Dziennik Ustaw 2005 Nr 265 poz. 2222 - Badania lekarskie i psychologiczne oraz szczepienia profilaktyczne, którym podlegają funkcjonariusze Straży Granicznej w związku z pełnieniem służby w kontyngenc


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 15 grudnia 2005 r.

w sprawie badań lekarskich i psychologicznych oraz szczepień profilaktycznych, którym podlegają funkcjonariusze Straży Granicznej w związku z pełnieniem służby w kontyngencie, a także turnusów leczniczo-profilaktycznych

(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.)


Na podstawie art. 147j ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997) zarządza się, co następuje:


§ 1. Rozporządzenie określa:
  1)   zakres bezpłatnych badań lekarskich i psychologicznych, jakim podlegają funkcjonariusze Straży Granicznej, zwani dalej "funkcjonariuszami", delegowani do służby w kontyngencie wydzielonym do realizacji zadań poza granicami państwa, zwanym dalej "kontyngentem", oraz po powrocie do kraju w związku z zakończeniem służby w kontyngencie;
  2)   tryb kierowania funkcjonariuszy na turnusy leczniczo-profilaktyczne oraz program tych turnusów;
  3)   podmioty wykonujące badania, a także kierujące funkcjonariuszy na badania i turnusy leczniczo-profilaktyczne;
  4)   rodzaje i wzory dokumentów wystawianych po przeprowadzeniu badań przed rozpoczęciem służby w kontyngencie i po jej zakończeniu oraz w związku ze skierowaniem na turnus leczniczo-profilaktyczny;
  5)   kalendarz obowiązujących szczepień profilaktycznych.

§ 2. Skierowanie na badania, o których mowa w § 1 pkt 1, wydaje przełożony właściwy w sprawach osobowych albo, z jego upoważnienia, kierownik komórki właściwej w sprawach osobowych danej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, zwani dalej "właściwym przełożonym". Skierowanie na badania określa w szczególności:
  1)   stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza delegowanego do służby w kontyngencie, zwanego dalej "funkcjonariuszem delegowanym", albo funkcjonariusza, który zakończył służbę w kontyngencie;
  2)   miejsce pełnienia służby przez funkcjonariusza delegowanego albo funkcjonariusza, który zakończył służbę w kontyngencie;
  3)   okres delegowania, stanowisko i zakres zadań planowanych do wykonania albo wykonanych podczas służby w kontyngencie.

§ 3. Badania, o których mowa w § 1 pkt 1, przeprowadza lekarz poradni badań profilaktycznych Straży Granicznej, właściwej dla miejsca pełnienia służby przez funkcjonariusza delegowanego albo funkcjonariusza, który zakończył służbę w kontyngencie, albo lekarz poradni medycyny pracy podległej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazanej w tym skierowaniu, zwani dalej "lekarzem przeprowadzającym badania".

§ 4. 1. Zakres bezpłatnych badań lekarskich i psychologicznych funkcjonariusza delegowanego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Na badania, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz delegowany zgłasza się niezwłocznie po otrzymaniu skierowania, o którym mowa w § 2.
3. W uzasadnionych przypadkach, w których pojawiły się wątpliwości co do stanu zdrowia funkcjonariusza delegowanego i jego przydatności do służby w kontyngencie, lekarz przeprowadzający badania wydaje skierowanie na inne badania lub konsultacje specjalistyczne, uwzględniając specyfikę obszaru działania kontyngentu i zakres zadań planowanych do wykonania przez tego funkcjonariusza.
4. W skierowaniu, o którym mowa w ust. 3, lekarz przeprowadzający badania przedstawia informacje o zakresie zadań planowanych do wykonania przez funkcjonariusza delegowanego, kraju i strefie klimatycznej, w których będzie on odbywał służbę, czynnikach szkodliwych dla zdrowia oraz wszelkie inne informacje o stanie zdrowia tego funkcjonariusza, które mogą wpłynąć na zakres badań lub konsultacji specjalistycznych.

§ 5. 1. Zakres bezpłatnych badań lekarskich i psychologicznych funkcjonariusza, który zakończył służbę w kontyngencie, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Na badania, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz, który zakończył służbę w kontyngencie, zgłasza się w terminie 7 dni od dnia powrotu do kraju.
3. W uzasadnionych przypadkach, w których pojawiły się wątpliwości co do stanu zdrowia funkcjonariusza, który zakończył służbę w kontyngencie, i jego przydatności do dalszego pełnienia służby w kraju, lekarz przeprowadzający badania wydaje skierowanie na badania dodatkowe lub konsultacje specjalistyczne, uwzględniając specyfikę obszaru działania kontyngentu, w którym uczestniczył ten funkcjonariusz, i zakres wykonanych przez niego zadań.
4. W skierowaniu, o którym mowa w ust. 3, lekarz przeprowadzający badania przedstawia informacje o zakresie zadań wykonanych przez funkcjonariusza, który zakończył służbę w kontyngencie, kraju i strefie klimatycznej, w których odbywał służbę, czynnikach szkodliwych dla zdrowia oraz wszelkie inne informacje o stanie zdrowia tego funkcjonariusza, które mogą wpłynąć na zakres badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych.

§ 6. 1. Po przeprowadzeniu badań, o których mowa w § 1 pkt 1, lekarz przeprowadzający badania wydaje:
  1)   funkcjonariuszowi delegowanemu:
a)  orzeczenie lekarskie o zdolności do pełnienia służby w kontyngencie albo
b)  orzeczenie lekarskie o niezdolności do pełnienia służby w kontyngencie;
  2)   funkcjonariuszowi, który zakończył służbę w kontyngencie:
a)  orzeczenie lekarskie o zdolności do dalszego pełnienia służby w kraju albo
b)  orzeczenie lekarskie o niezdolności do dalszego pełnienia służby w kraju.
2. Wzór orzeczeń, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 7. 1. Kalendarz obowiązujących szczepień profilaktycznych określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. Szczepienia profilaktyczne wykonuje się po ustaleniu braku przeciwwskazań do ich wykonania.
3. Szczepienia profilaktyczne przeprowadza się przed wyjazdem funkcjonariusza delegowanego poza granice państwa po otrzymaniu przez niego orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. a, uwzględniając najdłuższe odstępy czasu między dawkami szczepień.

§ 8. 1. Jeżeli funkcjonariusz delegowany zachoruje po wydaniu orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. a, a przed jego wyjazdem poza granice państwa, właściwy przełożony kieruje go do lekarza przeprowadzającego badania.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, lekarz przeprowadzający badania, uwzględniając rodzaj schorzenia funkcjonariusza delegowanego, wydaje skierowanie na odpowiednie badania lub konsultacje, a po uzyskaniu wyników badań lub konsultacji ponownie wydaje orzeczenie lekarskie, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 1.

§ 9. 1. Funkcjonariusz delegowany, bezpośrednio przed wyjazdem poza granice państwa, podlega kontrolnemu badaniu lekarskiemu w celu rozpoznania ewentualnych zmian w stanie jego zdrowia, które nastąpiły po wydaniu orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. a, i mogą stanowić przeciwwskazanie do pełnienia służby w kontyngencie.
2. W przypadku ujawnienia podczas wykonywania badania, o którym mowa w ust. 1, przeciwwskazania do pełnienia przez funkcjonariusza delegowanego służby w kontyngencie lekarz przeprowadzający badania wydaje orzeczenie lekarskie, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. b.
3. Wyniki badania, o którym mowa w ust. 1, wpisuje się do dokumentacji medycznej prowadzonej na podstawie przepisów dotyczących rodzajów dokumentacji medycznej służby medycyny pracy oraz sposobu jej prowadzenia i przechowywania.

§ 10. Przepisy rozporządzenia dotyczące:
  1)   bezpłatnych badań lekarskich i psychologicznych oraz szczepień profilaktycznych, którym podlegają funkcjonariusze delegowani, oraz
  2)   bezpłatnych badań lekarskich i psychologicznych, którym podlegają funkcjonariusze po powrocie do kraju w związku z zakończeniem służby w kontyngencie,
stosuje się odpowiednio do pracowników, o których mowa w art. 147f ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.

§ 11. 1. Właściwy przełożony, na wniosek lekarza przeprowadzającego badania, kieruje funkcjonariusza, który zakończył służbę w kontyngencie, na turnus leczniczo-profilaktyczny. Wzór wniosku o skierowanie na turnus leczniczo-profilaktyczny określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. Podstawą wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, są wyniki badań, o których mowa w § 5 ust. 1.
3. Program turnusu leczniczo-profilaktycznego określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.

§ 12. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

______
1)   Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 220, poz. 1897).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 

(pieczęć zakładu opieki zdrowotnej)

ZAKRES BEZPŁATNYCH BADAŃ LEKARSKICH I PSYCHOLOGICZNYCH FUNKCJONARIUSZA/PRACOWNIKA* STRAŻY GRANICZNEJ DELEGOWANEGO DO SŁUŻBY/PRACY* W KONTYNGENCIE WYDZIELONYM DO REALIZACJI ZADAŃ POZA GRANICAMI PAŃSTWA

I. Analiza dotychczasowej dokumentacji badań profilaktycznych
  delegowanego
II. Wywiad lekarski
   A.
     1. Stopień*, imię i nazwisko, imię ojca: ...............
        .....................................................
     2. Dokument tożsamości (seria i nr legitymacji służbowej
        lub dowodu osobistego): .............................
     3. Data i miejsce urodzenia: ...........................
     4. Adres zamieszkania: .................................
     5. Miejsce pełnienia służby/wykonywania pracy* oraz
        ostatnio zajmowane stanowisko: ......................
        .....................................................
        .....................................................
     6. Delegująca jednostka organizacyjna Straży Granicznej
        (nazwa i adres): ....................................
        .....................................................
     7. Państwo, na którego terytorium delegowany będzie
        pełnił służbę/pracował*: ............................
        .....................................................
     8. Okres delegowania: ..................................
     9. Stanowisko i zakres zadań planowanych do wykonania
        podczas pełnienia służby/pracy* w kontyngencie: .....
        .....................................................
        .....................................................
     10. Inne istotne uwagi, np. czy przy pełnieniu
         służby/wykonywaniu pracy* na planowanym stanowisku
         przewiduje się występowanie czynników szkodliwych
         lub uciążliwych dla zdrowia, czy kiedykolwiek
         wcześniej funkcjonariusz/pracownik* Straży
         Granicznej pełnił służbę/pracował *poza granicami
         państwa, w szczególności czy był już delegowany do
         służby/pracy* w kontyngencie wydzielonym do
         realizacji zadań poza granicami państwa (jeśli tak,
         należy wskazać państwo(a), w którym(ych) pełnił
         służbę/wykonywał pracę*), czy był badany przez
         komisję lekarską w ciągu ostatnich 3 lat od daty
         wystawienia skierowania (jeśli tak, należy podać
         nazwę komisji lekarskiej i nr orzeczenia): .........
         ....................................................
   B.
     1. Czy w związku z propozycją skierowania Pana/Pani do
        służby czuje się Pan/Pani w pełni sprawny(a)
        zdrowotnie do wypełniania powierzonych obowiązków w
        trudnych warunkach klimatycznych? Tak/Nie*
     2. Czy dotychczas przyjmował(a) Pan/Pani w sposób
        długotrwały jakiekolwiek leki, w szczególności z
        powodu przewlekłych chorób układu oddechowego, chorób
        układu krążenia, chorób krwi, chorób układu
        pokarmowego, chorób metabolicznych, chorób układu
        moczowego, chorób skóry, chorób wenerycznych, chorób
        układu kostno-stawowego, chorób układu nerwowego,
        chorób narządów wzroku i słuchu, alergii i
        nowotworów? Tak/Nie*. Jeśli tak, proszę podać jakie,
        jak długo, w jakich dawkach i, ewentualnie, kiedy
        zaprzestał(a) je Pan/Pani przyjmować ................
        .....................................................
        .....................................................
     3. Czy uległ(a) Pan/Pani wypadkowi, leżał(a) w szpitalu,
        był(a) operowany(a)? Tak/Nie*. Jeśli tak, proszę
        podać kiedy, z jakiego powodu, np. urazu, choroby ...
        .....................................................
        .....................................................
     4. Czy kiedykolwiek wystąpiły u Pana/Pani objawy
        nietolerancji, alergii lub niepożądane odczyny po
        przeprowadzonych szczepieniach ? Tak/Nie*. Jeśli tak,
        proszę podać kiedy, w jakiej postaci i na jakie
        szczepionki .........................................
        .....................................................
     5. Czy leczył(a) się Pan/Pani w poradni (przychodni)
        specjalistycznej i w związku z tym, czy posiada
        Pan/Pani jakąkolwiek dokumentację lekarską z placówek
        publicznej służby zdrowia? Tak/Nie*. Jeśli tak,
        proszę podać nazwę i siedzibę poradni (przychodni) i
        rodzaj schorzenia ...................................
        .....................................................
        .....................................................
     6. Czy korzystał(a) Pan/Pani z ulg z tytułu złego stanu
        zdrowia i pobierał(a) jakiekolwiek zasiłki lub renty
        z tytułu inwalidztwa czy złego stanu zdrowia?
        Tak/Nie*. Jeśli tak, proszę podać rodzaj i nazwę ulgi
        oraz okres jej pobierania, okres pobieranego
        świadczenia i organ, który świadczenie to przyznał
        .....................................................
        .....................................................
        .....................................................
     7. Czy był(a) Pan/Pani w krajach tropikalnych i
        subtropikalnych? Tak/Nie*. Jeśli tak, proszę podać:
        kiedy, jak długo, nazwę kraju .......................
        .....................................................
        .....................................................
     8. Wskazanie lekarza jednostki organizacyjnej Straży
        Granicznej, na zaopatrzeniu której
        funkcjonariusz/pracownik* pozostaje: ................
        .....................................................
     9. Dodatkowe wyjaśnienia: ..............................
        .....................................................
        .....................................................
     10. Delegowanego poddanego niniejszemu wywiadowi
         lekarskiemu poinformowano o konieczności zgłoszenia
         się na badania kontrolne w terminie 7 dni od dnia
         powrotu do kraju po zakończeniu służby/pracy* w
         kontyngencie.

UWAGA: punkty niezgodne lub nie w pełni zgodne ze stanem
faktycznym należy określić szczegółowo w pkt 9.

...........................     ..............................
(data i podpis delegowanego     (data, podpis i pieczątka
funkcjonariusza/pracownika*     lekarza przeprowadzającego
   Straży Granicznej)                     badanie)

Pouczenie: przez pracownika Straży Granicznej należy również
          rozumieć osobę, o której mowa w art. 147f ust. 2
          ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży
          Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997).
III. Zakres badań lekarskich i psychologicznych
    funkcjonariusza/pracownika* Straży Granicznej
    delegowanego do służby/pracy* w kontyngencie wydzielonym
    do realizacji zadań poza granicami państwa
    1. Ogólne badanie lekarskie.
    2. Badania diagnostyczne:
       1) badania morfologiczne krwi obwodowej z rozmazem i
          oznaczeniem poziomu płytek krwi;
       2) OB;
       3) badania biochemiczne krwi z uwzględnieniem poziomu:
          bilirubiny, mocznika, kreatyniny, cholesterolu,
          glukozy na czczo, aktywności ALAT, ASPAT i GGTP
          oraz jonogramu;
       4) badanie wskaźnika protrombinowego;
       5) badanie serologiczne na obecność antygenu HBs, kiły
          oraz przeciwciał anty HCV i anty HIV;
       6) próba ciążowa;
       7) badanie ogólne moczu wraz z badaniem na obecność
          narkotyków;
       8) badania kału w kierunku zakażenia pałeczkami
          Salmonella i Shigella oraz na obecność pasożytów
          przewodu pokarmowego,
       9) ekg;
       10) rtg klatki piersiowej, jeżeli ostatnie badanie
           wykonane było po upływie roku od daty skierowania
           na to badanie;
       11) badanie psychologiczne wykonane pod kątem
           ustalenia odporności na stres i zdolności
           adaptacji do trudnych warunków życia.

______
*   Właściwe podkreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr 2 

(pieczęć zakładu opieki zdrowotnej)

ZAKRES BEZPŁATNYCH BADAŃ LEKARSKICH I PSYCHOLOGICZNYCH FUNKCJONARIUSZA/PRACOWNIKA* STRAŻY GRANICZNEJ, KTÓRY ZAKOŃCZYŁ SŁUŻBĘ/PRACĘ* W KONTYNGENCIE WYDZIELONYM DO REALIZACJI ZADAŃ POZA GRANICAMI PAŃSTWA

I. Wywiad lekarsko-epidemiologiczny
  1. Stopień*, imię i nazwisko, imię ojca: ..................
  2. Data i miejsce urodzenia: ..............................
  3. Miejsce pobytu (miejscowość, czas pobytu w tygodniach):
     1) ....................................................;
     2) ....................................................;
     3) ....................................................;
     4) ....................................................;
     5) .....................................................
  4. Charakter służby/pracy* poza granicami państwa - grupa
     specjalności*:
     1) kierowca;
     2) saper (miner, budowa mostów);
     3) operator sprzętu ciężkiego;
     4) łączność;
     5) uzbrojenie;
     6) służba patrolowa;
     7) służba sztabowa;
     8) inne: ...............................................
  5. Kontakt z ludnością miejscową związany ze służbą/pracą*
     poza granicami państwa*:
     1) brak kontaktu;
     2) sporadyczny (określić, ile razy i jaki) ............;
     ........................................................
     3) częsty (określić orientacyjnie, ile razy w tygodniu i
     charakter kontaktu) ....................................
        .....................................................
  6. Kontakt z ludnością miejscową w czasie wolnym*:
     1) wspólne spożywanie miejscowych posiłków;
     2) kontakty seksualne;
     3) brak kontaktów.
  7. Rodzaj żywienia*:
     1) zbiorowe:
        a) w stołówce (posiłki dowożone, suchy prowiant),
        b) w miejscu wykonywania zadań (posiłki dowożone,
           suchy prowiant);
     2) posiłki poza zbiorowym systemem żywienia:
        a) warzywa, jarzyny,
        b) owoce,
        c) ryby,
        d) mięso,
        e) potrawy typowe dla rejonu pobytu (należy wskazać
           produkty, sposób ich przygotowania oraz jak często
           były spożywane) ..................................
           .................................................;
     3) spożywanie wody i innych płynów gaszących pragnienie
        z niepewnego źródła (jeśli miało to miejsce, należy
        wymienić, jakie to były płyny, wskazać rodzaj ich
        opakowania, źródła pochodzenia i sposoby
        przygotowania) ......................................
        .....................................................
  8. Stosowane środki profilaktyki zdrowotnej*:
     1) leki przeciwmalaryczne (regularnie, nieregularnie);
     2) moskitiery (regularnie, nieregularnie, wcale);
     3) preparaty odstraszające owady;
     4) inne (należy podać jakie) ...........................
  9. Dolegliwości w czasie pobytu*:
     1) biegunki (podać liczbę zachorowań) z krwią, bez krwi,
        ze śluzem, wodniste .................................
        ....................................................;
     2) bóle brzucha przed jedzeniem, po jedzeniu,
        niezależnie od posiłków .............................
        .....................................................
        ....................................................;
     3) stany gorączkowe (ile razy) ......... czas trwania w
        dniach ...............................;
     4) inne dolegliwości (należy opisać) ...................
        .....................................................
  10. Aktualne dolegliwości (należy opisać)..................
      .......................................................
      .......................................................
  11. Ewentualne zachorowania w otoczeniu (wypełnia lekarz)
      .......................................................
      .......................................................
  12. Wizyty lekarskie podczas pobytu w tropiku (przyczyna)
      .......................................................
      .......................................................
      .......................................................

...........................     ..............................
     (data i podpis              (data, podpis i pieczątka
funkcjonariusza/pracownika*     lekarza przeprowadzającego
   Straży Granicznej)                     badania)

Pouczenie: przez pracownika Straży Granicznej należy również
          rozumieć osobę, o której mowa w art. 147f ust. 2
          ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży
          Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997).
II. Zakres badań lekarskich i psychologicznych
   funkcjonariusza/pracownika* Straży Granicznej, który
   zakończył służbę/pracę* w kontyngencie wydzielonym do
   realizacji zadań poza granicami państwa
   1. Ogólne badania lekarskie
   2. Badania diagnostyczne:
      1) badania morfologiczne krwi z rozmazem i poziomem
         płytek krwi;
      2) OB;
      3) badania biochemiczne krwi z uwzględnieniem poziomu:
         bilirubiny, mocznika, kreatyniny, cholesterolu,
         glukozy na czczo, aktywności ALAT, ASPAT i GGTP oraz
         jonogramu;
      4) badanie wskaźnika protrombinowego;
      5) badanie serologiczne na obecność antygenu HBs, kiły
         oraz przeciwciał anty HCV i anty HIV;
      6) próba ciążowa;
      7) badanie ogólne moczu wraz z badaniem na obecność
         narkotyków;
      8) badania kału w kierunku zakażenia pałeczkami
         Salmonella i Shigella oraz na obecność pasożytów
         przewodu pokarmowego, uzupełniając je ewentualnym
         badaniem w kierunku zarażenia chorobami tropikalnymi
         i pasożytniczymi, charakterystycznymi dla obszaru
         działania kontyngentu;
      9) ekg;
      10) rtg klatki piersiowej;
      11) badanie psychologiczne wykonane pod kątem ustalenia
          odporności na stres i zdolności adaptacji do
          trudnych warunków życia.

______
*   Właściwe podkreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr 3 

WZÓR

(pieczęć zakładu opieki zdrowotnej)

ORZECZENIE LEKARSKIE

  Na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego*:
1) funkcjonariusza/pracownika* Straży Granicznej delegowanego
  do służby/pracy* w kontyngencie wydzielonym do realizacji
  zadań poza granicami państwa;
2) funkcjonariusza/pracownika*, który zakończył służbę/pracę*
  w kontyngencie wydzielonym do realizacji zadań poza
  granicami państwa
zaświadcza się, co następuje:
Pan(i) .......................................................
                 (stopień*, imię, nazwisko, imię ojca)
urodzony(a) ........................... w ....................
zamieszkały(a) w .............................................
pełniący(a) służbę/zatrudniony(a)* w .........................
..............................................................
 (nazwa i adres jednostki organizacyjnej Straży Granicznej)
jest .................................... do pełnienia
         (zdolny(a) - niezdolny(a))
służby/wykonywania pracy* na stanowisku ......................
1) które będzie zajmował podczas pełnienia
  służby/wykonywania pracy* w kontyngencie wydzielonym do
  realizacji zadań poza granicami państwa;
2) zajmowanym podczas pełnienia służby/wykonywania pracy* po
  powrocie do kraju w związku z zakończeniem jej
  pełnienia/wykonywania* w kontyngencie wydzielonym do
  realizacji zadań poza granicami państwa.
  W dniu wydania niniejszego orzeczenia nie stwierdza się
przeciwwskazań do przeprowadzenia szczepień profilaktycznych.

Uwagi lekarza: ...............................................
..............................................................

..........................           .........................
  (miejscowość i data)              (pieczęć i podpis lekarza
                                        przeprowadzającego
                                            badania)

Wykonano w 3 egz.:
Egz. 1 - otrzymuje podmiot kierujący
        funkcjonariusza/pracownika* Straży Granicznej na
        badania,
Egz. 2 - otrzymuje funkcjonariusz/pracownik* Straży
        Granicznej, u którego przeprowadzono badania,
Egz. 3 - dołączany do dokumentacji lekarskiej dotyczącej
        funkcjonariusza/pracownika* Straży Granicznej, u
        którego przeprowadzono badania.

Pouczenia:
1) w przypadku zastrzeżeń co do treści orzeczenia
   funkcjonariusz albo pracownik Straży Granicznej, w ciągu 7
   dni od daty otrzymania zaświadczenia, może wystąpić z
   wnioskiem o powtórzenie badań i wydanie nowego orzeczenia
   do odpowiednich dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i
   Administracji ośrodków lub wojewódzkiego ośrodka medycyny
   pracy, a w przypadku gdy orzeczenie zostało wydane w
   wojewódzkim ośrodku medycyny pracy - do jednostki
   badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy. Wniosek
   składa się za pośrednictwem lekarza, który wydał
   orzeczenie;
2) przez pracownika Straży Granicznej należy również rozumieć
   osobę, o której mowa w art. 147f ust. 2 ustawy z dnia 12
   października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r.
   Nr 234, poz. 1997).

______
*   Właściwe podkreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr 4 

KALENDARZ OBOWIĄZUJĄCYCH SZCZEPIEŃ PROFILAKTYCZNYCH

I.   Szczepienia pierwotne:
1.   W pierwszym dniu - jednoczasowo:
1) dur-tężec (TyTe) -  pierwsza dawka;
2) wzw A -            pierwsza dawka;
3) wzw B -            pierwsza dawka;
4) wścieklizna -      pierwsza dawka (stosownie do zaleceń WHO Sekretariatu ONZ Kwatery Głównej NATO);
5) KZM -              pierwsza dawka (stosownie do zaleceń WHO Sekretariatu ONZ, Kwatery Głównej NATO).
2.   Po tygodniu od pierwszego szczepienia:
wścieklizna - druga dawka.
3.   Po miesiącu od pierwszego szczepienia:
1)   dur-tężec (TyTe)  - druga dawka;
2)   wzw B            - druga dawka;
3)   wścieklizna      - trzecia dawka;
4)   błonica (d)      - jednorazowo;
5)   polio (IPV)      - jednorazowo.
4.   Po dwóch miesiącach od pierwszego szczepienia:
1) szczepionka meningokowa A+C -  jednorazowo (stosownie do zaleceń WHO Sekretariatu ONZ Kwatery Głównej NATO);
2) żółta febra -                  jednorazowo (stosownie do zaleceń WHO Sekretariatu ONZ Kwatery Głównej NATO);
3) KZM -                          druga dawka;
4) grypa -                        jednorazowo sezonowo.

II.  Dawki uzupełniające:
1.   Dur (Ty)           - po 6-12 miesiącach od pierwszego szczepienia.
2.   wzw A              - po 6-12 miesiącach od pierwszego szczepienia.
3.   wzw B              - po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia.
4.   wścieklizna        - po 12 miesiącach od pierwszego szczepienia.
5.   KZM                - po 12 miesiącach od pierwszego szczepienia.

Pouczenie:
1)   przez podanie "jednoczasowe" szczepionki należy rozumieć wykonanie oddzielnych wakcynacji z użyciem osobnych strzykawek i igieł w odległe miejsca ciała. Odstęp czasu między pierwszą a ostatnią dawką szczepionek podawanych jednoczasowo nie może przekraczać 24 godzin. Niedopuszczalne jest mieszanie różnych szczepionek w jednej strzykawce;
2)   przy ustalaniu sposobu dawkowania i cyklu szczepień należy uwzględnić zalecenia producenta szczepionki.

III.  Modyfikacja schematu szczepień
Modyfikację wyżej przedstawionego schematu szczepień dopuszcza się w następujących przypadkach:
1.   Osoba zakwalifikowana do szczepień jest aktualnie uodporniona przeciw określonej chorobie i posiada udokumentowane potwierdzenie wakcynacji, zgodnie z przyjętymi zasadami utrzymywania się odporności dla danego typu szczepień.
2.   Osoba zakwalifikowana do szczepień dotychczas nie była uodporniana przeciw wzw typu A i wzw typu B. Dawkowanie i cykle szczepień według zaleceń producenta szczepionki.
3.   W innych, szczególnych przypadkach - w zależności od sytuacji epidemiologicznej, warunków służby i poziomu bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju docelowym (rejon operacji, misji) - Dyrektor Departamentu Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, podejmuje stosowną decyzję co do rodzaju szczepień i schematu ich wykonania.

Pouczenie:   przy ustalaniu sposobu dawkowania i cyklu szczepień należy uwzględnić zalecenia producenta szczepionki.

ZAŁĄCZNIK Nr 5 

WZÓR

...........................              .....................
  (pieczęć nagłówkowa)                   (miejscowość, data)

WNIOSEK O SKIEROWANIE FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ, KTÓRY ZAKOŃCZYŁ SŁUŻBĘ W KONTYNGENCIE WYDZIELONYM DO REALIZACJI ZADAŃ POZA GRANICAMI PAŃSTWA, NA TURNUS LECZNICZO-PROFILAKTYCZNY

Pan(i) .............................. PESEL ..................
      (stopień, imię i nazwisko,
               imię ojca)
data i miejsce urodzenia .....................................
zamieszkały(a) w .............................................
..............................................................
zatrudniony(a) w .............................................
                   (nazwa i adres jednostki organizacyjnej
                           Straży Granicznej)

==============================================================

I. Wywiad (początek, przebieg choroby, główne dolegliwości i
  dotychczasowe leczenie, urazy psychiczne i ich
  dotychczasowe leczenie lub odniesione rany i ich
  dotychczasowe leczenie): ..................................
  ...........................................................
  ...........................................................
II. Badanie przedmiotowe: waga ... wzrost ... RR ... tętno ...
   Skóra i obwodowe węzły chłonne ...........................
   Układ oddechowy z oceną wydolności .......................
   ..........................................................
   Układ krążenia z oceną wydolności wg NYHA ................
   ..........................................................
   Układ trawienny ..........................................
   ..........................................................
   Układ moczowo-płciowy z oceną wydolności nerek ...........
   ..........................................................
   Układ ruchu z oceną zdolności do samodzielnej egzystencji
   ..........................................................
   ..........................................................
   Układ nerwowy, stan psychiczny, narządy zmysłów ..........
   ..........................................................
   ..........................................................
   ..........................................................
   Rozpoznanie (choroba zasadnicza będąca podstawą do
   skierowania - wg ICD-1): .................................
   ..........................................................
   ..........................................................
             (nazwę choroby podać w języku polskim)
   Choroby współistniejące (wg ICD-1): ......................
   ..........................................................
   Uzasadnienie skierowania na turnus leczniczo-
   profilaktyczny:
   ..........................................................
   ..........................................................
   ..........................................................
   ..........................................................
III. Wpisać aktualne wyniki badań:
    OB ......................................................
    Morfologia krwi .........................................
    Badanie moczu ...........................................
    Rtg kl. piersiowej ......................................
    Ekg .....................................................
    Inne ....................................................
    .........................................................
    .........................................................

                           ..................................
                                (podpis i pieczątka lekarza
                                 przeprowadzającego badania)

==============================================================

           POTWIERDZENIE WNIOSKU O SKIEROWANIE NA TURNUS
                       LECZNICZO-PROFILAKTYCZNY

Wyrażam/nie wyrażam* zgodę(y) na skierowanie Pana(i) .........

..............................................................
            (stopień, imię i nazwisko, imię ojca)
na turnus leczniczo-profilaktyczny.
Stwierdzam zasadność/brak zasadności* uczestnictwa w turnusie
leczniczo-profilaktycznym.
Uzasadnienie odmowy uczestnictwa .............................
..............................................................
..............................................................

............................    ..............................
   (miejscowość, data)              (pieczątka i podpis
                                  właściwego przełożonego)

______
*   Właściwe podkreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr 6 

PROGRAM TURNUSÓW LECZNICZO-PROFILAKTYCZNYCH

I.   Informacje ogólne:
1.   Turnusy leczniczo-profilaktyczne prowadzi się zgodnie z programem profilaktyki psychologicznej - "Trening antystresowy".
2.   Trening antystresowy realizuje się poprzez oddziaływania psychologiczne i psychoterapeutyczne.
3.   Trening antystresowy prowadzą wykwalifikowani psycholodzy kliniczni i psychoterapeuci.
4.   Trening antystresowy może być łączony z rehabilitacją dotyczącą innych stwierdzonych medycznych dysfunkcji. Organizacja rehabilitacji tego typu powinna być dostosowana do programu treningu antystresowego.
5.   Turnus leczniczo-profilaktyczny trwa 14 dni nieprzerwanie (wlicza się dzień przyjazdu i wyjazdu funkcjonariuszy Straży Granicznej).
6.   Każdy funkcjonariusz Straży Granicznej po przyjeździe otrzymuje ramowy program treningu antystresowego.
7.   Turnus leczniczo-profilaktyczny rozpoczyna się przyjazdem w niedzielę, a kończy wyjazdem w sobotę.
8.   W poniedziałek do południa, czyli drugiego dnia turnusu, odbywają się konsultacje i badania lekarskie oraz zapisy na rehabilitacje i biofeedback.
9.   Zajęcia treningu antystresowego o charakterze psychologicznym rozpoczynają się w poniedziałek po południu od spotkania grupowego, którego celem jest poznanie grupy przez prowadzących zajęcia oraz problemów, jakie mogą być przedmiotem dalszej pracy w grupie.
10.  Ostatnia sesja psychoterapii grupowej odbywa się w czwartek przed południem.
11.  Trening antystresowy składa się z dwóch głównych części:
1)   psychoterapii grupowej - 8 sesji;
2)   relaksacyjnej - 10 spotkań.
Obie części treningu antystresowego dzielą dni turnusu na część przedpołudniową i popołudniową. Jednego dnia odbywa się zarówno sesja psychoterapii grupowej, jak i sesja relaksacyjna. Dopuszcza się możliwość zamiany kolejności wyżej wymienionych dwóch części treningu, np. do południa mogą odbywać się sesje relaksacyjne, biofeedback, rehabilitacja, a po południu sesje psychoterapii grupowej.
12.  W czasie trwania turnusu leczniczo-profilaktycznego określa się godziny przyjęć lekarza psychiatry i zapewnia się z nim całodobowy telefoniczny kontakt o charakterze dyżuru oraz możliwość odbycia indywidualnej konsultacji psychologicznej. W treningu antystresowym nie mogą brać udziału funkcjonariusze, u których stwierdzono zaburzenia psychotyczne.

II.  Program treningu antystresowego:
 
DzieńRodzaj zajęć
 do południapo południuwieczorem
1 niedzielazakwaterowaniezakwaterowaniezakwaterowanie
2 poniedziałekbadania lekarskiespotkanie grupowewieczorek zapoznawczy
3 wtorekpsychoterapia grupowarelaksacja, biofeedbackpropozycje organizatora
4 środapsychoterapia grupowarelaksacja, biofeedbacknp. projekcja filmu, kino
5 czwartekpsychoterapia grupowarelaksacja, biofeedbackpropozycje organizatora
6 piątekpsychoterapia grupowarelaksacja, biofeedbackpropozycje organizatora
7 sobotapropozycje organizatorapropozycje organizatoraczas do dyspozycji uczestnika
8 niedzielapropozycje organizatorapropozycje organizatoraczas do dyspozycji uczestnika
9 poniedziałekpsychoterapia grupowa
relaksacja,
psychologiczna konsultacja indywidualna, biofeedback
propozycje organizatora
10 wtorekpsychoterapia grupowa
relaksacja,
psychologiczna konsultacja indywidualna, biofeedback
propozycje organizatora
11 środapsychoterapia grupowa
relaksacja,
psychologiczna konsultacja indywidualna, biofeedback
np. projekcja filmu, teatr
12 czwartekpsychoterapia grupowa
relaksacja,
psychologiczna konsultacja indywidualna, biofeedback
propozycje organizatora
13 piątekrelaksacja - konsultacje indywidualne
relaksacja,
psychologiczna konsultacja indywidualna, biofeedback
wieczorek pożegnalny
14 sobotawyjazdwyjazdwyjazd
 
1.   Istnieje możliwość zamiany zajęć przedpołudniowych z popołudniowymi, lecz w sposób, który nie zmieni ogólnej liczby sesji psychoterapeutycznych (8) i relaksacyjnych (10).
2.   Pozostałą część popołudnia wypełnia się innymi możliwymi zabiegami relaksacyjno-rehabilitacyjnymi, tj. biofeedbackiem, masażami, basenem lub innymi dostępnymi w sanatorium związanymi z zaleceniami medycznymi.
3.   Zaleca się zapewnienie co najmniej 2 sesji biofeedbacku w tygodniu (4 w całym turnusie) dla każdego funkcjonariusza Straży Granicznej. W tym celu można wykorzystać wolne od innego rodzaju zajęć sobotę i niedzielę oraz wolne godziny popołudniowe i wieczorne.
4.   Wieczorna część turnusu leczniczo-profilaktycznego jest organizowana przez instruktorów kulturalno-oświatowych w sposób umożliwiający uczestnictwo między innymi w: wieczorkach zapoznawczych, tanecznych, zawodach, meczach, wycieczkach, projekcjach filmów, wyjściu do kina, teatru czy też udział w ognisku. Zaleca się wcześniejsze zorganizowanie i zaplanowanie propozycji, aby mogły być one przedstawione pierwszego dnia w postaci harmonogramu pobytu.
5.   W drugim tygodniu turnusu leczniczo-profilaktycznego funkcjonariuszowi Straży Granicznej zapewnia się indywidualne konsultacje psychologiczne.

III.  Charakterystyka grup psychoterapeutycznych:
1.   Grupy psychoterapeutyczne liczą od 5 do 10 osób.
2.   Grupy psychoterapeutyczne są zamknięte, czyli mają stałą liczbę uczestników, bez możliwości dopisywania w trakcie turnusu nowych osób.
3.   Grupy psychoterapeutyczne tworzy się, stosując w miarę możliwości kryterium podobieństwa objawów zdiagnozowanych zaburzeń. Zaleca się jednak tworzenie odrębnych grup psychoterapeutycznych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, u których stwierdzono nadużywanie lub uzależnienie od określonych substancji, np. alkoholu, narkotyków (co wynika ze specyfiki stosowanej psychoterapii).
4.   Zaleca się wyznaczenie innych terminów turnusów leczniczo-profilaktycznych dla co najmniej dwóch grup funkcjonariuszy Straży Granicznej, u których po powrocie z misji w trakcie diagnozy klinicznej stwierdzono: ostre reakcje stresowe (stres posttraumatyczny), nerwicowe, lękowo-depresyjne, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia nastroju i inne uzależnienia lub nadużywanie substancji.
5.   Jeśli w tym samym terminie odbywają się turnusy dla dwóch grup psychoterapeutycznych, to każdą z nich prowadzi inny psychoterapeuta (jeden prowadzący na jedną grupę). Pozostali psychoterapeuci, o ile jest to możliwe, mogą prowadzić wymiennie sesje relaksacyjne dla obu grup.
6.   W tym samym terminie na terenie sanatorium mogą przebywać tylko 2 grupy psychoterapeutyczne o maksymalnej liczbie uczestników.
7.   Grupy psychoterapeutyczne nie muszą być jednorodne pod względem płci. Zaleca się jednak, aby w razie obecności w tej samej grupie psychoterapeutycznej kobiet i mężczyzn były co najmniej 3 osoby tej samej płci.

IV.  Ogólna charakterystyka sesji psychoterapeutycznych:
1.   W czasie trwania turnusu leczniczo-profilaktycznego odbywa się 8 sesji psychoterapii grupowej.
2.   Każda sesja psychoterapii trwa od 1,5 do 2 godzin.
3.   Sesje psychoterapii odbywają się w jednym, przeznaczonym do tego pomieszczeniu.
4.   Na spotkaniu grupowym terapeuta nawiązuje kontakt terapeutyczny z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Na spotkaniu grupowym obowiązują określone reguły uczestnictwa i cele pracy psychoterapeutycznej.
5.   Początkowe sesje mogą mieć charakter zbliżony do debriefingu psychologicznego z elementami psychoedukacji dotyczącej typowych reakcji na ostry stres.
6.   W dalszej części sesje dostosowuje się do potrzeb uczestników danej grupy, uwzględniając w szczególności metody ukierunkowane na redukcję napięcia psychicznego.
7.   Wszystkie sesje psychoterapii grupowej prowadzi ten sam terapeuta.
8.   Jeśli grupa terapeutyczna składa się z funkcjonariuszy, u których stwierdzono nadużywanie lub uzależnienie od określonych substancji, terapeuta grupowy powinien specjalizować się w leczeniu tych uzależnień.

V.   Ogólna charakterystyka sesji relaksacyjnych:
1.   Sesje relaksacyjne powinny trwać od 1 do 1,5 godziny.
2.   W czasie turnusu leczniczo-profilaktycznego odbywa się 10 sesji relaksacyjnych, z przewagą zajęć prowadzonych przez psychoterapeutów.
3.   W skład sesji relaksacyjnych mogą wchodzić wszelkie psychologiczne oddziaływania dotyczące redukcji napięcia mięśniowego i pracy z ciałem, tj. nauka oddychania przeponowego, relaksacja, wizualizacja, biofeedback, hipnoza psychoterapeutyczna, muzykoterapia.
4.   Oprócz wykorzystania biofeedbacku w ramach sesji relaksacyjnych należy zapewnić funkcjonariuszom Straży Granicznej możliwość skorzystania z takich sesji jeszcze 2 razy w tygodniu. Oznacza to, że podczas całego turnusu funkcjonariusz Straży Granicznej odbywa co najmniej 4 sesje biofeedbacku.
5.   Sesje relaksacyjne mogą być zaplanowane wymiennie, ale zaleca się co najmniej dwa różne rodzaje zajęć, prowadzone przez dwie różne osoby.
6.   Możliwe jest dwukrotne zastąpienie sesji relaksacyjnych innego rodzaju zorganizowaną aktywnością przeznaczoną dla "ciała".
7.   Sesje relaksacyjne prowadzi psycholog specjalizujący się w pracy z ciałem.
8.   W celu urozmaicenia sesji relaksacyjnych w skład zespołu terapeutów prowadzących mogą wchodzić osoby specjalizujące się w innym rodzaju pracy z ciałem oraz osoby przeprowadzające seanse biofeedbacku.
9.   Zespół osób prowadzących trening antystresowy dla jednej 10-osobowej grupy składa się co najmniej z 2 osób, jedna z tych osób pełni nadzór nad merytoryczną stroną całego programu.

Pouczenie:   zajęcia o charakterze psychologicznym mają na celu zredukowanie psychicznych dysfunkcji funkcjonariuszy Straży Granicznej biorących udział w terapii grupowej, sesjach relaksacji czy biofeedbacku i mogą być prowadzone tylko przez psychologów klinicznych lub psychoterapeutów.

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123, 1124, 1125, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, 1137, 1138, 1139, 1140, 1141, 1142, 1143, 1144, 1145, 1146, 1147, 1148, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155, 1156, 1157, 1158, 1159, 1160, 1161, 1162, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1168, 1169, 1170, 1171, 1172, 1173, 1174, 1175, 1176, 1177, 1178, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184, 1185, 1186, 1187, 1188, 1189, 1190, 1191, 1192, 1193, 1194, 1195, 1196, 1197, 1198, 1199, 1200, 1201, 1202, 1203, 1204, 1205, 1206, 1207, 1208, 1209, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1215, 1216, 1217, 1218, 1219, 1220, 1221, 1222, 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229, 1230, 1231, 1232, 1233, 1234, 1235, 1236, 1237, 1238, 1239, 1240, 1241, 1242, 1243, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1266, 1267, 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1293, 1294, 1295, 1296, 1297, 1298, 1299, 1300, 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1317, 1318, 1319, 1320, 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1332, 1333, 1334, 1335, 1336, 1337, 1338, 1339, 1340, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345, 1346, 1347, 1348, 1349, 1350, 1351, 1352, 1353, 1354, 1355, 1356, 1357, 1358, 1359, 1360, 1361, 1362, 1363, 1364, 1365, 1366, 1367, 1368, 1369, 1370, 1371, 1372, 1373, 1374, 1375, 1376, 1377, 1378, 1379, 1380, 1381, 1382, 1383, 1384, 1385, 1386, 1387, 1388, 1389, 1390, 1391, 1392, 1393, 1394, 1395, 1396, 1397, 1398, 1399, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407, 1408, 1409, 1410, 1411, 1412, 1413, 1414, 1415, 1416, 1417, 1418, 1419, 1420, 1421, 1422, 1423, 1424, 1425, 1426, 1427, 1428, 1429, 1430, 1431, 1432, 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1447, 1448, 1449, 1450, 1451, 1452, 1453, 1454, 1455, 1456, 1457, 1458, 1459, 1460, 1461, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466, 1467, 1468, 1469, 1470, 1471, 1472, 1473, 1474, 1475, 1476, 1477, 1478, 1479, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484, 1485, 1486, 1487, 1488, 1489, 1490, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495, 1496, 1497, 1498, 1499, 1500, 1501, 1502, 1503, 1504, 1505, 1506, 1507, 1508, 1509, 1510, 1511, 1512, 1513, 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527, 1528, 1529, 1530, 1531, 1532, 1533, 1534, 1535, 1536, 1537, 1538, 1539, 1540, 1541, 1542, 1543, 1544, 1545, 1546, 1547, 1548, 1549, 1550, 1551, 1552, 1553, 1554, 1555, 1556, 1557, 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565, 1566, 1567, 1568, 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574, 1575, 1576, 1577, 1578, 1579, 1580, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596, 1597, 1598, 1599, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1623, 1624, 1625, 1626, 1627, 1628, 1629, 1630, 1631, 1632, 1633, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1640, 1641, 1642, 1643, 1644, 1645, 1646, 1647, 1648, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666, 1667, 1668, 1669, 1670, 1671, 1672, 1673, 1674, 1675, 1676, 1677, 1678, 1679, 1680, 1681, 1682, 1683, 1684, 1685, 1686, 1687, 1688, 1689, 1690, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1700, 1701, 1702, 1703, 1704, 1705, 1706, 1707, 1708, 1709, 1710, 1711, 1712, 1713, 1714, 1715, 1716, 1717, 1718, 1719, 1720, 1721, 1722, 1723, 1724, 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731, 1732, 1733, 1734, 1735, 1736, 1737, 1738, 1739, 1740, 1741, 1742, 1743, 1744, 1745, 1746, 1747, 1748, 1749, 1750, 1751, 1752, 1753, 1754, 1755, 1756, 1757, 1758, 1759, 1760, 1761, 1762, 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769, 1770, 1771, 1772, 1773, 1774, 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781, 1782, 1783, 1784, 1785, 1786, 1787, 1788, 1789, 1790, 1791, 1792, 1793, 1794, 1795, 1796, 1797, 1798, 1799, 1800, 1801, 1802, 1803, 1804, 1805, 1806, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1828, 1829, 1830, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851, 1852, 1853, 1854, 1855, 1856, 1857, 1858, 1859, 1860, 1861, 1862, 1863, 1864, 1865, 1866, 1867, 1868, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873, 1874, 1875, 1876, 1877, 1878, 1879, 1880, 1881, 1882, 1883, 1884, 1885, 1886, 1887, 1888, 1889, 1890, 1891, 1892, 1893, 1894, 1895, 1896, 1897, 1898, 1899, 1900, 1901, 1902, 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913, 1914, 1915, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026, 2027, 2028, 2029, 2030, 2031, 2032, 2033, 2034, 2035, 2036, 2037, 2038, 2039, 2040, 2041, 2042, 2043, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2049, 2050, 2051, 2052, 2053, 2054, 2055, 2056, 2057, 2058, 2059, 2060, 2061, 2062, 2063, 2064, 2065, 2066, 2067, 2068, 2069, 2070, 2071, 2072, 2073, 2074, 2075, 2076, 2077, 2078, 2079, 2080, 2081, 2082, 2083, 2084, 2085, 2086, 2087, 2088, 2089, 2090, 2091, 2092, 2093, 2094, 2095, 2096, 2097, 2098, 2099, 2100, 2101, 2102, 2103, 2104, 2105, 2106, 2107, 2108, 2109, 2110, 2111, 2112, 2113, 2114, 2115, 2116, 2117, 2118, 2119, 2120, 2121, 2122, 2123, 2124, 2125, 2126, 2127, 2128, 2129, 2130, 2131, 2132, 2133, 2134, 2135, 2136, 2137, 2138, 2139, 2140, 2141, 2142, 2143, 2144, 2145, 2146, 2147, 2148, 2149, 2150, 2151, 2152, 2153, 2154, 2155, 2156, 2157, 2158, 2159, 2160, 2161, 2162, 2163, 2164, 2165, 2166, 2167, 2168, 2169, 2170, 2171, 2172, 2173, 2174, 2175, 2176, 2177, 2178, 2179, 2180, 2181, 2182, 2183, 2184, 2185, 2186, 2187, 2188, 2189, 2190, 2191, 2192, 2193, 2194, 2195, 2196, 2197, 2198, 2199, 2200, 2201, 2202, 2203, 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209, 2210, 2211, 2212, 2213, 2214, 2215, 2216, 2217, 2218, 2219, 2220, 2221, 2222, 2223, 2224, 2225, 2226, 2227, 2228, 2229, 2230, 2231, 2232, 2233, 2234, 2235, 2236, 2237, 2238, 2239, 2240, 2241, 2242, 2243, 2244, 2245, 2246, 2247, 2248, 2249, 2250, 2251, 2252, 2253, 2254, 2255, 2256, 2257, 2258, 2259, 2260

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt