Dziennik Ustaw 2006 Nr 143 poz. 1033 - Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010


ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 27 czerwca 2006 r.

w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010

(Dz. U. z dnia 10 sierpnia 2006 r.)


Na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 oraz z 2006 r. Nr 66, poz. 469 i Nr 120, poz. 826) zarządza się, co następuje:


§ 1. Rozporządzenie określa Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010, stanowiący załącznik do rozporządzenia.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  

KRAJOWY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA LATA 2006-2010

CEL OGÓLNY KRAJOWEGO PROGRAMU:

OGRANICZENIE UŻYWANIA NARKOTYKÓW I ZWIĄZANYCH Z TYM PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH I ZDROWOTNYCH

Cel ogólny Krajowego Programu na lata 2006-2010 realizowany będzie w pięciu obszarach:
1.   Profilaktyka
2.   Leczenie, rehabilitacja, ograniczanie szkód zdrowotnych i reintegracja społeczna
3.   Ograniczenie podaży
4.   Współpraca międzynarodowa
5.   Badania i monitoring
Dla każdego z pięciu obszarów działań sformułowano cel główny, którego osiągnięcie przyczyni się do zrealizowania założonego celu ogólnego.

PROFILAKTYKA

CEL GŁÓWNY: ZAHAMOWANIE TEMPA WZROSTU POPYTU NA NARKOTYKI

Wskaźniki monitoringu:
1.   Tempo wzrostu rozpowszechnienia używania narkotyków wśród uczniów w różnych grupach wiekowych.
2.   Tempo wzrostu rozpowszechnienia używania narkotyków w populacji generalnej w wieku powyżej 16 roku życia.

KIERUNKI I RODZAJE DZIAŁAŃ PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI PRZEZ RESORTY I PODMIOTY WŁAŚCIWE DO PODEJMOWANIA OKREŚLONYCH DZIAŁAŃ W ZAKRESIE PROFILAKTYKI NARKOMANII

KIERUNKI DZIAŁAŃ

Kierunek 1: Zwiększenie zaangażowania administracji rządowej w przeciwdziałanie narkomanii oraz wspieranie rozwoju lokalnej polityki przeciwdziałania narkomanii.

Przeciwdziałanie problemowi społecznemu przekraczające możliwości społeczeństwa obywatelskiego (rodziny czy organizacji społecznej) jest zadaniem publicznym. Kompetencje i zadania w zakresie rozwiązywania problemu narkomanii, zgodnie z zasadą pomocniczości, są rozdzielone pomiędzy szczeble systemu władzy publicznej. Zadaniem administracji rządowej jest m.in. wspomaganie lokalnej polityki poprzez wytyczanie wiodących kierunków, upowszechnianie wiedzy dotyczącej problemu narkomanii i możliwości jego rozwiązywania oraz inicjowanie wdrażania nowych projektów na szczeblu regionalnym i lokalnym.
Lokalne strategie profilaktyczne powinno cechować podejście wielopoziomowe oparte na integracji działań i partycypacji przedstawicieli różnych instytucji, organizacji i grup ze społeczności lokalnej: szkół, kościołów, organizacji pozarządowych, środków masowego przekazu, samorządu, rodzin. Wymaga to dużego nakładu sił i środków oraz sprawnej organizacji i współpracy między zaangażowanymi osobami i instytucjami.
Wyniki ewaluacji programów opartych na podejściu wielopoziomowym pokazują, że mają one największą skuteczność.
Elementami strategii są m.in.: szkolne programy edukacyjne, programy dla rodziców, szkolne oraz pozaszkolne programy dla młodzieży z grup ryzyka i ich rodzin, kampanie w środkach masowego przekazu, zajęcia pozalekcyjne oraz wprowadzanie zmian w środowisku, zmierzających do ograniczenia młodzieży dostępu do substancji psychoaktywnych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wydatki na ograniczenie popytu na narkotyki na poziomie jednostek samorządu terytorialnego w bieżącym okresie/w poprzednim okresie1).
2.   Programy ograniczania popytu na narkotyki, przygotowane przez właściwych ministrów wymienionych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zwanej dalej "ustawą".
3.   Liczba i odsetek jednostek samorządu terytorialnego, które opracowały i wdrożyły programy przeciwdziałania narkomanii w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
4.   Wydatki na ograniczanie popytu na narkotyki poniesione przez właściwych ministrów w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

______
1)   Dotyczy danych zawartych w sprawozdaniu za rok ubiegły i danych zawartych w sprawozdaniu z roku go poprzedzającego.

RODZAJE DZIAŁAŃ

1.1.  Opracowanie i implementacja programów administracji rządowej w zakresie ograniczania popytu na narkotyki.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wykaz programów opracowanych przez właściwych ministrów wymienionych w ustawie.
2.   Wykaz wdrożonych programów opracowanych przez właściwych ministrów wymienionych w ustawie.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zdrowia, oświaty i wychowania, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, transportu, Minister Sprawiedliwości, Minister Obrony Narodowej
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zdrowia, oświaty i wychowania, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, transportu. Minister Sprawiedliwości, Minister Obrony Narodowej, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, inne jednostki organizacyjne wskazane przez właściwych ministrów w toku uzgodnień
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.2.  Wspieranie inicjatyw w zakresie pierwszorzędowej profilaktyki narkomanii, w szczególności mających charakter nowatorski.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba szkół i innych placówek systemu oświaty realizujących programy profilaktyki pierwszorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie, którym udzielono wsparcia merytorycznego i/lub finansowego przez administrację rządową.
2.   Liczba organizacji pozarządowych realizujących programy profilaktyki pierwszorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie, którym udzielono wsparcia merytorycznego i/lub finansowego przez administrację rządową.
3.   Liczba pozaszkolnych lokalnych projektów profilaktyki pierwszorzędowej w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie, którym udzielono wsparcia merytorycznego i/lub finansowego przez administrację rządową.
4.   Liczba odbiorców programów w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
5.   Liczba pilotażowych projektów i wyniki ich ewaluacji w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.3.  Wspieranie inicjatyw w zakresie profilaktyki drugorzędowej w szczególności mających charakter nowatorski, adresowanych do różnych grup docelowych, przede wszystkim do dzieci i młodzieży zagrożonej narkomanią.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba szkół i innych placówek systemu oświaty realizujących programy z zakresu profilaktyki drugorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie, którym udzielono wsparcia merytorycznego i/lub finansowego przez administrację rządową.
2.   Liczba organizacji pozarządowych realizujących programy profilaktyki drugorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie, którym udzielono wsparcia merytorycznego i/lub finansowego przez administrację rządową.
3.   Liczba pozaszkolnych projektów z obszaru profilaktyki drugorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie, którym udzielono wsparcia merytorycznego i/lub finansowego przez administrację rządową.
4.   Liczba odbiorców programów w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
5.   Liczba pilotażowych projektów i wyniki ich ewaluacji w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.4.  Prowadzenie szkoleń w zakresie problematyki ograniczania popytu na narkotyki oraz zasad konstruowania lokalnych strategii profilaktycznych, w szczególności dla przedstawicieli: samorządów, instytucji administracji rządowej i organizacji pozarządowych oraz pracowników szkół i innych placówek systemu oświaty, zakładów dla nieletnich, Policji, więziennictwa i wojska.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba szkoleń w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba uczestników szkoleń w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
3.   Liczba jednostek samorządu terytorialnego objętych szkoleniami w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
4.   Wyniki ewaluacji szkoleń.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zdrowia, oświaty i wychowania, Minister Sprawiedliwości, Minister Obrony Narodowej
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Centralny Zarząd Służby Więziennej, Żandarmeria Wojskowa, Policja
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 2: Podniesienie jakości programów profilaktycznych oraz wojewódzkich, gminnych programów przeciwdziałania narkomanii stanowiących część wojewódzkich i gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych.

Istotne jest podjęcie działań prowadzących do podniesienia jakości programów profilaktycznych. Niska skuteczność programów profilaktycznych związana jest, poza często niedostatecznym poziomem finansowania, z błędną konstrukcją programów, słabą jakością ich realizacji i niedostatecznym przygotowaniem realizatorów. Z tego względu istotne jest uwzględnienie w procesie kształcenia realizatorów podstawowych wskazań dotyczących konstrukcji programów i sposobów ich ewaluacji. Niezbędnym elementem podnoszenia jakości programów jest również monitorowanie ich przebiegu.
Dotychczasowe doświadczenia badawcze i praktyczne umożliwiają sformułowanie wskazań odnoszących się do podstaw teoretycznych programu, treści i metod oddziaływań, wymagań stawianych realizatorom, wieku odbiorców oraz badań (diagnoza i ewaluacja).
Najczęściej podkreśla się znaczenie postępowania według wymienionych poniżej zasad:
1.   Projektowanie działań profilaktycznych na podstawie wiedzy na temat czynników ryzyka i czynników chroniących związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz modeli teoretycznych wyjaśniających ich wpływ na zachowanie.
2.   Wykorzystywanie strategii, których skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych.
3.   Przeprowadzenie diagnozy środowiska w zakresie używania substancji psychoaktywnych oraz związanych z tym problemów. Dostosowanie programu oddziaływań do potrzeb i możliwości odbiorców.
4.   Rozpoczynanie działań wcześnie, przed okresem inicjacji w zakresie używania substancji psychoaktywnych, oraz kontynuowanie tych działań w "krytycznych" fazach rozwojowych charakteryzujących się podwyższonym ryzykiem sięgania przez młodzież po te środki.
5.   Przekazywanie rzetelnych informacji oraz kształtowanie umiejętności indywidualnych i społecznych sprzyjających podejmowaniu właściwych (prozdrowotnych) decyzji.
6.   Wykorzystywanie metod aktywizujących uczestników oraz prowadzenie otwartej, niemoralizującej dyskusji na temat praktycznych i etycznych kwestii, jakie wiążą się z używaniem substancji psychoaktywnych.
7.   Włączanie do programu rodziców oraz liderów młodzieżowych, mogących wywrzeć istotny wpływ na zachowanie odbiorców.
8.   Dobre przygotowanie realizatorów, zarówno w zakresie założeń i realizacji danego programu, jak również teoretycznej wiedzy na temat profilaktyki i specyfiki odbiorców programu.
9.   Staranna realizacja działań, zgodna z założeniami programu. Spełnieniu tego wskazania sprzyja wysoki poziom zaangażowania zespołu realizatorów oraz zapewnienie im wsparcia merytorycznego, materialnego oraz możliwości uzyskiwania informacji zwrotnych.
10.  Monitorowanie i ewaluacja programu, w tym uzyskiwanie informacji zwrotnych od odbiorców programu.
Wdrożenie standardów profilaktycznych, a także poszerzanie bazy programów zgodnych z międzynarodowymi kryteriami jakości (EDDRA) umożliwi upowszechnianie wiedzy o dobrych praktykach i metodach ewaluacji, przyczyniając się do podnoszenia efektywności programów.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba wdrożonych wojewódzkich, gminnych programów przeciwdziałania narkomanii w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Wyniki badań jakościowych wybranych strategii i programów profilaktycznych.

RODZAJE DZIAŁAŃ

2.1.  Upowszechnianie wiedzy na temat standardów programów i strategii profilaktycznych oraz metod ich ewaluacji.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba szkoleń dla przedstawicieli: jednostek samorządu terytorialnego, placówek systemu oświaty, zakładów opieki zdrowotnej, organizacji pozarządowych w bieżącym okresie/liczba szkoleń w poprzednim okresie.
2.   Liczba absolwentów szkoleń w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
3.   Liczba materiałów edukacyjnych.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.2.  Opracowanie i wdrażanie systemu rekomendacji programów profilaktycznych uwzględniających problematykę narkomanii w oparciu o kryteria programu EDDRA (Exchange Drug Demand Reduction Action).

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba rekomendowanych programów w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 3: Podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i możliwości zapobiegania zjawisku.

Kampanie społeczne poświęcone propagowaniu wiedzy na temat zagrożeń związanych z używaniem narkotyków dostosowane do potrzeb różnych grup odbiorców pełnią ważną rolę edukacyjną i są istotnym uzupełnieniem realizowanych działań profilaktycznych.
Instytucje odpowiedzialne za realizację działań zmierzających do podniesienia poziomu wiedzy społeczeństwa na temat zjawiska narkotyków i narkomanii oceniają, że podjęte działania w ramach realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2002-2005 wymagają kontynuacji.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Poziom wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem narkotyków.

RODZAJE DZIAŁAŃ

3.1.  Opracowywanie i upowszechnianie materiałów informacyjno-edukacyjnych z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki narkomanii.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba i nakład materiałów informacyjno-edukacyjnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.2.  Prowadzenie edukacyjnych kampanii społecznych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba kampanii edukacyjnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Wyniki ewaluacji kampanii edukacyjnych.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.3.  Współpraca z mediami w zakresie upowszechniania wiedzy na temat narkomanii i związanych z nią problemów.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba konferencji prasowych organizowanych na poziomach: centralnym w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba komunikatów dla mediów w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
3.   Liczba i treść artykułów w mediach (wycinki prasowe) w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.4.  Promowanie wprowadzenia do programów kształcenia odpowiednich kierunków studiów wyższych zagadnień z zakresu profilaktyki narkomanii i leczenia osób uzależnionych od narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1. Liczba wydziałów, które wprowadziły odpowiednie programy w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

KIERUNKI DZIAŁAŃ PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W ZAKRESIE PROFILAKTYKI NARKOMANII

Kierunek 1: Zwiększenie zaangażowania samorządów terytorialnych w przeciwdziałanie narkomanii w szczególności poprzez:
-   opracowanie i wdrażanie wojewódzkich i gminnych programów przeciwdziałania narkomanii,
-   wspieranie lokalnych i regionalnych inicjatyw w zakresie pierwszorzędowej i drugorzędowej profilaktyki narkomanii oraz działań interwencyjnych adresowanych w szczególności do dzieci i młodzieży zagrożonych narkomanią.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba jednostek samorządu terytorialnego, które opracowały i wdrożyły wojewódzkie i gminne programy przeciwdziałania narkomanii w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba jednostek samorządu terytorialnego wspierających realizację programów pierwszorzędowej i drugorzędowej profilaktyki w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
3.   Wydatki na realizację wojewódzkich i gminnych programów przeciwdziałania narkomanii na poziomie jednostek samorządu terytorialnego w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
4.   Liczba osób objętych oddziaływaniami profilaktyki pierwszorzędowej w systemie oświaty w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
5.   Liczba szkół oraz innych placówek systemu oświaty realizujących programy profilaktyki pierwszorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
6.   Liczba organizacji pozarządowych realizujących programy profilaktyki pierwszorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
7.   Liczba pozaszkolnych lokalnych projektów profilaktyki pierwszorzędowej w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
8.   Liczba szkół i innych placówek systemu oświaty realizujących programy z zakresu profilaktyki drugorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
9.   Liczba osób objętych oddziaływaniami profilaktyki drugorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
10.  Liczba organizacji pozarządowych realizujących programy profilaktyki drugorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
11.  Liczba pozaszkolnych lokalnych projektów z obszaru profilaktyki drugorzędowej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
12.  Liczba pilotażowych projektów i wyniki ich ewaluacji w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

Kierunek 2: Podniesienie jakości wojewódzkich i gminnych programów przeciwdziałania narkomanii w szczególności poprzez:
-   upowszechnienie informacji na temat metodologii konstruowania programów oraz prowadzenie szkoleń dotyczących standardów programów i metod ich ewaluacji.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Lista publikacji.
2.   Liczba szkoleń dla przedstawicieli m.in. szkół, placówek systemu oświaty i opiekuńczo-wychowawczych, pracowników socjalnych, kuratorów w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
3.   Liczba szkoleń dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
4.   Liczba uczestników szkoleń w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.

Kierunek 3: Podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i możliwości zapobiegania zjawisku w szczególności poprzez:
-   opracowywanie i upowszechnianie materiałów informacyjno-edukacyjnych z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki narkomanii, prowadzenie edukacyjnych kampanii społecznych oraz współpracę z mediami.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba i nakład materiałów informacyjno-edukacyjnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Wyniki ewaluacji kampanii edukacyjnych.
3.   Liczba konferencji prasowych organizowanych na poziomach: wojewódzkim i gminnym w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
4.   Liczba komunikatów dla mediów w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
5.   Liczba artykułów w mediach (wycinki prasowe) w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

LECZENIE, REHABILITACJA, OGRANICZANIE SZKÓD ZDROWOTNYCH I REINTEGRACJA SPOŁECZNA

CEL GŁÓWNY: POPRAWA STANU ZDROWIA I FUNKCJONOWANIA SPOŁECZNEGO OSÓB UZALEŻNIONYCH OD NARKOTYKÓW ORAZ UŻYWAJĄCYCH NARKOTYKÓW W SPOSÓB SZKODLIWY

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba nowych zakażeń HIV wśród osób używających narkotyków w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba nowych zakażeń HCV wśród osób używających narkotyków w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
3.   Umieralność wśród narkomanów.

KIERUNKI I RODZAJE DZIAŁAŃ PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI PRZEZ RESORTY I PODMIOTY WŁAŚCIWE DO PODEJMOWANIA OKREŚLONYCH DZIAŁAŃ W ZAKRESIE LECZENIA, REHABILITACJI, OGRANICZANIA SZKÓD ZDROWOTNYCH I REINTEGRACJI SPOŁECZNEJ

KIERUNKI DZIAŁAŃ

Kierunek 1: Polepszenie jakości postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i programów ograniczania szkód zdrowotnych.

Leczenie osób uzależnionych od narkotyków jest procesem długotrwałym, wymagającym działań zintegrowanych, często wykraczających poza samo leczenie uzależnień. Oferta lecznicza powinna być zróżnicowana, dostosowana do potrzeb i możliwości pacjentów, a programy oparte na naukowych podstawach. Dbałość o podniesienie poziomu leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych w istotny sposób wpływa na podniesienie skuteczności realizowanych działań.
Prowadzenie systematycznej i wszechstronnej oceny jakości programów i placówek spowoduje stopniowe wyeliminowanie świadczeniodawców niespełniających minimalnych wymogów, jednocześnie motywując i obligując placówki do podnoszenia jakości świadczeń do standardów akredytacyjnych.
Zgodnie z zaleceniami organizacji międzynarodowych standardy, oprócz zawartości merytorycznej opartej na dobrej praktyce klinicznej, obejmować powinny procedury ewaluacji wyników prowadzonych oddziaływań leczniczych i rehabilitacyjnych oraz odnosić się do zagadnień etycznych związanych z procesem udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba zakładów opieki zdrowotnej w procesie akredytacji w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba akredytowanych zakładów opieki zdrowotnej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

RODZAJE DZIAŁAŃ

1.1.  Kontynuacja prac nad opracowaniem standardów leczenia, rehabilitacji i programów ograniczania szkód zdrowotnych przez zespół ekspertów powołany przez ministra właściwego do spraw zdrowia we współpracy z jednostką odpowiedzialną za akredytację zakładów opieki zdrowotnej.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Dokumenty zawierające dane o standardach.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, zespół ekspertów powołany przez ministra właściwego do spraw zdrowia, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
Termin realizacji: 2006 - zakończenie opracowywania standardów
Od 2007 - aktualizowanie standardów

1.2.  Opracowanie i wdrażanie, we współpracy z jednostką odpowiedzialną za akredytację placówek służby zdrowia, systemu akredytacji placówek uprawnionych do prowadzenia leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz szkodliwie ich używających.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Procedury akredytacji.
2.   Liczba zakładów opieki zdrowotnej ubiegających się o akredytację w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
3.   Liczba akredytowanych zakładów opieki zdrowotnej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, zespół ekspertów powołany przez ministra właściwego do spraw zdrowia, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
Termin realizacji: 2006 - przeprowadzenie badania pilotażowego
Od 2007 - implementacja procesu akredytacji

1.3.  Wdrażanie programów ewaluacji usług leczniczych, rehabilitacyjnych i programów ograniczania szkód zdrowotnych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba podmiotów, w których przeprowadzono ewaluację oraz jej wyniki w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
2.   Wykaz działań upowszechniających informację o metodach i wskaźnikach ewaluacji usług leczniczych.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2006 - opracowanie systemu
Od 2007 - wdrażanie systemu

Kierunek 2: Poprawa dostępności świadczeń.

Dostępność do leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych bądź szkodliwie używających substancji psychoaktywnych jest niewystarczająca. Związane jest to m.in.: z nieadekwatnym do regionalnych potrzeb rozmieszczeniem placówek leczniczo-rehabilitacyjnych oraz słabym dostosowaniem oferty terapeutyczno-leczniczej do potrzeb odbiorców.
Niezbędne wydaje się tworzenie szerszego dostępu do, pozostających na niewystarczającym poziomie, świadczeń leczniczych - programów leczenia substytucyjnego, redukcji szkód zdrowotnych, programów leczenia i zapobiegania chorobom zakaźnym związanych z używaniem narkotyków. Wyniki badań dotyczące skutecznych oddziaływań rehabilitacyjnych i leczniczych potwierdzają, że ze względu na liczne ograniczenia kompetencji i umiejętności życiowych osób uzależnionych do udziału w życiu społecznym, działania ukierunkowane na ich reintegrację społeczną powinny stanowić integralny element opieki nad pacjentem uzależnionym. Szczególnie istotna rola przypada w tym obszarze jednostkom samorządu terytorialnego. Dalszego rozwoju wymaga system reintegracji społecznej tworzony na mocy ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. Nr 122, poz. 1143, z późn. zm.). Szeroki dostęp do programów postrehabilitacyjnych umożliwia skuteczną readaptację społeczną osób kończących leczenie uzależnienia.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Odsetek osób objętych leczeniem, w tym osób objętych leczeniem substytucyjnym, wśród ogółu osób uzależnionych i używających narkotyków w sposób szkodliwy w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

RODZAJE DZIAŁAŃ

2.1.  Upowszechnienie informacji o placówkach leczniczych i rehabilitacyjnych, prowadzących programy ograniczania szkód zdrowotnych oraz programy reintegracji społecznej.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba i nakład materiałów informacyjnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.2.  Rozwój ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w zakresie leczenia i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków lub szkodliwego ich używania oraz programów ograniczania szkód zdrowotnych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba ambulatoryjnych placówek leczniczych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba zakontraktowanych i realizowanych świadczeń ambulatoryjnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
3.   Wysokość nakładów na świadczenia zdrowotne udzielane w trybie ambulatoryjnym w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
4.   Wysokość nakładów na programy ograniczania szkód zdrowotnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
5.   Liczba programów ograniczania szkód zdrowotnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
6.   Liczba osób objętych programami ograniczania szkód zdrowotnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Narodowy Fundusz Zdrowia, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.3.  Opracowanie modelu zalecanej sieci minimalnego zabezpieczenia potrzeb w zakresie leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków i używających ich w sposób szkodliwy.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Dokumenty opisujące model.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2006

2.4.  Zwiększenie liczby programów leczenia substytucyjnego oraz liczby świadczonych usług w sposób zapewniający dostępność do nich co najmniej 20 % uzależnionych od opiatów.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba programów i miejsc w programach w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Dostępność mierzona odsetkiem miejsc w stosunku do szacunkowej liczby osób uzależnionych od opiatów.
3.   Wysokość wydatków na leczenie substytucyjne.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia, Minister Sprawiedliwości
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Narodowy Fundusz Zdrowia, wojewodowie, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Centralny Zarząd Służby Więziennej
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.5.  Zwiększenie liczby i różnorodności specjalistycznych programów leczniczych, w tym leczenia substytucyjnego, rehabilitacyjnych i redukcji szkód dla osób uzależnionych od narkotyków w jednostkach penitencjarnych i zakładach dla nieletnich.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba programów w zakładach penitencjarnych i zakładach dla nieletnich w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
2.   Liczba osób objętych programami.
Ministrowie odpowiedzialni: Minister Sprawiedliwości
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Centralny Zarząd Służby Więziennej
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.6.  Zwiększenie dostępności do programów leczenia i zapobiegania chorobom zakaźnym.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba osób używających narkotyków zaszczepionych przeciw HBV w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba osób używających narkotyków testowanych w kierunku zakażenia HCV w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
3.   Liczba osób używających narkotyków testowanych w kierunku zakażenia HIV w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
4.   Liczba placówek testowania w kierunku zakażenia HIV w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
5.   Liczba osób używających narkotyków objętych leczeniem antyretrowirusowym w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Narodowy Fundusz Zdrowia, Krajowe Centrum do Spraw AIDS
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 3: Podnoszenie kwalifikacji personelu prowadzącego leczenie, rehabilitację i programy ograniczania szkód.

System szkolenia zawodowego w dziedzinie problemów spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych jest niewystarczający, zarówno w akademiach medycznych, jak i uczelniach humanistycznych. Studia medyczne nie wyposażają w umiejętności wczesnego rozpoznawania problemów spowodowanych narkotykami, podejmowania procedur krótkiej interwencji, motywowania do podjęcia leczenia oraz monitorowania stanu zdrowia pacjenta podczas wychodzenia z uzależnienia (np. podczas rozpoznawania nawrotów).
W związku z ważną rolą personelu podstawowej opieki zdrowotnej w procesie wczesnego diagnozowania problemu używania narkotyków konieczne są dalsze działania szkoleniowe adresowane do lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek.
W ramach realizacji Krajowego Programu na lata 2002-2005 wdrożono system szkolenia w dziedzinie terapii i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków certyfikowany przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Kontynuowanie specjalistycznych szkoleń w ramach ww. systemu w istotny sposób wpłynie na jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez zwiększenie liczby wykwalifikowanych terapeutów.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba certyfikowanych terapeutów w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba przeszkolonych lekarzy i pielęgniarek w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

RODZAJE DZIAŁAŃ

3.1.  Prowadzenie specjalistycznych programów szkoleniowych w zakresie specjalisty i instruktora terapii uzależnienia od narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba zrealizowanych szkoleń w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Wyniki ewaluacji szkoleń.
3.   Liczba osób przeszkolonych w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.2.  Prowadzenie szkoleń w zakresie problemów spowodowanych narkotykami, w szczególności dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej, lekarzy specjalistów chorób zakaźnych, pediatrii, położnictwa i pielęgniarek.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba zrealizowanych szkoleń w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba przeszkolonych osób w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
3.   Wyniki ewaluacji szkoleń.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, stowarzyszenia lekarzy
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.3.  Prowadzenie szkoleń w zakresie ograniczania szkód zdrowotnych dla realizatorów programów.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba szkoleń w dziedzinie ograniczania szkód zdrowotnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba absolwentów szkoleń w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
3.   Wyniki ewaluacji szkoleń.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.4.  Upowszechnienie wiedzy na temat leczenia, rehabilitacji i ograniczania szkód zdrowotnych m.in. poprzez wydawanie materiałów informacyjno-edukacyjnych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wykaz i nakłady publikacji i materiałów informacyjno-edukacyjnych.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

KIERUNKI DZIAŁAŃ PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W ZAKRESIE LECZENIA, REHABILITACJI, OGRANICZANIA SZKÓD ZDROWOTNYCH I REINTEGRACJI SPOŁECZNEJ

Kierunek 1: Polepszenie jakości postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i programów ograniczania szkód zdrowotnych w szczególności poprzez:
-   wspieranie szkoleń adresowanych do lekarzy, pielęgniarek i realizatorów programów ograniczania szkód zdrowotnych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba uczestników szkoleń w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.

Kierunek 2: Poprawa dostępności świadczeń na poziomie regionalnym i lokalnym w szczególności poprzez:
-   rozwój ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w zakresie leczenia i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków lub szkodliwego ich używania,
-   rozwój programów ograniczania szkód zdrowotnych,
-   rozwój programów leczenia substytucyjnego,
-   wdrażanie programów i działań ukierunkowanych na reintegrację społeczną osób uzależnionych,
-   upowszechnianie informacji na temat placówek i programów dla osób uzależnionych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Odsetek osób objętych leczeniem wśród ogółu osób uzależnionych i używających narkotyków w sposób szkodliwy w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba ambulatoryjnych placówek leczniczych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
3.   Liczba programów ograniczania szkód zdrowotnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
4.   Liczba osób objętych programami ambulatoryjnymi i ograniczania szkód zdrowotnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
5.   Liczba lokalnych programów reintegracji społecznej osób uzależnionych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
6.   Liczba organizacji pozarządowych działających na rzecz reintegracji osób uzależnionych i ich rodzin w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
7.   Liczba klubów, ośrodków wsparcia, punktów poradnictwa dla osób uzależnionych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
8.   Liczba uzależnionych w alternatywnych dla wolnego rynku pracy formach zatrudnienia w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
9.   Wysokość nakładów na świadczenia zdrowotne udzielane w trybie ambulatoryjnym, programy ograniczania szkód zdrowotnych i reintegracji społecznej.
10.  Liczba i nakład materiałów informacyjnych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
11.  Liczba jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają aktualne bazy danych o placówkach leczniczych, rehabilitacyjnych i reintegracji społecznej w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

OGRANICZENIE PODAŻY

CEL GŁÓWNY: OGRANICZENIE DOSTĘPNOŚCI NARKOTYKÓW

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wyniki badań ankietowych realizowanych na próbach reprezentatywnych.
2.   Wyniki monitoringu cen narkotyków na nielegalnym rynku.

KIERUNKI DZIAŁAŃ

Kierunek 1: Zahamowanie tempa wzrostu krajowej, nielegalnej produkcji narkotyków syntetycznych, prekursorów oraz narkotyków wytwarzanych z surowców naturalnych.
Od kilkunastu lat Polska jest dużym producentem nielegalnych narkotyków syntetycznych, w szczególności amfetaminy. Odpowiednie służby dysponują technikami umożliwiającymi monitoring tego zjawiska. Skuteczne ograniczenie krajowej produkcji, głównie przez skoordynowane działania organów ścigania i system wczesnego ostrzegania o pojawieniu się nowych środków syntetycznych, będzie oznaczać zmniejszenie dostępności narkotyków syntetycznych w kraju oraz istotny wkład Polski w ograniczenie ich obecności w Europie.
Niezwykle ważne jest także zapobieganie tworzeniu nielegalnych laboratoriów produkujących amfetaminę, co zamierza się osiągnąć poprzez monitorowanie substancji służących do jej produkcji. Cel ten osiągnięty powinien zostać poprzez utworzenie międzyresortowego komitetu do spraw kontroli obrotu prekursorami. Bez zinstytucjonalizowanego podmiotu skupiającego przedstawicieli wszystkich podmiotów zajmujących się tą problematyką prowadzenie skutecznej kontroli wydaje się niemożliwe.
Kolejnym krokiem jest pozyskanie dla ww. komitetu partnera do współpracy w postaci przedstawicieli zarówno przemysłu chemicznego, jak i farmaceutycznego.
Ze względu na dynamicznie zmieniające się sposoby produkcji narkotyków, pojawianie się nowych narkotyków oraz zastępowanie prekursorów znajdujących się pod ścisłą kontrolą innymi, nowymi substancjami, wyłania się potrzeba stworzenia bardziej elastycznego instrumentu umożliwiającego monitoring producentów oraz potrzeba stworzenia platformy współpracy z przemysłem farmaceutycznym oraz chemicznym.
Pojawiające się na nielegalnym rynku nowe narkotyki syntetyczne stanowią zagrożenie nie tylko dla porządku prawnego, ale przede wszystkim dla zdrowia publicznego.
Należy wprowadzić stały monitoring rynku narkotyków, realizowany za pomocą pilotażowego projektu dotyczącego pozyskiwania narkotyków. Umożliwi to wychwytywanie nowych substancji oraz wykrywanie niebezpiecznych domieszek.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba zlikwidowanych nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych, wyniki profilowania amfetaminy i BMK (liczba profili, liczba połączonych spraw) w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba i areał nielegalnych upraw maku wysokomorfinowego, konopi indyjskich i innych roślin zawierających substancje psychoaktywne w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
3.   Raporty z prac międzyresortowego komitetu do spraw kontroli obrotu prekursorami.

RODZAJE DZIAŁAŃ

1.1.  Utworzenie międzyresortowego komitetu do spraw kontroli obrotu prekursorami i wdrożenie systemu kontroli i monitorowania.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Raporty z prac międzyresortowego komitetu do spraw kontroli obrotu prekursorami.
2.   Wyniki kontroli i monitoringu.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, finansów publicznych, Minister Obrony Narodowej
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja, Straż Graniczna, Służba Celna, Żandarmeria Wojskowa, Główny Inspektor Sanitarny, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych
Termin realizacji: 2007, 2008, 2009, 2010

1.2.  Stworzenie systemu współpracy z przemysłem chemicznym oraz farmaceutycznym.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Dokumenty i sprawozdania ze współpracy.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni, państwowi inspektorzy sanitarni.
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.3.  Kontynuacja prac nad wdrożeniem systemu wczesnego ostrzegania o nowych narkotykach.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wyniki ewaluacji procesu tworzenia i wdrażania systemu wczesnego ostrzegania.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, finansów publicznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Policja, Straż Graniczna, Służba Celna
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.4.  Zainicjowanie pilotażowego projektu dotyczącego pozyskiwania i monitorowania substancji występujących na nielegalnym rynku narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wyniki ewaluacji procesu realizacji projektu.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw wewnętrznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja, Straż Graniczna
Termin realizacji: 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 2: Zahamowanie wzrostu przemytu narkotyków i prekursorów na rynek wewnętrzny.

Geograficzne położenie Polski nakłada na nasz kraj obowiązek wzmocnienia działań w zakresie ograniczania przemytu narkotyków. Cel ten można zrealizować jedynie poprzez wzmocnienie dotychczasowej współpracy zarówno na płaszczyźnie krajowej, jak i międzynarodowej.
Na polski rynek wewnętrzny przedostają się prekursory do produkcji narkotyków głównie przez wschodnią granicę.
Za priorytetowy kierunek działań należy uznać kraje Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina, Białoruś). Granica z ww. państwami jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Ponadto kraje te leżą na szlaku przemytu heroiny z Afganistanu tzw. Szlak Jedwabny. Polska leży również na szlaku przemytu kokainy i pełni rolę kraju tranzytowego.
Kolejnym elementem skutecznym w walce z przestępczością narkotykową są wspólne grupy śledcze do spraw narkotyków. Pozwala to na połączenie sił odrębnych instytucji w walce z przestępczością narkotykową.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba konfiskat i ilości narkotyków oraz prekursorów pochodzących z przemytu w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

RODZAJE DZIAŁAŃ

2.1.  Rozwijanie współpracy operacyjnej międzynarodowej i transgranicznej odpowiednich służb.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Dokumenty potwierdzające zaistnienie nowych form współpracy.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, finansów publicznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja, Straż Graniczna, Służba Celna, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.2.  Utworzenie stałych grup roboczych składających się z przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za zwalczanie przemytu narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba utworzonych grup roboczych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Wyniki prac grup roboczych.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, finansów publicznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja, Straż Graniczna, Służba Celna, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 3: Zmniejszenie handlu narkotykami na poziomie detalicznym.

Wszelkie działania mające na celu zwalczanie pojedynczych dealerów narkotykowych mają istotne znaczenie dla podniesienia poczucia bezpieczeństwa obywateli. Istotnym jest, aby działania takie przeprowadzane były w sposób celowy, a nie przypadkowy. Należy m.in. rozwijać programy szkoleniowe dla policjantów wyznaczonych do zwalczania handlu detalicznego.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba osób zatrzymanych przez Policję pod zarzutem handlu narkotykami w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
2.   Liczba wydanych zezwoleń dla zakładów opieki zdrowotnej nieprowadzących aptek zakładowych, zakładów leczniczych dla zwierząt, lekarzy dentystów i lekarzy weterynarii oraz lekarzy prowadzących indywidualną praktykę lekarską w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

RODZAJE DZIAŁAŃ

3.1.  Rozwijanie systemów zwalczania handlu detalicznego.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba osób zatrzymanych przez Policję pod zarzutem handlu narkotykami w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw wewnętrznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja, Straż Graniczna
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.2.  Rozwijanie programów szkoleniowych dla policjantów wyznaczonych do zwalczania handlu detalicznego.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba szkoleń w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
2.   Liczba przeszkolonych osób w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw wewnętrznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.3.  Kontynuacja kontroli nad legalnymi lekami w zakładach opieki zdrowotnej nieprowadzących aptek, w aptekach szpitalnych oraz w jednostkach wojskowych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Dane na temat niezgodnego z procedurami zabezpieczenia leków.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, Minister Obrony Narodowej
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Wojewódzcy Inspektorzy Farmaceutyczni, Zarząd Wojskowej Służby Zdrowia
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 4: Poprawa poziomu koordynacji procesu zwalczania przestępczości narkotykowej.

W Polsce zbyt wiele instytucji posiada upoważnienie ustawowe do zajmowania się problematyką przestępczości narkotykowej. Bardzo często powoduje to spory kompetencyjne pomiędzy instytucjami, a także "niezdrową konkurencję", co ogranicza skuteczność zwalczania przestępczości narkotykowej.
Powoduje to także nieczytelność w zakresie odpowiedzialności instytucjonalnej.
Taki stan rzeczy odbija się również negatywnie na możliwości uzyskiwania kompletnego obrazu dotyczącego przestępczości narkotykowej w Polsce, tj. danych statystycznych na temat wskaźników przestępczości i liczby konfiskat.
Jako główne zadanie wysuwa się jasne określenie podmiotu wiodącego odpowiedzialnego za zwalczanie przestępczości narkotykowej i odpowiedzialnego za koordynację tych działań.
Kolejnym elementem ułatwiającym podejmowanie działań w ww. zakresie byłoby stworzenie Strategii Zwalczania Przestępczości Narkotykowej zawierającej priorytetowe kierunki działania w obszarze redukcji podaży narkotykowej. Biorąc pod uwagę skalę problemu narkotykowego oraz liczbę funkcjonariuszy skierowanych do jego zwalczania, należy uświadomić sobie, że nie są oni w stanie skutecznie przeciwdziałać wszystkim zarysowującym się problemom.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Dokument - Strategia Zwalczania Przestępczości Narkotykowej.

RODZAJE DZIAŁAŃ


4.1.  Przygotowanie i wdrożenie Strategii Zwalczania Przestępczości Narkotykowej.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Dokument - Strategia Zwalczania Przestępczości Narkotykowej.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, finansów publicznych, Minister Obrony Narodowej
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja, Straż Graniczna, Służba Celna
Termin realizacji: 2006 - przygotowanie strategii
2007, 2008, 2009, 2010 - wdrażanie strategii

Kierunek 5: Wzmocnienie działań ukierunkowanych na rozbicie finansowej struktury narkobiznesu.

Uzasadnienie kierunku
Podstawowym celem działalności zorganizowanych grup przestępczych jest generowanie zysków. Dlatego też działania organów zwalczających przestępczość narkotykową powinny przede wszystkim pozbawiać grupy przestępcze zaplecza finansowego. Mając na uwadze doświadczenia państw zachodnich, w szczególności USA oraz RFN, cel taki osiągnąć można poprzez prowadzenie równoległych śledztw finansowych.
Pozbawianie zysków narkotykowych uzyskiwanych przez grupy przestępcze powinno zostać określone jako działanie priorytetowe.
W tym zakresie niezwykle ważne jest kontynuowanie bliskiej współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Łączna wartość zabezpieczonego mienia w sprawach narkotykowych.
2.   Liczba i wartość wstrzymanych transakcji w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

RODZAJE DZIAŁAŃ

5.1.  Przeciwdziałanie legalizacji dochodów pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba spraw z art. 299 k.k. w bieżącym okresie/ w poprzednim okresie.
2.   Liczba wyroków skazujących w sprawach z art. 299 k.k. w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
3.   Liczba spraw dotyczących wykorzystywania przez sąd art. 45 k.k. (przepadek korzyści) w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw finansów publicznych, Minister Sprawiedliwości
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Prokurator Krajowy
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

CEL GŁÓWNY: WSPARCIE REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU POPRZEZ WPŁYW NA KSZTAŁTOWANIE POLITYKI MIĘDZYNARODOWEJ

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wykaz polskich propozycji przyjętych w procesie uzgadniania programów i strategii europejskich i międzynarodowych.
2.   Wysokość międzynarodowych funduszy przeznaczonych na przeciwdziałanie narkomanii w Polsce.

KIERUNKI DZIAŁAŃ

Kierunek 1: Zwiększenie zaangażowania Polski w planowanie, tworzenie i koordynowanie polityki antynarkotykowej Unii Europejskiej.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej wiąże się z przyjęciem obowiązków związanych z aktywnym członkostwem w tej organizacji. Oznacza to m.in. zdolność do uczestniczenia w procesie decyzyjnym na poziomie unijnym i współuczestnictwo w wypracowywaniu kierunków polityki Unii Europejskiej zarówno w aspekcie ograniczania podaży, jak i popytu na narkotyki.
W traktatach konstytuujących Unię Europejską w obecnym kształcie znajdują się bezpośrednie odniesienia do problemu narkotyków i narkomanii (np. art. 152 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej, art. 31 i 34 Traktatu o Unii Europejskiej). Podpisany Traktat Konstytucyjny umieszcza problem narkotykowy również w zakresie przedmiotowym Unii (np. art. I-15, I-39, III-172, III-179 czy III-206).
Z punktu widzenia pełnoprawnego uczestnictwa Polski w strukturach europejskich, krajowa strategia powinna korespondować z dokumentem o charakterze ponadnarodowym, jakim jest Strategia Unijna. Z tym wiąże się aktywne uczestnictwo Polski we wszystkich forach, gdzie kwestia problemu narkotykowego jest omawiana, w celu wywierania wpływu na wprowadzanie nowych rozwiązań prawnych i organizacyjnych oraz kreowanie polityki w tym zakresie.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wykaz instytucji unijnych, w których pracach biorą udział przedstawiciele Polski.
2.   Lista zadań realizowanych w obszarze koordynacji polityki unijnej.

RODZAJE DZIAŁAŃ

1.1.  Udział w tworzeniu aktów prawnych Unii Europejskiej dotyczących narkotyków i zjawiska narkomanii.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wykaz aktów prawnych współtworzonych przez przedstawicieli Polski.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych, Krajowe Centrum do Spraw AIDS, Policja, Straż Graniczna, Służba Celna
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.2.  Wnoszenie inicjatyw krajowych pod obrady Unii Europejskiej.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Lista inicjatyw wniesionych pod obrady Unii Europejskiej.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych, Krajowe Centrum do Spraw AIDS, Policja, Straż Graniczna, Służba Celna
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 2: Zwiększenie zaangażowania Polski w prace instytucji i organizacji międzynarodowych zajmujących się zjawiskiem narkomanii.

Współpraca w zakresie narkotyków prowadzona na poziomie unijnym oparta jest w dużej mierze na osiągnięciach wypracowanych przez wspólnotę międzynarodową pod auspicjami Narodów Zjednoczonych. Na dorobek prawny wspólnoty międzynarodowej składają się najważniejsze konwencje międzynarodowe, takie jak Jednolita Konwencja o Środkach Odurzających z 1961 r., Konwencja o Substancjach Psychotropowych z 1971 r. czy Konwencja Narodów Zjednoczonych o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi z 1988 r.
Międzynarodowa współpraca prowadzona jest w oparciu o prace instytucji i organizacji działających globalnie oraz regionalnie i lokalnie. Ze względu na swój wielosektorowy charakter (działania z zakresu popytu, podaży, badań), współpraca ta wymaga przede wszystkim skutecznych mechanizmów koordynacyjnych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wykaz instytucji międzynarodowych, w których pracach biorą udział przedstawiciele Polski.
2.   Lista raportów i publikacji przygotowanych przez organizacje międzynarodowe z udziałem Polski.
3.   Wykaz rezolucji przygotowanych i wspieranych przez stronę polską podczas sesji Komisji Środków Odurzających - CND w Wiedniu.

RODZAJE DZIAŁAŃ

2.1.  Prowadzenie sprawozdawczości na rzecz organizacji międzynarodowych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wykaz wypełnionych kwestionariuszy sprawozdawczych.
2.   Lista raportów i publikacji udostępnionych organizacjom międzynarodowym.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych, Minister Sprawiedliwości
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych, Krajowe Centrum do Spraw AIDS, Policja, Straż Graniczna, Służba Celna, Centralny Zarząd Służby Więziennej
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.2.  Udział polskich służb działających w obszarze redukcji podaży w międzynarodowych projektach i działaniach operacyjnych zwalczających handel, produkcję i przemyt narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Lista projektów międzynarodowych z udziałem Polski.
2.   Wykaz międzynarodowych działań operacyjnych z udziałem Polski.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, finansów publicznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja, Straż Graniczna, Służba Celna
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 3: Rozwój współpracy międzynarodowej Polski z krajami sąsiedzkimi zarówno w kontekście walki z nielegalnym obrotem narkotykami, jak i programów z dziedziny ochrony zdrowia.

Jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej w obszarze współpracy międzynarodowej jest udzielanie pomocy krajom trzecim oraz państwom będącym producentami i krajami tranzytowymi, tak by ich działania były bardziej skuteczne w zmniejszaniu popytu i podaży narkotyków.
Szczególną uwagę w tym kontekście zwraca się na państwa leżące wzdłuż wschodniej granicy Unii, tj. Rosję, Ukrainę i Białoruś, gdzie, jak wskazują statystyki międzynarodowe, występują szczególnie wysokie wskaźniki dotyczące poziomu konsumpcji i produkcji narkotyków, zakażeń wirusem HIV, HCV, HBV wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków oraz zgonów z powodu narkotyków. Zjawiska te stanowią problem dla bezpieczeństwa i zdrowia publicznego w tych krajach oraz państwach członkowskich Unii Europejskiej. Należy podjąć odpowiednie działania polegające m.in. na wsparciu eksperckim, w celu efektywniejszej realizacji działań antynarkotykowych w krajach leżących wzdłuż wschodniej granicy Unii. Szczególną rolę w tej dziedzinie mają do odegrania państwa członkowskie Unii Europejskiej graniczące ze wspomnianymi krajami, w szczególności zaś Polska.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Lista projektów obejmujących współpracę z krajami sąsiedzkimi w obszarze redukcji podaży.
2.   Lista projektów obejmujących współpracę z krajami sąsiedzkimi w obszarze redukcji popytu.

RODZAJE DZIAŁAŃ

3.1.  Wzmocnienie priorytetu współpracy transgranicznej w polityce Unii Europejskiej w dziedzinie ograniczania popytu i podaży narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wykaz aktów prawnych i rezolucji, dotyczących działań w obszarach priorytetowych dla Polski.
2.   Lista inicjatyw dotyczących współpracy z krajami sąsiedzkimi wniesionych przez Polskę.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych, Krajowe Centrum do Spraw AIDS, Policja, Straż Graniczna, Służba Celna
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.2.  Opracowanie projektów wsparcia z zakresu ograniczania popytu i podaży narkotyków w krajach sąsiedzkich Polski.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Lista realizowanych projektów.
2.   Wielkość funduszy przeznaczonych przez Rząd Polski na rozwój współpracy w zakresie problemu narkotyków i narkomanii z krajami sąsiedzkimi.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, Krajowe Centrum do Spraw AIDS, Policja, Straż Graniczna, Służba Celna
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

BADANIA I MONITORING

CEL GŁÓWNY: WSPARCIE INFORMACYJNE REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII

Wskaźniki monitoringu:
1.   Użyteczność wyników monitoringów dla kształtowania polityki wobec narkotyków i narkomanii - wyniki zewnętrznej ewaluacji w postaci raportu.
2.   Użyteczność wyników monitoringów dla oceny realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii - wyniki zewnętrznej ewaluacji w postaci raportu.
3.   Użyteczność wyników monitoringów dla lepszego rozumienia zjawiska narkotyków i narkomanii - wyniki zewnętrznej ewaluacji w postaci raportu.

KIERUNKI I RODZAJE DZIAŁAŃ PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI PRZEZ RESORTY I PODMIOTY WŁAŚCIWE DO PODEJMOWANIA OKREŚLONYCH DZIAŁAŃ W ZAKRESIE BADAŃ I MONITORINGU PROBLEMU NARKOTYKÓW I NARKOMANII

KIERUNKI DZIAŁAŃ

Kierunek 1: Monitorowanie epidemiologiczne problemu narkotyków i narkomanii w Polsce na tle Europy.

Stałe monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie narkotyków dostarcza podstaw do planowania konkretnych działań oraz przesłanek do oceny ich skuteczności. Poprzez zbieranie dostępnych w tym obszarze danych statystycznych oraz prowadzenie badań ankietowych, jakościowych i kohortowych, a także szacowanie liczby użytkowników narkotyków możliwa jest ocena sytuacji narkotykowej w Polsce. Ponadto prowadzenie monitoringu zjawiska na różnych poziomach zapewni możliwość porównań między województwami i porównań międzynarodowych, pozwoli lepiej rozumieć procesy zachodzące na scenie narkotykowej, a także stworzy podstawy do lepszej koordynacji działań w skali kraju i Europy.
Kierunek działań "Monitorowanie epidemiologiczne problemu narkotyków i narkomanii w Polsce na tle Europy" ma charakter praktyczny. Dane będą zbierane i analizowane w trybie rocznym, z intencją dostarczenia wniosków i rekomendacji użytecznych dla polityków i profesjonalistów zajmujących się profilaktyką i rozwiązywaniem problemu narkomanii.
Monitorowanie epidemiologiczne, zarówno od strony popytu, jak i podaży narkotyków, pozwoli ocenić skalę problemu, a także w konsekwencji zaplanować skuteczne strategie przeciwdziałania dalszemu rozwojowi zjawiska narkomanii. Zapewnienie odpowiedniej informacji wydaje się zatem warunkiem niezbędnym dla prowadzenia racjonalnej i akceptowanej społecznie polityki wobec narkomanii.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wyniki monitoringu epidemiologicznego publikowane w corocznych raportach o stanie problemu narkotyków i narkomanii w Polsce.
2.   Roczny raport EMCDDA dotyczący sytuacji epidemiologicznej w krajach Unii Europejskiej i Norwegii.

RODZAJE DZIAŁAŃ

1.1.  Zbieranie i analiza danych statystycznych dotyczących epidemiologii problemu narkotyków i narkomanii.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Aktualizowana corocznie charakterystyka trendów następujących wskaźników epidemiologicznych:
-   zgłaszalność do leczenia oraz korzystanie z innych rodzajów pomocy i wsparcia,
-   przyjęcia do stacjonarnego lecznictwa psychiatrycznego z powodu problemu narkotyków,
-   zgony związane z narkotykami według rejestru GUS,
-   zakażenia HIV i HCV wśród osób używających narkotyków w iniekcjach,
-   ceny narkotyków,
-   konfiskaty narkotyków,
-   czystość narkotyków,
-   przestępstwa stwierdzone, postępowania wszczęte, podejrzani o popełnienie przestępstwa przeciwko ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii w podziale na rodzaje narkotyków,
-   korzystanie z pomocy społecznej z powodu narkomanii,
-   korzystanie z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznych w związku z używaniem narkotyków.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zdrowia, finansów publicznych, oświaty i wychowania, Minister Obrony Narodowej, Minister Sprawiedliwości
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Państwowy Zakład Higieny, Policja, Służba Celna, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Centralny Zarząd Służby Więziennej, Główny Urząd Statystyczny, ministrowie właściwi do spraw: zabezpieczenia społecznego, oświaty i wychowania
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.2.  Badania ankietowe w populacji generalnej oraz wśród młodzieży szkolnej.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Charakterystyka rozpowszechnienia używania narkotyków oraz jego dynamiki.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2006, 2010 - badania populacji generalnej
2007 - badania wśród młodzieży szkolnej

1.3.  Badania metodami jakościowymi wśród użytkowników narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Charakterystyka wzorów używania narkotyków, problemów z tym związanych oraz ich dynamiki.
2.   Identyfikacja czynników marginalizacji społecznej związanej z używaniem narkotyków.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.4.  Badania kohortowe użytkowników narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Monitorowanie rozmiarów umieralności wśród narkomanów.
2.   Monitorowanie czynników ryzyka zgonu wśród narkomanów.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Państwowy Zakład Higieny
Termin realizacji: 2006, 2008, 2010

1.5.  Badania przekrojowe dotyczące występowania zakażeń HIV i HCV wśród użytkowników narkotyków.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Określenie rozmiarów występowania zakażeń HIV i HCV wśród narkomanów.
2.   Identyfikacja czynników ryzyka zakażeń HIV i HCV.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowy Zakład Higieny
Termin realizacji: 2007, 2008, 2009, 2010

1.6.  Oszacowania liczby użytkowników narkotyków, w tym użytkowników problemowych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Coroczna aktualizacja i okresowa walidacja oszacowań liczby użytkowników narkotyków, w tym użytkowników problemowych.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

1.7.  Inicjowanie i wspieranie badań naukowych w obszarze redukcji popytu na narkotyki przyczyniających się do lepszego zrozumienia zjawiska narkomanii.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba zainicjowanych badań naukowych nad problematyką narkomanii.
2.   Liczba wspieranych badań naukowych nad problematyką narkomanii.
3.   Wyniki badań.
Ministrowie odpowiedzialni: ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, nauki
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, minister właściwy do spraw nauki
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 2: Monitorowanie reakcji społecznych na problem narkotyków i narkomanii, w tym monitorowanie i ewaluacja Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Uzasadnienie kierunku

Poznanie percepcji społecznej problemu narkomanii stanowi podstawę do kształtowania, zgodnych z oczekiwaniem społecznym, działań z zakresu redukcji popytu i podaży.
Monitorowanie prasy oraz badania populacji generalnej stanowią cenne źródła informacji dla praktyków oraz osób odpowiedzialnych za kreowanie polityki w obszarze przeciwdziałania narkomanii, dające obraz, w jaki sposób opinia publiczna postrzega prowadzone przez nich działania. Poznanie poglądów społeczeństwa na temat polityki wobec problemu narkomanii oraz samego zjawiska da szansę zarówno na zaplanowanie racjonalnych i efektywnych działań np. kampanii społecznych, które miałyby na celu przekonać społeczeństwo do podjętych działań, jak i umożliwi zmodyfikowanie prowadzonej polityki. Ponadto powyższy kierunek działań dostarczy wskaźników potrzebnych do ewaluacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Badania przeprowadzone corocznie, a także w cyklu kilkuletnim umożliwią również monitorowanie wykonania Krajowego Programu. Coroczny raport monitorujący określi, na jakim etapie realizacji znajduje się Program. Ponadto zaplanowano opracowanie dwóch raportów ewaluacyjnych. Mają one na celu ocenę skuteczności i efektywności zrealizowanych zadań.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wyniki monitoringu reakcji społecznych na problem narkotyków i narkomanii publikowane w corocznych raportach o stanie problemu narkotyków i narkomanii w Polsce.
2.   Wyniki monitoringu Krajowego Programu publikowane w postaci corocznych raportów.
3.   Wyniki ewaluacji Krajowego Programu opublikowane w postaci raportu - dwukrotnie: w trzecim roku realizacji programu (2008 r.) i rok po zakończeniu realizacji programu (2011 r.).

RODZAJE DZIAŁAŃ

2.1.  Analiza danych statystycznych dotyczących reakcji na problem narkotyków i narkomanii.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Aktualizowana corocznie charakterystyka trendów wskaźników aktywności w zakresie redukcji popytu i podaży na narkotyki.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia, Minister Sprawiedliwości
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Centralny Zarząd Służby Więziennej
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.2.  Zbieranie i analiza danych na temat aktywności jednostek samorządu terytorialnego w obszarze ograniczania popytu na narkotyki.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wyniki analiz zebranych danych.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii w zakresie zbierania i analizy danych, jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dostarczania danych
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.3.  Opracowanie i upowszechnianie systemu ewidencjonowania aktywności profilaktycznych oraz pilotażowe wdrożenie systemu w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego.

Wskaźniki monitoringu:
1.   System ewidencjonowania aktywności profilaktycznych opracowany i przetestowany.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007 - opracowanie systemu i pilotażowe wdrożenie
Od 2008 - upowszechnianie systemu

2.4.  Badania ankietowe w populacji generalnej oraz wśród młodzieży szkolnej.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Charakterystyka trendów w zakresie:
-   postaw wobec narkotyków,
-   postaw wobec narkomanii i narkomanów,
-   polityki wobec narkotyków i narkomanii.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2006, 2010 - badania w populacji generalnej
2007 - badania wśród młodzieży szkolnej

2.5.  Badania metodami jakościowymi w wybranych grupach.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Ocena systemu pomocy dla użytkowników narkotyków.
2.   Ocena postaw społecznych wobec użytkowników narkotyków.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.6.  Monitoring prasy.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Aktualizowana corocznie informacja o poziomie zainteresowania prasy problemem narkotyków oraz jego poszczególnymi aspektami (używanie okazjonalne, problemowe, szkody, podaż, popyt, reakcje społeczne itp.).
2.   Liczba informacji w prasie o problemie narkotyków.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

2.7.  Szacowanie kosztów problemu narkotyków i narkomanii.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Coroczna aktualizacja i okresowa walidacja oszacowań społecznych kosztów problemu narkotyków.
2.   Analiza dynamiki wydatków budżetowych związanych z problemem narkotyków.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2007, 2008, 2009, 2010

Kierunek 3: Rozwój i konsolidacja systemu informacji o narkotykach i narkomanii.

Uzasadnienie kierunku

Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii, które znajduje się w Krajowym Biurze do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, od początku swojej działalności stara się zbierać wystandaryzowanymi metodami dane o problemie narkotyków i narkomanii. Stosowanie w krajach Unii Europejskiej tej samej metodologii prowadzonych badań umożliwia dokonywanie porównań międzynarodowych. Pozwala również na agregowanie danych na poziomie ogólnoeuropejskim. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii jest instytucją odpowiedzialną za gromadzenie i analizę danych w Unii Europejskiej. Instytucja ta jest jedną z agencji Unii Europejskiej i jej prace koncentrują się przede wszystkim w pięciu kluczowych obszarach:
-   rozpowszechnienie używania narkotyków w populacji generalnej i w jej segmentach (np. młodzież),
-   zgłaszalność do leczenia,
-   umieralność w związku z narkotykami,
-   zakażenia HIV, HBV, HCV itp.,
-   oszacowania liczby narkomanów.
Krajowe Centra, w tym również polskie Centrum, zobligowane są do dostosowywania sposobów zbierania danych w kluczowych obszarach do standardów wymaganych przez Europejskie Centrum. Podjęcie prac nad poprawieniem jakości danych w zakresie dwóch wskaźników epidemiologicznych pozwoli w większym stopniu wypełniać obowiązek sprawozdawczy wobec Europejskiego Centrum. W sferze działalności Centrum Informacji znajduje się również sieć ekspertów wojewódzkich, która została utworzona w 2001 r. i stanowi część ogólnopolskiego systemu wymiany informacji. Szkolenia ekspertów pozwolą na podniesienie ich umiejętności, co przełoży się na lepszą jakość regionalnych raportów.
Ponadto wskazane jest przeprowadzenie badań dotyczących efektywności różnych form leczenia.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Ocena systemu informacji o narkotykach i narkomanii dokonana przez Radę Naukową lub panel ekspertów.
2.   Ocena systemu informacji o narkotykach i narkomanii dokonana przez EMCDDA.

RODZAJE DZIAŁAŃ

3.1.  Wdrożenie systemu zbierania danych w zakresie jednego wskaźnika oraz poprawa jakości danych w zakresie dwóch wskaźników epidemiologicznych spośród pięciu kluczowych wskaźników rekomendowanych przez EMCDDA.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Ogólnopolskie dane o zgłaszalności do leczenia według standardu EMCDDA publikowane w raportach od 2008 r.
2.   Zwalidowane oszacowania liczby osób używających problemowo narkotyki - corocznie.
3.   Wyniki badań kohortowych dotyczących umieralności narkomanów publikowane co dwa lata w raportach.
4.   Wskaźnik zgonów związanych z narkotykami bardziej zgodny ze standardem EMCDDA (selekcja zgonów według dwóch przyczyn zgonu) od 2009 r.
5.   Wskaźnik zgonów związanych z narkotykami z rejestrów specjalnych (Policji) zgodny ze standardem EMCDDA od 2007 r.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw: wewnętrznych, zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Główny Urząd Statystyczny, Policja
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.2.  Wdrożenie systemu zbierania danych dotyczących podaży na narkotyki zgodnie z wymogami instytucji międzynarodowych oraz na potrzeby krajowe.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Dostarczenie danych w zakresie:
-   liczby konfiskat i ilości skonfiskowanych narkotyków,
-   cen narkotyków na nielegalnym rynku,
-   czystości i składu chemicznego narkotyków,
-   liczby przestępstw stwierdzonych, postępowań wszczętych, liczby osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa przeciwko ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii w podziale na rodzaje narkotyków,
-   liczby czynów popełnionych przez nieletnich.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, finansów publicznych, Minister Obrony Narodowej
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja, Straż Graniczna, Służba Celna, Żandarmeria Wojskowa
Termin realizacji: 2007, 2008, 2009, 2010

3.3.  Wdrożenie systemu zbierania danych dotyczących narkotyków w ruchu drogowym.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Aktualizowane corocznie dane dotyczące problemu narkotyków w ruchu drogowym:
-   liczba przeprowadzonych testów na obecność narkotyków, w tym testów z wynikiem pozytywnym,
-   liczba wypadków drogowych spowodowanych przez osoby będące pod wpływem narkotyków, w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw wewnętrznych
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Policja
Termin realizacji: 2007 - wdrażanie systemu
Od 2008 - corocznie, zbieranie i analiza danych

3.4.  Rozwój i konsolidacja monitoringów wojewódzkich poprzez szkolenie ekspertów wojewódzkich oraz konsultowanie ich pracy.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Monitoring regionalny realizowany we wszystkich województwach - wyniki publikowane w corocznych raportach.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Wojewódzcy Eksperci
Termin realizacji: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010

3.5.  Opracowanie i upowszechnienie metodologii monitoringów lokalnych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Podręcznik zawierający protokół realizowania monitoringu w skali lokalnej.
2.   Monitoring lokalny realizowany w większości dużych miast (100 tys. mieszkańców i więcej) - wyniki publikowane w raportach.
3.   Sieć miast realizujących monitoring lokalny.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, władze samorządowe wybranych miast
Termin realizacji: 2006, 2007 - opracowanie metodologii
Od 2008 - upowszechnianie metodologii

3.6.  Opracowanie i wdrożenie systemu ewaluacji lecznictwa.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Podręcznik zawierający protokół ewaluacji lecznictwa.
2.   Ewaluacja realizowana przez wybrane specjalistyczne placówki leczenia i rehabilitacji.
3.   Sieć placówek prowadzących ewaluację.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2006 - opracowanie systemu
Od 2007 - wdrożenie systemu

3.7.  Baza danych programów profilaktyki, leczenia i rehabilitacji.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Liczba programów w bazie danych w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.
Ministrowie odpowiedzialni: minister właściwy do spraw zdrowia
Podmioty właściwe do podejmowania określonych działań: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Termin realizacji: 2007, 2008, 2009, 2010

KIERUNKI DZIAŁAŃ PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W ZAKRESIE BADAŃ I MONITORINGU PROBLEMU NARKOTYKÓW I NARKOMANII

Kierunek 1: Monitorowanie epidemiologiczne problemu narkotyków i narkomanii na szczeblu lokalnym i wojewódzkim w szczególności poprzez:
-   zbieranie i analizę danych statystycznych dotyczących problemu narkotyków i narkomanii,
-   badania ankietowe w populacji generalnej oraz wśród młodzieży szkolnej na poziomie lokalnym i wojewódzkim,
-   oszacowanie liczby użytkowników narkotyków, w tym użytkowników problemowych.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Aktualizowana corocznie charakterystyka trendu następujących wskaźników:
-   zgłaszalność do leczenia oraz korzystanie z innych rodzajów pomocy i wsparcia,
-   zgony związane z narkotykami,
-   zakażenia HIV i HCV wśród osób używających narkotyków w iniekcji,
-   ceny narkotyków,
-   notowania przez Policję w związku z używaniem narkotyków.
2.   Charakterystyka rozpowszechnienia używania narkotyków oraz jego dynamiki.
3.   Coroczna aktualizacja i okresowa walidacja oszacowań liczby użytkowników narkotyków, w tym użytkowników problemowych.

Kierunek 2: Monitorowanie reakcji społecznych na problem narkotyków i narkomanii w szczególności poprzez:
-   zbieranie i analizę danych statystycznych na poziomie lokalnym,
-   badania ankietowe w populacji generalnej oraz wśród młodzieży szkolnej na poziomie lokalnym i wojewódzkim.

Wskaźniki monitoringu:
1.   Aktualizowana corocznie charakterystyka trendu następujących wskaźników:
-   zasięg działań profilaktycznych,
-   zasięg i jakość programów lokalnych.
2.   Charakterystyka trendów w zakresie:
-   postaw wobec narkotyków,
-   postaw wobec narkomanii i narkomanów,
-   polityki wobec narkotyków i narkomanii.

Kierunek 3: Rozwój i konsolidacja systemu informacji o narkotykach i narkomanii w szczególności poprzez:
-   realizację corocznych monitoringów wojewódzkich,
-   wdrażanie monitoringów na poziomie lokalnym (w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców).

Wskaźniki monitoringu:
1.   Wyniki monitoringu regionalnego.
2.   Liczba miast realizujących monitoring lokalny w bieżącym okresie/w poprzednim okresie.

OBSZAR 1 - PROFILAKTYKA
 
CEL GŁÓWNY: ZAHAMOWANIE TEMPA WZROSTU POPYTU NA NARKOTYKI
Wskaźniki monitoringu: 1. Tempo wzrostu rozpowszechnienia używania narkotyków w różnych grupach wiekowych
                      2. Tempo wzrostu rozpowszechnienia używania narkotyków w populacji generalnej w wieku powyżej
                         16 roku życia
Kierunki działańRodzaje działańTerminMinistrowie odpowiedzialniPodmioty właściweWskaźniki monitoringu
123456
1. Zwiększenie zaangażowania administracji rządowej w przeciwdziałanie narkomanii oraz wspieranie rozwoju lokalnej polityki przeciwdziałania narkomanii
 
Wskaźniki monitoringu:
 1. Wydatki na ograniczenie
    popytu na narkotyki na
    poziomie jednostek
    samorządu terytorialnego
    w bieżącym okresie/
    w poprzednim okresie
 2. Programy ograniczania
    popytu na narkotyki,
    przygotowane przez
    właściwych ministrów
    wymienionych w ustawie
 3. Liczba i odsetek
1.1. Opracowanie i implementacja programów administracji rządowej w zakresie ograniczania popytu na narkotyki
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zdrowia, oświaty i wychowania, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, transportu, Minister Sprawiedliwości, Minister Obrony Narodowej
* KBPN
* Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zdrowia, oświaty i wychowania, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, transportu, Minister Sprawiedliwości, Minister Obrony Narodowej
1. Wykaz programów
  opracowanych przez
  właściwych ministrów
  wymienionych w
  ustawie
2. Wykaz wdrożonych
  programów
  opracowanych przez
  właściwych ministrów
  wymienionych w
  ustawie
    jednostek samorządu
    terytorialnego, które
    pracowały i wdrożyły
    programy
    przeciwdziałania
    narkomanii w bieżącym
    okresie/w poprzednim
    okresie
 4. Wydatki na ograniczanie
    popytu na narkotyki
    poniesione przez
    właściwych ministrów w
    bieżącym okresie/
    w poprzednim okresie
1.2. Wspieranie inicjatyw w zakresie pierwszorzędowej profilaktyki narkomanii, w szczególności mających charakter nowatorski
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
* KBPN
* IPiN
* CMPPP
1. Liczba szkół i
  innych placówek
  systemu oświaty
  realizujących
  programy
  profilaktyki
  pierwszorzędowej w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie, którym
  udzielono wsparcia
  merytorycznego i/lub
  finansowego przez
  administrację
  rządową
2. Liczba organizacji
  pozarządowych
  realizujących
  programy
  profilaktyki
  pierwszorzędowej w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie, którym
  udzielono wsparcia
  merytorycznego i/lub
  finansowego przez
  administrację
  rządową
3. Liczba pozaszkolnych
  lokalnych projektów
  profilaktyki
  pierwszorzędowej w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie, którym
  udzielono wsparcia
  merytorycznego i/lub
  finansowego przez
  administrację
  rządową
4. Liczba odbiorców
  programów w bieżącym
  okresie/w poprzednim
  okresie
5. Liczba pilotażowych
  projektów i wyniki
  ich ewaluacji w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
 
 1.3. Wspieranie inicjatyw w zakresie profilaktyki drugorzędowej w szczególności mających charakter nowatorski, adresowanych do różnych grup docelowych, przede wszystkim do dzieci i młodzieży zagrożonej narkomanią
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
* KBPN
* IPiN
* CMPPP
1. Liczba szkół i
  innych placówek
  systemu oświaty
  realizujących
  programy z zakresu
  profilaktyki
  drugorzędowej w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie,
  którym udzielono
  wsparcia
  merytorycznego i/lub
  finansowego przez
  administrację
  rządową
2. Liczba organizacji
  pozarządowych
  realizujących
  programy
  profilaktyki
  drugorzędowej w
  bieżącym okresie/ w
  poprzednim okresie,
  którym udzielono
  wsparcia
  merytorycznego i/lub
  finansowego przez
  administrację
  rządową
3. Liczba pozaszkolnych
  projektów z obszaru
  profilaktyki
  drugorzędowej w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie,
  którym udzielono
  wsparcia
  merytorycznego i/lub
  finansowego przez
  administrację
  rządową
4. Liczba odbiorców
  programów w bieżącym
  okresie/w poprzednim
  okresie
5. Liczba pilotażowych
  projektów i wyniki
  ich ewaluacji w
 bieżącym okresie/ w
 poprzednim okresie
 
 
1.4. Prowadzenie szkoleń w zakresie problematyki ograniczania popytu na narkotyki oraz zasad konstruowania lokalnych strategii profilaktycznych, w szczególności dla przedstawicieli: samorządów, instytucji administracji rządowej i organizacji pozarządowych oraz pracowników szkół i innych placówek systemu oświaty, zakładów dla nieletnich, Policji, więziennictwa i wojska
 
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zdrowia, oświaty i wychowania, Minister Sprawiedliwości, Minister Obrony Narodowej
* KBPN
* CMPPP
* IPiN
* ŻW
* CZSW
* Policja
1. Liczba szkoleń w
  bieżącym okresie/ w
  poprzednim okresie
2. Liczba uczestników
  szkoleń w bieżącym
  okresie/w poprzednim
  okresie
3. Liczba jednostek
  samorządu
  terytorialnego
  objętych szkoleniami
  w bieżącym okresie/
  w poprzednim okresie
4. Wyniki ewaluacji
  szkoleń
 
2. Podniesienie jakości programów profilaktycznych oraz wojewódzkich, gminnych programów przeciwdziałania narkomanii stanowiących część wojewódzkich i gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych
 
2.1. Upowszechnianie wiedzy na temat standardów programów i strategii profilaktycznych oraz metod ich ewaluacji
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
* KBPN
* IPiN
* CMPPP
1. Liczba szkoleń dla
  przedstawicieli:
  jednostek samorządu
  terytorialnego,
  placówek systemu
  oświaty, zakładów
  opieki zdrowotnej
  oraz organizacji
  pozarządowych w
  bieżącym okresie/ w
  poprzednim okresie
2. Liczba absolwentów
  szkoleń w bieżącym
  okresie/w poprzednim
  okresie
3. Liczba materiałów
  edukacyjnych
 
Wskaźniki monitoringu:
 1. Liczba wdrożonych
    wojewódzkich, gminnych
    programów
    przeciwdziałania
    narkomanii w bieżącym
    okresie/w poprzednim
    okresie
 2. Wyniki badań
    jakościowych wybranych
    strategii i programów
    profilaktycznych
2.2. Opracowanie i wdrażanie systemu rekomendacji programów profilaktycznych uwzględniających problematykę narkomanii w oparciu o kryteria programu EDDRA (Exchange Drug Demand Reduction Action)
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
* KBPN
* IPiN
* CMPPP
1. Liczba
  rekomendowanych
  programów w bieżącym
  okresie/w poprzednim
  okresie
 
3. Podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i możliwości zapobiegania zjawisku
 
3.1. Opracowywanie i upowszechnianie materiałów informacyjno-edukacyjnych z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki narkomanii
 
2006
2007
2008
2009
2010
 
Ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, oświaty i wychowania
 
* KBPN
* CMPPP
* IPiN
 
1. Liczba i nakład
  materiałów
  informacyjno-
  edukacyjnych w
  bieżącym okresie/ w
  poprzednim okresie
Wskaźniki monitoringu:
 1. Poziom wiedzy
    społeczeństwa na temat
    problemów związanych z
    używaniem narkotyków
3.2. Prowadzenie edukacyjnych kampanii społecznych
2006
2007
2008
2009
2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Liczba kampanii
  edukacyjnych w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
2. Wyniki ewaluacji
  kampanii
  edukacyjnych
 
 3.3. Współpraca z mediami w zakresie upowszechniania wiedzy na temat narkomanii i związanych z nią problemów
2006
2007
2008
2009
2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Liczba konferencji
  prasowych
  organizowanych na
  poziomach:
  centralnym w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
2. Liczba komunikatów
  dla mediów w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
3. Liczba i treść
  artykułów w mediach
  (wycinki prasowe) w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
 
 3.4. Promowanie wprowadzenia do programów kształcenia odpowiednich kierunków studiów wyższych zagadnień z zakresu profilaktyki narkomanii i leczenia osób uzależnionych od narkotyków
2006
2007
2008
2009
2010
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego
* Minister
 właściwy do
 spraw
 szkolnictwa
 wyższego
1. Liczba wydziałów,
  które wprowadziły
  odpowiednie programy
  w bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
 
Skrócone nazwy instytucji stosowane w tabeli:
                 KBPN - Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
                 IPiN - Instytut Psychiatrii i Neurologii
                 CMPPP - Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
                 ŻW - Żandarmeria Wojskowa
                 CZSW- Centralny Zarząd Służby Więziennej

OBSZAR 2 - LECZENIE, REHABILITACJA, OGRANICZANIE SZKÓD ZDROWOTNYCH I REINTEGRACJA SPOŁECZNA
 
CEL GŁÓWNY: POPRAWA STANU ZDROWIA I FUNKCJONOWANIA SPOŁECZNEGO OSÓB UZALEŻNIONYCH OD NARKOTYKÓW ORAZ UŻYWAJĄCYCH
NARKOTYKÓW W SPOSÓB SZKODLIWY
Wskaźniki monitoringu: 1. Liczba nowych zakażeń HIV wśród osób używających narkotyków w bieżącym okresie/w
                         poprzednim okresie
                      2. Liczba nowych zakażeń HCV wśród osób używających narkotyków w bieżącym okresie/w
                         poprzednim okresie
                      3. Umieralność wśród narkomanów
Kierunki działańRodzaje działańTerminMinistrowie odpowiedzialniPodmioty właściweWskaźniki monitoringu
123456
1. Polepszenie jakości postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i programów ograniczania szkód zdrowotnych1.1. Kontynuacja prac nad opracowaniem standardów leczenia, rehabilitacji i programów ograniczania szkód zdrowotnych przez zespół ekspertów powołany przez ministra właściwego do spraw zdrowia we współpracy z jednostką odpowiedzialną za
2006 - zakończenie opracowywania standardów
Od 2007 - aktualizowanie standardów
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* Zespół
 ekspertów
 powołany
 przez
 ministra
 właściwego
 do spraw
 zdrowia
* Centrum
 Monitorowania
 Jakości w
1. Dokumenty
  zawierające dane o
  standardach
Wskaźniki monitoringu:
 1. Liczba zakładów opieki
    zdrowotnej w procesie
    akredytacji w bieżącym
akredytację zakładów opieki zdrowotnej  
 Ochronie
 Zdrowia
 
    okresie/w poprzednim
    okresie
 2. Liczba akredytowanych
    zakładów opieki
    zdrowotnej w bieżącym
    okresie/w poprzednim
    okresie
1.2. Opracowanie i wdrażanie, we współpracy z jednostką odpowiedzialną za akredytację placówek służby zdrowia, systemu akredytacji placówek uprawnionych do prowadzenia leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz szkodliwie ich używających
2006 - przeprowadzenie badania pilotażowego
Od 2007 -implementacja procesu akredytacji
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* Zespół
 ekspertów
 powołany
 przez
 ministra
 właściwego do
 spraw zdrowia
* Centrum
 Monitorowania
 Jakości w
 Ochronie
 Zdrowia
1. Procedury
  akredytacji
2. Liczba zakładów
  opieki zdrowotnej
  ubiegających się o
  akredytację w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
3. Liczba
  akredytowanych
  zakładów opieki
  zdrowotnej w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
 
 1.3. Wdrażanie programów ewaluacji usług leczniczych, rehabilitacyjnych i programów ograniczania szkód zdrowotnych
2006 - opracowanie systemu
Od 2007 -wdrażanie systemu
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* IPiN
1. Liczba podmiotów,
  w których
  przeprowadzono
  ewaluację oraz jej
  wyniki w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
2. Wykaz działań
  upowszechniających
  informację o
  metodach i
  wskaźnikach
  ewaluacji usług
  leczniczych
 
2. Poprawa dostępności świadczeń2.1. Upowszechnienie informacji o placówkach leczniczych i rehabilitacyjnych, prowadzących programy ograniczania szkód zdrowotnych oraz programy reintegracji społecznej
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Liczba i nakład
  materiałów
  informacyjnych w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
Wskaźniki monitoringu:
 1. Odsetek osób objętych
    leczeniem, w tym osób
    objętych leczeniem
     
    substytucyjnym, wśród
    ogółu osób uzależnionych
    i używających narkotyków
    w sposób szkodliwy w
    bieżącym okresie/ w
    poprzednim okresie
2.2. Rozwój ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w zakresie leczenia i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków lub szkodliwego ich używania oraz programów ograniczania szkód zdrowotnych
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* NFZ
* KBPN
1. Liczba
  ambulatoryjnych
  placówek
  leczniczych w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
2. Liczba
  zakontraktowanych
  i realizowanych
  świadczeń
  ambulatoryjnych w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
3. Wysokość nakładów
  na świadczenia
  zdrowotne
  udzielane w trybie
  ambulatoryjnym w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
4. Wysokość nakładów
  na programy
  ograniczania szkód
  zdrowotnych w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
5. Liczba programów
  ograniczania szkód
  zdrowotnych w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
6. Liczba osób
  objętych
  programami
  ograniczania szkód
  zdrowotnych w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
 
 
2.3. Opracowanie modelu zalecanej sieci minimalnego zabezpieczenia potrzeb w zakresie leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków i używających ich w sposób szkodliwy
 
2006Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* IPiN
1. Dokumenty
  opisujące model
 2.4. Zwiększenie liczby programów leczenia substytucyjnego oraz liczby świadczonych usług w sposób zapewniający dostępność do nich co najmniej 20 % uzależnionych od opiatów
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia, Minister Sprawiedliwości
* Wojewodowie
* NFZ
* KBPN
* Centralny
 Zarząd Służby
 Więziennej
1. Liczba programów i
  miejsc w
  programach w
 bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
2. Dostępność
  mierzona odsetkiem
  miejsc w stosunku
  do szacunkowej
  liczby osób
  uzależnionych od
  opiatów
3. Wysokość wydatków
  na leczenie
  substytucyjne
 
 2.5. Zwiększenie liczby i różnorodności specjalistycznych programów leczniczych, w tym leczenia substytucyjnego, rehabilitacyjnych i redukcji szkód dla osób uzależnionych od narkotyków w jednostkach penitencjarnych i zakładach dla nieletnich
Corocznie
2006-2010
Minister Sprawiedliwości
* Centralny
 Zarząd Służby
 Więziennej
1. Liczba programów w
  zakładach
  penitencjarnych i
  zakładach dla
  nieletnich w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
2. Liczba osób
  objętych
  programami
 
 2.6. Zwiększenie dostępności do programów leczenia i zapobiegania chorobom zakaźnym
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* NFZ
* KCds.AIDS
1. Liczba osób
  używających
  narkotyków
  zaszczepionych
  przeciw HBV w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
2. Liczba osób
  używających
  narkotyków
  testowanych w
  kierunku zakażenia
  HCV w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
3. Liczba osób
  używających
  narkotyków
  testowanych w
  kierunku zakażenia
  HIV w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
4. Liczba placówek
  testowania w
  kierunku zakażenia
  HIV w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
     
5. Liczba osób
  używających
  narkotyków
  objętych leczeniem
  antyretrowirusowym
  w bieżącym
  okresie/w
  poprzednim okresie
 
3. Podnoszenie kwalifikacji personelu prowadzącego leczenie, rehabilitację i programy ograniczania szkód3.1. Prowadzenie specjalistycznych programów szkoleniowych w zakresie specjalisty i instruktora terapii uzależnienia od narkotyków
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Liczba
  zrealizowanych
  szkoleń w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
2. Wyniki ewaluacji
  szkoleń
3. Liczba osób
  przeszkolonych w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
 
Wskaźniki monitoringu:
 1. Liczba certyfikowanych
     
    terapeutów w bieżącym
    okresie/w poprzednim
    okresie
 2. Liczba przeszkolonych
    lekarzy i pielęgniarek
    w bieżącym okresie/ w
    poprzednim okresie
3.2. Prowadzenie szkoleń w zakresie problemów spowodowanych narkotykami, w szczególności dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej, lekarzy specjalistów chorób zakaźnych, pediatrii, położnictwa i pielęgniarek
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* CMKP
* NRL
* NRPiP
* Stowarzyszenia
 lekarzy
1. Liczba
  zrealizowanych
  szkoleń w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
2. Liczba
  przeszkolonych
  osób w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
3. Wyniki ewaluacji
  szkoleń
 
 3.3. Prowadzenie szkoleń w zakresie ograniczania szkód zdrowotnych dla realizatorów programów
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Liczba szkoleń w
  dziedzinie
  ograniczania szkód
  zdrowotnych w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
2. Liczba absolwentów
  szkoleń w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
3. Wyniki ewaluacji
  szkoleń
 
 3.4. Upowszechnienie wiedzy na temat leczenia, rehabilitacji i ograniczania szkód zdrowotnych m.in. poprzez wydawanie materiałów informacyjno-edukacyjnych
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Wykaz i nakłady
  publikacji i
  materiałów
  informacyjno-
  edukacyjnych
 
Skrócone nazwy instytucji stosowane w tabeli:
                 KBPN - Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
                 KCds.AIDS - Krajowe Centrum do Spraw AIDS
                 CMKP - Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
                 IPiN - Instytut Psychiatrii i Neurologii
                 NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia
                 NRL - Naczelna Rada Lekarska
                 NRPiP - Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych

OBSZAR 3 - OGRANICZENIE PODAŻY
 
CEL GŁÓWNY: OGRANICZENIE DOSTĘPNOŚCI NARKOTYKÓW
Wskaźniki monitoringu: 1. Wyniki badań ankietowych realizowanych na próbach reprezentatywnych
                      2. Wyniki monitoringu cen narkotyków na nielegalnym rynku
Kierunki działańRodzaje działańTerminMinistrowie odpowiedzialniPodmioty właściweWskaźniki monitoringu
123456
1. Zahamowanie tempa wzrostu krajowej, nielegalnej produkcji narkotyków syntetycznych, prekursorów oraz narkotyków wytwarzanych z surowców naturalnych1.1. Utworzenie międzyresortowego komitetu do spraw kontroli obrotu prekursorami i wdrożenie systemu kontroli i monitorowania
Corocznie
2007-2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, finansów publicznych, Minister Obrony Narodowej
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
* Żandarmeria
 Wojskowa
* GIS
* GIF
* I ds. S i P Ch
1. Raporty z prac
  międzyresortowego
  komitetu do spraw
  kontroli obrotu
  prekursorami
2. Wyniki kontroli i
  monitoringu
Wskaźniki monitoringu:
1. Liczba zlikwidowanych
     
  nielegalnych
  laboratoriów narkotyków
  syntetycznych, wyniki
  profilowania amfetaminy
  i BMK (liczba profili,
  liczba połączonych
  spraw) w bieżącym
  okresie/ w poprzednim
  okresie
2. Liczba i areał
  nielegalnych upraw
1.2. Stworzenie systemu współpracy z przemysłem chemicznym oraz farmaceutycznym
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* I ds. S i P Ch
* GIF
* GIS
* wojewódzcy
 inspektorzy
 farmaceutyczni
* państwowi
 inspektorzy
 sanitarni
1. Dokumenty i
  sprawozdania ze
  współpracy
  maku wysokomorfinowego,
  konopi indyjskich i innych
  roślin zawierających
  substancje psychoaktywne
  w bieżącym okresie/ w
  poprzednim okresie
1.3. Kontynuacja prac nad wdrożeniem systemu wczesnego ostrzegania o nowych narkotykach
Corocznie
2006-2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, finansów publicznych
* KBPN
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
1. Wyniki ewaluacji
  procesu tworzenia
  i wdrażania
  systemu wczesnego
  ostrzegania
 
3. Raporty z prac
  międzyresortowego komitetu
  do spraw kontroli obrotu
  prekursorami
1.4. Zainicjowanie pilotażowego projektu dotyczącego pozyskiwania i monitorowania substancji występujących na nielegalnym rynku narkotyków
 
Corocznie
2007-2010
Minister właściwy do spraw wewnętrznych
* Policja
* Straż
 Graniczna
1. Wyniki ewaluacji
  procesu realizacji
  projektu
2. Zahamowanie wzrostu przemytu narkotyków i prekursorów na rynek wewnętrzny2.1. Rozwijanie współpracy operacyjnej międzynarodowej i transgranicznej odpowiednich służb
Corocznie
2006-2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, finansów publicznych
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
* GIF
* GIS
* I ds. S i P Ch
1. Dokumenty
  potwierdzające
  zaistnienie nowych
  form współpracy
Wskaźniki monitoringu:
1. Liczba konfiskat i ilości
  narkotyków oraz
     
  prekursorów pochodzących
  z przemytu w bieżącym
  okresie/w poprzednim
  okresie
2.2. Utworzenie stałych grup roboczych składających się z przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za zwalczanie przemytu narkotyków
Corocznie
2006-2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, finansów publicznych
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
* GIF
* GIS
* I ds. S i P Ch
1. Liczba utworzonych
  grup roboczych w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
2. Wyniki prac grup
  roboczych
 
3. Zmniejszenie handlu narkotykami na poziomie detalicznym3.1. Rozwijanie systemów zwalczania handlu detalicznego
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw wewnętrznych
* Policja
* Straż
 Graniczna
1. Liczba osób
  zatrzymanych przez
  Policję pod
  zarzutem handlu
  narkotykami w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
Wskaźniki monitoringu:
1. Liczba osób
     
  zatrzymanych przez
  Policję pod zarzutem
  handlu narkotykami w
  bieżącym okresie/ w
  poprzednim okresie
3.2. Rozwijanie programów szkoleniowych dla policjantów wyznaczonych do zwalczania handlu detalicznego
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw wewnętrznych* Policja
1. Liczba szkoleń w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
2. Liczba
  przeszkolonych
  osób w bieżącym
  okresie/ w
  poprzednim okresie
 
2. Liczba wydanych zezwoleń dla zakładów opieki zdrowotnej nieprowadzących aptek zakładowych, zakładów leczniczych dla zwierząt, lekarzy dentystów i lekarzy weterynarii oraz lekarzy prowadzących indywidualną praktykę lekarską w bieżącym okresie/w poprzednim okresie
 
3.3. Kontynuacja kontroli nad legalnymi lekami w zakładach opieki zdrowotnej nieprowadzących aptek, w aptekach szpitalnych oraz w jednostkach wojskowych
Corocznie
2006-2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zdrowia, Minister Obrony Narodowej
* WIF
* ZWSZ
1. Dane na temat
  niezgodnego z
  procedurami
  zabezpieczenia
  leków
4. Poprawa poziomu koordynacji procesu zwalczania przestępczości narkotykowej4.1. Przygotowanie i wdrożenie Strategii Zwalczania Przestępczości Narkotykowej
2006 - przygotowanie strategii
2007-2010 - wdrażanie strategii
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, finansów publicznych, Minister Obrony Narodowej
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
1. Dokument -
  Strategia
  Zwalczania
  Przestępczości
  Narkotykowej
Wskaźniki monitoringu:
1. Dokument - Strategia
  Zwalczania Przestępczości
  Narkotykowej
 
     
5. Wzmocnienie działań ukierunkowanych na rozbicie finansowej struktury narkobiznesu5.1. Przeciwdziałanie legalizacji dochodów pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, Minister Sprawiedliwości
* Prokurator
 Krajowy
* Generalny
 Inspektor
 Informacji
 Finansowej
1. Liczba spraw z
  art. 299 k.k. w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
2. Liczba wyroków
  skazujących w
Wskaźniki monitoringu:
1. Łączna wartość
  zabezpieczonego mienia w
  sprawach narkotykowych
2. Liczba i wartość
  wstrzymanych transakcji
  w bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
    
  sprawach z art.
  299 k.k.
  w bieżącym okresie/ w
  poprzednim okresie
3. Liczba spraw
  dotyczących wykorzystania przez
  sąd art. 45 k.k.
  (przepadek
  korzyści) w
  bieżącym okresie/
  w poprzednim
  okresie
 
Skrócone nazwy instytucji stosowane w tabeli:
                 CZSW - Centralny Zarząd Służby Więziennej
                 GIIF - Generalny Inspektor Informacji Finansowej
                 KBPN - Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
                 WIF - Wojewódzcy Inspektorzy Farmaceutyczni
                 ZWSZ - Zarząd Wojskowej Służby Zdrowia
                 GIF - Główny Inspektor Farmaceutyczny
                 GIS - Główny Inspektor Sanitarny
                 I ds. S i P Ch - Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych

OBSZAR 4 - WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
 
CEL GŁÓWNY: WSPARCIE REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU POPRZEZ WPŁYW NA KSZTAŁTOWANIE POLITYKI MIĘDZYNARODOWEJ
Wskaźniki monitoringu: 1. Wykaz polskich propozycji przyjętych w procesie uzgadniania programów i strategii
                         europejskich i międzynarodowych
                      2. Wysokość międzynarodowych funduszy przeznaczonych na przeciwdziałanie narkomanii w Polsce
Kierunki działańRodzaje działańTerminMinistrowie odpowiedzialniPodmioty właściweWskaźniki monitoringu
123456
1. Zwiększenie zaangażowania Polski w planowanie, tworzenie i koordynowanie polityki antynarkotykowej Unii Europejskiej
 
Wskaźniki monitoringu:
1. Wykaz instytucji unijnych,
  w których pracach biorą
  udział przedstawiciele
  Polski
2. Lista zadań realizowanych
  w obszarze koordynacji
1.1. Udział w tworzeniu aktów prawnych Unii Europejskiej dotyczących narkotyków i zjawiska narkomanii
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych
* KBPN
* GIF
* GIS
* I ds. S i P Ch
* KCds.AIDS
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
1. Wykaz aktów
  prawnych
  współtworzonych
  przez
  przedstawicieli
  Polski
  polityki unijnej1.2. Wnoszenie inicjatyw krajowych pod obrady Unii Europejskiej
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych
* KBPN
* GIF
* GIS
* I ds. S i P Ch
* KCds.AIDS
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
1. Lista inicjatyw
  wniesionych pod
  obrady Unii
  Europejskiej
2. Zwiększenie zaangażowania Polski w prace instytucji i organizacji międzynarodowych zajmujących się zjawiskiem narkomanii2.1. Prowadzenie sprawozdawczości na rzecz organizacji międzynarodowych
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych, Minister Sprawiedliwości
* KBPN
* GIF
* GIS
* I ds. S i P Ch
* KCds.AIDS
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
* Centralny
 Zarząd Służby
1. Wykaz wypełnionych
  kwestionariuszy
  sprawozdawczych
2. Lista raportów i
  publikacji
  udostępnionych
  organizacjom
  międzynarodowym
Wskaźniki monitoringu:
1. Wykaz instytucji
  międzynarodowych, w
  których pracach udział
  biorą przedstawiciele
  Polski
2. Lista raportów i
  publikacji przygotowanych
  przez organizacje
  międzynarodowe z udziałem
  Polski
     Więziennej 
3. Wykaz rezolucji
  przygotowanych i
  wspieranych przez stronę
  polską podczas sesji
  Komisji Środków
  Odurzających - CND w
  Wiedniu
2.2. Udział polskich służb działających w obszarze redukcji podaży w międzynarodowych projektach i działaniach operacyjnych zwalczających handel, produkcję i przemyt narkotyków
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, finansów publicznych
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
1. Lista projektów
  międzynarodowych z
  udziałem Polski
2. Wykaz
  międzynarodowych
  działań
  operacyjnych z
  udziałem Polski
 
3. Rozwój współpracy międzynarodowej Polski z krajami sąsiedzkimi zarówno w kontekście walki z nielegalnym obrotem narkotykami, jak i programów z dziedziny ochrony zdrowia3.1. Wzmocnienie priorytetu współpracy transgranicznej w polityce Unii Europejskiej w dziedzinie ograniczania popytu i podaży narkotyków
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych
* KBPN
* GIF
* GIS
* I ds. S i P Ch
* KCds.AIDS
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
1. Wykaz aktów
  prawnych i
  rezolucji,
  dotyczących
  działań w
  obszarach
  priorytetowych dla
  Polski
2. Lista inicjatyw
  dotyczących
  współpracy
  z krajami
  sąsiedzkimi
  wniesionych przez
  Polskę
Wskaźniki monitoringu:
1. Lista projektów
  obejmujących współpracę
  z krajami sąsiedzkimi w
  obszarze redukcji podaży
     
2. Lista projektów
  obejmujących współpracę
  z krajami sąsiedzkimi w
  obszarze redukcji popytu
3.2. Opracowanie projektów wsparcia z zakresu ograniczania popytu i podaży narkotyków w krajach sąsiedzkich Polski
2006
2007
2008
2009
2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zagranicznych, zdrowia, finansów publicznych
* KBPN
* GIF
* KCds.AIDS
* Policja
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
* GIS
1. Lista
  realizowanych
  projektów
2. Wielkość funduszy
  przeznaczonych
  przez Rząd Polski
  na rozwój
  współpracy w
  zakresie problemu
  narkotyków i
  narkomanii z
  krajami
  sąsiedzkimi
 
Skrócone nazwy instytucji stosowane w tabeli:
                 GIF - Główny Inspektor Farmaceutyczny
                 GIS - Główny Inspektor Sanitarny
                 I ds. S i P Ch - Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych
                 KCds.AIDS - Krajowe Centrum do Spraw AIDS
                 KBPN - Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

OBSZAR 5 - BADANIA I MONITORING
 
CEL GŁÓWNY: WSPARCIE INFORMACYJNE REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII
Wskaźniki monitoringu: 1. Użyteczność wyników monitoringów dla kształtowania polityki wobec narkotyków i narkomanii
                         - wyniki zewnętrznej ewaluacji w postaci raportu
                      2. Użyteczność wyników monitoringów dla oceny realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii
                         - wyniki zewnętrznej ewaluacji w postaci raportu
                      3. Użyteczność wyników monitoringów dla lepszego rozumienia zjawiska narkotyków i narkomanii
                         - wyniki zewnętrznej ewaluacji w postaci raportu
Kierunki działańRodzaje działańTerminMinistrowie odpowiedzialniPodmioty właściweWskaźniki monitoringu
123456
1. Monitorowanie epidemiologiczne problemu narkotyków i narkomanii w Polsce na tle Europy
 
Wskaźniki monitoringu:
1. Wyniki monitoringu
  epidemiologicznego
  publikowane w corocznych
  raportach o stanie
  problemu narkotyków i
  narkomanii w Polsce
2. Roczny raport EMCDDA
  dotyczący sytuacji
  epidemiologicznej w
  krajach Unii Europejskiej
  i Norwegii
1.1. Zbieranie i analiza danych statystycznych dotyczących epidemiologii problemu narkotyków i narkomanii
Corocznie
2006-2010
Ministrowie właściwi do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, zdrowia, finansów publicznych, oświaty i wychowania, Minister Obrony Narodowej, Minister Sprawiedliwości
W zakresie zbierania danych
* KBPN
W zakresie dostarczania danych
* IPiN
* KBPN
* GUS
* Straż
 Graniczna
* Służba Celna
* Policja
* Żandarmeria
 Wojskowa
* PZH
* Centralny
 Zarząd Służby
 Więziennej
1. Aktualizowana
  corocznie
  charakterystyka
  trendów
  następujących
  wskaźników
  epidemiologicznych:
  - zgłaszalność do
    leczenia oraz
    korzystanie z
    innych rodzajów
    pomocy i wsparcia
  - przyjęcia do
    stacjonarnego
    lecznictwa
    psychiatrycznego
    z powodu problemu
    narkotyków
    
* Ministrowie
 właściwi do
 spraw:
 - zabezpieczenia
   społecznego
 - oświaty i
   wychowania
  - zgony związane
    z narkotykami
    według rejestru
    GUS
  - zakażenia HIV i
    HCV wśród osób
    używających
    narkotyków w
    iniekcjach
  - ceny narkotyków
  - konfiskaty
    narkotyków
  - czystość
    narkotyków
  - przestępstwa
    stwierdzone,
    postępowania
    wszczęte,
    podejrzani o
    popełnienie
    przestępstwa
    przeciwko ustawie
    o
    przeciwdziałaniu
    narkomanii w
    podziale na
    rodzaje
    narkotyków
  - korzystanie z
    pomocy społecznej
    z powodu
    narkomanii
  - korzystanie z
    pomocy poradni
    psychologiczno-
    pedagogicznych
    w związku z
    używaniem
    narkotyków
 
 1.2. Badania ankietowe w populacji generalnej oraz wśród młodzieży szkolnej2006, 2010 -badania populacji generalnej 2007 - badania wśród młodzieży szkolnejMinister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* IPiN
1. Charakterystyka
  rozpowszechnienia
  używania narkotyków
  oraz jego dynamiki
 1.3. Badania metodami jakościowymi wśród użytkowników narkotyków
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* IPiN
1. Charakterystyka
  wzorów używania
  narkotyków,
  problemów z tym
  związanych oraz ich
  dynamiki
2. Identyfikacja
  czynników
  marginalizacji
  społecznej
  związanej z
  używaniem
  narkotyków
 
 1.4. Badania kohortowe użytkowników narkotyków
2006
2008
2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* IPiN
* PZH
1. Monitorowanie
  rozmiarów
  umieralności wśród
   narkomanów
2. Monitorowanie
  czynników ryzyka
  zgonu wśród
  narkomanów
 
 1.5. Badania przekrojowe dotyczące występowania zakażeń HIV i HCV wśród użytkowników narkotyków
Corocznie
2007-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* PZH
1. Określenie
  rozmiarów
  występowania
  zakażeń HIV i HCV
  wśród narkomanów
2. Identyfikacja
  czynników ryzyka
  zakażeń HIV i HCV
 
 1.6. Oszacowania liczby użytkowników narkotyków, w tym użytkowników problemowych
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* IPiN
1. Coroczna
  aktualizacja i
  okresowa walidacja
  oszacowań liczby
  użytkowników
  narkotyków, w tym
  użytkowników
  problemowych
 
 1.7. Inicjowanie i wspieranie badań naukowych w obszarze redukcji popytu na narkotyki przyczyniających się do lepszego zrozumienia zjawiska narkomanii
Corocznie
2006-2010
Ministrowie właściwi do spraw: zdrowia, nauki
* KBPN
* Minister
 właściwy do
 spraw nauki
1. Liczba
  zainicjowanych
  badań naukowych
  nad problematyką
  narkomanii
2. Liczba wspieranych
  badań naukowych nad
  problematyką
  narkomanii
3. Wyniki badań
 
2. Monitorowanie reakcji społecznych na problem narkotyków i narkomanii, w tym monitorowanie i ewaluacja Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii2.1. Analiza danych statystycznych dotyczących reakcji na problem narkotyków i narkomanii
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia, Minister Sprawiedliwości
* KBPN
* CZSW
1. Aktualizowana
  corocznie
  charakterystyka
  trendów
  następujących
  wskaźników
  aktywności w
  zakresie redukcji
  popytu i podaży na
  narkotyki
 
Wskaźniki monitoringu:
1. Wyniki monitoringu reakcji
  społecznych na problem
  narkotyków i narkomanii
  publikowane w corocznych
  raportach o stanie
  problemu narkotyków i
  narkomanii w Polsce
2. Wyniki monitoringu
  Krajowego Programu
  publikowane w postaci
2.2. Zbieranie i analiza danych na temat aktywności jednostek samorządu terytorialnego w obszarze ograniczania popytu na narkotyki
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN w zakresie
 zbierania i
 analizy danych
* jednostki
 samorządu
 terytorialnego
 w zakresie
 dostarczania
 danych
1. Wyniki analiz
  zebranych danych
  corocznych raportów
3. Wyniki ewaluacji
  Krajowego Programu
  opublikowane w postaci
  raportu - dwukrotnie: w
  trzecim roku realizacji
  programu (2008 r.) i rok
  po zakończeniu realizacji
  programu (2011 r.)
2.3. Opracowanie i upowszechnianie systemu ewidencjonowania aktywności profilaktycznych oraz pilotażowe wdrożenie systemu w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego
2006, 2007 -opracowanie systemu i pilotażowe wdrożenie
Od 2008 - upowszechnianie systemu
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. System
  ewidencjonowania
  aktywności
  profilaktycznych
  opracowany i
  przetestowany
 2.4. Badania ankietowe w populacji generalnej oraz wśród młodzieży szkolnej
2006, 2010 -badania w populacji generalnej
2007 - badania wśród młodzieży szkolnej
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* IPiN
1. Charakterystyka
  trendów w zakresie:
  - postaw wobec
    narkotyków
  - postaw wobec
    narkomanii i
    narkomanów
  - polityki wobec
    narkotyków i
    narkomanii
 
 2.5. Badania metodami jakościowymi w wybranych grupach
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* IPiN
1. Ocena systemu
  pomocy dla
  użytkowników
  narkotyków
2. Ocena postaw
  społecznych wobec
  użytkowników
  narkotyków
 
 2.6. Monitoring prasy
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Aktualizowana
  corocznie
  informacja o
  poziomie
  zainteresowania
  prasy problemem
  narkotyków oraz
  jego poszczególnymi
  aspektami (używanie
  okazjonalne,
  problemowe, szkody,
  podaż, popyt,
  reakcje społeczne
  itp.)
2. Liczba informacji
  w prasie o
  problemie
  narkotyków
 
 2.7. Szacowanie kosztów problemu narkotyków i narkomanii
Corocznie
2007-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Coroczna
  aktualizacja i
  okresowa walidacja
  oszacowań
  społecznych kosztów
  problemu narkotyków
2. Analiza dynamiki
  wydatków
  budżetowych
  związanych z
  problemem
  narkotyków
 
3. Rozwój i konsolidacja systemu informacji o narkotykach i narkomanii
 
Wskaźniki monitoringu:
 1. Ocena systemu informacji
    o narkotykach i
    narkomanii dokonana
    przez Radę Naukową lub
    panel ekspertów
 2. Ocena systemu informacji
    o narkotykach i
    narkomanii dokonana
    przez EMCDDA
3.1. Wdrożenie systemu zbierania danych w zakresie jednego wskaźnika oraz poprawa jakości danych w zakresie dwóch wskaźników epidemiologicznych spośród pięciu kluczowych wskaźników rekomendowanych przez EMCDDA
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw: wewnętrznych, zdrowia
* KBPN
* IPiN
* GUS
* Policja
1. Ogólnopolskie
  dane o
  zgłaszalności do
  leczenia według
  standardu EMCDDA
  publikowane w
  raportach od
  2008 r.
2. Zwalidowane
  oszacowania liczby
  osób używających
  problemowo
  narkotyki -
  corocznie
3. Wyniki badań
  kohortowych
  dotyczących
  umieralności
  narkomanów
  publikowane co dwa
  lata w raportach
4. Wskaźnik zgonów
  związanych z
  narkotykami
  bardziej zgodny
  ze standardem
  EMCDDA (selekcja
  zgonów według dwóch
  przyczyn zgonu) od
  2009 r.
     
5. Wskaźnik zgonów
  związanych z
  narkotykami z
  rejestrów
  specjalnych
  (Policji) zgodny
  ze standardem
  EMCDDA od 2007 r.
 
 3.2. Wdrożenie systemu zbierania danych dotyczących podaży na narkotyki zgodnie z wymogami instytucji międzynarodowych oraz na potrzeby krajowe
Corocznie
2007-2010
Minister właściwy do spraw: wewnętrznych, administracji publicznej, finansów publicznych, Minister Obrony Narodowej
* Policja
* Straż Graniczna
* Służba Celna
* Żandarmeria
 Wojskowa
1. Dostarczenie danych
  w zakresie:
  - liczby konfiskat
    i ilości
    skonfiskowanych
    narkotyków
  - cen narkotyków na
    nielegalnym rynku
  - czystości i
    składu
    chemicznego
    narkotyków
  - liczby
    przestępstw
    stwierdzonych,
    postępowań
    wszczętych,
    liczby osób
    podejrzanych o
    popełnienie
    przestępstwa
    przeciwko ustawie
    o
    przeciwdziałaniu
    narkomanii w
    podziale na
    rodzaje
    narkotyków
  - liczby czynów
    popełnionych
    przez nieletnich
 
 3.3. Wdrożenie systemu zbierania danych dotyczących narkotyków w ruchu drogowym
2007 - wdrażanie systemu
Od 2008 - corocznie, zbieranie i analiza danych
Minister właściwy do spraw wewnętrznych* Policja
1. Aktualizowane
  corocznie dane
  dotyczące problemu
  narkotyków w ruchu
  drogowym:
  - liczba
    przeprowadzonych
    testów na
    obecność
    narkotyków, w tym
    testów z wynikiem
    pozytywnym
  - liczba wypadków
    drogowych
    spowodowanych
    przez osoby
    będące pod
    wpływem
    narkotyków, w tym
    wypadków ze
    skutkiem
    śmiertelnym
 
 3.4. Rozwój i konsolidacja monitoringów wojewódzkich poprzez szkolenie ekspertów wojewódzkich oraz konsultowanie ich pracy
Corocznie
2006-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* Wojewódzcy
 Eksperci
1. Monitoring
  regionalny
  realizowany we
  wszystkich
  województwach -
  wyniki publikowane
  w corocznych
  raportach
 
 3.5. Opracowanie i upowszechnienie metodologii monitoringów lokalnych
2006, 2007 - opracowanie metodologii
Od 2008 - upowszechnianie metodologii
Minister właściwy do spraw zdrowia
* KBPN
* władze
 samorządowe
 wybranych miast
1. Podręcznik
  zawierający
  protokół
  realizowania
  monitoringu w skali
  lokalnej
2. Monitoring lokalny
  realizowany w
  większości dużych
  miast (100 tys.
  mieszkańców i
  więcej) -wyniki
  publikowane w
  raportach
3. Sieć miast
  realizujących
  monitoring lokalny
 
 3.6. Opracowanie i wdrożenie systemu ewaluacji lecznictwa
2006 - opracowanie systemu
Od 2007 - wdrożenie systemu
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Podręcznik
  zawierający
  protokół ewaluacji
  lecznictwa
2. Ewaluacja
  realizowana przez
  wybrane
  specjalistyczne
  placówki leczenia
  i rehabilitacji
3. Sieć placówek
  prowadzących
  ewaluację
 
 3.7. Baza danych programów profilaktyki, leczenia i rehabilitacji
Corocznie
2007-2010
Minister właściwy do spraw zdrowia* KBPN
1. Liczba programów
  w bazie danych w
  bieżącym okresie/w
  poprzednim okresie
 
Skrócone nazwy instytucji stosowane w tabeli:
                 PZH - Państwowy Zakład Higieny
                 IPiN - Instytut Psychiatrii i Neurologii
                 KBPN - Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
                 GUS - Główny Urząd Statystyczny
                 CZSW - Centralny Zarząd Służby Więziennej
Inne skróty:
                 EDDRA - Projekt ewidencjonowania i oceny programów zapobiegania narkomanii (The Exchange on Drug Demand Reduction Action)
                 EMCDDA - Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction)

Aneks 1
SZACUNKOWE KOSZTY REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII 2006-2010
 
Lp.Dysponenci części budżetowych i Koszty KPPN (w tys. PLN)
 realizatorzy zadań z budżetu państwa20062007200820092010
ogółem
2006-2010
1
Ministerstwo Zdrowia
- Krajowe Biuro do Spraw
 Przeciwdziałania
 Narkomanii
 
  9.945
 
 10.000
 
 11.000
 
 11.500
 
 12.000
 
 54.445
 
- Instytut Psychiatrii i
 Neurologii
    500     550     600     650     700   3.000
2Ministerstwo Edukacji Narodowej     500     650     750     850     950   3.700
3Ministerstwo Obrony Narodowej     900     950     950     950     950   4.700
4Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji      
 - Policja  90.000  95.000  96.000  98.000  99.000 478.000
 - Straż Graniczna   1.800   1.850   1.850   1.900   1.900   9.300
5Ministerstwo Sprawiedliwości  10.425  11.639
  12.909
  + 1.5001)
 14.128  15.397  65.998
6Ministerstwo Finansów Departament Kontroli Celnej   1.000   1.000   1.000   1.000   1.000   5.000
Razem 115.070 121.639 126.559 128.978  131.897 624.143
 
1)   Dodatkowa kwota przewidziana na wydatki w zakresie "ograniczanie podaży", na specjalistyczne szkolenie funkcjonariuszy oraz na środki na zapobieganie przemytowi narkotyków, w tym zakup i szkolenie psów specjalnych oraz zakup narkotestów.

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123, 1124, 1125, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, 1137, 1138, 1139, 1140, 1141, 1142, 1143, 1144, 1145, 1146, 1147, 1148, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155, 1156, 1157, 1158, 1159, 1160, 1161, 1162, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1168, 1169, 1170, 1171, 1172, 1173, 1174, 1175, 1176, 1177, 1178, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184, 1185, 1186, 1187, 1188, 1189, 1190, 1191, 1192, 1193, 1194, 1195, 1196, 1197, 1198, 1199, 1200, 1201, 1202, 1203, 1204, 1205, 1206, 1207, 1208, 1209, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1215, 1216, 1217, 1218, 1219, 1220, 1221, 1222, 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229, 1230, 1231, 1232, 1233, 1234, 1235, 1236, 1237, 1238, 1239, 1240, 1241, 1242, 1243, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1266, 1267, 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1293, 1294, 1295, 1296, 1297, 1298, 1299, 1300, 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1317, 1318, 1319, 1320, 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1332, 1333, 1334, 1335, 1336, 1337, 1338, 1339, 1340, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345, 1346, 1347, 1348, 1349, 1350, 1351, 1352, 1353, 1354, 1355, 1356, 1357, 1358, 1359, 1360, 1361, 1362, 1363, 1364, 1365, 1366, 1367, 1368, 1369, 1370, 1371, 1372, 1373, 1374, 1375, 1376, 1377, 1378, 1379, 1380, 1381, 1382, 1383, 1384, 1385, 1386, 1387, 1388, 1389, 1390, 1391, 1392, 1393, 1394, 1395, 1396, 1397, 1398, 1399, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407, 1408, 1409, 1410, 1411, 1412, 1413, 1414, 1415, 1416, 1417, 1418, 1419, 1420, 1421, 1422, 1423, 1424, 1425, 1426, 1427, 1428, 1429, 1430, 1431, 1432, 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1447, 1448, 1449, 1450, 1451, 1452, 1453, 1454, 1455, 1456, 1457, 1458, 1459, 1460, 1461, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466, 1467, 1468, 1469, 1470, 1471, 1472, 1473, 1474, 1475, 1476, 1477, 1478, 1479, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484, 1485, 1486, 1487, 1488, 1489, 1490, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495, 1496, 1497, 1498, 1499, 1500, 1501, 1502, 1503, 1504, 1505, 1506, 1507, 1508, 1509, 1510, 1511, 1512, 1513, 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527, 1528, 1529, 1530, 1531, 1532, 1533, 1534, 1535, 1536, 1537, 1538, 1539, 1540, 1541, 1542, 1543, 1544, 1545, 1546, 1547, 1548, 1549, 1550, 1551, 1552, 1553, 1554, 1555, 1556, 1557, 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565, 1566, 1567, 1568, 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574, 1575, 1576, 1577, 1578, 1579, 1580, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596, 1597, 1598, 1599, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1623, 1624, 1625, 1626, 1627, 1628, 1629, 1630, 1631, 1632, 1633, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1640, 1641, 1642, 1643, 1644, 1645, 1646, 1647, 1648, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666, 1667, 1668, 1669, 1670, 1671, 1672, 1673, 1674, 1675, 1676, 1677, 1678, 1679, 1680, 1681, 1682, 1683, 1684, 1685, 1686, 1687, 1688, 1689, 1690, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1700, 1701, 1702, 1703, 1704, 1705, 1706, 1707, 1708, 1709, 1710, 1711, 1712, 1713, 1714, 1715, 1716, 1717, 1718, 1719, 1720, 1721, 1722, 1723, 1724, 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731, 1732, 1733, 1734, 1735, 1736, 1737, 1738, 1739, 1740, 1741, 1742, 1743, 1744, 1745, 1746, 1747, 1748, 1749, 1750, 1751, 1752, 1753, 1754, 1755, 1756, 1757, 1758, 1759, 1760, 1761, 1762, 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769, 1770, 1771, 1772, 1773, 1774, 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781, 1782, 1783, 1784, 1785, 1786, 1787, 1788, 1789, 1790, 1791, 1792, 1793, 1794, 1795, 1796, 1797, 1798, 1799, 1800, 1801, 1802, 1803, 1804, 1805, 1806, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1828, 1829, 1830, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851, 1852, 1853, 1854, 1855, 1856, 1857, 1858, 1859

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt