Dziennik Ustaw 2005 Nr 233 poz. 1986 - Wymagania w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 18 października 2005 r.

w sprawie wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej

(Dz. U. z dnia 30 listopada 2005 r.)


Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwane dalej "komisjami lekarskimi", ustalają zdolność fizyczną i psychiczną do służby w Służbie Więziennej, zwaną dalej "zdolnością do służby", w stosunku do:
  1)   kandydatów do Służby Więziennej, zwanych dalej "kandydatami";
  2)   funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".
2. Komisja lekarska ustala zdolność do służby, biorąc pod uwagę:
  1)   badanie lekarskie;
  2)   badanie psychologiczne oraz konieczne konsultacje specjalistyczne;
  3)   wymagania w zakresie zdolności do służby oraz kategorie zdolności do służby kandydatów i funkcjonariuszy;
  4)   wyniki testu sprawności fizycznej;
  5)   wyniki niezbędnych badań laboratoryjnych;
  6)   inne dokumenty medyczne istotne dla dokonania oceny.
3. Wymagania w zakresie zdolności do służby oraz kategorie zdolności do służby kandydatów i funkcjonariuszy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Test sprawności fizycznej kandydatów określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5. Test sprawności fizycznej funkcjonariuszy określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 2. 1. Stopień zdolności do służby kandydata ustala się przez zaliczenie go do jednej z następujących kategorii zdolności do służby:
  1)   kategoria "Z" - "zdolny do służby", co oznacza, że stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne nie stanowią przeszkody do przyjęcia do służby;
  2)   kategoria "N" - "niezdolny do służby", co oznacza, że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne stanowią przeszkodę do przyjęcia do służby.
2. Jeżeli w skierowaniu kandydata do komisji lekarskiej, w celu ustalenia zdolności do służby, określono dodatkowo stanowisko, na którym kandydat ma pełnić służbę, orzeczenie komisji lekarskiej, oprócz zaliczenia do kategorii określonych w ust. 1, powinno zawierać jedno z następujących określeń:
  1)   "zdolny do pełnienia służby na stanowisku określonym w skierowaniu";
  2)   "niezdolny do pełnienia służby na stanowisku określonym w skierowaniu".

§ 3. 1. Stopień zdolności do służby funkcjonariusza ustala się przez zaliczenie go do jednej z następujących kategorii zdolności do służby:
  1)   kategoria "A" - "zdolny do służby", co oznacza, że stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne nie stanowią przeszkody do pełnienia służby;
  2)   kategoria "C" - "zdolny do służby z ograniczeniem", co oznacza, że stwierdzono przewlekłe schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne, które trwale lub czasowo zmniejszają zdolność fizyczną lub psychiczną do pełnienia służby, ale nie stanowią przeszkody do pełnienia służby na określonych stanowiskach;
  3)   kategoria "D" - "niezdolny do służby", co oznacza, że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne nie pozwalają na pełnienie służby.
2. Jeżeli w skierowaniu funkcjonariusza do komisji lekarskiej, w celu ustalenia zdolności do służby, określono dodatkowo stanowisko, na którym funkcjonariusz pełni służbę albo ma pełnić służbę, orzeczenie komisji lekarskiej, oprócz zaliczenia do kategorii określonych w ust. 1, powinno zawierać jedno z następujących określeń:
  1)   "zdolny do pełnienia służby na stanowisku określonym w skierowaniu";
  2)   "niezdolny do pełnienia służby na stanowisku określonym w skierowaniu".

§ 4. Dyrektor okręgowy Służby Więziennej wyznacza podległe zakłady karne, areszty śledcze, ośrodki szkolenia lub doskonalenia kadr Służby Więziennej właściwe do przeprowadzania testów sprawności fizycznej kandydatów zgłaszających się do tych jednostek.

§ 5. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, co najmniej raz na cztery lata, przeprowadza test sprawności fizycznej funkcjonariuszy w wieku do 50 lat.
2. Testowi, o którym mowa w ust. 1, podlegają również funkcjonariusze w wieku powyżej 50 lat, którzy wykonują zadania z zakresu ochrony aresztów śledczych lub zakładów karnych.
3. Za przeprowadzenie testu sprawności fizycznej funkcjonariuszy odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której funkcjonariusze pełnią służbę.
4. Test sprawności fizycznej funkcjonariuszy przeprowadza się w terminie:
  1)   od dnia 1 czerwca do dnia 30 lipca;
  2)   od dnia 15 września do dnia 30 października - dla funkcjonariuszy, którzy nie uzyskali pozytywnej oceny w terminie, o którym mowa w pkt 1, lub z powodu usprawiedliwionej nieobecności nie uczestniczyli w teście sprawności fizycznej, w terminie, o którym mowa w pkt 1.
5. Test sprawności fizycznej funkcjonariuszy powinien być przeprowadzony w godzinach pełnienia służby.
6. Funkcjonariusze, którzy z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności nie uczestniczyli w teście sprawności fizycznej w terminie, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, uzyskują ocenę negatywną z testu sprawności fizycznej.

§ 6. Wyniki testu sprawności fizycznej oraz ogólną ocenę sprawności fizycznej kandydata i funkcjonariusza wpisuje się do "Indywidualnej karty sprawności fizycznej kandydata do Służby Więziennej i funkcjonariusza Służby Więziennej", której wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

______
1)   Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 142, poz. 1380, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 273, poz. 2703.
2)   Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 września 1997 r. w sprawie określenia wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 4, poz. 34), zachowane w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 

WYMAGANIA W ZAKRESIE ZDOLNOŚCI FIZYCZNEJ I PSYCHICZNEJ DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE WIĘZIENNEJ ORAZ KATEGORIE ZDOLNOŚCI DO SŁUŻBY KANDYDATÓW DO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ I FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
 
Wykaz chorób i ułomności
PARAGRAF
PUNKT
WYMAGANIA W ZAKRESIE ZDOLNOŚCI FIZYCZNEJ I PSYCHICZNEJ
(CHOROBY I UŁOMNOŚCI)
Kategorie zdolności do służby osób badanych i stopień zdolności
   KANDYDATÓWFUNKCJONARIUSZY
   do służbyszeregowców i podoficerówchorążych i oficerów do stopnia kapitanaoficerów od stopnia majora do stopnia generała
1234567
 
Dział I - Budowa ciała
 
1234567
11Wzrost powyżej 165 cm przy proporcjonalnej budowie ciałaZ---
 2Słaba budowa ciała nieupośledzająca sprawności ustrojuZ---
 3Słaba budowa ciała nieznacznie upośledzająca sprawność ustroju
N
Z
C
A
C
A
A
 4Słaba budowa ciała upośledzająca sprawność ustrojuN
C
D
CC
 5Charłactwo nierokujące poprawyNDDD
 6Otyłość nieupośledzająca sprawności ustroju
Z
N
AAA
 7Otyłość upośledzająca nieznacznie sprawność ustroju
N
Z
C
A
A
C
A
 8Otyłość upośledzająca sprawność ustrojuN
C
D
CC
 9Feminizm, infantylizm, eunochoidyzm, obojnactwoNDDD
 10Odwrotne położenie trzewi, bez zaburzeń sprawności ustrojuZAAA
 11Odwrotne położenie trzewi, z zaburzeniami sprawności ustrojuN
D
C
D
C
D
C
 
*    Objaśnienia szczegółowe
Do § 1:
-   pkt 1. Przy kwalifikowaniu kobiet przyjmuje się minimalne wartości wzrostu o 5 cm mniejsze od podanych.
-   pkt 2 i 3. Słabą budowę ciała należy oceniać nie tylko na podstawie dysproporcji między wzrostem i ciężarem ciała, lecz biorąc pod uwagę stan umięśnienia oraz stan układu krążenia i oddechowego, w oparciu o próby czynnościowe (próba bezdechu, spirometria, próba wysiłkowa: mierzenie tętna i ciśnienia krwi w spoczynku i po 20 przysiadach oraz ustalenie czasu powrotu do wartości wyjściowych).
Ocenę stopnia zdolności do służby przy słabej budowie ciała należy opierać raczej na stwierdzeniu zaburzeń ogólnej sprawności ustroju niż odchyleniach od wskaźników antropometrycznych.
-   pkt 6-8. Należy kwalifikować na podstawie różnicy między wagą aktualną i wagą należną ciała według wzoru: waga należna = 0,9 x (wzrost w cm - 100)
-   pkt 6 - waga należna + 10 % do 20 %
-   pkt 7 - waga należna + 20 % do 30 %
-   pkt 8 - waga należna + 30 % i więcej.
-   pkt 10-11. W razie stwierdzenia całkowitego odwrotnego położenia trzewi należy zwrócić uwagę na układ oddechowy i moczowy ze względu na często występujące w tych wypadkach rozstrzenie oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych i wady rozwojowe nerek. Przy kwalifikowaniu badanych, u których rozpoznano to schorzenie, należy przeprowadzić badanie radiologiczne płuc, nerek (urografia) i zatok przynosowych.

Dział II - Skóra, tkanka podskórna i węzły chłonne
 
1234567
21Przewlekłe choroby skóry nieznacznie szpecące i nieupośledzające sprawności ustrojuZAAA
 2Przewlekłe choroby skóry miernie szpecące lub nieznacznie upośledzające sprawność ustroju
N
Z
C
C
A
A
 3Przewlekłe choroby skóry wybitnie szpecące lub upośledzające sprawność ustrojuND
D
C
C
D
 4Tatuaże
Z
N
AAA
31Blizny nieznacznie szpecące lub miernie upośledzające sprawność ustrojuZAAA
 2Blizny upośledzające sprawność ustroju lub znacznie szpecąceN
C
D
CC
 3Ciała obce wgojone w powłoki zewnętrzne nieupośledzające sprawności ustroju
Z
N
AAA
 4Ciała obce wgojone w powłoki zewnętrzne upośledzające sprawność ustrojuNCC
C
A
 5Blizny po samouszkodzeniach
Z
N
AAA
41Skupienie powiększonych węzłów chłonnych obwodowych nieupośledzające sprawności ustroju
Z
N
AAA
 2Skupienie powiększonych węzłów chłonnych obwodowych upośledzające sprawność ustrojuN
C
D
C
D
C
 3Przewlekłe zapalenie obwodowych węzłów chłonnych z ropieniemN
D
C
D
C
C
D
51Słoniowatość ograniczona (obrzęk limfatyczny)NCCA
 2Obrzęk limfatyczny, słoniowatość rozległaNDDD
 
*    Objaśnienia szczegółowe
Do § 2. Nowotwory skóry należy kwalifikować według paragrafów działu XVIII-Nowotwory.
-   pkt 1-3. Według tych punktów należy kwalifikować różnorodne przewlekłe uogólnione choroby skóry, jak: świerzbiączka uogólniona (wyprysk endogenny), wrodzone zaburzenia rogowacenia skóry znacznego stopnia (rogowiec dziedziczny, rybia łuska), wrodzone dziedziczne oddzielanie się naskórka, pęcherzyca, skóra pergaminowata barwikowa, uogólnione i nawracające lub oporne na leczenie postacie łuszczycy, gruźlica skóry oporna na leczenie.
Do § 3:
-   pkt 1 i 2. Według tych punktów należy kwalifikować między innymi wyleczoną gruźlicę skóry.
-   pkt 2. Przez "blizny upośledzające sprawność ustroju" należy rozumieć blizny utrudniające noszenie umundurowania i oporządzenia, blizny połączone z ubytkami tkanek miękkich (po zranieniach, oparzeniach itp.) oraz blizny w miejscach narażonych na tarcie w czasie ruchów i chodzenia.
Do § 4
-   pkt 3. Według tego punktu należy kwalifikować również gruźlicę węzłów chłonnych obwodowych.

Dział III - Czaszka
 
1234567
61Zniekształcenia czaszki nieupośledzające czynności układu nerwowego
Z
N
AAA
 2Zniekształcenia czaszki (guzy, wgniecenia), choroby i ubytki kości, nieznacznie upośledzające czynności układu nerwowegoNC
C
A
A
C
 3Ubytki kości czaszki, zniekształcenia (guzy, wgniecenia) oraz choroby kości czaszki, upośledzające czynności układu nerwowegoNDDD
 4Przepukliny mózguNDDD
 5Ciała obce w mózguNDDD
 
Dział IV - Narząd wzroku
 
1234567
71Zniekształcenie powiek nieupośledzające ich sprawnościZAAA
 2Zniekształcenie powiek upośledzające ich sprawnośćNCC
C
A
 3Przewlekłe choroby brzegów powiek lub spojówek nieupośledzające lub nieznacznie upośledzające sprawność oka
N
Z
A
C
A
C
A
 4Przewlekłe choroby brzegów powiek lub spojówek, trudno poddające się leczeniu i upośledzające sprawność okaN
C
D
C
D
C
D
 5Obwodowe zrosty spojówki gałkowej i powiekowej nieupośledzające ruchów gałki ocznej lub powiek
Z
N
AAA
 6Zrosty spojówki gałkowej i powiekowej nieznacznie upośledzające ruchomość gałki ocznej
N
Z
C
A
C
A
A
 7Zrosty spojówki gałkowej i powiekowej upośledzające ruchomość gałki ocznejN
D
C
D
C
C
D
81Nieznaczne upośledzenie wydzielania lub odpływu łezN
A
C
AA
 2Znaczne upośledzenie wydzielania lub odpływu łezN
D
C
C
D
C
91Ślepota jednego oka lub brak jednej gałki ocznej przy ostrości wzroku oka drugiego 0,8 bez korekcji lub większej po zastosowaniu szkieł sferycznych do 3,0 D lub cylindrycznych do 2,0 DN
D
C
C
D
C
 2Ślepota jednego oka lub brak jednej gałki ocznej przy ostrości wzroku oka drugiego poniżej 0,8 po zastosowaniu szkieł sferycznych do 3,0 D lub cylindrycznych do 2,0 DNDDD
 3Całkowita ślepota lub brak obu gałek ocznychNDDD
101Nieznaczny oczopląs przy skierowaniu gałek ocznych w bok
N
Z
A
C
A
C
A
 2Nieznaczny oczopląs przy patrzeniu wprost, wzmagający się przy patrzeniu w bokN
C
D
CC
 3Wyraźny oczopląs przy patrzeniu wprostNDDD
111Brak jednoczesnego widzenia obuocznego (zez utajony, zez jawny, stany po operacji zeza) z ostrością wzroku każdego oka 0,5 lub większą bez korekcji bądź z korekcją szkłami sferycznymi wklęsłymi do 1,0 D lub wypukłymi do 3,0 D albo cylindrycznymi wklęsłymi lub wypukłymi do 1,0 D
N
Z
A
C
AA
 2Brak jednoczesnego widzenia obuocznego (zezy i stany po operacji zeza) z ostrością wzroku każdego oka nie mniejszą niż 0,5 z korekcją szkłami sferycznymi wklęsłymi do 3,0 D lub wypukłymi do 6,0 D albo cylindrycznymi wklęsłymi lub wypukłymi do 2,0 DN
D
C
C
D
C
D
 3Brak jednoczesnego widzenia obuocznego (zezy i stany po operacji zeza) z ostrością wzroku jednego oka co najmniej 0,5, a drugiego oka od 0,1 do 0,4, mimo korekcji szkłami sferycznymi wklęsłymi do 3,0 D lub wypukłymi do 6,0 D albo cylindrycznymi wklęsłymi lub wypukłymi do 2,0 DN
D
C
C
D
C
D
121Niedowłady lub porażenia mięśni zewnętrznych lub wewnętrznych oka, nieznacznie upośledzające widzenie obuoczneNC
C
A
A
C
 2Niedowłady lub porażenia mięśni zewnętrznych lub wewnętrznych oka, znacznie upośledzające widzenie obuoczneND
D
C
C
D
131Ostrość wzroku jednego oka lub obu oczu poniżej 0,8, bez korekcji szkłamiZAAA
 2Ostrość wzroku każdego oka co najmniej 0,5, z korekcją szkłami sferycznymi wklęsłymi do 1,0 D lub wypukłymi do 3,0 D albo cylindrycznymi wklęsłymi lub wypukłymi do 1,0 D
Z
N
AAA
 3Ostrość wzroku każdego oka co najmniej 0,5, z korekcją szkłami sferycznymi wklęsłymi powyżej 1,0 D do 3,0 D lub wypukłymi powyżej 3,0 D do 6,0 D albo cylindrycznymi wklęsłymi lub wypukłymi powyżej 1,0 D do 2,0 D
N
Z
C
A
AA
 4Ostrość wzroku każdego oka co najmniej 0,5, z korekcją szkłami sferycznymi wklęsłymi powyżej 3,0 D do 6,0 D lub wypukłymi powyżej 6,0 D do 10,0 D albo cylindrycznymi wklęsłymi lub wypukłymi powyżej 2,0 D do 3,0 DN
C
D
C
D
C
 5Ostrość wzroku każdego oka co najmniej 0,5, z korekcją szkłami sferycznymi wklęsłymi powyżej 6,0 D lub wypukłymi powyżej 10,0 D albo cylindrycznymi powyżej 3,0 DN
D
C
C
D
C
D
 6Ostrość wzroku jednego oka co najmniej 0,5, drugiego oka w granicach od 0,1 do 0,4, z korekcją szkłami sferycznymi do 6,0 D lub cylindrycznymi do 3,0 DN
D
C
D
C
C
D
 7Ostrość wzroku każdego oka w granicach od 0,1 do 0,4, z korekcją szkłami sferycznymi powyżej 6,0 D lub cylindrycznymi powyżej 3,0 DNDDD
141Przebyte przewlekłe choroby rogówki, twardówki, tęczówki i ciałka rzęskowego, nieznacznie upośledzające czynność okaNC
C
A
C
A
 2Przebyte przewlekłe choroby tęczówki i ciałka rzęskowego, upośledzające czynność okaN
D
C
C
D
C
D
 3Przebyte przewlekłe choroby siatkówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego, nieznacznie upośledzające czynność okaNCCC
 4Przebyte przewlekłe choroby siatkówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego, upośledzające czynność okaND
D
C
C
D
 5Nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw
Z
N
AAA
 6Znaczne upośledzenie rozróżniania barwN
C
D
CC
 7JaskraN
C
D
C
D
C
D
 8Przebyta operacja zaćmy z wszczepieniem soczewkiNCCC
 
*    Objaśnienia szczegółowe
Do § 7. Według tego paragrafu należy kwalifikować również gruźlicę lub zmiany pogruźlicze.
-   pkt 3 i 4. W razie stwierdzenia przewlekłego zapalenia brzegów powiek i spojówek należy brać pod uwagę wady wzroku przy nieużywaniu szkieł korekcyjnych oraz czynniki szkodliwe, działające z zewnątrz, jak pył, gazy itp. Podstawą do uznania badanego za trwale niezdolnego do służby jest opinia lekarza okulisty po leczeniu szpitalnym.
-   pkt 5-7. Przy kwalifikowaniu zrostów spojówki gałkowej i powiekowej należy brać pod uwagę ograniczenie ruchomości oka i upośledzenie widzenia obuocznego. Według tych punktów należy także kwalifikować następstwa jaglicy.
Do § 9.    Przez ślepotę oka należy rozumieć także ostrość wzroku poniżej 0,1 niedającą się poprawić szkłami (bez względu na ich siłę korygującą) albo wypadki, w których pole widzenia nie przekracza 10 %.
Do § 10    Każdy przypadek oczopląsu podlega konsultacji neurologicznej i laryngologicznej.
Do § 11    pkt 3. Jeżeli stwierdzona ostrość wzroku wymaga kwalifikacji niższej niż określona w tym punkcie, należy kwalifikować równocześnie według zasad podanych w § 9 i 13.
Do § 12    W przypadkach stwierdzenia niedowładów lub porażeń mięśni zewnętrznych lub wewnętrznych oka konieczna jest konsultacja neurologiczna.
Do § 13    Jeżeli ostrość wzroku któregokolwiek oka wynosi poniżej 0,5, należy skierować badanego na badanie okulistyczne w celu stwierdzenia ostrości wzroku i określenia wady refrakcji. Przy znacznej różnowzroczności należy uwzględniać szkła, jakie badany znosi przy patrzeniu obuocznym. Przy ocenie ostrości wzroku nie uwzględnia się szkieł kombinowanych. W przypadku zmętnienia lub zniekształcenia środowisk załamujących za podstawę kwalifikacji przyjmuje się ostrość wzroku.
Do § 14    pkt 1-4. Przy kwalifikacji według tych punktów należy uwzględnić równocześnie zasady podane w § 9 i 13.
-   pkt 1 i 2. Według tych punktów należy kwalifikować również gruźlicę oraz zmiany pogruźlicze.
-   pkt 3 i 4. W przypadkach zapalenia nerwu wzrokowego konieczna jest konsultacja neurologiczna; według tych punktów należy kwalifikować również ograniczenia pola widzenia.
-   pkt 5 i 6. Przez prawidłowe rozróżnianie barw należy rozumieć umiejętność rozróżniania czterech barw podstawowych, tj. czerwonej, żółtej, zielonej i niebieskiej. Stan ten nie stwarza praktycznie ograniczeń do pełnienia służby na prawie wszystkich stanowiskach służbowych. Prawidłowe rozróżnianie wszystkich barw jest wymagane jedynie na pojedynczych stanowiskach. Przez nieznaczne upośledzenie barw należy rozumieć utrudnienie rozróżniania czterech barw podstawowych, tj. pomyłki przy odczytywaniu pojedynczych tablic z zestawu Ishihary lub Stillinga bądź przedłużony czas odczytu (ponad 3 sek). Nieumiejętność rozróżniania czterech barw podstawowych należy traktować jako znaczne upośledzenie rozróżniania barw kwalifikujące badanych do kategorii C/D lub D/C. Ocena należy do okulisty. Kandydatów na kierowców, u których stwierdza się nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw, należy kwalifikować jako niezdolnych.

Dział V - Narząd słuchu
 
1234567
151Zniekształcenie małżowiny usznejZAAA
 2Brak bądź znaczny niedorozwój lub znaczne zniekształcenie jednej lub obu małżowin usznych, bez równoczesnego upośledzenia słuchuN
A
C
A
C
A
161Jedno- lub obustronne zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego, blizny błony bębenkowej, przewlekły nieżyt ucha środkowego, bez osłabienia słuchu
N
Z
AAA
 2Jedno- lub obustronne zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego, blizny błony bębenkowej, przewlekły nieżyt ucha środkowego, z osłabieniem słuchuN
A
C
AA
 3Jednostronne zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego, blizny zniekształcające błonę bębenkową, upośledzające ruchomość kosteczek słuchowych, przewlekły nieżyt ucha środkowego, z przytępieniem słuchuNC
C
A
A
 4Obustronne zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego, blizny zniekształcające błonę bębenkową, upośledzające ruchomość kosteczek słuchowych, przewlekły nieżyt ucha środkowego, z przytępieniem słuchuND
C
D
C
D
 5Jednostronne zwężenie lub zarośnięcie przewodu słuchowego zewnętrznego, blizny zniekształcające błonę bębenkową, upośledzające ruchomość kosteczek słuchowych, przewlekły nieżyt ucha środkowego, z przytępieniem słuchu graniczącym z głuchotąN
D
C
C
D
C
 6Obustronne zwężenie lub zarośnięcie przewodu słuchowego zewnętrznego, blizny zniekształcające błonę bębenkową, upośledzające ruchomość kosteczek słuchowych, przewlekły nieżyt ucha środkowego, z przytępieniem słuchu graniczącym z głuchotąNDDD
171Jednostronny suchy ubytek błony bębenkowej
N
Z
AAA
 2Obustronny suchy ubytek błony bębenkowejN
C
A
AA
181Jednostronne przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego, z ubytkiem błony bębenkowej albo ziarniną, polipami lub perlakiemNC
C
A
A
C
 2Obustronne przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego, z ubytkiem błony bębenkowej albo ziarniną, polipami lub perlakiemN
D
C
C
D
C
D
 3Jedno- lub obustronne przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego powikłane - niezależnie od ostrości słuchuNDDD
 4Gruźlica uszu czynnaNDDD
191Stan po przebytej antromastoidektomii bez upośledzenia słuchuZAAA
 2Stan po wygojonej jedno- lub obustronnej operacji zachowawczej ucha środkowego, z osłabieniem słuchu lub bez osłabienia słuchuN
A
C
AA
 3Stan po wygojonej jednostronnej operacji zachowawczej ucha środkowego, z przytępieniem słuchu lub utrzymującym się ropieniemN
C
D
C
D
C
 4Stan po wygojonej obustronnej operacji zachowawczej ucha środkowego, z przytępieniem słuchu lub utrzymującym się ropieniemNDDD
 5Stan po jednostronnej operacji doszczętnej ucha środkowego, wygojonej lub z utrzymującym się ropieniemN
D
C
C
D
C
 6Stan po obustronnej operacji doszczętnej ucha środkowegoNDD
D
C
 7Stan po operacji doszczętnej ucha środkowego, z wygojonym uszno-pochodnym ropniem mózgu lub móżdżkuNDDD
201Jednostronne zwyrodnienie włókniste lub kostne (tympano- lub otoskleroza) ucha środkowego, z osłabieniem słuchuNAAA
 2Obustronne zwyrodnienie włókniste lub kostne (tympano- lub otoskleroza) ucha środkowego, z osłabieniem słuchuNC
A
C
A
C
 3Jednostronne zwyrodnienie włókniste lub kostne (tympano- lub otoskleroza) ucha środkowego, z przytępieniem słuchuNC
C
A
C
A
 4Obustronne zwyrodnienie włókniste lub kostne (tympano- lub otoskleroza) ucha środkowego, z jednostronnym przytępieniem słuchu przy drugostronnym osłabieniu słuchuN
D
C
C
D
C
 5Obustronne zwyrodnienie włókniste lub kostne (tympano- lub otoskleroza) ucha środkowego, z przytępieniem słuchuNDDD
 6Obustronne zwyrodnienie włókniste lub kostne (tympano- lub otoskleroza) ucha środkowego, z przytępieniem słuchu graniczącym z głuchotą (jedno- lub obustronnym) NDDD
 7Stan po jedno- lub obustronnej operacji ucha środkowego z powodu włóknistego lub kostnego zwyrodnieniaN
D
C
C
D
C
D
211Jednostronne upośledzenie słuchu w zakresie tonów wysokich, pochodzące z ucha wewnętrznego, z nerwu słuchowego lub ośrodków centralnych, ze słyszeniem mowy potocznej
N
Z
AAA
 2Obustronne upośledzenie słuchu w zakresie tonów wysokich, pochodzące z ucha wewnętrznego, z nerwu słuchowego lub ośrodków centralnych, ze słyszeniem mowy potocznejN
A
C
A
C
A
C
 3Jednostronne osłabienie słuchu pochodzące z ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego lub ośrodków centralnych, bez zaburzeń równowagi ciałaNAAA
 4Obustronne osłabienie słuchu pochodzące z ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego lub ośrodków centralnych, bez zaburzeń równowagi ciałaN
C
A
A
C
A
C
 5Jednostronne przytępienie słuchu przy drugostronnym osłabieniu słuchu, pochodzące z ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego lub ośrodków centralnych, bez zaburzeń równowagi ciałaN
C
A
A
C
A
C
 6Jednostronne przytępienie słuchu pochodzące z ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego lub ośrodków centralnych, bez zaburzeń równowagi ciałaN
D
C
C
D
C
 7Obustronne przytępienie słuchu przy drugostronnym osłabieniu słuchu, pochodzące z ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego lub ośrodków centralnych, bez zaburzeń równowagi ciałaNDDD
 8Zaburzenia równowagi ciała wskutek uszkodzenia ucha wewnętrznego lub nerwu przedsionkowego po jednej lub obu stronach (niezależnie od ostrości słuchu) NDDD
 9Głuchota lub głuchoniemotaNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 15-21.    We wszystkich wypadkach obniżenia ostrości słuchu konieczne jest badanie specjalistyczne w celu określenia rodzaju i stopnia upośledzenia słuchu. Zaburzenia w zakresie narządu równowagi wymagają zawsze badania laryngologicznego i neurologicznego. Przez osłabienie słuchu należy rozumieć upośledzenie zdolności słyszenia lżejszego stopnia (słyszenie szeptu z odległości 3 m do 1 m); przez przytępienie słuchu - upośledzenie znaczniejszego stopnia (słyszenie szeptu z odległości mniejszej niż 1 m); przez przytępienie słuchu graniczące z głuchotą - upośledzenie dużego stopnia (szept "ad concham").
Do § 16    pkt 5. Kwalifikacja jest zależna od ostrości słuchu ucha drugiego: przy osłabieniu - zdolny z ograniczeniem, przy przytępieniu - niezdolny.
Do § 18:
-   pkt 3. Przez powikłania przewlekłego ropnego zapalenia ucha środkowego należy rozumieć zmiany w zakresie: nerwu twarzowego (porażenie), błędnika (zaburzenia równowagi), opon mózgowych, tkanki mózgowej i zatok czołowych.
-   pkt 4. Wyleczoną gruźlicę uszu należy kwalifikować zgodnie ze stwierdzonymi zmianami zejściowymi według odpowiednich paragrafów.
Do § 19:
-   pkt 1. W wypadku upośledzenia słuchu należy kwalifikować zgodnie z zasadami określonymi w § 16.
-   pkt 2. Kwalifikacja-zdolny z ograniczeniem-tylko przy obustronnym osłabieniu słuchu.
-   pkt 3. W razie stwierdzenia przytępienia bez utrzymującego się ropienia należy kwalifikować - zdolny z ograniczeniem.
-   pkt 7. Kwalifikacja jest zależna od ostrości słuchu zgodnie z odpowiednimi punktami tego paragrafu. Rozpoznanie powinno być oparte na dokumentacji szpitalnej.
Do § 20    pkt 1 i 2. Kandydatów do służby, która jest związana z koniecznością posiadania dobrego słuchu, należy poddać badaniom audiometrycznym.
Do § 21    pkt 8. Rozpoznanie zaburzeń powinno być oparte na wynikach prób przedsionkowych. W razie stwierdzenia odchyleń w próbach przedsionkowych należy kwalifikować wspólnie z neurologiem. Przy braku odchyleń w próbach przedsionkowych należy kwalifikować zależnie od stopnia upośledzenia słuchu.

Dział VI - Jama ustna
 
1234567
221Zniekształcenie warg wrodzone lub nabyte, nieznacznie upośledzające mowę lub przyjmowanie pokarmówNAAA
 2Zniekształcenie warg wrodzone lub nabyte, upośledzające mowę lub przyjmowanie pokarmówN
C
D
C
D
C
D
 3Warga zajęczaN
C
D
C
D
C
 4Warga zajęcza z rozszczepieniem szczęki i podniebienia (wilcza paszcza) NDDD
 5Blizny i ubytki podniebienia miękkiego, przedziurawienie i rozszczepienie podniebienia twardego i miękkiego, nieznacznie upośledzające mowę lub przyjmowanie pokarmówN
C
D
C
D
C
 6Ubytki podniebienia twardego znacznie upośledzające mowę lub przyjmowanie pokarmówNDDD
231Zniekształcenie języka nieupośledzające mowy i połykania
Z
N
AAA
 2Zniekształcenie języka nieznacznie upośledzające mowę lub połykanie
N
Z
C
C
A
A
C
 3Zniekształcenie języka znacznie upośledzające mowę lub połykanieNDDD
 4Torbiele jamy ustnej nieupośledzające albo nieznacznie upośledzające mowę lub połykanie
Z
N
AAA
 5Torbiele jamy ustnej upośledzające mowę lub połykanieN
C
D
CC
 6Przewlekłe zapalenie ślinianek nieznacznie upośledzające sprawność ustroju
N
Z
AAA
 7Przewlekłe zapalenie ślinianek upośledzające sprawność ustrojuN
C
D
CC
 8Przetoki ślinoweN
D
C
D
C
D
C
241Braki i wady uzębienia, z utratą zdolności do żucia do 50 %, przy zachowanych zębach przednichZAAA
 2Braki i wady uzębienia, w tym również zębów przednich, z utratą zdolności do żucia do 50 %
Z
N
AAA
 3Braki i wady uzębienia, z utratą zdolności do żucia powyżej 50 % do 67 %
Z
N
AAA
 4Braki i wady uzębienia, z utratą zdolności do żucia powyżej 67 %, nieupośledzające lub nieznacznie upośledzające stan odżywienia
N
Z
C
A
AA
 5Braki i wady uzębienia, z utratą zdolności do żucia powyżej 67 %, znacznie upośledzające stan odżywieniaND
D
C
C
D
 6Przewlekłe zapalenie okołozębia z zanikiem tkanki kostnej przyzębia i częściowym rozchwianiem zębówN
C
D
CC
251Zniekształcenie szczęki lub żuchwy, wrodzone lub nabyte, nieznacznie upośledzające żucieNAAA
 2Zniekształcenie szczęki lub żuchwy, wrodzone lub nabyte, znacznie upośledzające żucieNCCC
 3Złamanie szczęki lub żuchwy niezrośnięte lub zrośnięte nieprawidłowo, wybitnie upośledzające żucieNDDD
 4Ograniczenie zwierania szczęk (odległość między górnymi a dolnymi siekaczami poniżej 2 cm) NAAA
 5Ograniczenie zwierania szczęk znacznego stopnia (odległość między górnymi a dolnymi siekaczami powyżej 2 cm) N
C
D
CC
 6Stany po przebytych operacjach kostnokorekcyjnych lub kostnoodtwórczych szczęki lub żuchwy, bez upośledzenia żuciaNAAA
 7Stany po przebytych operacjach kostnokorekcyjnych lub kostnoodtwórczych szczęki lub żuchwy, z upośledzeniem żuciaNCCC
 8Przewlekłe schorzenia stawu żuchwowego nieupośledzające żuciaNAAA
 9Przewlekłe schorzenia stawu żuchwowego znacznie upośledzające żucieN
D
C
C
D
C
D
 10Przewlekłe schorzenia stawu żuchwowego wybitnie upośledzające żucieNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 22    pkt 3. Przez wargę zajęczą należy rozumieć rozszczepienie wargi z odsłonięciem zębów i dziąseł.
Do § 23    pkt 1-3. Przez zniekształcenie należy rozumieć także bliznowacenie, z ubytkami tkanek.
Do § 24.   Przy badaniu uzębienia należy zwrócić uwagę na rodzaj i stan zgryzu ewentualnie jego zniekształcenia rozwojowe lub nabyte, na stan tkanek okołozębia i możliwe objawy paradontopatii. Zęby przeznaczone do usunięcia (zęby z miazgą zgorzelinową, wielokorzeniowe ze znacznie zniszczonymi koronami) należy traktować jako brakujące. Przy ocenie procentowej utraty zdolności żucia przyjmuje się tylko 28 zębów w jamie ustnej. Zęby mądrości mogą być brane pod uwagę, jeśli przy zwarciu odtwarzają w części płaszczyznę żucia ewentualnie brakujących zębów (siódemek). Procentową utratę zdolności żucia oblicza się według poniższej tabeli:
 
ZĄB1234567
WARTOŚĆ PROCENTOWA436771112
 
Przy obliczaniu wartości procentowej zdolności żucia bierze się pod uwagę nie tylko zęby brakujące, ale również zęby pozbawione antagonistów.
Przykład obliczania:

                     7 6 5 | 6
         brak zębów ----------- = 41 %
                       6 5 |

Całkowity brak zębów jednej szczęki stanowi utratę 100 % zdolności żucia nawet przy zachowaniu wszystkich zębów drugiej szczęki. Jeśli braki uzębienia powodują jednostronną utratę żucia, badanych należy kwalifikować według pkt 3.
Protezy stałe, niezależnie od ich rozległości, należy traktować jako odtworzenie zdolności żucia. Ocena wartości funkcjonalno-klinicznej protez stałych i zębów filarowych oraz wynikającej z tego powodu utraty zdolności żucia należy do lekarza dentysty. Protezy ruchome uzupełniające braki zębów u badanego należy traktować jako odtworzenie zdolności żucia.
Do § 25    pkt 1 i 2. Przez zniekształcenie szczęki lub żuchwy należy rozumieć progenię prawdziwą, protruzję szczęki lub żuchwy, laterogenię, prognację, zgryz otwarty lub wady skojarzone szczęki lub żuchwy, jak np. progenię prawdziwą z mikrognacją i inne.

Dział VII - Nos, gardło i krtań
 
1234567
261Polipy nosa lub przerosty muszli nosowych, nieupośledzające lub nieznacznie upośledzające drożność nosa
N
Z
AAA
 2Polipy nosa lub przerosty muszli nosowych, upośledzające drożność nosaNC
C
A
C
A
 3Skrzywienie przegrody nosa nieupośledzające lub nieznacznie upośledzające drożność nosa
Z
N
AAA
 4Skrzywienie przegrody nosa upośledzające drożność nosaNC
C
A
C
A
 5Zwężenie nozdrzy (przednich i tylnych) nieupośledzające lub nieznacznie upośledzające drożność nosa
Z
N
AAA
 6Zwężenie nozdrzy (przednich i tylnych) upośledzające drożność nosaNC
C
A
C
A
 7Zarośnięcie jam nosowych lub jamy nosowo-gardłowej znacznego stopniaNDDD
 8Zniekształcenie lub zniszczenie części nosa, nieznacznie szpecące lub nieznacznie upośledzające jego drożnośćNAAA
 9Zniekształcenie lub zniszczenie części nosa, znacznie szpecące lub upośledzające jego drożnośćN
C
D
C
D
C
 10Przewlekłe nieżytowe zapalenie zatok przynosowychZAAA
 11Przewlekłe śluzowo-ropne lub ropne zapalenie zatok przynosowychNCCC
 12Przewlekły suchy nieżyt nosa nieznacznie upośledzający sprawność ustroju
Z
N
AAA
 13Przewlekły suchy lub suchy zanikowy nieżyt nosa upośledzający sprawność ustrojuNC
C
A
A
C
 14Zanikowy cuchnący nieżyt błony śluzowej nosa (ozena) NDDD
271Przewlekły nieżyt (zwykły, przerostowy lub zanikowy) gardła lub krtani nieznacznie upośledzający sprawność ustroju
N
Z
AAA
 2Przewlekły nieżyt (zwykły, przerostowy lub zanikowy) gardła lub krtani upośledzający sprawność ustrojuNC
C
A
A
C
 3Blizny i zniekształcenia gardła, krtani lub tchawicy, nieupośledzające lub nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuN
C
A
A
C
A
C
 4Blizny i zniekształcenia gardła, krtani lub tchawicy, upośledzające sprawność ustrojuNDDD
281Zaburzenia ruchomości wiązadeł głosowych na tle organicznym lub czynnościowym nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuNAAA
 2Zaburzenia ruchomości wiązadeł głosowych na tle organicznym lub czynnościowym upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
C
D
C
D
291Wady wymowy nieznacznie upośledzające zdolność porozumiewania sięN
A
C
AA
 2Wady wymowy upośledzające zdolność porozumiewania sięN
D
C
C
D
C
D
 3Wady wymowy uniemożliwiające porozumiewanie sięNDDD
301Przewlekłe alergiczne nieżyty górnych dróg oddechowych nieupośledzające lub nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuNAAA
 2Przewlekłe alergiczne nieżyty górnych dróg oddechowych znacznie upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
CC
 3Twardziel nosa, gardła, krtani i tchawicyNDDD
 4Gruźlica nosa, gardła, krtani i tchawicy czynnaNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 26    pkt 1-4. W razie przerostu muszli nosowej i polipów, a zwłaszcza skrzywienia przegrody nosowej, decydujące znaczenie przy ocenie zdolności do służby ma zachowany stopień zdolności oddychania przez nos. Przez upośledzenie sprawności ustroju w tych wypadkach należy rozumieć trwałe i wyraźne upośledzenie oddychania przez nos, ze skłonnością do częstych zapaleń jam przynosowych i ucha środkowego lub do przewlekłych chorób gardła.
Do § 28.   Paragraf niniejszy obejmuje takie zaburzenia głosu, jak niedomoga głosowa (phonasthenia), znużenie głosowe (pseudophonasthenia), niedomoga głosowa na tle zaburzeń endokrynologicznych, bezgłos histeryczny oraz bezgłos skurczowy (aphonia spastica).
Do § 30    pkt 3 i 4. Twardziel i gruźlicę wyleczoną należy kwalifikować zgodnie ze stwierdzonymi zmianami zejściowymi według odpowiednich paragrafów.

Dział VIII - Szyja, klatka piersiowa i kręgosłup
 
1234567
311Kręcz karku bez zmian przedmiotowych w układzie nerwowymNCCC
 2Kręcz karku ze zmianami przedmiotowymi w układzie nerwowymNDDD
 3Przetoki oskrzelopochodneN
D
C
C
D
C
D
321Zniekształcenia obojczyka nieupośledzające sprawności obręczy barkowejZAAA
 2Zniekształcenia obojczyka upośledzające sprawność obręczy barkowejNC
C
A
A
 3Stawy rzekome obojczykaN
D
C
C
D
C
331Zniekształcenia lub ubytki kostne klatki piersiowej, nieupośledzające sprawności ustroju
Z
N
AAA
 2Zniekształcenia lub ubytki kostne klatki piersiowej, upośledzające sprawność ustrojuNCC
C
A
 3Ciała obce wgojone w narządy klatki piersiowej (oprócz wgojonych w serce), nieupośledzające sprawności ustrojuNAAA
 4Ciała obce wgojone w narządy klatki piersiowej (oprócz wgojonych w serce), upośledzające sprawność ustrojuNCC
C
A
 5Żebra nadliczbowe szyjneZAAA
 6Przetoki głębokie klatki piersiowejNDDD
341Skrzywienia i wady kręgosłupa, wrodzone lub nabyte, nieupośledzające sprawności ustroju
N
Z
AAA
 2Skrzywienia i wady kręgosłupa, wrodzone lub nabyte, nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuN
C
D
CC
 3Skrzywienia i wady kręgosłupa, wrodzone lub nabyte, znacznie upośledzające sprawność ustroju (garb) ND
D
C
D
C
 4Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa nieznacznie upośledzająca sprawność ustrojuN
C
A
C
A
A
C
 5Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa znacznie upośledzająca sprawność ustrojuN
D
C
D
C
D
C
 6Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupaN
D
C
D
C
D
C
 7Gruźlica kręgosłupa czynnaNDDD
 8Inne choroby kręgosłupa nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuN
A
C
AA
 9Inne choroby kręgosłupa upośledzające sprawność ustrojuNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 31:
-   pkt 2. Rozpoznanie powinno być potwierdzone badaniem specjalistycznym.
-   pkt 3. Przetoki szyjne mogą być wrodzone i nabyte. Przetoki wrodzone oskrzelowopochodne bywają zazwyczaj pojedyncze; kanały przetok są wąskie, a wydzielina - w przypadkach niepowikłanych zakażeniem-rzadka, prawie przezroczysta. Przetoki takie nadają się do zabiegu operacyjnego. Przetoki nabyte powstają zwykle w toku procesu gruźliczego lub grzybiczego; ich otwory mają brzegi podminowane, skóra w otoczeniu jest zapalnie zmieniona, a w sąsiedztwie stwierdza się powiększone węzły chłonne. Przetoki te należy kwalifikować według § 4.
Do § 33:
-   pkt 1 i 2. Zniekształcenia lub ubytki kostne klatki piersiowej mogą być wrodzone lub nabyte. Podstawą kwalifikowania jest ustalenie stopnia upośledzenia czynności narządów klatki piersiowej, a więc zaburzenia krążenia, zmniejszenie pojemności życiowej płuc itp.
-   pkt 5. Żebra nadliczbowe, dające zaburzenia czynności kończyny górnej o charakterze krążeniowym lub neurologicznym, należy kwalifikować dodatkowo według odpowiednich paragrafów.
Do § 34:
-   pkt 1. Nabyte pourazowe wady kręgosłupa dyskwalifikują kandydata do służby. Skrzywienia i wady kręgosłupa, nabyte i wrodzone, dyskwalifikują kandydatów. W razie niemożności wykluczenia ewentualnego skrzywienia lub wady należy kandydatów poddać badaniom rentgenologicznym (zdjęcia w 2 płaszczyznach).
-   pkt 1-3. Za skrzywienie kręgosłupa uważa się wszelkie odchylenia od linii pionowej, która prawidłowo powinna przebiegać od guzowatości potylicznej zewnętrznej przez wszystkie wyrostki kolczyste kręgów i szczelinę międzypośladkową:
-   nieznaczne - gdy linia wyrostków kolczystych w swobodnej postawie wyprostowanej tworzy niewielki, mało widoczny łuk na jednym z odcinków kręgosłupa lub dwa łuki przebiegające przeciwstawnie w sąsiadujących odcinkach kręgosłupa; skrzywienie takie wyrównuje się czynnie;
-   umiarkowane - gdy linia wyrostków tworzy wyraźnie widoczny łuk, garb żebrowy jest mało widoczny, zauważalne jest małe zniekształcenie klatki piersiowej i występuje nieznaczne ograniczenie ruchów kręgosłupa; skrzywienie takie daje się wyrównać biernie;
-   z wyraźnym garbem żebrowym - ze zniekształceniem klatki piersiowej, z upośledzeniem sprawności oddechowej; skrzywienie nie daje się ani czynnie, ani biernie skorygować.
-   pkt 4 i 5. Ocenę zdolności należy uzależniać od rozległości i nasilenia procesu chorobowego oraz zaburzeń czynnościowych kręgosłupa.
-   pkt 7. Stan po przebytej gruźlicy kręgosłupa (okres wyleczenia klinicznego) należy kwalifikować według pkt 1-3.

Dział IX - Układ oddechowy
 
1234567
351Przewlekła nieswoista choroba oskrzelowo-płucna (nieżyt oskrzeli lub rozedma płuc), z nieznacznym upośledzeniem przepływu powietrza w drogach oddechowychNAAA
 2Przewlekła nieswoista choroba oskrzelowo-płucna, z dużym upośledzeniem przepływu powietrza w drogach oddechowychNC
C
A
A
C
 3Przewlekła nieswoista choroba oskrzelowo-płucna, z wybitnym upośledzeniem przepływu powietrza w drogach oddechowychNDDD
 4Astma oskrzelowa i zespoły astmatyczne, ze sporadycznymi zaostrzeniami o niewielkim nasileniuN
C
D
C
D
C
D
 5Astma oskrzelowa i zespoły astmatyczne, z częstymi zaostrzeniami i stanami astmatycznymi wymagającymi leczenia stacjonarnego, oraz zespoły astmatyczne o ciężkim przebiegu u chorych sterydozależnychNDDD
 6Rozstrzenie oskrzeliN
D
C
D
C
D
C
361Pojedyncze zwapnienia lub niewielkie zwłóknienia po przebytym procesie gruźliczym
Z
N
AAA
 2Liczne zwapnienia i zwłóknienia po przebytych rozsiewach krwiopochodnych gruźlicy, bez upośledzenia sprawności oddechowejN
D
C
C
D
C
D
 3Zmiany bliznowate po przebytej gruźlicy płuc, z upośledzeniem sprawności oddechowo-krążeniowejNDDD
 4Gruźlica węzłowo-płucna czynnaNDDD
 5Gruźlica prosówkowa ostraNDDD
 6Rozsiana gruźlica płucNDDD
 7Gruźlica płuc naciekowa czynnaN
D
C
D
C
D
C
 8Gruźlica płuc włóknista, włóknisto-guzkowaN
C
D
C
D
C
D
 9Serowate zapalenie płucNDDD
 10Gruźlica płuc włóknisto-jamistaNDDD
 11Zrosty i zgrubienia opłucnej, nieupośledzające sprawności oddechowo-krążeniowej
N
Z
AAA
 12Zrosty i zgrubienia opłucnej, upośledzające sprawność oddechowo-krążeniowąN
D
C
C
D
C
D
 13Zrosty i zgrubienia opłucnej ograniczające ruchomość przepony, z przemieszczeniem narządów, miernie upośledzające sprawność oddechowo-krążeniowąNDDD
 14Zrosty i zgrubienia opłucnej ograniczające ruchomość przepony, z przemieszczeniem narządów, znacznie upośledzające sprawność oddechowo-krążeniowąNDDD
371Śródmiąższowe zwłóknienie płuc i inne rzadkie choroby płuc, nieupośledzające sprawności ustrojuNC
C
A
C
A
 2Śródmiąższowe zwłóknienie płuc i inne rzadkie choroby płuc, upośledzające sprawność ustrojuNDDD
 3Grzybicze lub pasożytnicze choroby płuc lub opłucnejN
D
C
D
C
D
C
 4Ubytki tkanki płucnej po zabiegach operacyjnych nieupośledzające wydolności oddechowo-krążeniowejN
C
A
A
C
A
C
 5Ubytki tkanki płucnej po zabiegach operacyjnych upośledzające wydolność oddechowo-krążeniowąND
D
C
D
C
 6Ubytki tkanki płucnej po zabiegach operacyjnych znacznie upośledzające wydolność oddechowo-krążeniowąNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 35:
-   pkt 1-3. Wspólnymi objawami klinicznymi przewlekłej nieswoistej choroby oskrzelowo-płucnej są: przewlekły kaszel, odkrztuszanie, duszność i często występujące objawy zaporowe (obturacyjne) dróg oddechowych. Dla rozpoznania przewlekłej choroby oskrzelowo-płucnej objawy kaszlu i odkrztuszania muszą występować w większości dni tygodnia co najmniej 3 miesiące w roku bez przerwy i łącznie co najmniej przez 2 lata. Ocena stopnia upośledzenia przepływu powietrza opiera się na badaniu spirometrycznym - FEV1 - natężona pojemność wydechowa 1 sek, FEF25-75% - natężony przepływ wydechowy w środku natężonego wydechu. Nieznaczne upośledzenie przepływu powietrza oznacza FEV1 i FEF25-75% poniżej 75 % wartości należnej. Duże upośledzenie przepływu powietrza oznacza FEV1 i FEF25-75% od 50 do 35 % wartości należnej. Wybitne upośledzenie przepływu powietrza oznacza FEV1 i FEF25-75% poniżej 35 % wartości należnej. Rozpoznanie powinno być oparte na dokumentacji z leczenia ambulatoryjnego lub stacjonarnego z ostatnich 3 lat.
-   pkt 4 i 5. Astma oskrzelowa jest chorobą charakteryzującą się rozlanym zwężeniem dolnych dróg oddechowych, występującym nagle i zmieniającym swe nasilenie w krótkim odstępie czasu w przebiegu reakcji alergicznej typu wczesnego. Zespół astmatyczny polega na rozlanym zwężeniu dolnych dróg oddechowych występującym nagle i zmieniającym swe nasilenie w krótkim odstępie czasu, czego przyczyną jest reakcja alergiczna typu wczesnego. Istnieją następujące rodzaje zespołów astmatycznych:
1)   zespół astmatyczny w przebiegu zakażenia układu oddechowego (astma bakteryjna, infekcyjna, częściowo endogenna, astmatyczny nieżyt oskrzeli według innych kryteriów podziału),
2)   zespół astmatyczny powysiłkowy (astma oskrzelowa wysiłkowa według innych kryteriów podziału),
3)   zespół astmatyczny psychogenny (astma psychogenna według innych kryteriów podziału),
4)   zespół astmatyczny odruchowy (wskutek drażnienia podśluzówkowych receptorów mechanicznie substancjami chemicznymi, zimnem itp.),
5)   zespół astmatyczny w przebiegu nieimmunologicznego uwolnienia mediatorów reakcji alergicznej,
6)   zespół astmatyczny w przebiegu nadwrażliwości na salicylany lub niesterydowe leki przeciwzapalne,
7)   zespoły astmatyczne o innej etiologii (zespół astmatyczny nienatychmiastowy, odczyny serotoniczne w rakowiaku itp.).
-   pkt 6. Podstawą rozpoznania i kwalifikacji zmian jest badanie bronchograficzne oraz dokumentacja leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego w ciągu ostatnich trzech lat.
Do § 36.   Przypadki czynnej gruźlicy płuc oraz przypadki wątpliwe co do dynamiki procesu należy poddawać obserwacji i leczeniu. Po zakończeniu leczenia (w ramach obowiązujących przepisów) badanych należy kwalifikować w zależności od uzyskanych wyników leczenia.
-   pkt 1. Przebyta gruźlica płuc w okresie 5 lat od zakończenia leczenia przeciwprątkowego dyskwalifikuje kandydatów do służby i kandydatów do szkół resortowych.
-   pkt 3. Według tego punktu należy kwalifikować marskość płuca po przebytej gruźlicy.
-   pkt 11-14. Według tych punktów należy kwalifikować na podstawie oceny specjalistycznej, obejmującej badanie spirometryczne oraz gazy krwi w spoczynku i po wysiłku fizycznym.
Do § 37    pkt 1 i 2. Schorzenia wymienione w tych punktach obejmują zmiany nieswoiste: zawodowe choroby układu oddechowego (pylice, krzemice), pneumopatie wywołane pyłami organicznymi (byssinosa, choroba farmerów), pneumopatie wywołane pyłami nieorganicznymi, działaniem gazów lub par, a ponadto objawy płucne w chorobach układowych, sarkoidozę oraz niektóre rzadkie choroby płuc (hemosyderozpę płuc, kamicę pęcherzykową płuc, pierwotną amyloidozę płuc).
-   pkt 1. Dotyczy chorych z prawidłowymi wynikami badania spirometrycznego i gazów krwi tętniczej w spoczynku i po submaksymalnym wysiłku fizycznym.
-   pkt 2. Dotyczy chorych z nieprawidłowymi wynikami badania gazów krwi w spoczynku.
-   pkt 4. Za ubytek tkanki płucnej nieupośledzający sprawności ustroju uważa się brak jednego segmentu. Przy stwierdzeniu zaburzeń związanych z ubytkiem tkanki płucnej należy dokonać oceny według § 37 pkt 5 lub 6.

Dział X - Układ krążenia
 
1234567
381Choroby mięśnia sercowego w okresie wydolności układu krążeniaNC
C
A
C
A
 2Choroby mięśnia sercowego z objawami chwiejnej wydolności lub trwałej niewydolności układu krążeniaNDDD
 3Choroba wieńcowa stabilnaN
C
D
C
D
C
D
 4Choroba wieńcowa niestabilna. Pozawałowe uszkodzenie mięśnia serca z niepełną wydolnością krążenia. Groźne niemiarowości w ch.n.s.N
D
C
D
C
C
D
 5Wady wrodzone sercaNDDD
 6Zastawkowe wady serca bez powikłań nieupośledzające sprawności fizycznej (klasa czynnościowa I) N
C
D
C
D
C
 7Wady zastawkowe serca upośledzające sprawność fizycznąNDDD
 8Zaciskające zapalenie osierdzia lub stan po operacji z powodu tej chorobyNDDD
 9Ciała obce wgojone w serceNDDD
 10Choroba reumatyczna sercaN
C
D
CC
 11Wypadanie płatka zastawki dwudzielnej powodujące zaburzenia sprawności fizycznejNDDD
 12Inne choroby serca upośledzające trwale sprawność fizycznąNDDD
391Nadciśnienie tętnicze okresu I wg WHO o przebiegu łagodnym, dobrze kontrolowaneN
C
A
A
C
A
C
 2Nadciśnienie tętnicze okresu II wg WHO (z przerostem serca) o zadowalającej kontroli farmakologicznejN
D
C
C
D
C
D
 3Nadciśnienie tętnicze okresu II wg WHO o niezadowalającej kontroli, nadciśnienie tętnicze okresu III wg WHO oraz inne postacie nadciśnienia tętniczego o ciężkim przebieguNDDD
 4Tętniaki naczyńNDDD
 5Inne choroby naczyń krwionośnych upośledzające nieznacznie sprawność ustrojuND
D
C
D
C
 6Choroby naczyń krwionośnych upośledzające sprawność ustroju lub po zabiegach operacyjnych dużych naczyń ze znaczną poprawą krążeniaND
D
C
D
C
 7Choroby naczyń krwionośnych znacznie upośledzające sprawność ustroju, w tym także po operacjach rekonstrukcyjnych bez wyraźnej poprawyNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 38:
-   pkt 1-3. Według tych punktów należy kwalifikować zaburzenia rytmu serca pochodzenia organicznego, potwierdzone badaniami elektrokardiograficznymi.
-   pkt 4 i 5. Rozpoznanie powinno być potwierdzone obserwacją szpitalną. Wrodzone wady serca leczone operacyjnie jeżeli zostały przywrócone prawidłowe stosunki anatomiczne i hemodynamiczne, należy kwalifikować według pkt 6.
-   pkt 6 i 7. Zastawkowe zwężenie ujścia aorty powodujące przerost lewej komory (uchwytne zmiany w obrazie rtg lub ekg) należy kwalifikować jak w pkt 7 przy zachowanej w pełni sprawności fizycznej. Pozostałe wady zastawkowe należy kwalifikować jak pkt 7, poczynając od klasy czynnościowej drugiej. Dotyczy to również wad po przebyciu choroby reumatycznej.
-   pkt 10. Dotyczy osób po przebytym rzucie choroby reumatycznej pozostających na leczeniu profilaktycznym (potwierdzonym dokumentacją ewentualnie ze społecznej służby zdrowia).
-   pkt 11. Rozpoznanie wymaga potwierdzenia echokardiograficznego albo zapisem fonokardiograficznym. Nieprawidłowość ta upośledza sprawność fizyczną, jeśli powoduje bóle lub zaburzenia rytmu. Przypadki przebiegające z niedomykalnością zastawki dwudzielnej należy kwalifikować jak w pkt 6.
-   pkt 12. Obejmuje choroby niewymienione poprzednio, np. nowotwory serca.
Do § 39:
-   pkt 1. Łagodne nadciśnienie tętnicze nieutrwalone, ulegające normalizacji pod wpływem spoczynku lub małych dawek leków oraz potwierdzone dokumentacją z leczenia specjalistycznego (wymagany wynik badania dna oka).
-   pkt 3. Rozkurczowe ciśnienie powyżej 110 mg Hg stwierdzone wielokrotnie (lub zmiany na dnie oka okresu III lub IV według KW).
-   pkt 5-7. Przez określenie choroby naczyń krwionośnych należy rozumieć przede wszystkim choroby naczyń obwodowych, jak choroba Bürgera, choroba Raynauda, czerwienica bolesna, sinica kończyn oraz zmiany zapalno-zakrzepowe naczyń. Należy kwalifikować chorych zarówno z powikłaniami narządowymi miażdżycy tętnic, jak i z powikłaniami i następstwami stanów zapalnych i urazów naczyń krwionośnych. Guzy krwawnicze odbytu należy kwalifikować według § 47 pkt 3 i 4; żylaki powrózka nasiennego-według § 52 pkt 1 i 2; żylaki kończyn dolnych-według § 81 pkt 1-3.

Dział XI - Układ trawienny
 
1234567
401Choroby organiczne i czynnościowe przełyku, nieznacznie upośledzające sprawność ustroju (zwężenia, uchyłki itp.) N
C
A
C
A
A
C
 2Choroby organiczne przełyku upośledzające sprawność ustroju (zwężenia, uchyłki, owrzodzenia itp.) NDDD
411Ciała obce wgojone w narządy jamy brzusznej nieupośledzające sprawności ustrojuZAAA
 2Ciała obce wgojone w narządy jamy brzusznej nieznacznie upośledzające sprawność ustroju
N
Z
C
A
C
A
A
C
 3Ciała obce wgojone w narządy jamy brzusznej upośledzające sprawność ustrojuNDDD
421Zrosty otrzewnej nieupośledzające sprawności ustrojuZAAA
 2Zrosty otrzewnej upośledzające sprawność ustrojuNC
C
A
A
C
431Przewlekły nieżyt żołądka, dwunastnicy lub jelit, bez upośledzenia sprawności ustroju
Z
N
AAA
 2Przewlekły nieżyt żołądka, dwunastnicy lub jelit, z upośledzeniem sprawności ustrojuN
C
D
CC
 3Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicyN
C
D
C
D
C
 4Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, z licznymi nawrotami lub powikłaniamiN
D
C
C
D
C
 5Przebyte owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, bez nawrotów i powikłańNC
A
C
A
 6Stan po częściowej resekcji żołądka z powodu wrzodu lub innych przyczyn, bez upośledzenia sprawności ustrojuNCCC
 7Stan po częściowej resekcji żołądka z powodu wrzodu lub innych przyczyn, z upośledzeniem sprawności ustroju, lub całkowity pooperacyjny brak żołądkaNDDD
 8Rozstrzeń lub niedowład żołądka z zastoiną treści żołądkowejNDDD
 9Stan po zabiegach operacyjnych na jelitach (resekcje itp.), bez zaburzeń sprawności ustroju
Z
N
AAA
 10Stan po zabiegach operacyjnych na jelitach (resekcje itp.), z zaburzeniami sprawności ustrojuN
C
D
C
D
C
 11Opuszczenie żołądka lub jelit nieupośledzające sprawności ustrojuNAAA
 12Opuszczenie żołądka lub jelit upośledzające sprawność ustrojuNCC
C
A
 13Zmiany organiczne lub czynnościowe jelita cienkiego, nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuN
C
A
AA
 14Zmiany organiczne lub czynnościowe jelita cienkiego, znacznie upośledzające sprawność ustrojuNDDD
 15Zmiany organiczne lub czynnościowe jelita grubego, upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
C
D
C
 16Zmiany organiczne lub czynnościowe jelita grubego, znacznie upośledzające sprawność ustrojuNDDD
 17Przetoki jelitowe zewnętrzneNDDD
441Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, nieupośledzające sprawności ustrojuNAAA
 2Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, upośledzające sprawność ustrojuN
C
D
CC
 3Kamica żółciowa lub inne choroby dróg żółciowychNCCC
 4Stan po operacji pęcherzyka żółciowego (dróg żółciowych), bez zaburzeń sprawności ustroju
N
Z
AAA
 5Stan po operacji pęcherzyka żółciowego (dróg żółciowych), z zaburzeniami sprawności ustrojuN
C
D
CC
 6Przewlekłe zapalenie wątrobyNDDD
 7Marskość wątrobyNDD
D
C
 8Przewlekła hiperbilirubinemiaN
C
D
C
D
C
D
 9Nosicielstwo antygenu HbsNCCC
 10Ozdrowieńcy po wirusowym zapaleniu wątroby (WZW) bez uszkodzenia wątroby i nosicielstwa antygenu Hbs
Z
N
A
C
AA
 11Przebyte pourazowe uszkodzenie wątroby w okresie wydolnościND
D
C
D
C
 12Bruceloza oporna na leczenieN
D
C
D
C
D
C
451Przewlekłe choroby trzustkiNDDD
461Przepukliny wszelkich rodzajówN
C
A
C
A
A
C
 2Przepukliny w bliźnie pooperacyjnej lub nawrotoweN
C
D
C
D
C
D
 3Przepuklina przeponowa lub zwiotczenie przepony, upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
D
C
D
C
471Szczeliny i przetoki odbytnicy lub okolicy odbytuN
D
C
C
D
C
D
 2Szczeliny i przetoki odbytnicy lub okolicy odbytu, utrzymujące się po leczeniu operacyjnymNDDD
 3Guzy krwawnicze odbytu bez owrzodzeńNAAA
 4Guzy krwawnicze odbytu z owrzodzeniamiNC
C
A
A
C
 5Wynicowanie i wypadanie śluzówki odbytnicyN
C
D
C
D
C
D
481Gruźlica narządów jamy brzusznej (otrzewnej, węzłów chłonnych oraz przewodu pokarmowego) - czynnaNDDD
 2Stan po przebytej gruźlicy narządów jamy brzusznejND
D
C
D
C
 3Bąblowiec, grzybica narządów jamy brzusznejNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 42.   Według tego paragrafu należy kwalifikować również gruźlicę otrzewnej w razie zupełnego ustąpienia objawów chorobowych po zakończonym całkowitym leczeniu przeciwprątkowym (okres wyleczenia klinicznego).
Do § 43:
-   pkt 1 i 2. Rozpoznanie przewlekłego nieżytu żołądka lub dwunastnicy powinno być oparte na badaniu endoskopowym. Według tych punktów należy kwalifikować stany po wyleczonej gruźlicy przewodu pokarmowego.
-   pkt 2-10. Według tych punktów należy kwalifikować chorych z okresowymi biegunkami lub uporczywymi zaparciami i innymi objawami ze strony jamy brzusznej (wzdęcia, kruczenia itp.).
-   pkt 3 i 4. Badanie rtg lub endoskopowe z ostatnich sześciu miesięcy powinno potwierdzać obecność niszy wrzodowej.
-   pkt 3-7. Rozpoznanie choroby wrzodowej oraz stanu po resekcji żołądka należy w miarę możliwości opierać na badaniu endoskopowym.
-   pkt 5. Według tego punktu należy kwalifikować przebytą chorobę wrzodową najwyżej z jednym nawrotem, bez czynnej niszy wrzodowej w obrazie rtg (lub w badaniu endoskopowym).
-   pkt 11. Wydłużenie narządów stwierdzone w czasie badania rtg, z niewielkimi okresowymi dolegliwościami.
-   pkt 12. Wydłużenie narządów stwierdzone podczas badania radiologicznego z okresowymi lub stałymi, znacznie nasilonymi dolegliwościami (zgagą, uczuciem gniecenia w nadbrzuszu itp.) oraz zaburzeniami motoryki i czynności przewodu pokarmowego.
-   pkt 13 i 14. Chorzy z nawracającymi biegunkami, trudno poddającymi się leczeniu farmakologicznemu lub objawami zespołu upośledzonego wchłaniania.
-   pkt 15. Chorzy z objawami zaburzeń jelita grubego, wymagający stałego stosowania diety i okresowego leczenia farmakologicznego.
-   pkt 16. Chorzy ze zmianami wymagającymi stałego leczenia oraz brakiem remisji pomimo systematycznego leczenia specjalistycznego przez okres co najmniej 3 lat.
Do § 44:
-   pkt 3. Potwierdzone cholecystografią lub cholangiografią, lub USG.
-   pkt 4 i 5. Według tych punktów należy kwalifikować stany po operacjach pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, zależnie od stopnia utrzymujących się dolegliwości ograniczających sprawność ustroju.
-   pkt 6. Rozpoznanie przewlekłego zapalenia wątroby powinno być potwierdzone klinicznym leczeniem szpitalnym lub wynikiem badania biopsyjnego.
-   pkt 9. U kandydatów, którzy przebyli WZW, konieczne jest wykonanie badania na nosicielstwo antygenu Hbs. Wykrycie antygenu Hbs czyni ich niezdolnymi do służby.
Do § 45    pkt 1. Rozpoznanie przewlekłego zapalenia trzustki należy ustalać na podstawie dokumentacji szpitalnej, a cukrzycę należy kwalifikować według § 56 pkt 4.
Do § 47    pkt 5. Rozpoznanie należy opierać na dokumentacji z leczenia w poradni specjalistycznej lub zakładu leczniczego.
Do § 48    pkt 2. Stan po przebytej gruźlicy należy kwalifikować zgodnie ze stwierdzonymi zmianami zejściowymi według odpowiednich paragrafów.

Dział XII - Układ moczowo-płciowy
 
1234567
491Wady rozwojowe nerek lub nerka ruchoma, nieupośledzające sprawności ustrojuNAAA
 2Wady rozwojowe nerek lub nerka ruchoma, upośledzające sprawność ustrojuNDDD
 3Skaza kamicowa z okresowym wydalaniem złogówNCCC
 4Kamica układu moczowegoN
D
C
C
D
C
D
 5Śródmiąższowe bakteryjne (odmiedniczkowe) i abakteryjne zapalenie nerekN
C
D
C
D
C
D
 6Kłębkowe zapalenie nerekN
C
D
C
D
C
D
 7Krwiomocz i białkomocz, o nieustalonej etiologiiN
C
D
C
D
C
D
 8Roponercze lub wodonerczeNDDD
 9Niewydolność nerekNDDD
 10Wrodzony lub pooperacyjny brak jednej nerki, bez upośledzenia czynności drugiejN
C
D
C
C
A
 11Wrodzony lub pooperacyjny brak jednej nerki, z upośledzeniem czynności drugiejNDDD
501Nietrzymanie moczu ze zmianami w układzie moczowymNDDD
 2Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowegoN
C
D
C
D
C
D
 3Przewlekłe organiczne choroby pęcherza moczowego upośledzające sprawność ustrojuNDDD
 4Przetoki pęcherza moczowegoNDDD
511Zwężenie cewki moczowej nieutrudniające oddawania moczuNAAA
 2Zwężenie cewki moczowej utrudniające oddawanie moczuN
C
D
C
D
C
D
 3Spodziectwo lub wierzchniactwo, niepowodujące zaburzeń w oddawaniu moczu
N
Z
AAA
 4Spodziectwo lub wierzchniactwo, powodujące zaburzenia w oddawaniu moczuN
C
D
C
D
C
D
 5Przetoka prąciowa cewki moczowejNDDD
 6Przetoka mosznowa lub kroczowa cewki moczowejNDDD
 7Zniekształcenia prącia znacznego stopniaNCCC
 8Brak prąciaNDDD
521Żylaki powrózka nasiennego nieupośledzające sprawności ustrojuZAAA
 2Żylaki powrózka nasiennego upośledzające sprawność ustrojuNCCC
 3Wodniaki jądra, powrózka nasiennego lub torbiele najądrza, nieupośledzające sprawności ustroju
N
Z
AAA
 4Wodniaki jądra, powrózka nasiennego lub torbiele najądrza, upośledzające sprawność ustrojuNCCC
 5Przewlekłe zapalenie jądra lub najądrza o nieustalonej etiologiiN
C
D
C
D
C
D
 6Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowegoN
C
D
C
D
C
D
531Brak lub zanik jednego jądra
Z
N
AAA
 2Brak lub zanik obu jąderN
D
C
D
C
D
C
 3Wnętrostwo jedno- lub obustronneN
A
C
A
C
A
C
541Gruźlica narządu moczowo-płciowego czynnaNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 49:
-   pkt 1 i 2. Według tych punktów należy kwalifikować również przypadki opuszczenia jednej lub obu nerek. Rozpoznanie powinno być potwierdzone dokumentacją zakładu leczniczego lub lekarza specjalisty.
-   pkt 3 i 4. Rozpoznanie powinno być oparte na dokumentacji leczenia ambulatoryjnego lub stacjonarnego z badaniem rentgenowskim.
-   pkt 6. Rozpoznanie przewlekłego kłębkowego zapalenia nerek powinno być potwierdzone obserwacją stacjonarną, z biopsją diagnostyczną nerki. Według tego punktu należy kwalifikować również przypadki długotrwałego białkomoczu.
-   pkt 7. Według tego punktu należy kwalifikować przypadki krwiomoczu po wykluczeniu przyczyn urologicznych i kłębkowego zapalenia nerek oraz gruźlicy nerek; konieczna jest obserwacja szpitalna.
-   pkt 8. Według tego punktu należy kwalifikować powikłania kamicy oraz wad rozwojowych nerek.
-   pkt 9. Rozpoznanie powinno być ustalone po obserwacji szpitalnej.
Do § 50.   Rozpoznanie powinno być potwierdzone dokumentacją zakładu leczniczego lub lekarza specjalisty.
-   pkt 1. Nietrzymanie moczu ze zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym należy kwalifikować według § 64; moczenie nocne - według § 68.
-   pkt 3. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet należy kwalifikować według § 87 pkt 3 i 4.
Do § 51    pkt 1 i 2. Rozpoznanie powinno być potwierdzone dokumentacją zakładu leczniczego lub lekarza specjalisty.
Do § 53:
-   pkt 2. Przy stwierdzeniu cech eunuchoidyzmu należy kwalifikować według § 1 pkt 9.
-   pkt 3. Kwalifikacja zależna od umiejscowienia jądra: w jamie brzusznej - zdolny; w kanale pachwinowym - zdolny z ograniczeniem.
Do § 54    pkt 1. Stan po przebytej gruźlicy należy kwalifikować zgodnie ze stwierdzonymi zmianami zejściowymi według odpowiednich paragrafów.

Dział XIII - Gruczoły wydzielania wewnętrznego
 
1234567
551Wole nieznacznych rozmiarów
Z
N
AAA
 2Wole znacznych rozmiarówN
C
D
CC
 3Wole z objawami matołectwa, obrzęk śluzowatyNDDD
 4Zmiany czynności tarczycy z wolem lub bez wolaN
C
D
C
D
C
 5Choroba Graves-BasedowaND
D
C
D
C
561Choroby przysadki mózgowejND
D
C
D
C
 2Choroby nadnerczyND
D
C
D
C
 3Choroby gruczołów przytarczycznychND
D
C
D
C
 4CukrzycaN
D
C
D
C
C
D
 5Zaburzenia przemiany węglowodanowej niewymagające stosowania leków przeciwcukrzycowychN
A
C
AA
 6Wielogruczołowe zaburzenia czynnościowe nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
C
D
C
 7Wielogruczołowe zaburzenia czynnościowe upośledzające sprawność ustrojuNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 55:
-   pkt 1. Powiększenie gruczołu tarczowego nieupośledzające przepływu powietrza w drogach oddechowych w czasie wysiłku fizycznego i niedające objawów uciskowych na narządy sąsiednie (przełyk, tchawica).
-   pkt 2. Powiększenie gruczołu tarczowego stwierdzone palpacyjnie lub wole zamostkowe upośledzające przepływ powietrza w drogach oddechowych (zaburzenia wentylacji, stridor, zaburzenia ruchomości strun głosowych) w czasie spoczynku lub po wysiłku fizycznym, lub dające objawy uciskowe na narządy sąsiednie w badaniu rtg klatki piersiowej.
-   pkt 4. Obejmuje wszystkie postacie nadczynności tarczycy poza chorobą Graves-Basedowa w okresie remisji oraz niedoczynności tarczycy wyrównane leczeniem substytucyjnym.
-   pkt 5. Udokumentowane leczeniem szpitalnym lub specjalistycznym niezależnie od aktualnego stanu czynności tarczycy.
Do § 56.   Zaburzenia hormonalne u kobiet dotyczące gruczołów płciowych należy kwalifikować według § 86 pkt 3 i 4.

Dział XIV - Inne choroby wewnętrzne
 
1234567
571Niedokrwistość niedobarwliwa stała niewielkiego stopnia
N
Z
AAA
 2Niedokrwistość niedobarwliwa stała znacznego stopniaNCCC
 3Wszelkie inne choroby krwi (niedokrwistość złośliwa, aplastyczna, czerwienica, białaczki, skazy krwiotoczne, ziarnica złośliwa itp.) NDDD
 4Nosicielstwo wirusa HIVNDDD
 5Zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS) i inne defekty immunologiczne (nabyte i wrodzone) NDDD
581Powiększenie śledziony bez zmian w wątrobie lub krwiN
C
A
C
A
A
 2Brak pooperacyjny śledziony bez zmian we krwiNCCC
591Choroba popromienna - lekka postaćNCCC
 2Choroba popromienna - średnia i ciężka postaćNDDD
 3Skażenie wewnętrzne mało- i średniotoksycznymi substancjamiNCCC
 4Skażenie wewnętrzne wysokotoksycznymi substancjamiNDDD
 5Choroba mikrofalowaN
D
C
C
D
C
D
601Choroby kolagenowe w okresie czynnym lub w stanie remisjiN
D
C
D
C
D
C
611Skaza moczanowa (dna) nieznacznie upośledzająca sprawność ustrojuNCCC
 2Skaza moczanowa (dna) upośledzająca sprawność ustrojuND
D
C
D
C
621Inne choroby przemiany materii nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
D
C
C
D
 2Inne choroby przemiany materii znacznie upośledzające sprawność ustrojuNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 57:
-   pkt 1 i 2. Za wartości graniczne niedokrwistości niedobarwliwej niewielkiego stopnia należy przyjąć 11 g % hemoglobiny i 3.500.000 krwinek czerwonych w cm3; wartości niższe należy traktować jako niedokrwistość znacznego stopnia.
-   pkt 3. Rozpoznanie schorzenia powinno być potwierdzone dokumentacją zakładu leczniczego.
-   pkt 5. Rozpoznanie powinno być potwierdzone obserwacją lub leczeniem szpitalnym.
Do § 58    pkt 2. W razie stwierdzenia zmian we krwi należy kwalifikować według § 57.
Do § 59.   Rozpoznanie choroby popromiennej wymaga obserwacji szpitalnej.
Do § 60.   Rozpoznanie choroby kolagenu (twardzina, rumień guzowaty, liszaj rumieniowaty, guzkowe zapalenie okołotętnicze, zapalenie wielomięśniowe itp.) powinno być ustalone wyłącznie na podstawie dokumentacji szpitalnej.
Do § 61:
-   pkt 1. Dotyczy osób z podwyższonymi wartościami kwasu moczowego w surowicy krwi bez powikłań narządowych.
-   pkt 2. Dotyczy osób z powikłaniami narządowymi skazy moczanowej (atropatia dnawa, zmiany w układzie moczowym - kamica, stany zapalne, guzki dnawe) niezależnie od aktualnej wartości kwasu moczowego w surowicy krwi.
Do § 62.   Przez inne choroby przemiany materii należy rozumieć tłuszczakowatość (lipomatosis), hemosyderozę, porfirię, chorobę glikogenową Gierkego, Gauchera, Niemann-Piecka i inne potwierdzone obserwacją szpitalną.

Dział XV - Układ nerwowy
 
1234567
631Przewlekłe zespoły bólowe korzeniowe, korzeniowo-nerwowe, splotów nerwowych, nerwobóle pojedynczych lub licznych nerwów, z okresowymi niezbyt częstymi zaostrzeniamiN
C
A
A
C
A
C
 2Przewlekłe zespoły bólowe korzeniowe, korzeniowo-nerwowe splotów nerwowych, nerwobóle i zapalenie pojedynczych lub licznych nerwów, z częstymi zaostrzeniami i objawami przedmiotowymiN
C
D
C
D
C
D
 3Przewlekłe zespoły bólowe korzeniowe, korzeniowo-nerwowe splotów nerwowych, nerwobóle i zapalenie pojedynczych nerwów, z częstymi zaostrzeniami lub utrwalonymi objawami ubytkowymiN
D
C
D
C
C
D
 4Przewlekłe choroby i trwałe następstwa chorób lub urazów nerwów obwodowych z zaburzeniami ruchowymi, czuciowymi i troficznymi, nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuNCCC
 5Przewlekłe choroby i trwałe następstwa chorób lub urazów nerwów obwodowych z zaburzeniami ruchowymi (znaczne niedowłady lub porażenia), czuciowymi i troficznymi, upośledzające sprawność ustrojuNDD
D
C
641Objawy szczątkowe po przebytych chorobach organicznych lub urazach ośrodkowego układu nerwowego bez wyraźniejszych zaburzeń mózgowo-rdzeniowych lub z nieznacznymi zaburzeniami, które ze względu na umiejscowienie bądź mechanizmy wyrównawcze nie upośledzają sprawności ustroju
N
Z
AAA
 2Trwałe następstwa chorób lub urazów ośrodkowego układu nerwowego, z zaburzeniami mózgowo-rdzeniowymi, nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuNC
C
A
A
C
 3Trwałe następstwa chorób lub urazów ośrodkowego układu nerwowego, z zaburzeniami mózgowo-rdzeniowymi, upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
D
C
C
D
 4Organiczne postępujące choroby ośrodkowego układu nerwowego, nierokujące poprawyNDDD
 5Przebyty krwotok podpajęczynówkowy samoistny (bez stwierdzonego urazu, tętniaka lub nadciśnienia) NDDD
651Zaniki po przebytych chorobach lub urazach albo wrodzone braki mięśni, nieupośledzające sprawności ustrojuN
A
C
A
C
A
 2Choroby układu mięśniowego i zaniki po przebytych chorobach lub urazach albo wrodzone braki mięśni, nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
CC
 3Choroby układu mięśniowego i zaniki po przebytych chorobach lub urazach albo wrodzone braki mięśni, upośledzające sprawność ustrojuNDDD
661Napadowe zaburzenia świadomości o nieustalonej etiologii bez zmian organicznych w układzie nerwowymN
D
C
C
D
C
D
 2Padaczka z rzadko występującymi napadami bez zmian w zakresie intelektu i bez zaburzeń zachowaniaNDDD
 3Padaczka z częstymi napadami niezależnie od ich rodzaju lub ze zmianami w zakresie intelektu i z zaburzeniami zachowaniaNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 63.   Rozpoznanie nerwobólów i przewlekłych zapaleń nerwów wymaga odpowiedniej dokumentacji specjalistycznej. Przy orzekaniu należy brać pod uwagę nie tylko zmiany przedmiotowe i stopień nasilenia bólów, lecz również częstość ich występowania. Zakwalifikowanie według właściwego punktu zależy od tego, w jakim stopniu porażenia (niedowłady), zaburzenia czucia i zaburzenia troficzne - ze względu na umiejscowienie, rozległość i mechanizmy wyrównawcze - upośledzają sprawność ustroju.
-   pkt 3. Za objawy ubytkowe uważa się różnice w odruchach (oraz zaburzenia czucia).
-   pkt 1-5. Rozpoznania powinny być potwierdzone dokumentacją po leczeniu szpitalnym lub z poradni neurologicznej.
Do § 64.   Rozpoznanie powinno być potwierdzone dokumentacją po leczeniu szpitalnym lub z poradni specjalistycznej neurologicznej, lub z leczenia w poradni zdrowia psychicznego (PZP).
-   pkt 1-3. Według tych punktów należy kwalifikować następstwa przebytej gruźlicy opon mózgowych (zaburzenia mózgowo-rdzeniowe). W razie niestwierdzenia następstw, przed upływem 5 lat od zachorowania, kandydatów do służby należy traktować jako niezdolnych. Encefalopatię należy kwalifikować według pkt 2 lub 3 w zależności od nasilenia zespołu neurologicznego.
-   pkt 4. Według tego punktu należy kwalifikować stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex). Rozpoznanie powinno być potwierdzone obserwacją szpitalną.
Do § 65.   Według tego paragrafu należy kwalifikować choroby układu mięśniowego, jak zaniki mięśni postępujące, chorobę Thomsena itp.
Do § 66.   Każdy badany podejrzany o padaczkę powinien w zasadzie przejść obserwację szpitalną, w tym wszystkie badania dodatkowe mające znaczenie w rozpoznawaniu tej choroby. Przez rzadko występujące napady należy rozumieć pojedyncze napady padaczkowe występujące co kilka miesięcy i niedające żadnych objawów neurologicznych i psychicznych w okresie między napadami.

Dział XVI - Stan psychiczny
 
1234567
671Nerwice nieupośledzające sprawności ustroju
N
Z
AAA
 2Przewlekłe nerwice nieznacznie upośledzające sprawność ustrojuN
C
A
C
A
A
C
 3Przewlekłe nerwice upośledzające sprawność ustroju i niepoddające się leczeniuNDDD
681Przewlekłe nerwice narządowe nieupośledzające lub miernie upośledzające sprawność ustroju
N
Z
AAA
 2Przewlekłe nerwice narządowe znacznie upośledzające sprawność ustrojuND
D
C
D
C
 3Moczenie nocneN
D
C
D
C
C
D
691Sytuacyjne reakcje dezadaptacyjne nieznacznie upośledzające zdolności przystosowawczeNAAA
 2Sytuacyjne reakcje dezadaptacyjne znacznie upośledzające zdolności przystosowawczeNDDD
701Osobowość nieprawidłowa nieznacznie upośledzająca zdolności adaptacyjneN
C
D
C
D
C
D
 2Osobowość nieprawidłowa znacznie upośledzająca zdolności adaptacyjne, poddająca się korekcjiNDDD
 3Osobowość nieprawidłowa znacznie upośledzająca zdolności adaptacyjne, niepoddająca się korekcjiNDDD
711Psychozy reaktywneN
D
C
D
C
D
C
 2Psychozy egzogenne (pourazowe, infekcyjne, intoksykacyjne, z wyjątkiem alkoholowych) przebyte bez pozostawienia defektuN
D
C
D
C
C
D
 3Psychozy egzogenne (pourazowe, infekcyjne, intoksykacyjne, z wyjątkiem alkoholowych) przebyte z pozostawieniem defektuNDDD
 4Psychozy alkoholowe (majaczenia, drżenie, halucynoza, zespół Korsakowa i inne) NDDD
 5Psychozy endogenne (schizofrenia, paranoja, parafrenia, cyklofrenia) oraz psychozy inwolucyjne, przedstarcze i starczeNDDD
721Ociężałość umysłowaNDDD
 2Pogranicze upośledzenia umysłowegoNDDD
 3Upośledzenie umysłoweNDDD
731Nadużywanie alkoholu i środków odurzających, bez cech uzależnieniaNCC
C
A
 2Zależność alkoholowa (i od innych środków odurzających) w fazie początkowejNDDD
 3Zależność alkoholowa (i od innych środków odurzających) z cechami psychodegradacjiNDDD
741Zaburzenia psychiczne niepsychotyczne pochodzenia organicznego nieznacznie upośledzające zdolności adaptacyjneND
D
C
D
C
 2Zaburzenia psychiczne niepsychotyczne pochodzenia organicznego znacznie upośledzające zdolności adaptacyjne - w okresie kompensacji objawówNDDD
 3Zaburzenia psychiczne niepsychotyczne pochodzenia organicznego znacznie upośledzające zdolności adaptacyjne, nierokujące wyleczenia lub istotnej poprawyNDDD
751Inne przewlekłe zaburzenia psychiczne znacznie upośledzające zdolności adaptacyjne, rokujące poprawęNDDD
 2Inne przewlekłe zaburzenia psychiczne znacznie upośledzające zdolności adaptacyjne, nierokujące wyleczenia lub istotnej poprawyNDDD
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 67.   Przez nerwice należy rozumieć psychogenne zespoły zaburzeń psychicznych, w których stwierdzamy następujące cechy:
1)   urazy psychiczne jako czynnik wywołujący,
2)   brak objawów organicznego uszkodzenia tkanek, a w szczególności ośrodkowego układu nerwowego,
3)   zaburzenia psychiczne mieszczące się w zasadzie w ramach zmian ilościowych, a nie jakościowych, przy niezmienionej osobowości,
4)   zaburzenia dotyczące w większości życia emocjonalnego; zaburzenia te (lęk, depresja, dysforia) wydają się być objawami pierwotnymi,
5)   zachowane, a nawet wyolbrzymione, poczucie choroby,
6)   zmiany psychiczne, a także fizyczne w zasadzie odwracalne, zejście bez defektu,
7)   przebieg przewlekły, tendencje do nawrotów,
8)   obraz kliniczny przeważnie odpowiada jednemu ze znanych zespołów nerwicowych: neurastenii, histerii, nerwicy lękowej, nerwicy z natręctwami, nerwicy z przewagą skarg hipochondrycznych, depresji nerwicowej lub innym.
O rozpoznaniu nerwicy decyduje stwierdzenie wszystkich wymienionych wyżej cech. Według aktualnej terminologii polskiej określenia "nerwice" i "psychonerwice" traktuje się jako synonimy. Nerwice nieznacznie lub miernie upośledzające sprawność ustroju należy poddawać leczeniu. O przewlekłej nerwicy upośledzającej sprawność ustroju mówi się wtedy, kiedy jej objawy uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych.
Do § 68    pkt 1 i 2. Przewlekłe psychogenne zaburzenia somatyczne, nazywane "nerwicami narządowymi", należą w zasadzie do zakresu odpowiednich specjalności lekarskich - chorób wewnętrznych, laryngologii, okulistyki itp., a zatem rozpoznanie ich jest sprawą odpowiednich specjalistów ze współudziałem neurologa lub psychiatry. Badanych z przewlekłymi nerwicami narządowymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu krążenia lub układu trawienia, dającymi tylko nieznaczne dolegliwości, bez upośledzenia stanu ogólnego, należy kwalifikować jako zdolnych. W razie stwierdzenia średniego nasilenia dolegliwości lub powtarzających się takich objawów, jak częstoskurcz napadowy, zapaść napadowa, omdlenie, bóle typu dusznicowego, kurcz wpustu, uporczywe wymioty, przewlekła dyskineza dróg żółciowych itp., należy ich w zasadzie kwalifikować jako zdolnych z ograniczeniem. Badanych należy kwalifikować indywidualnie, zależnie od stopnia upośledzenia sprawności ustroju, biorąc po uwagę opinię służbową oraz lekarską z miejsca pełnienia służby.
Do § 69.   Sytuacyjne reakcje dezadaptacyjne (tzw. reakcje nerwicowe lub psychopatyczne) - to:
a)   ostre niepsychotyczne zaburzenia, przebiegające najczęściej pod postacią napadów histerycznych, ucieczek, samouszkodzeń, zaburzeń wegetatywnych itp.,
b)   trwające od kilku godzin, dni do kilku miesięcy,
c)   występujące pod wpływem trudnych sytuacji,
d)   występujące u osób w zasadzie zdrowych psychicznie lub z anomaliami charakterologicznymi.
-   pkt 1. Dotyczy osób, u których reakcje dezaptacyjne rokują ustąpienie w ciągu 3 miesięcy.
-   pkt 2. Odnosi się do przypadków, w których leczenie i wszelkie oddziaływanie readaptacyjne nie rokują istotnej poprawy.
§ 69.  Obejmuje także tzw. infantylizm psychiczny (osobowość niedojrzałą).
Do § 70.   Przez osobowość nieprawidłową (psychopatia, socjopatia, charakteropatia) należy rozumieć niedorozwój lub defekt jej sfery dążeniowej i uczuciowej, bez względu na etiologię.
Rozpoznanie ustala się:
a)   na podstawie obecności cech nieprawidłowej osobowości,
b)   na podstawie trwającej od wczesnej młodości lub dzieciństwa niedostatecznej adaptacji w zwykłych sytuacjach (defekty osobowości spowodowane uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego w wieku dojrzałym; poz. § 74),
c)   po wykluczeniu niedorozwoju umysłowego,
d)   po wykluczeniu psychozy,
e)   po wykluczeniu sytuacyjnych reakcji dezadaptacyjnych; porównaj § 69.
-   pkt 1. Dotyczy badanych z cechami nieprawidłowej osobowości, bez objawów trwałego nieprzystosowania.
-   pkt 2. Stosować u badanych, u których w przeszłości występowały okresy zadowalającego przystosowania się.
-   pkt 3. Dotyczy w szczególności tzw. psychopatów antyspołecznych po pobytach w zakładach karnych oraz osób z zaburzeniami charakterologicznymi na podłożu encefalopatii ze współistniejącą ociężałością umysłową, alkoholizmem itp. Rozpoznanie należy ustalać na podstawie dokumentacji specjalistycznej obiektywizującej wywiad.
Do § 71.   Rozpoznanie ustala się na podstawie odpisu historii choroby z zakładu psychiatrycznego.
Do § 72.   Upośledzenie umysłowe (niedorozwój umysłowy, oligofrenia) - to stan charakteryzujący się:
a)   wyraźnie niższą od przeciętnej sprawnością intelektualną (I.I.) według skali Wechslera poniżej 70,
b)   zaburzeniami dojrzewania, zdolności uczenia się i umiejętności przystosowania społecznego.
Oceny sprawności intelektualnej należy dokonywać z udziałem psychologa i lekarza psychiatry.
Do § 73.   Przez zespół zależności alkoholowej (oraz innych środków odurzających) należy rozumieć stan charakteryzujący się:
a)   nieodpartym wewnętrznym przymusem ciągłego lub okresowego spożywania alkoholu (przyjmowania środków odurzających),
b)   występowaniem objawów zespołu odstawienia po przerwaniu picia (przyjmowania środka),
c)   zmienionym sposobem reagowania na alkohol (utratą kontroli nad piciem, zmianami w jego tolerancji, lukami pamięciowymi i innymi), stałym zwiększaniem dawki środka odurzającego,
d)   postępującym przebiegiem, prowadzącym do nieodwracalnych następstw psychicznych i fizycznych.
Rozpoznanie należy ustalić na podstawie dokumentacji z poradni przeciwalkoholowej lub poradni zdrowia psychicznego. W wypadkach wątpliwych należy kierować na badania specjalistyczne.
-   pkt 1. Według tego punktu należy kwalifikować osoby okresowo nadużywające alkoholu (przyjmowanie leków) bez cech uzależnienia.
-   pkt 2. Dotyczy początkowej fazy zależności.
-   pkt 3. Według tego punktu należy kwalifikować osoby, u których stwierdza się objawy psychodegradacji oraz zmiany somatyczne typowe dla przewlekłych intoksykacji.
Do § 74.   Dotyczy:
a)   zaburzeń podobnych do nerwic (cerebrastenia, zespoły rzekomonerwicowe) lub nieprawidłowych osobowości (charakteropatia, encefalopatia z zaburzeniami charakteru),
b)   zaburzeń spowodowanych chorobami, urazami lub infekcjami centralnego układu nerwowego (CUN),
c)   gdy badanie neurologiczne, EEG, testy psychologiczne, rtg czaszki, tomografia komputerowa i inne wskazują na organiczne uszkodzenie CUN lub gdy istnieje poważne podejrzenie takiego uszkodzenia, uzasadnione przebiegiem choroby, urazu lub infekcji.
§ 74 nie obejmuje następstw uszkodzeń CUN, które miały miejsce we wczesnym okresie rozwojowym (porównaj § 70 i 72). Kwalifikacji orzeczniczych należy dokonywać nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od ustąpienia objawów ostrej fazy choroby lub urazu.
-   pkt 1. Dotyczy zespołów pourazowych i innych z przewagą objawów subiektywnych, bez somatycznych cech upośledzenia sprawności ustroju.
-   pkt 2. Odnosi się do stanów, w których nastąpiła częściowa kompensacja skutków uszkodzenia CUN.
-   pkt 3. O rozpoznaniu decyduje obecność objawów rozwiniętego zespołu psychoorganicznego (otępiennych, charakteropatycznych itp.) oraz wieloletni niepomyślnie rokujący przebieg.
Do § 75.   Dotyczy przypadków z rozpoznaniami nieuwzględnionymi w § 67-74. Kwalifikacji do pkt 1 lub pkt 2 należy dokonywać na podstawie dokumentacji z dotychczasowego leczenia w poradniach zdrowia psychicznego lub szpitalach specjalistycznych oraz oceny przez komisję stanu psychicznego badanego.

Dział XVII - Kończyny
 
1234567
761Brak kończyny górnejND
D
C
C
D
 2Brak kończyny dolnejND
D
C
D
C
771Zniekształcenia kości miednicy, obręczy barkowej i kończyn (wrodzone, po złamaniach i po stanach zapalnych), bez upośledzenia sprawności
N
Z
C
A
C
A
C
A
 2Zniekształcenia kości miednicy, obręczy barkowej i kończyn (wrodzone, po złamaniach i po stanach zapalnych), upośledzające sprawnościND
D
C
C
D
 3Przewlekłe stany zapalne kościN
D
C
D
C
C
D
781Skrócenie kończyny dolnej od 1 cm do 2 cm
Z
N
AAA
 2Skrócenie kończyny dolnej powyżej 2 cm do 4 cm, z nieznacznym upośledzeniem sprawności ruchowejN
A
C
AA
 3Skrócenie kończyny dolnej powyżej 4 cm do 6 cm, z upośledzeniem sprawności ruchowejND
D
C
C
D
 4Skrócenie kończyny dolnej ze znacznym upośledzeniem sprawności ruchowejNDD
D
C
791Zwichnięcia nawykoweN
D
C
C
D
C
D
 2Zniekształcenia w obrębie wielkich stawów kończyn nieznacznie upośledzające sprawność ruchowąN
C
A
A
C
A
C
 3Zniekształcenia w obrębie wielkich stawów kończyn znacznie upośledzające sprawność ruchowąN
D
C
C
D
C
D
 4Przewlekłe choroby stawów bez zniekształcenia oraz przewlekłe zapalenia tkanki łącznej i okołostawoweN
A
C
A
C
A
C
 5Przewlekłe choroby stawów upośledzające sprawność ustrojuN
D
C
D
C
C
D
 6Dawno przebyty rzut choroby reumatycznej, bez zmian sprawności ustroju
N
Z
AAA
 7Rzut choroby reumatycznej w okresie leczenia lub postępowania profilaktycznegoN
C
D
CC
 8Przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawówN
D
C
D
C
D
C
 9Zmiany zwyrodnieniowe stawów nieznacznie upośledzające sprawność ruchowąN
A
C
A
C
A
 10Zmiany zwyrodnieniowe stawów upośledzające sprawność ruchowąN
C
D
C
D
C
D
801Stopa płaska lub wdrążona, bez upośledzenia sprawności
Z
N
AAA
 2Stopa płaska, koślawa lub wdrążona, miernie upośledzająca sprawnośćNCCC
 3Stopa szpotawa, końska, piętowa i inna, znacznie lub wybitnie upośledzająca sprawnośćND
D
C
C
D
811Żylaki kończyn, bez upośledzenia sprawnościNAAA
 2Rozległe żylaki kończyn, bez zmian troficznych skóry i owrzodzeńNC
C
A
A
C
 3Rozległe żylaki kończyn dolnych z powikłaniami (zmiany troficzne, owrzodzenia, zespoły pozakrzepowe)ND
D
C
C
D
821Brak jednego palucha lub innych palców, z zachowaniem główek kości śródstopia, nieupośledzający chodzeniaN
C
A
C
A
A
C
 2Brak obu paluchów lub jednego palucha i innych palców stóp, z zachowaniem główek kości śródstopia, upośledzający chodzenieN
C
D
C
A
C
 3Braki palców stóp, z uszkodzeniem główek kości śródstopiaND
D
C
D
C
 4Zniekształcenia palców stóp nieutrudniające noszenia obuwia i chodzenia
Z
N
AAA
 5Zniekształcenia palców stóp utrudniające noszenie obuwia i chodzenieN
C
D
CC
831Brak czwartego lub piątego palca ręki prawej lub brak jednego dowolnego palca ręki lewej, z wyjątkiem kciuka
N
Z
AAA
 2Braki palców rąk nieznacznie upośledzające chwytNC
C
A
A
 3Braki palców rąk upośledzające chwytN
D
C
C
D
C
D
 4Częściowe braki palców rąk bez upośledzenia chwytu
N
Z
AAA
 5Częściowe braki palców rąk z upośledzeniem chwytuN
C
D
C
D
C
 6Ograniczenie ruchów palców rąk lub ich przykurcz, bez upośledzenia chwytu
N
Z
AAA
 7Ograniczenie ruchów palców rąk lub ich przykurcz, z upośledzeniem chwytuNCCC
 8Zrośnięcie palców rąk lub palce nadliczbowe, bez upośledzenia chwytuN
C
D
C
D
C
 9Zrośnięcie palców rąk lub palce nadliczbowe, z upośledzeniem chwytuN
C
D
CC
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 76.   Przez "brak kończyny" należy rozumieć nie tylko brak całej kończyny (dolnej lub górnej), ale także brak zasadniczej części kończyny: dłoni, przedramienia, stopy czy podudzia. W razie braku kończyny górnej, jeżeli to dotyczy personelu dowódczego lub administracyjnego, o zdolności do służby należy orzekać indywidualnie.
Do § 77:
-   pkt 1 i 2. Zniekształcenia, ubytki i stawy rzekome obojczyka należy kwalifikować według § 32.
-   pkt 2. Według tego punktu należy kwalifikować również stawy rzekome.
-   pkt 3. Według tego punktu należy kwalifikować również gruźlicę kości.
Do § 78.   Kończyny dolne należy mierzyć w pozycji leżącej, wyprostowane, z zsuniętymi stopami. Długość bezwzględną kończyny dolnej mierzy się od szczytu krawędzi kostki bocznej. Długość względną mierzy się od kolca biodrowego przedniego górnego do szczytu kostki przyśrodkowej. W wypadkach wątpliwych, kiedy istnieją różnice w wymiarach obu kończyn, należy wykonać rtg.
-   pkt 4. Dotyczy skrócenia kończyny powyżej 6 cm.
Do § 79:
-   pkt 1. Zwichnięcia nawykowe można rozpoznać tylko na podstawie stwierdzenia w czasie badania albo na podstawie dokumentacji lekarskiej, stwierdzającej kilkakrotnie przebyte zwichnięcia.
-   pkt 2 i 3. Według tych punktów należy kwalifikować staw biodrowy szpotawy i koślawy oraz kolano szpotawe i koślawe. Przez staw biodrowy szpotawy należy rozumieć takie wzajemne ustawienie szyjki i trzonu kości udowej, które tworzy kąt zbliżony do prostego, przez staw biodrowy koślawy - które tworzy kąt nadmiernie rozwarty powyżej 130°. Rozpoznanie stawu biodrowego szpotawego i koślawego należy opierać na zdjęciu rtg.
Ustawienie koślawego lub szpotawego kolana nie zawsze należy uważać za wadę powodującą zaburzenia statyki. W prawidłowej ocenie takiego stanu pomocne mogą być pomiary odległości między kolanami lub stopami, płaskostopie z różnym nasileniem jako wyraz wyróżnienia koślawości lub szpotawości i dolegliwości spowodowane rozciąganiem wiązadeł stawu kolanowego.
Pomiarów dokonuje się w pozycji stojącej z zestawionymi (złączonymi) kończynami dolnymi. Przy kolanach szpotawych (o-kształtnych) miarodajny jest odstęp między kłykciami przyśrodkowymi kości udowych (przy złączonych stopach), przy kolanach koślawych (x-kształtnych) - odstęp między wypukłościami kostek wewnętrznych podudzi (przy złączonych kolanach). Przy odstępie między kolanami do 5 cm lub między stopami do 3 cm z reguły nie występują zaburzenia statyki. Badanych takich należy kwalifikować jako zdolnych. Przy odstępie między kolanami do 10 cm lub między stopami do 6 cm mogą występować nieznaczne zaburzenia statyki, słabo nasilone dolegliwości wiązadeł stawu kolanowego i tendencja do płaskostopia. Badanych takich należy kwalifikować jako zdolnych z ograniczeniem. Przy odstępie między kolanami ponad 10 cm lub między stopami ponad 6 cm stwierdza się często występowanie bólów statycznych kolan i płaskostopie, a nierzadko również koślawe ustawienie stóp. Przy bardzo znacznych zniekształceniach i zaburzeniach statyki, spowodowanych szpotawością lub koślawością kolan, badanych należy kwalifikować jako niezdolnych. W wypadkach wątpliwych - szczególnie z pogranicza - badanych należy kierować do ortopedy.
-   pkt 5. Według tego punktu należy kwalifikować również gruźlicę stawów.
-   pkt 6 i 7. Według tego punktu należy kwalifikować wyłącznie na podstawie dokumentacji lekarskiej z przebytego leczenia oraz aktualnych wyników badań lekarskich dodatkowych. Za dawno przebyty rzut należy uważać ten, który miał miejsce przed 5 laty.
Do § 80.   Przez stopę płaską należy rozumieć obniżenie sklepienia podłużnego oraz poprzecznego. Stopa płaska wiotka, bez obciążenia, ma kształt prawidłowy. Obniżenie sklepienia następuje tylko przy obciążeniu stopy (I°).
Przez stopę płaską z upośledzeniem sprawności należy rozumieć stopę płaską przykurczoną, ze stałym obniżeniem sklepienia podłużnego, koślawością, bolesnym napinaniem się mięśni strzałkowych (II°). Przy dalszym nasilaniu się objawów występują wyraźne zmiany w prawidłowym ustawieniu kości i zmiany w stawach stępu. Chód jest niezgrabny, męczący (III°).
Do § 82    pkt 4 i 5. Według tych punktów należy kwalifikować palce młotowate, przykrywające, nadliczbowe i paluch koślawy.
Do § 83.   Za brak palca uważa się: w przypadku kciuka - przynajmniej brak paliczka paznokciowego, w przypadku pozostałych palców - przynajmniej dwóch paliczków.
Przy ocenie lewej ręki osób leworęcznych można stosować kwalifikacje, jakie obowiązują przy ocenie prawej ręki osób praworęcznych.
-   pkt 2-7. Wymagana jest ocena lekarza chirurga ortopedy.
-   pkt 8 i 9. Przez zrośnięcie palców z upośledzeniem sprawności należy rozumieć zrośnięcie kciuka ze wskazicielem lub wskaziciela z trzecim palcem albo zrośnięcie ze sobą palców: trzeciego, czwartego i piątego.

Dział XVIII - Nowotwory
 
1234567
841Nowotwory niezłośliwe nieupośledzające sprawności ustroju
N
Z
AAA
 2Nowotwory niezłośliwe szpecące lub powodujące zaburzenia czynności narządówN
C
D
C
D
C
D
851Nowotwory złośliwe wszystkich rodzajów i stopniNDDD
 2Blizny po usunięciu nowotworów złośliwych lub po leczeniu energią promienistąN
D
C
D
C
D
C
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do § 85:
-   pkt 1. Nowotwory należy rozpoznawać wyłącznie na podstawie badania histopatologicznego.
-   pkt 2. Z wyjątkiem blizn po nabłoniakach, które należy traktować według § 3.

Dział XIX - Narząd rodny
 
1234567
861Wady rozwojowe narządu rodnego nieupośledzające ogólnej sprawności ustroju
Z
N
AAA
 2Wady rozwojowe narządu rodnego upośledzające sprawność ustrojuN
C
D
C
D
C
 3Zaburzenia hormonalne cyklu miesiączkowego, z nieznacznym upośledzeniem sprawności ustrojuNC
C
A
A
C
 4Zaburzenia hormonalne cyklu miesiączkowego, ze znacznym upośledzeniem sprawności ustrojuNDDD
871Zestarzałe pęknięcia lub blizny krocza, nieupośledzające sprawności ustrojuNAAA
 2Obniżenie ścian pochwy, z wytworzeniem zachyłka pęcherzowego lub odbytniczegoN
C
D
C
D
C
 3Obniżenie ścian pochwy, z wytworzeniem zachyłka pęcherzowego i towarzyszącym wysiłkowym nietrzymaniem moczuNDDD
 4Obniżenie ścian pochwy, z wytworzeniem zachyłka pęcherzowego lub odbytniczego z całkowitym nietrzymaniem moczu lub zaburzeniem czynności zwieracza odbytuNDDD
 5Całkowite wypadanie narządu rodnegoNDDD
 6Guzy przydatków, torbiele sromu, mięśniaki macicyN
C
D
C
D
C
D
881Nieprawidłowe położenie macicy nieupośledzające sprawności ustroju
Z
N
AAA
 2Nieprawidłowe położenie macicy z częściowym upośledzeniem sprawności ustroju
N
Z
CCC
 3Przetoki maciczne, pochwowe i kroczoweNDDD
891Ostre i podostre stany zapalne narządu rodnego wewnętrznego, bez zmian anatomicznychNCCC
 2Ostre i podostre stany zapalne narządu rodnego wewnętrznego, ze zmianami anatomicznymi w zakresie przydatków i przymaciczaNDDD
 3Powtarzające się przewlekłe zmiany zapalne narządu rodnego wewnętrznego, ze znacznymi zmianami anatomicznymi przydatków i przymacicza oraz objawami otrzewnowymiNDDD
 4Stan po odcięciu nadpochwowym lub wycięciu całkowitym macicy z powodów innych niż nowotwory złośliweND
D
C
C
D
 5Stan po wycięciu całkowitym macicy z powodu nowotworu złośliwego; nowotwory złośliwe narządu rodnegoNDDD
901Udokumentowana gruźlica narządu rodnegoNDDD
911CiążaN---
 
*   Objaśnienia szczegółowe
Do działu XIX. Badania ginekologiczne należy przeprowadzać zarówno przy kwalifikowaniu kandydatek do służby, jak i funkcjonariuszy-kobiet. Badania przeprowadza specjalista chorób kobiecych.
Do § 86:
-   pkt 1. Należą tu przegrody i przewężenia pochwy, macica jednorożna, dwurożna, dwuszyjkowa, podwójna i wady rozwojowe jajowodów.
-   pkt 2. Dotyczy znacznego niedorozwoju lub braku macicy. Zmiana skojarzona jest zazwyczaj z niedomogą hormonalną układu rozrodczego, która rzutuje na ogólną sprawność ustroju.
-   pkt 3. Obfite miesiączki przy jednoczesnym istnieniu mięśniaków i bolesne miesiączki przy zmianach o charakterze endometriozy, potwierdzone aktualnym wynikiem badania ginekologicznego.
Do § 87    pkt 6. Dotyczy np. torbieli gruczołu przedsionkowego, mięśniaków macicy i innych zmian.
Do § 88:
-   pkt 1. Na przykład tyłozgięcie macicy wolne.
-   pkt 2. Na przykład tyłozgięcie macicy umocowane.

ZAŁĄCZNIK Nr 2 

TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ KANDYDATÓW DO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

Test sprawności fizycznej składa się z 4 prób. Przeznaczony jest dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do Służby Więziennej. Zawarte w teście próby: siły, mocy, zwinności i szybkości są miernikami zdolności motorycznych człowieka.

I. OGÓLNE ZASADY PROWADZENIA PRÓB SPRAWNOŚCIOWYCH

We wszystkich próbach badani występują w stroju sportowym. Próby przeprowadza się w następującej kolejności: próba siły, mocy, zwinności i szybkości. Przed przystąpieniem do prób należy przeprowadzić rozgrzewkę, w której będą zawarte elementy ruchowe występujące w poszczególnych próbach sprawnościowych. Wszystkie próby przeprowadzone powinny być w sali sportowej, z wyjątkiem próby siły i mocy, które mogą być przeprowadzone na powietrzu (boisko). Próby składające się na test sprawności fizycznej określają następujące zdolności motoryczne:
1)   rzut piłką lekarską 2 kg - mierzymy siłę dynamiczną kosztem napięcia wielu grup mięśniowych;
2)   skok w dal z miejsca - mierzymy moc (skoczność), czyli zdolność do szybkiego i maksymalnego wykorzystania siły w krótkim czasie;
3)   bieg zygzakiem w prostokącie 3 x 5 m - mierzymy zwinność. Określamy zdolność do szybkiej zmiany kierunku ruchu ciała i jego części, pozycji i postaw;
4)   bieg 10 x 10 m (mężczyźni) i bieg 6 x 10 m (kobiety) - mierzymy szybkość, czyli zdolność do wykonywania ruchów z dużą szybkością i częstotliwością.

II. OPIS, NORMY I WARUNKI PRZEPROWADZANIA PRÓB SPRAWNOŚCIOWYCH

1)   PRÓBA SIŁY - RZUT PIŁKĄ LEKARSKĄ - 2 kg

a)   sposób wykonania:
Przyrządy i przybory: piłki lekarskie 2 kg, taśma miernicza, kreda.
Miejsce: sala gimnastyczna, boisko.
Po wyznaczeniu linii rzutów, badany staje przodem przed linią w lekkim rozkroku. Stopy ustawione równolegle do linii, piłkę trzyma oburącz. Wykonuje lekkie ugięcie nóg w stawach kolanowych oraz zamach rękoma z jednoczesnym skłonem tułowia w tył. Energicznie wyrzuca piłkę łagodnym łukiem w przód. Jeżeli badany przekroczy linię wyrzutu lub oderwie nogi od podłoża, rzut uznaje się za nieważny. Badany wykonuje trzy rzuty, z których zaliczany jest najdalszy. Pomiaru dokonuje się z dokładnością do 10 cm. Przed przystąpieniem do próby badany ma prawo do wykonania 2 rzutów próbnych. Badany wykonuje 3 rzuty konkursowe, z czego zalicza się najlepszy.

b)   punktacja wyników:
 
Lp.Mężczyźni (wynik)PunktyKobiety (wynik)
1234
1.15,0010012,00
2.14,909911,90
3.14,809811,80
4.14,709711,70
5.14,609611,60
6.14,509511,50
7.14,409411,40
8.14,309311,30
9.14,209211,20
10.14,109111,10
11.14,009011,00
12.13,908910,90
13.13,808810,80
14.13,708710,70
15.13,608610,60
16.13,508510,50
17.13,408410,40
18.13,308310,30
19.13,208210,20
20.13,108110,10
21.13,008010,00
22.12,90799,90
23.12,80789,80
24.12,70779,70
25.12,60769,60
26.12,50759,50
27.12,40749,40
28.12,30739,30
29.12,20729,20
30.12,10719,10
31.12,00709,00
32.11,90698,90
33.11,80688,80
34.11,70678,70
35.11,60668,60
36.11,50658,50
37.11,40648,40
38.11,30638,30
39.11,20628,20
40.11,10618,10
41.11,00608,00
42.10,90597,90
43.10,80587,80
44.10,70577,70
45.10,60567,60
46.10,50557,50
47.10,40547,40
48.10,30537,30
49.10,20527,20
50.10,10517,10
51.10,00507,00
52.9,90496,90
53.9,80486,80
54.9,70476,70
55.9,60466,60
56.9,50456,50
57.9,40446,40
58.9,30436,30
59.9,20426,20
60.9,10416,10
61.9,00406,00
62.8,90395,90
63.8,80385,80
64.8,70375,70
65.8,60365,60
66.8,50355,50
67.8,40345,40
68.8,30335,30
69.8,20325,20
70.8,10315,10
71.8,00305,00
 
2)   PRÓBA MOCY - SKOK W DAL Z MIEJSCA

a)   sposób wykonania:
Przyrządy i przybory: kreda, taśma miernicza.
Miejsce: sala gimnastyczna, boisko.
Badany staje w małym rozkroku z ustawionymi równolegle stopami przed wyznaczoną linią, następnie pochyla tułów, ugina nogi (półprzysiad) z równoczesnym zamachem obu rąk dołem w tył, po czym wykonuje wymach rąk w przód i odbijając się jednocześnie energicznie od podłoża, skacze jak najdalej. Długość skoku mierzy się od wyznaczonej linii do najbliższego śladu pozostawionego przez piętę skaczącego. Jeżeli skaczący po wykonaniu skoku przewróci się do tyłu, wówczas skok powtarza. Próbę wykonuje się trzy razy, zaliczając najlepszy wynik.

b)   punktacja wyników:
 
Lp.Mężczyźni (wynik)PunktyKobiety (wynik)
1234
1.240100170
2.23999169
3.23898168
4.23797167
5.23696166
6.23595165
7.23494164
8.23393163
9.23292162
10.23191161
11.23090160
12.22989159
13.22888158
14.22787157
15.22686156
16.22585155
17.22484154
18.22383153
19.22282152
20.22181151
21.22080150
22.21979149
23.21878148
24.21777147
25.21676146
26.21575145
27.21474144
28.21373143
29.21272142
30.21171141
31.21070140
32.20969139
33.20868138
34.20767137
35.20666136
36.20565135
37.20464134
38.20363133
39.20262132
40.20161131
41.20060130
42.19959129
43.19858128
44.19757127
45.19656126
46.19555125
47.19454124
48.19353123
49.19252122
50.19151121
51.19050120
52.18949119
53.18848118
54.18747117
55.18646116
56.18545115
57.18444114
58.18343113
59.18242112
60.18141111
61.18040110
62.17939109
63.17838108
64.17737107
65.17636106
66.17535105
67.17434104
68.17333103
69.17232102
70.17131101
71.17030100
 
3)   PRÓBA ZWINNOŚCI - BIEG ZYGZAKIEM
W PROSTOKĄCIE 3 x 5 m

a)   sposób wykonania:

Przyrządy i przybory: taśma miernicza, kreda, 5 palików (chorągiewek), stoper.
Miejsce: sala gimnastyczna.
Bieg "zygzakiem" przeprowadzany jest na trasie usytuowanej w prostokącie 5 x 3 m. We wszystkich rogach prostokąta oraz na przecięciu przekątnych umieszczone są paliki (chorągiewki) mające około 1,5 m wysokości. Osoba badana startuje z pozycji wykrocznej - wysoki start - omijając paliki (chorągiewki), a następnie biegnie po wyznaczonej trasie. Próba ta obejmuje trzykrotne przebiegnięcie trasy. Czas mierzymy z dokładnością do 0,1 s. Próbę wykonuje się 1 raz.


b)   punktacja wyników:
 
Lp.Mężczyźni (wynik)PunktyKobiety (wynik)
1234
1.22,010024,0
2.22,19924,1
3.22,29824,2
4.22,39724,3
5.22,49624,4
6.22,59524,5
7.22,69424,6
8.22,79324,7
9.22,89224,8
10.22,99124,9
11.23,09025,0
12.23,18925,1
13.23,28825,2
14.23,38725,3
15.23,48625,4
16.23,58525,5
17.23,68425,6
18.23,78325,7
19.23,88225,8
20.23,98125,9
21.24,08026,0
22.24,17926,1
23.24,27826,2
24.24,37726,3
25.24,47626,4
26.24,57526,5
27.24,67426,6
28.24,77326,7
29.24,87226,8
30.24,97126,9
31.25,07027,0
32.25,16927,1
33.25,26827,2
34.25,36727,3
35.25,46627,4
36.25,56527,5
37.25,66427,6
38.25,76327,7
39.25,86227,8
40.25,96127,9
41.26,06028.0
42.26,15928,1
43.26.25828,2
44.26,35728,3
45.26,45628,4
46.26,55528,5
47.26,65428,6
48.26,75328,7
49.26,85228,8
50.26,95128,9
51.27,05029,0
52.27,14929,1
53.27,24829,2
54.27,34729,3
55.27,44629,4
56.27,54529,5
57.27,64429,6
58.27,74329,7
59.27,84229,8
60.27,94129,9
61.28,04030,0
62.28,13930,1
63.28,23830,2
64.28,33730,3
65.28,43630,4
66.28,53530,5
67.28,63430,6
68.28,73330,7
69.28,83230,8
70.28,93130,9
71.29,03031,0
 
4)   PRÓBA SZYBKOŚCI: BIEG 10 x 10 m - MĘŻCZYŹNI; BIEG 6 x 10 m - KOBIETY

a)   sposób wykonania:

Przyrządy i przybory: dwa paliki (chorągiewki), kreda, stoper, taśma miernicza.
Miejsce: sala gimnastyczna.
Należy ustawić dwa paliki (chorągiewki) w odległości 10 metrów od siebie. Wykreślić linię startu przy pierwszym paliku (chorągiewce), która jest jednocześnie linią startu i mety. Badany staje przed linią startu. Na sygnał biegnie szybko w kierunku drugiego palika (chorągiewki) i obiega go. Biegnący pokonuje łącznie 10 odcinków 10-metrowych, co daje sumę odcinka 100 metrów. Dla kobiet trasa biegu wynosi 6 x 10 metrów, co daje sumę 60 metrów. Czas mierzymy z dokładnością do 0,1 s. Próbę wykonuje się tylko jeden raz. Warunki wykonania próby dla kobiet są identyczne jak dla mężczyzn.
b)   punktacja wyników:
 
Lp.Mężczyźni (wynik)PunktyKobiety (wynik)
1234
1.27,510017,5
2.27,69917,6
3.27,79817,7
4.27,89717,8
5.27,99617,9
6.28,09518,0
7.28,19418,1
8.28,29318,2
9.28,39218,3
10.28,49118,4
11.28,59018,5
12.28,68918,6
13.28,78818,7
14.28,88718,8
15.28,98618,9
16.29,08519,0
17.29,18419,1
18.29,28319,2
19.29,38219,3
20.29,48119,4
21.29,58019,5
22.29,67919,6
23.29,77819,7
24.29,87719,8
25.29,97619,9
26.30,07520,0
27.30,17420,1
28.30,27320,2
29.30,37220,3
30.30,47120,4
31.30,57020,5
32.30,66920,6
33.30,76820,7
34.30,86720,8
35.30,96620,9
36.31,06521,0
37.31,16421,1
38.31,26321,2
39.31,36221,3
40.31,46121,4
41.31,56021,5
42.31,65921,6
43.31,75821,7
44.31,85721,8
45.31,95621,9
46.32,05522,0
47.32,15422,1
48.32,25322,2
49.32,35222,3
50.32,45122,4
51.32,55022,5
52.32,64922,6
53.32,74822,7
54.32,84722,8
55.32,94622,9
56.33,04523,0
57.33,14423,1
58.33,24323,2
59.33,34223,3
60.33,44123,4
61.33,54023,5
62.33,63923,6
63.33,73823,7
64.33,83723,8
65.33,93623,9
66.34,03524,0
67.34,13424,1
68.34,23324,2
69.34,33224,3
70.34,43124,4
71.34,53025,0
 

III. PUNKTACJA KOŃCOWA I OCENY

a)   mężczyźni:
 
Lp.OCENAWIEK
  do 28 lat29 lat i więcej
  punktypunkty
1.5,0300 i wyżej270 i wyżej
2.4,5270 - 299240 - 269
3.4,0240 - 269210 - 239
4.3,5220 - 239190 - 209
5.3,0210 - 219180 - 189
6.2,0poniżej 210poniżej 180
 
b)   kobiety:
 
Lp.OCENAWIEK
  do 28 lat29 lat i więcej
  punktypunkty
1.5,0290 i wyżej270 i wyżej
2.4,5260 - 289240 - 269
3.4,0230 - 259210 - 239
4.3,5210 - 229190 - 209
5.3,0200 - 209180 - 189
6.2,0poniżej 200poniżej 180
 

ZAŁĄCZNIK Nr 3 

TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

Test składa się z pięciu prób sprawnościowych umożliwiających dokonanie pomiaru podstawowych zdolności motorycznych, tj. szybkości, zwinności, siły, mocy (skoczności) oraz gibkości.
Konstrukcja testu zakłada realizację następujących celów:
-   możliwość dokonywania bieżącej oceny sprawności fizycznej funkcjonariuszy w trakcie trwania kariery zawodowej,
-   motywowanie funkcjonariuszy do podejmowania inicjatyw ukierunkowanych na troskę o własną sprawność fizyczną.
Przy określaniu wymagań dotyczących poziomu poszczególnych zdolności motorycznych uwzględniono kryterium wieku (podział na grupy wiekowe) oraz rodzaj i zakres wykonywanych czynności (podział uwzględniający przynależność do działu służby).

I. ORGANIZACJA I SPOSÓB PRZEPROWADZANIA TESTU

Do przeprowadzenia testu sprawności fizycznej ogólnej dla funkcjonariuszy Służby Więziennej ustala się podział na następujące grupy wiekowe:
1)   specjalizacja pozaochronna:
I - do 29 lat
II - 30 - 39 lat
III - 40 - 49 lat
2)   Specjalizacja ochronna:
I - do 29 lat
II - 30 - 39 lat
III - 40 - 49 lat
IV - 50 i więcej lat

II. OPIS PRZEPROWADZANIA POSZCZEGÓLNYCH PRÓB SPRAWNOŚCIOWYCH, NORMY I OCENY SPRAWNOŚCI

Poziom sprawności fizycznej ogólnej funkcjonariusza ocenia się na podstawie wyników przeprowadzonych prób sprawnościowych. Test umożliwia dokonanie pomiaru następujących zdolności motorycznych: szybkości, zwinności, mocy (skoczności), gibkości, siły. Próby należy przeprowadzać w następującej kolejności:
a)   moc (skoczność)       - skok w dal z miejsca,
b)   siła                  - rzut piłką lekarską 2 kg przodem,
c)   gibkość               - skłon tułowia w przód (postawa stojąc),
d)   zwinność              - bieg zygzakiem w prostokącie 3 x 5 m,
e)   szybkość              - bieg wahadłowy 10 x 10 - mężczyźni,
f)   bieg wahadłowy 6 x 10   - kobiety; dział ochrony od 50 roku życia bieg wahadłowy 6 x 10 - kobiety i mężczyźni.

1)   PRÓBA SIŁY - RZUT PIŁKĄ LEKARSKĄ - 2 kg

a)   sposób wykonania:
Przyrządy i przybory: piłka lekarska 2 kg, taśma miernicza.
Po wyznaczeniu linii rzutów, badany staje przodem przed linią w lekkim rozkroku. Stopy ustawione równolegle do linii, piłkę trzyma oburącz. Wykonuje lekkie ugięcie nóg w stawach kolanowych oraz zamach rękoma z jednoczesnym skłonem tułowia w tył. Energicznie wyrzuca piłkę łagodnym łukiem w przód. Jeżeli badany przekroczy linię wyrzutu lub oderwie nogi od podłoża, rzut uznaje się za nieważny. Pomiaru dokonuje się z dokładnością do 10 cm. Przed przystąpieniem do próby badany ma prawo do wykonania 2 rzutów próbnych. Badany wykonuje 3 rzuty konkursowe, z czego zalicza się najlepszy.

b)   punktacja wyników:
-   mężczyźni:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnaponiżej 8 m0
2.przeciętna8 m1
3.dostateczna8,00 - 9,502
4.dobra9,60 - 10,903
5.bardzo dobra11,00 - 12,504
6.wysoka12,60 - 14,905
7.bardzo wysoka15 m i dalej6
 
-   kobiety:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnaponiżej 4 m0
2.przeciętna4 m1
3.dostateczna4,00 - 5,502
4.dobra5,60 - 6,903
5.bardzo dobra7,00 - 8,504
6.wysoka8,60 - 10,905
7.bardzo wysoka11 m i dalej6
 
2)   PRÓBA MOCY - SKOK W DAL Z MIEJSCA

a)   sposób wykonania:
Przyrządy i przybory: kreda, taśma miernicza.
Badany staje w małym rozkroku z ustawionymi równolegle stopami przed wyznaczoną linią, następnie pochyla tułów do przodu, ugina nogi (półprzysiad) z równoczesnym zamachem obu rąk dołem w tył, po czym wykonuje wymach rąk w przód i odbijając się jednocześnie energicznie od podłoża, skacze jak najdalej. Długość skoku mierzy się od wyznaczonej linii do najbliższego śladu pozostawionego przez piętę skaczącego. Jeżeli skaczący po wykonaniu skoku przewróci się do tyłu, wówczas skok powtarza. Próbę wykonuje się 3 razy, zaliczając najlepszy wynik.
-   mężczyźni:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnaponiżej 150 cm0
2.przeciętna150 - 159 cm1
3.dostateczna160 - 1792
4.dobra180 - 1993
5.bardzo dobra200 - 2194
6.wysoka220 - 2445
7.bardzo wysoka245 cm i dalej6
 
-   kobiety:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnaponiżej 80 cm0
2.przeciętna80 - 90 cm1
3.dostateczna90 - 1092
4.dobra110 - 1293
5.bardzo dobra130 - 1494
6.wysoka150 - 1745
7.bardzo wysoka175 cm i dalej6
 
3)   PRÓBA GIBKOŚCI - SKŁON W PRZÓD

a)   sposób wykonania:
Badany staje w pozycji na baczność. Nie zginając nóg w kolanach, wykonuje ruchem ciągłym skłon w przód.
-   kobiety i mężczyźni
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnaniewykonanie żadnego ćwiczenia z lp. 2-70
2.przeciętnachwyć oburącz kostki1
3.dostatecznapalcami obu rąk dotknij palców stóp2
4.dobrapalcami obu rąk dotknij do podłoża3
5.bardzo dobrawszystkimi palcami (obu rąk) dotknij do podłoża4
6.wysokadotknij całymi dłońmi do podłoża5
7.bardzo wysokadotknij głową kolan6
 
4)   ZWINNOŚĆ - BIEG ZYGZAKIEM W PROSTOKĄCIE 3 x 5 m

a)   sposób wykonania:
Przyrządy i przybory: taśma miernicza, kreda, stoper, 5 palików (chorągiewek).
Bieg "zygzakiem" przeprowadzany jest na trasie usytuowanej w prostokącie 5 x 3 m. We wszystkich rogach prostokąta oraz na przecięciu przekątnych umieszczone są paliki (chorągiewki) mające około 1,5 m wysokości. Osoba badana startuje z pozycji wykrocznej - wysoki start - omijając paliki (chorągiewki), a następnie biegnie po wyznaczonej trasie. Próba ta obejmuje trzykrotne przebiegnięcie trasy. Czas mierzymy z dokładnością do 0,1 s. Próbę wykonuje się 1 raz.


b)   punktacja wyników:
-   kobiety:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnapowyżej 33,00
2.przeciętna33,01
3.dostateczna31,0 - 32,92
4.dobra29,0 - 30,93
5.bardzo dobra27,0 - 28,94
6.wysoka24,1 - 26,95
7.bardzo wysoka24,0 i mniej6
 
-   mężczyźni:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnapowyżej 31,00
2.przeciętna31,01
3.dostateczna29,0 - 30,92
4.dobra27,0 - 28,93
5.bardzo dobra25,0 - 26,94
6.wysoka22,1 - 24,95
7.bardzo wysoka22,0 i mniej6
 
5)   SZYBKOŚĆ - BIEG WAHADŁOWY

a)   sposób wykonania:
Przyrządy i przybory: dwa paliki (chorągiewki), kreda, stoper, taśma miernicza. Należy ustawić dwa paliki (chorągiewki) w odległości 10 metrów od siebie. Wykreślić linię startu przy pierwszym paliku (chorągiewce), która jest jednocześnie linią startu i mety. Badany staje przed linią startu. Na sygnał biegnie szybko w kierunku drugiego palika (chorągiewki) i obiega go. Biegnący pokonuje łącznie 10 odcinków 10-metrowych, co daję sumę odcinka 100 metrów. Dla kobiet trasa biegu wynosi 6 x 10 metrów, co daje sumę 60 metrów. Warunki wykonania próby dla kobiet są identyczne jak dla mężczyzn. Czas mierzymy z dokładnością do 0,1 s. Próbę wykonuje się tylko 1 raz.

b)   punktacja wyników:
-   mężczyźni 10 x 10 m:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnapowyżej 34,50
2.przeciętna34,51
3.dostateczna32,9 - 34,42
4.dobra31,3 - 32,83
5.bardzo dobra29,7 - 31,24
6.wysoka27,1 - 29,65
7.bardzo wysoka27,0 i mniej6
 
-   kobiety 6 x 10 m:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnapowyżej 24,50
2.przeciętna24,51
3.dostateczna22,9 - 24,42
4.dobra21,3 - 22,83
5.bardzo dobra19,7 - 21,24
6.wysoka17,1 - 19,65
7.bardzo wysoka17,0 i mniej6
 
c)   bieg wahadłowy 6 x 10 m dla funkcjonariuszy działu ochrony - grupa wiekowa od 50 lat kobiety i mężczyźni:
-   mężczyźni:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnapowyżej 26,00
2.przeciętna26,01
3.dostateczna24,4 - 25,92
4.dobra22,8 - 24,33
5.bardzo dobra21,2 - 22,74
6.wysoka18,6 - 21,15
7.bardzo wysoka18,5 i mniej6
 
-   kobiety:
 
Lp.OcenaWynikPunkty
1.negatywnapowyżej 27,50
2.przeciętna27,51
3.dostateczna25,9 - 27,42
4.dobra24,3 - 25,83
5.bardzo dobra22,7 - 24,24
6.wysoka20,1 - 22,65
7.bardzo wysoka20,0 i mniej6
 

III. NORMY I OCENY DLA POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII WIEKU KOBIET I MĘŻCZYZN

Punkty uzyskane w poszczególnych próbach sprawnościowych należy zsumować i odczytać uzyskany wynik w poniższych tabelach, uwzględniając wiek, płeć oraz przynależność do działu służby.

1)   specjalizacja pozaochronna:
 
 PUNKTY
WIEK/OCENAdo 29 lat30 - 39 lat40 - 49 lat
negatywnaponiżej 7poniżej 6poniżej 5
przeciętna7 - 106 - 95 - 8
dostateczna11 - 1410 - 139 - 12
dobra15 - 1814 - 1713 - 16
bardzo dobra19 - 2218 - 2117 - 20
wysoka23 - 2822 - 2721 - 26
bardzo wysoka29 - 3028 - 3027 - 30
 
2)   specjalizacja ochronna:
 
 PUNKTY
WIEK/OCENAdo 29 lat30 - 39 lat40 - 49 lat50 lat i więcej
negatywnaponiżej 9poniżej 8poniżej 7poniżej 6
przeciętna9 - 128 - 117 - 106 - 9
dostateczna13 - 1612 - 1511 - 1410 - 13
dobra17 - 2016 - 1915 - 1814 - 17
bardzo dobra21 - 2420 - 2319 - 2218 - 21
wysoka25 - 2824 - 2823 - 2822 - 27
bardzo wysoka29 - 3029 - 3029 - 3028 - 30
 

ZAŁĄCZNIK Nr 4 

INDYWIDUALNA KARTA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ KANDYDATA DO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ I FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123, 1124, 1125, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, 1137, 1138, 1139, 1140, 1141, 1142, 1143, 1144, 1145, 1146, 1147, 1148, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155, 1156, 1157, 1158, 1159, 1160, 1161, 1162, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1168, 1169, 1170, 1171, 1172, 1173, 1174, 1175, 1176, 1177, 1178, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184, 1185, 1186, 1187, 1188, 1189, 1190, 1191, 1192, 1193, 1194, 1195, 1196, 1197, 1198, 1199, 1200, 1201, 1202, 1203, 1204, 1205, 1206, 1207, 1208, 1209, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1215, 1216, 1217, 1218, 1219, 1220, 1221, 1222, 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229, 1230, 1231, 1232, 1233, 1234, 1235, 1236, 1237, 1238, 1239, 1240, 1241, 1242, 1243, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1266, 1267, 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1293, 1294, 1295, 1296, 1297, 1298, 1299, 1300, 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1317, 1318, 1319, 1320, 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1332, 1333, 1334, 1335, 1336, 1337, 1338, 1339, 1340, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345, 1346, 1347, 1348, 1349, 1350, 1351, 1352, 1353, 1354, 1355, 1356, 1357, 1358, 1359, 1360, 1361, 1362, 1363, 1364, 1365, 1366, 1367, 1368, 1369, 1370, 1371, 1372, 1373, 1374, 1375, 1376, 1377, 1378, 1379, 1380, 1381, 1382, 1383, 1384, 1385, 1386, 1387, 1388, 1389, 1390, 1391, 1392, 1393, 1394, 1395, 1396, 1397, 1398, 1399, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407, 1408, 1409, 1410, 1411, 1412, 1413, 1414, 1415, 1416, 1417, 1418, 1419, 1420, 1421, 1422, 1423, 1424, 1425, 1426, 1427, 1428, 1429, 1430, 1431, 1432, 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1447, 1448, 1449, 1450, 1451, 1452, 1453, 1454, 1455, 1456, 1457, 1458, 1459, 1460, 1461, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466, 1467, 1468, 1469, 1470, 1471, 1472, 1473, 1474, 1475, 1476, 1477, 1478, 1479, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484, 1485, 1486, 1487, 1488, 1489, 1490, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495, 1496, 1497, 1498, 1499, 1500, 1501, 1502, 1503, 1504, 1505, 1506, 1507, 1508, 1509, 1510, 1511, 1512, 1513, 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527, 1528, 1529, 1530, 1531, 1532, 1533, 1534, 1535, 1536, 1537, 1538, 1539, 1540, 1541, 1542, 1543, 1544, 1545, 1546, 1547, 1548, 1549, 1550, 1551, 1552, 1553, 1554, 1555, 1556, 1557, 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565, 1566, 1567, 1568, 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574, 1575, 1576, 1577, 1578, 1579, 1580, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596, 1597, 1598, 1599, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1623, 1624, 1625, 1626, 1627, 1628, 1629, 1630, 1631, 1632, 1633, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1640, 1641, 1642, 1643, 1644, 1645, 1646, 1647, 1648, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666, 1667, 1668, 1669, 1670, 1671, 1672, 1673, 1674, 1675, 1676, 1677, 1678, 1679, 1680, 1681, 1682, 1683, 1684, 1685, 1686, 1687, 1688, 1689, 1690, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1700, 1701, 1702, 1703, 1704, 1705, 1706, 1707, 1708, 1709, 1710, 1711, 1712, 1713, 1714, 1715, 1716, 1717, 1718, 1719, 1720, 1721, 1722, 1723, 1724, 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731, 1732, 1733, 1734, 1735, 1736, 1737, 1738, 1739, 1740, 1741, 1742, 1743, 1744, 1745, 1746, 1747, 1748, 1749, 1750, 1751, 1752, 1753, 1754, 1755, 1756, 1757, 1758, 1759, 1760, 1761, 1762, 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769, 1770, 1771, 1772, 1773, 1774, 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781, 1782, 1783, 1784, 1785, 1786, 1787, 1788, 1789, 1790, 1791, 1792, 1793, 1794, 1795, 1796, 1797, 1798, 1799, 1800, 1801, 1802, 1803, 1804, 1805, 1806, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1828, 1829, 1830, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851, 1852, 1853, 1854, 1855, 1856, 1857, 1858, 1859, 1860, 1861, 1862, 1863, 1864, 1865, 1866, 1867, 1868, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873, 1874, 1875, 1876, 1877, 1878, 1879, 1880, 1881, 1882, 1883, 1884, 1885, 1886, 1887, 1888, 1889, 1890, 1891, 1892, 1893, 1894, 1895, 1896, 1897, 1898, 1899, 1900, 1901, 1902, 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913, 1914, 1915, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026, 2027, 2028, 2029, 2030, 2031, 2032, 2033, 2034, 2035, 2036, 2037, 2038, 2039, 2040, 2041, 2042, 2043, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2049, 2050, 2051, 2052, 2053, 2054, 2055, 2056, 2057, 2058, 2059, 2060, 2061, 2062, 2063, 2064, 2065, 2066, 2067, 2068, 2069, 2070, 2071, 2072, 2073, 2074, 2075, 2076, 2077, 2078, 2079, 2080, 2081, 2082, 2083, 2084, 2085, 2086, 2087, 2088, 2089, 2090, 2091, 2092, 2093, 2094, 2095, 2096, 2097, 2098, 2099, 2100, 2101, 2102, 2103, 2104, 2105, 2106, 2107, 2108, 2109, 2110, 2111, 2112, 2113, 2114, 2115, 2116, 2117, 2118, 2119, 2120, 2121, 2122, 2123, 2124, 2125, 2126, 2127, 2128, 2129, 2130, 2131, 2132, 2133, 2134, 2135, 2136, 2137, 2138, 2139, 2140, 2141, 2142, 2143, 2144, 2145, 2146, 2147, 2148, 2149, 2150, 2151, 2152, 2153, 2154, 2155, 2156, 2157, 2158, 2159, 2160, 2161, 2162, 2163, 2164, 2165, 2166, 2167, 2168, 2169, 2170, 2171, 2172, 2173, 2174, 2175, 2176, 2177, 2178, 2179, 2180, 2181, 2182, 2183, 2184, 2185, 2186, 2187, 2188, 2189, 2190, 2191, 2192, 2193, 2194, 2195, 2196, 2197, 2198, 2199, 2200, 2201, 2202, 2203, 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209, 2210, 2211, 2212, 2213, 2214, 2215, 2216, 2217, 2218, 2219, 2220, 2221, 2222, 2223, 2224, 2225, 2226, 2227, 2228, 2229, 2230, 2231, 2232, 2233, 2234, 2235, 2236, 2237, 2238, 2239, 2240, 2241, 2242, 2243, 2244, 2245, 2246, 2247, 2248, 2249, 2250, 2251, 2252, 2253, 2254, 2255, 2256, 2257, 2258, 2259, 2260

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt