.750.00015.000.000  15.000.000 3.750.0003.750.000      
Priorytet 3. "Pomoc techniczna"24.000.00018.000.000--18.000.000-6.000.0006.000.000------
20045.606.8844.205.163  4.205.163 1.401.7211.401.721      
20058.011.9286.008.946  6.008.946 2.002.9822.002.982      
200610.381.1887.785.891  7.785.891 2.595.2972.595.297      
2004-200624.000.00018.000.000  18.000.000 6.000.0006.000.000      
Działanie 3.1. "Wsparcie systemu zarządzania i wdrażania programu"10.529.7607.897.320--7.897.320-2.632.4402.632.440------
20042.459.9641.844.973  1.844.973 614.991614.991      
20053.515.1532.636.365  2.636.365 878.788878.788      
20064.554.6433.415.982  3.415.982 1.138.6611.138.661      
2004-200610.529.7607.897.320  7.897.320 2.632.4402.632.440      
Działanie 3.2. "Rozwój instytucjonalny"8.630.2006.472.650--6.472.650-2.157.5502.157.550------
20042.016.188869.628  869.628 289.876289.876      
20052.881.0221.242.650  1.242.650 414.217414.217      
20063.732.9881.610.122  1.610.122 536.707536.707      
2004-20068.630.2006.472.650  6.472.650 2.157. 5502.157.550      
Działanie 3.3. "Informowanie i promocja programu"4.840.0403.630.030--3.630.030-1.210.0101.210.010------
20041.130.7311.490.562  1.490.562 496.854496.854      
20051.615.7522.129.931  2.129.931 709.977709.977      
20062.093.5562.759.787  2.759.787 919.929919.929      
2004-20064.840.0403.630.030  3.630.030 1.210.0101.210.010      
SOP ogółem (priorytety łącznie)1.784.149.0611.192.689.238--1.192.689.238-591.459.823568.959.82322.500.000-945.332.095---
2004416.812.740278.636.384  278.636.384 138.176.356132.919.9015.256.455 220.848.583   
2005595.602.510398.156.119  398. 156.119 197.446.391189.935.2017.511.187 315.580.508   
2006771.733.811515.896.735  515.896.735 255.837.076246.104.7189.732.358 408.903.004   
2004-20061.784.149.0611.192.689.238  1.192.689.238 591.459.823568.959.82322.500.000 945.332.095   
Koszty całkowite związane z EFRR              
Koszty całkowite związane z EFS              
Koszty całkowite związane z EFOiGR 1.192.689.238  1.192.689.238         
Koszty całkowite związane z FIFG              
 
*   Przeliczenie według cen z 2004 r. w euro według deflatora KE (deflator = 1,130288298). Tabela dotyczy zobowiązań finansowych na lata 2004 - 2006.
W planach finansowych ujęte są tylko koszty kwalifikowalne (rozporządzenie 448/2004/WE)

  13)  ust. 5.4. "Umowa o dofinansowanie projektu", ust. 5.5. "Zobowiązania beneficjenta w związku z realizacją projektu", ust. 5.6 "Zamówienia publiczne i zasady wyboru wykonawców usług lub dostawców towarów w ramach projektów" oraz ust. 5.7. "Zasady rozliczania projektów oraz dokonywania płatności na rzecz beneficjenta" otrzymują brzmienie:
"5.4. Umowa o dofinansowanie projektu
Zatwierdzenie projektu do realizacji (przyznanie pomocy) następuje z dniem zawarcia umowy o dofinansowanie projektu między instytucją wdrażającą a beneficjentem.
W przypadku działania 2.5. "Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi" przyjęcie projektu do realizacji następuje na podstawie decyzji marszałka województwa. Projekty zgłaszane przez instytucję zarządzającą w ramach działań priorytetu 3. "Pomoc techniczna" dofinansowywane są na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wzory umów o dofinansowanie projektu określają przepisy wydane na podstawie art. 28 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju.
Umowa o dofinansowanie projektu między instytucją wdrażającą a beneficjentem16) określa prawa i obowiązki stron w związku z realizacją projektu. Instytucja wdrażająca zobowiązuje się do współfinansowania projektu pod warunkiem, że beneficjent zrealizuje go w określonym zakresie i terminie, udokumentuje wykonanie projektu (z wyjątkiem działania 1.2. "Ułatwianie startu młodym rolnikom") i dotrzyma zobowiązań wynikających z zasad udzielania pomocy.
Umowa o dofinansowanie projektu określa zasady odpowiedzialności beneficjenta w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizowaniu przez beneficjenta postanowień umowy.
Umowa o dofinansowanie projektu zawarta z instytucją wdrażającą może zostać zmieniona na wniosek każdej ze stron, w formie pisemnej - w postaci aneksu - pod rygorem nieważności.
5.5. Zobowiązania beneficjenta w związku z realizacją projektu
Umowa o dofinansowanie projektu określa zobowiązania beneficjenta dotyczące w szczególności17):
1)   zrealizowania projektu w określonym zakresie i terminie;
2)   udokumentowania realizacji projektu;
3)   umożliwienia dokonywania przez instytucję wdrażającą lub inne uprawnione podmioty kontroli dokumentów lub kontroli w miejscu realizacji projektu (wizytacji terenowej);
4)   zachowania celu projektu przez okres 5 lat od dnia dokonania płatności końcowej;
5)   przechowywania całości dokumentacji związanej z realizacją projektu przez okres 5 lat od dnia dokonania płatności końcowej.
Beneficjent może utracić prawo do całości lub części pomocy w przypadku gdy:
1)   nie rozpocznie realizacji projektu do dnia wyznaczonego jako dzień złożenia pierwszego wniosku o płatność lub odstąpi od realizacji projektu;
2)   złoży podrobione, przerobione, nierzetelne lub stwierdzające nieprawdę dokumenty lub oświadczenia mające istotny wpływ na przyznanie lub wypłatę pomocy;
3)   niewłaściwie lub w sposób niepełny udokumentuje zrealizowanie projektu lub jego etapu;
4)   zrealizuje projekt w niepełnym zakresie, nie osiągnie celu projektu lub dokona zmiany realizacji projektu w stosunku do postanowień umowy;
5)   do realizacji projektu wykorzystane zostaną środki publiczne przyznane w ramach innych programów lub instrumentów wsparcia lub niezachowane będą zasady pomocy publicznej;
6)   naruszy przepisy o zamówieniach publicznych;
7)   nie wywiąże się z zawartych w umowie o dofinansowanie projektu zobowiązań dotyczących spełnienia kryteriów dostępu dla danego działania Programu;
8)   naruszy zobowiązanie do zachowania i wykorzystywania projektu zgodnie z jego przeznaczeniem przez okres 5 lat od dnia otrzymania płatności końcowej;
9)   nie zachowa dokumentów dotyczących realizacji projektu;
10)  nie wyrazi zgody na kontrolę dokumentów lub przeprowadzenie kontroli w miejscu realizacji projektu (wizytacji terenowej).
W przypadku projektów o charakterze inwestycyjnym do najważniejszych zobowiązań beneficjenta należy zapewnienie, że w okresie realizacji projektu oraz przez okres 5 lat od dnia dokonania płatności końcowej na jego rzecz będzie zachowany cel projektu i projekt będzie wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem. W okresie realizacji projektu oraz przez okres 5 lat od dnia dokonania płatności końcowej beneficjent nie może:
1)   dokonać przeniesienia własności ani posiadania nabytych dóbr, wyremontowanych lub wybudowanych budynków lub budowli;
2)   zmienić przeznaczenia nabytych dóbr, wyremontowanych lub wybudowanych budynków lub budowli ani zaniechać ich wykorzystywania;
3)   zaprzestać działalności, której wykonywaniu służyła realizacja projektu lub której wykonywanie stanowiło warunek przyznania pomocy, ani zmienić miejsca wykonywania tej działalności.
W uzasadnionych przypadkach instytucja wdrażająca może wyrazić zgodę na przeniesienie przez beneficjenta własności lub posiadania nabytych dóbr objętych projektem. Warunkiem udzielenia przez instytucję wdrażającą takiej zgody jest przeniesienie dóbr na rzecz podmiotu, który spełnia warunki określone w Programie, i przejęcie przez ten podmiot zobowiązań dotychczasowego beneficjenta.
W uzasadnionych przypadkach instytucja wdrażająca może także wyrazić zgodę na zmianę przeznaczenia nabytych przez beneficjenta dóbr, wyremontowanych lub wybudowanych budynków lub budowli w całości lub w części, jeżeli nowy sposób ich wykorzystania nie naruszy celu i przeznaczenia projektu.
W uzasadnionych przypadkach instytucja wdrażająca może również wyrazić zgodę na zmianę miejsca wykonywania działalności, jeżeli nie naruszy to celu i przeznaczenia projektu oraz nadal będą zachowane kryteria dostępu określone dla działania, w ramach którego projekt jest albo był realizowany.
Jeżeli niedotrzymanie zobowiązań przez beneficjenta nastąpiło wskutek siły wyższej, beneficjent może zostać zwolniony przez instytucję wdrażającą z obowiązku wykonania tego zobowiązania lub może ulec zmianie termin wykonania tego zobowiązania.
Zwolnienie z wykonania zobowiązania może być całkowite lub częściowe, stosownie do rodzaju zobowiązania i okoliczności siły wyższej. Jeżeli wskutek siły wyższej zobowiązanie nie może być czasowo wykonywane zgodnie z warunkami umowy o dofinansowanie projektu, beneficjent jest obowiązany do uzgodnienia z instytucją wdrażającą sposobu i terminu wykonania zobowiązania albo zwrotu całości lub części środków wypłaconych na realizację projektu.
W każdym przypadku gdy wystąpienie siły wyższej powoduje konieczność zmiany umowy o dofinansowanie projektu, beneficjent składa pisemny wniosek o dokonanie takiej zmiany do instytucji wdrażającej w terminie 30 dni roboczych od dnia, w którym zaistniały okoliczności siły wyższej, lub od dnia, od którego istnieje możliwość złożenia takiego wniosku.
Okoliczności, które mogą być uznane za siłę wyższą, są określone w załączniku nr 9 do Uzupełnienia Programu.
5.6. Zamówienia publiczne i zasady wyboru wykonawców usług lub dostawców towarów w ramach projektów
Konieczność przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego dotyczy następujących działań:
1)   1.3. "Szkolenia";
2)   2.1. "Przywracanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego naturalną katastrofą lub
pożarem oraz wprowadzenie odpowiednich instrumentów zapobiegawczych";
3)   2.2. "Scalanie gruntów";
4)   2.3. "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego";
5)   2.5. "Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi";
6)   2.7. "Pilotażowy Program Leader +";
7)   w ramach priorytetu 3. "Pomoc techniczna".
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadza się po zawarciu umowy o dofinansowanie projektu lub po wydaniu decyzji o dofinansowaniu projektu, z wyjątkiem gdy zamówienie publiczne dotyczy sporządzenia dokumentacji, dofinansowywanego w ramach koszów ogólnych projektów w ramach działania 2.1. "Przywracanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenie odpowiednich instrumentów zapobiegawczych" oraz niektórych projektów priorytetu 3. "Pomoc techniczna". W tych przypadkach zamówienie publiczne może być przeprowadzone w okresie poprzedzającym złożenie wniosku i zawarcie umowy o dofinansowanie projektu lub wydanie decyzji o dofinansowaniu projektu.
Nadzór nad przestrzeganiem przez beneficjenta przepisów o zamówieniach publicznych sprawuje instytucja zarządzająca, która może delegować zadania w tym zakresie do instytucji wdrażających.
W ramach nadzoru instytucja zarządzająca Programem lub instytucja wdrażająca mogą oceniać specyfikację istotnych warunków zamówienia przed ogłoszeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz zatwierdzać projekt umowy zawieranej przez beneficjenta z wykonawcą.
Beneficjent jest obowiązany do:
1)   udostępniania, na żądanie instytucji zarządzającej lub instytucji wdrażającej, opisów i dowodów stosowania procedur dotyczących udzielania zamówień i zasad postępowania członków komisji przetargowej oraz zasad odpowiedzialności za ich naruszenie;
2)   przekazywania instytucji wdrażającej informacji o wszczynanych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego;
3)   przekazywania instytucji wdrażającej informacji o wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - przed dniem zawarcia umowy z wykonawcą.
Instytucja zarządzająca lub instytucja wdrażająca współpracuje z Urzędem Zamówień Publicznych (UZP). Współpraca polega na:
1)   przekazywaniu informacji o nieprawidłowościach w zakresie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego;
2)   umożliwieniu dostępu na żądanie UZP do dokumentów i informacji dotyczących projektów realizowanych z udziałem środków finansowych pochodzących z Sekcji Orientacji EFOiGR.
W przypadku projektów realizowanych w ramach działań: 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych", 1.5. "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych", 2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów" oraz działania 2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem" przez podmioty, których nie obowiązuje stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych, beneficjent jest obowiązany do uzasadnienia planowanych kosztów przez przedstawienie ofert na realizację przewidzianych projektem zadań19).
Obowiązek taki dotyczy:
1)   przypadków w ramach działań: 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych", 2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów" oraz działania 2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem", gdy w ramach projektu występują zadania, których planowany koszt jest wyższy niż 50 tys. zł, oraz
2)   przypadków w ramach działania 1.5. "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych", gdy w ramach projektu występują zadania, których planowany koszt jest wyższy niż 100 tys. zł.
Koszty takich zadań w ramach projektów są ustalane na podstawie wyboru najkorzystniejszej oferty, dokonanego z co najmniej 3 ofert uzyskanych na podstawie zapytań skierowanych do co najmniej 5 dostawców. Zapytanie ofertowe powinno zawierać w szczególności:
1)   opis zadania;
2)   termin wykonania zadania;
3)   opis kryteriów, którymi ubiegający się o dofinansowanie realizacji projektu będzie się kierował przy wyborze oferty, wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów dla dokonania wyboru.
Kopie zapytań ofertowych, ofert oraz uzasadnienie wyboru najkorzystniejszej z nich wnioskodawca składa w instytucji wdrażającej wraz z wnioskiem o dofinansowanie realizacji projektu. Obowiązek uzasadnienia planowanych kosztów przez przedstawienie ofert na realizację przewidywanych w projekcie zadań nie dotyczy robót budowlanych i remontowych oraz zakupu sprzętu, maszyn i urządzeń używanych. W uzasadnionych przypadkach, jeżeli wynika to z przyjętej technologii produkcji lub jeżeli zadanie dotyczy zakupu nieruchomości, możliwe jest przedłożenie jednej oferty.
5.7. Zasady rozliczania projektów oraz dokonywania płatności na rzecz beneficjenta
Pomoc udzielana w ramach Programu działa na zasadzie refundacji części lub całości kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta na realizację projektu lub wypłacie premii w przypadku działania 1.2. "Ułatwianie startu młodym rolnikom".
Środki wypłacane beneficjentom pochodzą z Sekcji Orientacji EFOiGR oraz budżetu państwa. W przypadku działania 2.3. "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" krajowe współfinansowanie projektu zapewnia się przez środki publiczne gmin będących beneficjentami tego działania lub środki przeznaczone na ten cel przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Istnieje możliwość prefinansowania projektów realizowanych przez beneficjentów - podmioty należące do sektora finansów publicznych. Prefinansowanie dokonywane jest wyłącznie ze środków krajowych.
Podstawą dokonania płatności jest umowa o dofinansowanie projektu lub decyzja o dofinansowaniu projektu oraz wniosek o płatność. Wnioski o płatność należy składać zgodnie z harmonogramem określonym w umowie o dofinansowanie projektu lub w decyzji o dofinansowaniu projektu.
Premia dla beneficjentów działania 1.2. "Ułatwianie startu młodym rolnikom" wypłacana jest jednorazowo na podstawie umowy o dofinansowanie projektu. Beneficjent nie składa wniosku o płatność.
Projekty dofinansowane w ramach działań: 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych", 2.1. "Przywracanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenie odpowiednich instrumentów zapobiegawczych", 2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów" oraz działania 2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem" mogą być realizowane w dwóch etapach, co oznacza możliwość dokonywania wypłat dwukrotnie, po zakończeniu każdego z etapów. W działaniu 2.3. "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" projekt może być realizowany maksymalnie w 3 etapach, natomiast w działaniu 1.5. "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych" - w 4 etapach. Dla wyżej wymienionych działań przyjmuje się zasadę, że płatność końcowa powinna stanowić nie mniej niż 25 % łącznej kwoty refundacji przyznanej dla danego projektu. W działaniu 2.7. "Pilotażowy Program Leader+" planowana na etapie wniosku o dofinansowanie realizacji projektu wartość jednego etapu powinna wynosić nie mniej niż 50 tys. zł w Schemacie I i 150 tys. zł w Schemacie II.
Dla pozostałych działań Programu nie wprowadza się szczegółowych wytycznych dotyczących sposobu ustalania harmonogramu płatności. Kwestię tę pozostawiono do ustalenia na poziomie ogłoszeń lub umów o dofinansowanie projektu, stosownie do specyfiki konkretnego projektu.
Podstawą dokonania płatności na rzecz beneficjenta jest wniosek o płatność wraz z wymaganymi załącznikami określającymi wielkość poniesionych kosztów, w szczególności dokumentami potwierdzającymi poniesienie poszczególnych wydatków. Nie dotyczy to:
1)   działania 1.2. "Ułatwianie startu młodym rolnikom", w którym płatność wypłacana jest w postaci premii niezależnie od poniesionych kosztów kwalifikowalnych;
2)   działania 1.4. "Wsparcie doradztwa rolniczego", w którym rozliczenie dokonywane jest ryczałtowo, na podstawie liczby i rodzaju zrealizowanych usług.
Instytucja wdrażająca przeprowadza weryfikację formalno-rachunkową wniosków o płatność oraz weryfikację kwalifikowalności i zgodności z umową o dofinansowanie projektu lub decyzją o dofinansowaniu projektu wydatków poniesionych przez beneficjentów.
Płatności na rzecz beneficjenta dokonuje ARiMR jako beneficjent końcowy. Płatności dokonuje się wyłącznie w formie przelewu na rachunek bankowy wskazany przez beneficjenta.
Beneficjent końcowy może dochodzić należności z tytułu środków wypłaconych w ramach Programu.
Projekty współfinansowane w ramach działań nie mogą być realizowane z udziałem innych środków publicznych, w tym kredytów i pożyczek preferencyjnych dofinansowanych środkami publicznymi, dotacji, oraz nie mogą być dofinansowane w ramach innych programów operacyjnych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych.
Nie jest dozwolone łączenie środków na realizację danego projektu, w tym finansowanie dostosowań gospodarstwa rolnego do standardów Unii Europejskiej w oparciu o pomoc uzyskaną w ramach działania PROW "Dostosowanie gospodarstw do standardów Unii Europejskiej" i jednocześnie realizowanie takich inwestycji w ramach działania 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych" lub przeprowadzania modernizacji zakładu przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych w oparciu o kredyt preferencyjny i środki Programu.
Jeżeli beneficjent otrzymał środki publiczne w związku z realizacją innego zadania lub projektu inwestycyjnego lub otrzymał płatności niezwiązane z realizacją danego projektu inwestycyjnego, lub płatności w ramach PROW, w tym w zakresie działania "Wspieranie gospodarstw niskotowarowych" - środki te mogą zostać przeznaczone na realizację projektu w ramach Programu.";
  14)  w załączniku nr 1 do Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004 - 2006":
a)  część: "Okres kwalifikalności kosztów w ramach Programu" otrzymuje brzmienie:
"Okres kwalifikowalności kosztów w ramach Programu
Okres kwalifikowalności kosztów w ramach Programu obejmuje lata 2004 - 2008. Za koszty kwalifikowalne uznawane są koszty poniesione po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu.
Niektóre koszty ogólne związane z przygotowaniem projektu, w tym niezbędnej dokumentacji, tj. koszty:
0)   przygotowania dokumentacji technicznej projektu,
1)   przygotowania dokumentacji ekonomicznej: kosztorysów, analiz ekonomicznych, planów przedsięwzięć, analiz rynkowych i analiz marketingowych,
2)   zaświadczeń, pozwoleń, opłat i wszelkiej dokumentacji związanej z ich uzyskaniem,
3)   obsługi geodezyjnej,
4)   usług dotyczących przygotowania projektu,
5)   nabycia patentów i licencji,
6)   ponoszone w związku z realizacją projektów w ramach priorytetu 3. "Pomoc techniczna"
- mogą zostać uznane za koszty kwalifikowalne także w przypadku, gdy zostały poniesione w okresie przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie realizacji projektu, lecz nie wcześniej niż przed dniem 1 stycznia 2004 r., a w przypadku kosztów, do których stosuje się ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych - w dniu wejścia w życie tej ustawy, tj. 2 marca 2004 r.",
b)  w części "Zakres kosztów kwalifikowalnych w ramach poszczególnych działań Programu", "Działanie 2.7. "Pilotażowy Program Leader+" oraz "Działanie 3. 1. "Wsparcie systemu zarządzania i wdrażania Programu" otrzymują brzmienie:
"Działanie 2.7. "Pilotażowy Program Leader+"
Schemat I
W zakres kosztów kwalifikowalnych projektów mogą wchodzić koszty:
1)   organizacji przedsięwzięć o charakterze informacyjnym, szkoleniowym (seminaria, konferencje, itp.) i promocyjnym, w tym: najmu sal wraz ze sprzętem audiowizualnym, opracowanie, druk i dystrybucja materiałów szkoleniowych, informacyjnych i promocyjnych, zatrudnienie wykładowców i pokrycie kosztów ich delegacji;
2)   przygotowania opracowań, analiz, ekspertyz, dokumentacji oraz wsparcie eksperckie służące opracowaniu strategii rozwoju obszarów wiejskich;
3)   pomocy doradczej i eksperckiej związanej z tworzeniem LGD, w tym opracowywanie statutów, regulaminów i prowadzenie prac związanych z rejestracją.
Schemat II
W zakres kosztów kwalifikowalnych projektów mogą wchodzić koszty:
1)   administracyjne LGD, w tym: koszty związane z zatrudnieniem pracowników (wynagrodzenia wraz z kosztami ubezpieczeń i delegacji), koszty najmu lub utrzymania pomieszczeń biurowych, koszty związane z konserwacją i naprawą sprzętu biurowego, opłaty telekomunikacyjne, pocztowe oraz opłaty związane z zakładaniem łączy oraz użytkowaniem sieci internetowej, a także koszty zakupu wyposażenia i sprzętu biurowego LGD; koszty administracyjne mogą stanowić nie więcej niż 15 % kosztów kwalifikowalnych projektu wymienionych w pkt 2-7;
2)   organizacji przedsięwzięć o charakterze informacyjnym i szkoleniowym tematycznie związanych z zakresem ZSROW (seminaria, szkolenia, konferencje, itp.), w tym: najmu sal wraz ze sprzętem audiowizualnym, opracowanie, druk i dystrybucja materiałów szkoleniowo-informacyjnych, zatrudnienie wykładowców i pokrycie kosztów ich delegacji;
3)   działań na rzecz promocji regionu (zasoby przyrodnicze i kulturowe, specyficzne produkty, organizowanie imprez, itp.) oraz inicjatyw podejmowanych przez LGD, w tym: opracowywanie i druk broszur, folderów, plakatów oraz materiałów audiowizualnych do bezpłatnej dystrybucji, zakładanie stron internetowych, zakup powierzchni reklamowych, przygotowanie i koszty emisji w radio i telewizji materiałów reklamowych, koszty najmu stoisk na targach oraz udziału podmiotów i osób działających na obszarze związanym ze ZSROW w imprezach promocyjnych;
4)   prowadzenie bezpłatnego doradztwa w zakresie zasad przygotowywania projektów inwestycyjnych o charakterze zbieżnym z celami wypracowanej ZSROW, w tym koszty wynagrodzeń ekspertów lub pracowników;
5)   organizacji imprez kulturalnych służących promocji regionu i jego tożsamości kulturowej (festiwale, targi, pokazy, itp.), w tym: koszty związane z udostępnieniem terenu, koszty najmu sprzętu i wyposażenia, obsługi (w tym: ochrony i opieki medycznej), ubezpieczeń, udziału podmiotów z obszaru działania LGD uczestniczących w organizacji imprezy lub prezentujących swoją działalność, produkty, itp. (dojazdy, wyżywienie, transport sprzętu i urządzeń);
6)   związane z doskonaleniem i rozwojem działalności LGD, w tym: zatrudnienia konsultantów, przygotowania opracowań, analiz, ekspertyz, dokumentacji oraz udział członków i personelu LGD w szkoleniach;
7)   współpracy i wymiany doświadczeń między LGD na poziomie krajowym i międzynarodowym w zakresie wdrażania strategii oraz organizacji pracy LGD (zarządzanie, monitorowanie, itp.), w tym: organizacji wyjazdów studyjnych, udziału w seminariach organizowanych przez inne LGD (koszty przejazdów, zakwaterowania, diet uczestników i zatrudnienia tłumacza).
Działanie 3. 1. "Wsparcie systemu zarządzania i wdrażania Programu"
W zakres kosztów kwalifikowalnych mogą wchodzić koszty:
1)   organizacji, obsługi i uczestnictwa w pracach Komitetu Monitorującego oraz jego grup roboczych;
2)   organizacji, obsługi i uczestnictwa w pracach: KS, GR KS oraz RKS w zakresie ich zadań związanych z wdrażaniem Programu;
3)   wynagrodzenia brutto wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, płaconymi przez pracodawcę, oraz składkami na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także odpisami na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych osób:
a)   oddelegowanych lub zatrudnionych na czas realizacji Programu do zadań związanych z przygotowaniem, oceną, wyborem lub monitorowaniem projektów lub Programu, audytem i kontrolą oraz:
b)   zatrudnionych do obsługi prac Komitetu Monitorującego, KS oraz RKS w zakresie wdrażania Programu;
osoba, której wynagrodzenie współfinansowane jest ze środków priorytetu 3. "Pomoc techniczna", może wykonywać wyłącznie obowiązki związane z realizacją wymienionych zadań; okres zatrudnienia lub oddelegowania nie może przekraczać końcowej daty kwalifikowania wydatków w przyjętym okresie programowania;
wynagrodzenie osób, współfinansowane ze środków priorytetu 3. "Pomoc techniczna", powinno odpowiadać wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w danej instytucji na porównywalnych stanowiskach; wyższe wynagrodzenie wymaga uzasadnienia;
4)   związane z prowadzeniem audytów;
5)   związane z prowadzeniem kontroli;
6)   wsparcia eksperckiego w zakresie oceny, wyboru i monitorowania pomocy lub projektów;
7)   wsparcia eksperckiego, związane z opracowaniem założeń na kolejny okres programowania;
8)   inne, ponoszone w związku z wdrażaniem Programu.
Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się również koszty przygotowania specyfikacji przetargowej oraz przeprowadzenia procedury przetargowej.
Pomoc nie będzie przyznawana na pokrycie kosztów zadań realizowanych z udziałem środków Phare lub Transition Facility.".

§ 2. 1. Do dofinansowania realizacji projektów w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" objętych wnioskami złożonymi przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyjątkiem spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wydaniem decyzji ostatecznej o wykonaniu urządzeń melioracji wodnych w zakresie działania 2.5. "Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi".
2. W przypadku działań: 1.1. "Inwestycje w gospodarstwach rolnych", 1.3. "Szkolenia", 1.4. "Wsparcie doradztwa rolniczego", 1.5. "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych", 2.1. "Przywracanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenia odpowiednich instrumentów zapobiegawczych", 2.3. "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego", 2.4. "Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów", 2.6. "Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem" oraz 2.7. "Pilotażowy Program Leader+" beneficjenci, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie realizacji projektu a nie zawarli umów o dofinansowanie projektu, mogą rozpocząć realizację projektów od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123, 1124, 1125, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, 1137, 1138, 1139, 1140, 1141, 1142, 1143, 1144, 1145, 1146, 1147, 1148, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155, 1156, 1157, 1158, 1159, 1160, 1161, 1162, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1168, 1169, 1170, 1171, 1172, 1173, 1174, 1175, 1176, 1177, 1178, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184, 1185, 1186, 1187, 1188, 1189, 1190, 1191, 1192, 1193, 1194, 1195, 1196, 1197, 1198, 1199, 1200, 1201, 1202, 1203, 1204, 1205, 1206, 1207, 1208, 1209, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1215, 1216, 1217, 1218, 1219, 1220, 1221, 1222, 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229, 1230, 1231, 1232, 1233, 1234, 1235, 1236, 1237, 1238, 1239, 1240, 1241, 1242, 1243, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1266, 1267, 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1293, 1294, 1295, 1296, 1297, 1298, 1299, 1300, 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1317, 1318, 1319, 1320, 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1332, 1333, 1334, 1335, 1336, 1337, 1338, 1339, 1340, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345, 1346, 1347, 1348, 1349, 1350, 1351, 1352, 1353, 1354, 1355, 1356, 1357, 1358, 1359, 1360, 1361, 1362, 1363, 1364, 1365, 1366, 1367, 1368, 1369, 1370, 1371, 1372, 1373, 1374, 1375, 1376, 1377, 1378, 1379, 1380, 1381, 1382, 1383, 1384, 1385, 1386, 1387, 1388, 1389, 1390, 1391, 1392, 1393, 1394, 1395, 1396, 1397, 1398, 1399, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407, 1408, 1409, 1410, 1411, 1412, 1413, 1414, 1415, 1416, 1417, 1418, 1419, 1420, 1421, 1422, 1423, 1424, 1425, 1426, 1427, 1428, 1429, 1430, 1431, 1432, 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1447, 1448, 1449, 1450, 1451, 1452, 1453, 1454, 1455, 1456, 1457, 1458, 1459, 1460, 1461, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466, 1467, 1468, 1469, 1470, 1471, 1472, 1473, 1474, 1475, 1476, 1477, 1478, 1479, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484, 1485, 1486, 1487, 1488, 1489, 1490, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495, 1496, 1497, 1498, 1499, 1500, 1501, 1502, 1503, 1504, 1505, 1506, 1507, 1508, 1509, 1510, 1511, 1512, 1513, 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527, 1528, 1529, 1530, 1531, 1532, 1533, 1534, 1535, 1536, 1537, 1538, 1539, 1540, 1541, 1542, 1543, 1544, 1545, 1546, 1547, 1548, 1549, 1550, 1551, 1552, 1553, 1554, 1555, 1556, 1557, 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565, 1566, 1567, 1568, 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574, 1575, 1576, 1577, 1578, 1579, 1580, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596, 1597, 1598, 1599, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1623, 1624, 1625, 1626, 1627, 1628, 1629, 1630, 1631, 1632, 1633, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1640, 1641, 1642, 1643, 1644, 1645, 1646, 1647, 1648, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666, 1667, 1668, 1669, 1670, 1671, 1672, 1673, 1674, 1675, 1676, 1677, 1678, 1679, 1680, 1681, 1682, 1683, 1684, 1685, 1686, 1687, 1688, 1689, 1690, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1700, 1701, 1702, 1703, 1704, 1705, 1706, 1707, 1708, 1709, 1710, 1711, 1712, 1713, 1714, 1715, 1716, 1717, 1718, 1719, 1720, 1721, 1722, 1723, 1724, 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731, 1732, 1733, 1734, 1735, 1736, 1737, 1738, 1739, 1740, 1741, 1742, 1743, 1744, 1745, 1746, 1747, 1748, 1749, 1750, 1751, 1752, 1753, 1754, 1755, 1756, 1757, 1758, 1759, 1760, 1761, 1762, 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769, 1770, 1771, 1772, 1773, 1774, 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781, 1782, 1783, 1784, 1785, 1786, 1787, 1788, 1789, 1790, 1791, 1792, 1793, 1794, 1795, 1796, 1797, 1798, 1799, 1800, 1801, 1802, 1803, 1804, 1805, 1806, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1828, 1829, 1830, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851, 1852, 1853, 1854, 1855, 1856, 1857, 1858, 1859

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt