Dziennik Ustaw 2005 Nr 124 poz. 1038 - Uznawanie, potwierdzanie uznania oraz nadzorowanie wyższych szkół morskich i ośrodków szkoleniowych


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 21 czerwca 2005 r.

w sprawie uznawania, potwierdzania uznania oraz nadzorowania wyższych szkół morskich i ośrodków szkoleniowych2)

(Dz. U. z dnia 8 lipca 2005 r.)


Na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:


Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa kryteria, warunki i sposób uznawania, potwierdzania uznania oraz nadzorowanie wyższych szkół morskich i ośrodków szkoleniowych w zakresie spraw objętych postanowieniami Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht, 1978, sporządzonej w Londynie dnia 7 lipca 1978 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 39, poz. 201 i 202 oraz z 1999 r. Nr 30, poz. 286), zwanej dalej "Konwencją STCW".

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
  1)   ośrodek szkoleniowy - ośrodek uznany, w drodze decyzji, przez dyrektora urzędu morskiego właściwego dla siedziby ośrodka i przez niego nadzorowany, prowadzący działalność szkoleniową w zakresie spraw objętych postanowieniami Konwencji STCW, w tym:
a)  szkołę policealną i technikum kształcące w zawodzie technik nawigator morski lub w zawodzie technik mechanik okrętowy,
b)  szkołę policealną i technikum kształcące w zawodzie technik rybołówstwa morskiego, szkołę policealną i technikum kształcące w zawodzie technik żeglugi śródlądowej oraz zasadniczą szkołę zawodową kształcącą w zawodach związanych z budową, eksploatacją, obsługą i remontami maszyn i urządzeń okrętowych,
c)  ośrodki prowadzące działalność szkoleniową w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach trzecich uznane i nadzorowane przez polską administrację morską,
d)  placówki kształcenia ustawicznego umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy oraz umiejętności zawodowych marynarzy, działające na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.4)) ;
  2)   wyższa szkoła morska - uczelnię działającą na podstawie ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.5)), kształcącą w zakresie spraw objętych postanowieniami Konwencji STCW.

Rozdział 2

Kryteria i warunki uznawania oraz potwierdzania uznania

§ 3. 1. Wyższa szkoła morska lub ośrodek szkoleniowy zostaje uznany w zakresie spraw objętych postanowieniami Konwencji STCW, jeżeli:
  1)   proces dydaktyczny oraz szkolenie kwalifikacyjne i specjalistyczne prowadzone jest w oparciu o programy nauczania zgodne z programami szkolenia określonymi na podstawie odrębnych przepisów;
  2)   posiada system zarządzania jakością zgodny z normami ISO serii 9000 w zakresie działalności objętej postanowieniami Konwencji STCW, potwierdzony odpowiednim certyfikatem, przy czym w nowo tworzonych ośrodkach i szkołach system zarządzania jakością powinien być wprowadzony w okresie:
a)  2 lat od rozpoczęcia działalności szkoleniowej, w przypadku wyższych szkół morskich oraz ośrodków, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a i b,
b)  1 roku od rozpoczęcia działalności szkoleniowej, w przypadku ośrodków, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. c i d;
  3)   posiada środki dydaktyczne oraz poligony, urządzenia i symulatory, które są niezbędne do realizacji programów szkoleń.
2. Szczegółowe wymagania niezbędne do realizacji szkoleń bezpieczeństwa i dodatkowych szkoleń specjalistycznych, w tym środki dydaktyczne, poligony, urządzenia i symulatory, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 4. Rektor wyższej szkoły morskiej oraz dyrektor ośrodka szkoleniowego wyznacza osobę odpowiedzialną za proces szkolenia w zakresie spraw objętych postanowieniami Konwencji STCW.

§ 5. 1. Zajęcia dydaktyczne w wyższej szkole morskiej oraz ośrodku szkoleniowym odbywają się w systemie lekcyjnym. Czas trwania jednej godziny lekcyjnej wynosi 45 minut. Wymóg ten nie dotyczy zajęć praktycznych na poligonach i symulatorach, gdzie dopuszcza się stosowanie systemu wachtowego.
2. Liczebność grup wykładowych uzależnia się od możliwości sali wykładowej.
3. Grupa ćwiczeniowa na jednym stanowisku ćwiczeniowym liczy nie więcej niż 6 osób, chyba że szczegółowe wymagania niezbędne do realizacji szkoleń bezpieczeństwa i dodatkowych szkoleń specjalistycznych określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia przewidują inaczej.
4. Ilość stanowisk ćwiczeniowych zależy od organizacji pracy ośrodka szkoleniowego.

§ 6. Symulatory wykorzystywane podczas szkolenia, oceny lub egzaminowania powinny spełniać wymagania określone w Prawidle I/12 Konwencji STCW oraz A-I/12 i B-I/12 Kodeksu STCW.

§ 7. 1. Prowadzący zajęcia dydaktyczne w wyższej szkole morskiej lub ośrodku szkoleniowym powinni specjalizować się w danym przedmiocie, legitymować się dyplomem kapitana żeglugi wielkiej lub dyplomem starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej, lub dyplomem wyższej uczelni o kierunku zgodnym z tematyką prowadzonych zajęć.
2. Do prowadzenia ćwiczeń dopuszcza się osoby wyspecjalizowane w danym przedmiocie zawodowym, legitymujące się dyplomem morskim, lub osoby posiadające kwalifikacje o kierunku zgodnym z tematyką prowadzonych zajęć.
3. Prowadzący zajęcia dydaktyczne z użyciem symulatorów powinni specjalizować się w danym przedmiocie zawodowym, legitymować się odpowiednim dyplomem morskim oraz dokumentem potwierdzającym ukończenie szkolenia z zakresu metodologii prowadzenia zajęć na urządzeniach symulacyjnych, według programu wyższej szkoły morskiej lub ośrodka szkoleniowego.
4. Osoba nieposiadająca dyplomu kapitana żeglugi wielkiej na statkach o pojemności brutto 3.000 i powyżej lub dyplomu starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej, lecz posiadająca dyplom ukończenia wyższych studiów magisterskich lub wyższych studiów zawodowych o kierunku związanym z wykładanym przedmiotem, powinna posiadać przynajmniej 3-letnią praktykę zawodową na stanowiskach bezpośrednio związanych z zakresem wiedzy stanowiącej przedmiot prowadzonych zajęć.
5. Osoby prowadzące zajęcia dydaktyczne nieposiadające potwierdzonych kwalifikacji pedagogicznych, zgodnie z wymaganiami ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym lub ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, powinny posiadać ważne świadectwo przeszkolenia dydaktycznego dla instruktorów.

Rozdział 3

Sposób uznawania, potwierdzania uznania oraz nadzorowania wyższych szkół morskich

§ 8. 1. Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej przeprowadza, na wniosek rektora wyższej szkoły morskiej, kontrolę w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW, w celu:
  1)   uznania;
  2)   rozszerzenia działalności szkoleniowej;
  3)   potwierdzenia uznania.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej może, w ramach sprawowania funkcji nadzorczej, przeprowadzać kontrole doraźne w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW.

§ 9. Do wniosku, o którym mowa w § 8 ust. 1, należy dołączyć:
  1)   akt założycielski wyższej szkoły morskiej;
  2)   statut wyższej szkoły morskiej;
  3)   opis działalności dydaktycznej w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW;
  4)   opis wyposażenia własnej bazy szkoleniowej w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW;
  5)   wykaz kadry kierowniczej i dydaktycznej prowadzącej zajęcia na szkoleniach w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW, z podaniem kwalifikacji;
  6)   kopię ważnego certyfikatu systemu jakości w zakresie działalności szkoleniowej objętej postanowieniami Konwencji STCW, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a;
  7)   aktualne programy nauczania, które powinny zawierać w szczególności:
a)  szczegółowe cele kształcenia określające umiejętności, które powinny być opanowane przez uczestnika szkolenia,
b)  materiał nauczania w formie haseł programowych związany z celami kształcenia,
c)  wskazania metodyczne do realizacji materiału nauczania,
d)  opis metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych,
e)  podstawowe środki dydaktyczne niezbędne do kształcenia;
  8)   opis systemu oceniania, zasad prowadzenia zaliczeń i egzaminów oraz archiwizowania dokumentacji z tego zakresu;
  9)   wzory wypełnionych dyplomów ukończenia uczelni, wydanych w danym roku akademickim;
  10)  opis systemu kontroli realizacji programów nauczania z poszczególnych przedmiotów, z uwzględnieniem frekwencji poszczególnych studentów.

§ 10. 1. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 8 ust. 1, minister właściwy do spraw gospodarki morskiej wyznacza komisję kontrolującą, powołuje jej przewodniczącego i wystawia upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.
2. Wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wyższej szkoły morskiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 11. Kontroli podlega działalność wyższej szkoły morskiej w zakresie postanowień Konwencji STCW, a w szczególności:
  1)   dokumentacja wyższej szkoły morskiej, w tym:
a)  statut oraz akt założycielski,
b)  dzienniki, w których odnotowuje się obecność na zajęciach,
c)  dokumentacja posiadanego systemu jakości,
d)  protokoły egzaminów i zaliczeń;
  2)   programy nauczania i ich zgodność z wymaganiami określonymi odrębnymi przepisami, w tym:
a)  plany i programy kształcenia,
b)  programy praktyk zawodowych i zasady ich realizacji i nadzoru,
c)  rejestr wydanych i zwróconych - po zaliczeniu praktyk - dzienników praktyk;
  3)   organizacja pracy wyższej szkoły morskiej, w tym:
a)  kwalifikacje zawodowe i morskie kadry dydaktycznej prowadzącej zajęcia,
b)  roczny i wieloletni plan działania,
c)  rejestr wydanych dyplomów;
  4)   wyposażenie niezbędne do prowadzenia szkoleń objętych postanowieniami Konwencji STCW;
  5)   proces kształcenia, w szczególności:
a)  sposób oceny wykładowców i jej wyniki,
b)  formy egzaminowania, system oceniania, realizacja i dokumentacja sprawdzianów, zaliczeń, egzaminów, prac kontrolnych, sprawdzanie umiejętności,
c)  kwalifikacje egzaminatorów,
d)  realizacja i ocena praktyk morskich.

§ 12. 1. Po zakończeniu kontroli przewodniczący komisji kontrolującej przekazuje rektorowi wyższej szkoły morskiej kopię sprawozdania z przeprowadzonej kontroli.
2. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w działalności wyższej szkoły morskiej w zakresie postanowień Konwencji STCW sporządza się kartę niezgodności, której kopię przekazuje się, wraz ze sprawozdaniem z przeprowadzonej kontroli, rektorowi wyższej szkoły morskiej.
3. W karcie niezgodności należy wskazać zalecane działania korygujące.
4. Rektor wyższej szkoły morskiej po usunięciu wszystkich niezgodności wymienionych w karcie niezgodności zgłasza na piśmie wykonanie zaleconych działań korygujących.
5. Wzór sprawozdania z kontroli wyższej szkoły morskiej oraz wzór karty niezgodności określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 13. 1. Na podstawie przeprowadzonej kontroli minister właściwy do spraw gospodarki morskiej:
  1)   uznaje wyższą szkołę morską;
  2)   potwierdza uznanie albo
  3)   wycofuje uznanie dla wszystkich lub dla części realizowanych szkoleń.
2. Wyższym szkołom morskim uznanym oraz których uznanie zostało potwierdzone przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, zgodnie z ust. 1 pkt 1 i 2, wydaje się certyfikat uznania, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

§ 14. 1. Certyfikat uznania wyższej szkoły morskiej wydaje się na okres 5 lat.
2. Zgłoszenie wyższej szkoły morskiej do kontroli w celu potwierdzenia uznania powinno nastąpić nie później niż 30 dni przed upływem ważności certyfikatu uznania.

§ 15. Wyższe szkoły morskie, których certyfikat uznania utracił ważność z powodu:
  1)   niepoddania wyższej szkoły morskiej kontroli w celu potwierdzenia ważności certyfikatu uznania,
  2)   wycofania uznania lub
  3)   zawieszenia działalności
- mogą ponownie ubiegać się o uznanie.

Rozdział 4

Sposób uznawania, potwierdzania uznania oraz nadzorowania ośrodków szkoleniowych

§ 16. 1. Dyrektor urzędu morskiego, na wniosek dyrektora ośrodka szkoleniowego, przeprowadza kontrolę w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW, w celu:
  1)   uznania;
  2)   rozszerzenia działalności szkoleniowej;
  3)   potwierdzenia uznania.
2. Dyrektor urzędu morskiego z urzędu przeprowadza kontrolę w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW, w celu sprawdzenia przebiegu kształcenia, nie rzadziej niż raz w roku.
3. Dyrektor urzędu morskiego może, w ramach sprawowanej funkcji nadzorczej, przeprowadzać kontrole doraźne w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW.

§ 17. 1. Ośrodki szkoleniowe mające siedzibę w województwie zachodniopomorskim lub pomorskim składają wnioski, o których mowa w § 16 ust. 1, do właściwego miejscowo dyrektora urzędu morskiego, zgodnie z terytorialnym zakresem działania określonym w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 7 października 1991 r. w sprawie utworzenia urzędów morskich, określenia ich siedzib oraz terytorialnego zakresu działania dyrektorów urzędów morskich (Dz. U. Nr 98, poz. 438, z 1995 r. Nr 100, poz. 501 oraz z 1999 r. Nr 70, poz. 792).
2. Ośrodki szkoleniowe mające siedzibę na obszarze województw:
  1)   warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego - składają wnioski, o których mowa w § 16 ust. 1, do dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni;
  2)   kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego - składają wnioski, o których mowa w § 16 ust. 1, do dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku;
  3)   lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego - składają wnioski, o których mowa w § 16 ust. 1, do dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

§ 18. 1. Do wniosku, o którym mowa w § 16 ust. 1, należy dołączyć:
  1)   statut ośrodka szkoleniowego;
  2)   kopię dokumentu przyznającego numer identyfikacji podatkowej (NIP) /REGON;
  3)   zgodę organu założycielskiego lub prowadzącego ośrodek szkoleniowy na poddanie się procedurze uznania procesu szkoleniowego za zgodny z wymogami Konwencji STCW;
  4)   akt założycielski szkoły;
  5)   dokument potwierdzający wpis do rejestru szkół i placówek, prowadzonego przez organ samorządu terytorialnego w przypadku ośrodków zakładanych przez osoby prawne lub fizyczne;
  6)   opis usług szkoleniowych z wyszczególnieniem form działalności szkoleniowej w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW;
  7)   opis wyposażenia bazy szkoleniowej;
  8)   wykaz kadry kierowniczej i dydaktycznej z podaniem kwalifikacji;
  9)   kopię ważnego certyfikatu systemu jakości w zakresie działalności szkoleniowej objętej postanowieniami Konwencji STCW, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a i b;
  10)  aktualne programy nauczania, które powinny zawierać w szczególności:
a)  szczegółowe cele kształcenia określające umiejętności, które powinny być opanowane przez uczestnika szkolenia,
b)  treści kształcenia w formie haseł programowych związane z nabywanymi umiejętnościami,
c)  wskazania metodyczne do realizacji treści kształcenia,
d)  opis metod sprawdzania i oceniania nabytych przez słuchaczy umiejętności,
e)  środki dydaktyczne stosowane w nauczaniu poszczególnych przedmiotów i innych formach działalności szkoleniowej;
  11)  wzory wydawanych zaświadczeń;
  12)  aktualną zgodę Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej na prowadzenie działalności szkoleniowej, o której mowa w pkt 6.
2. Ośrodki szkoleniowe, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a i b, powinny dodatkowo dołączyć do wniosku:
  1)   opis wewnątrzszkolnego systemu oceniania, zasad prowadzenia zaliczeń i egzaminów oraz archiwizowania dokumentacji z tego zakresu;
  2)   wzory wypełnionych świadectw ukończenia szkoły wydanych w danym roku szkolnym;
  3)   opis systemu kontroli realizacji programów nauczania z poszczególnych przedmiotów, z uwzględnieniem frekwencji poszczególnych słuchaczy.

§ 19. 1. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 16 ust. 1, dyrektor urzędu morskiego wyznacza, spośród członków komisji egzaminacyjnej lub specjalistów w dziedzinie podlegającej kontroli, komisję kontrolującą, wskazuje przewodniczącego tej komisji oraz wystawia upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, a także powiadamia właściwego kuratora oświaty o planowanej kontroli ośrodka szkoleniowego.
2. W skład komisji kontrolującej ośrodek szkoleniowy, o którym mowa w § 2 pkt 1 lit. a i b, wchodzi przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej realizujący zadania związane z nadzorem pedagogicznym.
3. W skład zespołu kontrolującego ośrodek szkoleniowy wchodzi przedstawiciel Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, w przypadku gdy kontrola ośrodka szkoleniowego obejmuje szkolenia na operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej.
4. W kontroli ośrodka szkoleniowego może uczestniczyć, w charakterze obserwatora, przedstawiciel właściwego kuratora oświaty.
5. Wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli ośrodka szkoleniowego określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.

§ 20. 1. Kontroli podlega działalność ośrodka szkoleniowego w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW, a w szczególności:
  1)   dokumentacja ośrodka szkoleniowego, w tym:
a)  statut oraz akt założycielski,
b)  dokumentacja posiadanego systemu jakości;
  2)   zakres działalności ośrodka szkoleniowego;
  3)   organizacja pracy ośrodka szkoleniowego, w tym:
a)  plan prowadzonych szkoleń,
b)  struktura organizacyjna ośrodka, archiwum, zabezpieczenie dokumentów ścisłego zarachowania, w szczególności rejestry uczniów lub uczestników szkolenia, świadectwa oraz zaświadczenia,
c)  realizacja programów nauczania z poszczególnych przedmiotów z uwzględnieniem frekwencji poszczególnych uczniów,
d)  proces szkoleniowy, w szczególności:
–  rodzaje prowadzonych szkoleń,
–  zgodność programów nauczania realizowanych przez ośrodek szkoleniowy z programami szkoleń określonych odrębnymi przepisami,
–  realizacja szkolenia z podziałem na przedmioty oraz wymiar godzinowy ich realizacji, z uwzględnieniem podziału na zajęcia laboratoryjne i ćwiczeniowe, oraz zgodności z programem nauczania określonym odrębnymi przepisami,
–  dokumentacja bieżącej kontroli procesu nauczania,
–  wykorzystywanie aktualnych środków dydaktycznych podczas realizacji programu nauczania,
–  przebieg procesu dydaktycznego,
–  metody sprawdzania wyników nauczania, w szczególności zestawy opracowanych testów oraz pytań egzaminacyjnych,
–  uczestnictwo w zajęciach oraz prowadzenie listy obecności,
–  dokumentacja szkoleniowa, w szczególności plany zajęć, dzienniki lekcyjne, arkusze zaliczeń, rejestr wystawianych świadectw lub zaświadczeń,
–  rejestr wydanych i zaliczonych dzienników praktyk,
e)  oddzielnie dla każdego szkolenia:
–  plan zajęć,
–  dziennik zajęć,
–  lista obecności,
–  protokół z egzaminu i zaliczeń przeprowadzanych w ośrodku,
–  wzory świadectw lub zaświadczeń,
–  ewidencja wydanych świadectw lub zaświadczeń;
  4)   kwalifikacje zawodowe i dydaktyczne kadry oraz sposób administrowania ośrodkiem szkoleniowym, w tym prowadzenie akt osobowych;
  5)   baza lokalowa ośrodka szkoleniowego, w szczególności pomieszczenia szkoleniowe i zaplecze socjalne, w zakresie spełniania wymagań Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej oraz dokumentacja dostępu do bazy lokalowej, a także wyposażenie ośrodka szkoleniowego w środki dydaktyczne niezbędne do prowadzenia szkoleń objętych Konwencją STCW, zgodnie z wymaganiami określonymi odrębnymi przepisami.
2. W ośrodkach, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a i b, kontroli podlegają dodatkowo:
  1)   dokumentacja ośrodka szkoleniowego, w tym:
a)  protokoły Rady Pedagogicznej,
b)  dzienniki lekcyjne i arkusze ocen,
c)  rejestr uczniów;
  2)   organizacja pracy ośrodka:
a)  roczny i wieloletni plan działania ośrodka,
b)  plan organizacji roku szkolnego,
c)  podział zadań i kompetencji kierownictwa i pozostałych pracowników;
  3)   plan lekcji oraz organizacja zastępstw;
  4)   formy egzaminowania, system oceniania, realizacja i dokumentacja sprawdzianów, zaliczeń, egzaminów, prac kontrolnych, sprawdzanie umiejętności w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW;
  5)   zasady realizacji i nadzoru praktyk zawodowych wymaganych programami szkoleń podlegających kontroli;
  6)   realizacja nadzoru pedagogicznego w ośrodku:
a)  realizacja hospitacji w ilości co najmniej 3 % godzin realizowanych zajęć,
b)  dokumentacja sprawowanego nadzoru.

§ 21. 1. Po zakończeniu kontroli przewodniczący komisji kontrolującej przekazuje dyrektorowi ośrodka szkoleniowego kopię sprawozdania z przeprowadzonej kontroli.
2. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w działalności ośrodka szkoleniowego w zakresie postanowień Konwencji STCW sporządza się kartę niezgodności, której kopię przekazuje się, wraz ze sprawozdaniem z przeprowadzonej kontroli, dyrektorowi ośrodka szkoleniowego.
3. W karcie niezgodności należy wskazać zalecane działania korygujące.
4. Dyrektor ośrodka szkoleniowego, po usunięciu wszystkich niezgodności wymienionych w karcie niezgodności, zgłasza na piśmie wykonanie zaleconych działań korygujących.
5. Wzór sprawozdania z kontroli ośrodka szkoleniowego oraz wzór karty niezgodności określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.

§ 22. 1. Na podstawie przeprowadzonej kontroli dyrektor urzędu morskiego, w drodze decyzji administracyjnej:
  1)   uznaje ośrodek szkoleniowy;
  2)   potwierdza uznanie albo
  3)   wycofuje uznanie dla wszystkich lub części realizowanych szkoleń.
2. Dyrektor urzędu morskiego po wydaniu decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, wydaje ośrodkowi szkoleniowemu certyfikat uznania, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

§ 23. 1. Certyfikat uznania ośrodka szkoleniowego wydaje się na okres 5 lat.
2. Zgłoszenie ośrodka szkoleniowego do kontroli w celu potwierdzenia uznania powinno nastąpić nie później niż 30 dni przed upływem ważności certyfikatu uznania.

§ 24. Ośrodki szkoleniowe, których certyfikat uznania utracił ważność z powodu:
  1)   niepoddania ośrodka szkoleniowego kontroli w celu potwierdzenia ważności certyfikatu uznania lub
  2)   wycofania uznania, lub
  3)   zawieszenia działalności
- mogą ponownie ubiegać się o uznanie.

Rozdział 5

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 25. Certyfikaty uznania wydane na podstawie dotychczasowych przepisów podlegają wymianie na certyfikaty uznania, określone w niniejszym rozporządzeniu, po przeprowadzeniu kontroli w celu potwierdzenia uznania, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 3 oraz § 16 ust. 1 pkt 3, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

§ 26. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

_________
1)   Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).
2)   Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2001/25/WE z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie minimalnego poziomu wyszkolenia marynarzy (Dz. Urz. WE L 136 z 18.05.2001 r., Dz. Urz. L 324 z 29.11.2002 oraz Dz. Urz. L 326 z 13.12.2003). Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.
3)   Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2060, z 2003 r. Nr 199, poz. 1936 i Nr 229, poz. 2277 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 93, poz. 895 i 899 i Nr 273, poz. 2703.
4)   Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141 i Nr 94, poz. 788.
5)   Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 43, poz. 163, Nr 105, poz. 509 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 5, poz. 34 i Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 96, poz. 590, Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 50, poz. 310, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115 i 1118, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924, Nr 103, poz. 1129, Nr 111, poz. 1193 i 1194 i Nr 126, poz. 1383, z 2002 r. Nr 4, poz. 33 i 34, Nr 150, poz. 1239, Nr 153, poz. 1271 i Nr 200, poz. 1683, z 2003 r. Nr 65, poz. 595, Nr 128, poz. 1176, Nr 137, poz. 1304 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1206, Nr 152, poz. 1598 i Nr 179, poz. 1845 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 23, poz. 187 i Nr 94, poz. 788.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA NIEZBĘDNE DO REALIZACJI SZKOLEŃ BEZPIECZEŃSTWA I DODATKOWYCH SZKOLEŃ SPECJALISTYCZNYCH

Objaśnienia

W podrozdziałach zatytułowanych "Warunki zaliczenia szkolenia" znak "x" w tabeli oznacza konieczność spełnienia tego warunku do uzyskania zaliczenia danego szkolenia.

W podrozdziałach zatytułowanych "Środki dydaktyczne" poszczególne środki dydaktyczne, o ile nie zostały zdefiniowane szczegółowo, należy rozumieć jako środki o tematyce z zakresu danego programu szkolenia.

Słowniczek
  1)   ARPA - urządzenie do automatycznego wykonywania nakresów radarowych - Automatic Radar Plotting Aid;
  2)   Damage Control Plan - plan niezatapialności statku;
  3)   ECDIS - systemy obrazowania elektronicznych map i informacji nawigacyjnych - Electronic Chart Display and Information System;
  4)   ENC - elektroniczna mapa nawigacyjna - Electronic Navigation Chart;
  5)   EPA - elektroniczna pomoc nakresowa - Electronic Plotting Aid;
  6)   GMDSS - Światowy Morski System Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa - Global Maritime Distress and Safety System;
  7)   IALA - Międzynarodowe Stowarzyszenie Służb Oznakowania Nawigacyjnego - International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities;
  8)   IAMSAR - Międzynarodowy lotniczy i morski poradnik poszukiwania i ratowania, zgodny z Konwencją SOLAS - International Aeronautical and Maritime Search and Rescue Manual;
  9)   ICS - Międzynarodowa Izba Żeglugi - International Chamber of Shipping;
  10)  ILO - Międzynarodowa Organizacja Pracy - International Labour Organization;
  11)  IMO - Międzynarodowa Organizacja Morska - International Maritime Organization;
  12)  ISGOTT - Międzynarodowy podręcznik bezpieczeństwa na zbiornikowcach olejowych i terminalach przeładunkowych, wydany zgodnie z Konwencją SOLAS - International Safety Guide for Oil Tankers and Terminals;
  13)  ISO - Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna - International Organization for Standardization;
  14)  ISO 9000 - system zarządzania jakością serii 9000;
  15)  Kodeks BC - Kodeks bezpiecznego przewozu stałych ładunków masowych - Code of Safe Practice for Solid Bulk Cargoes;
  16)  Kodeks CSS - Kodeks bezpiecznego postępowania przy rozmieszczaniu i mocowaniu ładunków - Code of Safe Practice for Cargo Stowage and Securing;
  17)  Kodeks IBC - Międzynarodowy kodeks budowy i wyposażenia statków przewożących niebezpieczne chemikalia luzem - International Code for the Construction and Equipment of Ships Carrying Dangerous Chemicals in Bulk;
  18)  Kodeks IGC - Międzynarodowy kodeks budowy i wyposażenia statków przewożących skroplone gazy luzem - International Code for the Construction and Equipment of Ships Carrying Liquefied Gases in Bulk;
  19)  Kodeks IMDG - Międzynarodowy morski kodeks towarów niebezpiecznych - International Maritime Dangerous Goods Code;
  20)  Kodeks ISM - Międzynarodowy kodeks zarządzania bezpieczną eksploatacją statków i zapobieganiem zanieczyszczaniu - International Management Code for the Safe Operation of Ships and for Pollution Prevention;
  21)  Kodeks ISPS - Międzynarodowy Kodeks Ochrony Statku i Obiektów Portowych - International Ship and Port Facility Security Code;
  22)  Kodeks LSA - Międzynarodowy kodeks środków ratunkowych - International Life-Saving Appliance Code;
  23)  Konwencja COLREG - Konwencja w sprawie międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu, sporządzona w Londynie dnia 20 października 1972 r. (Dz. U. z 1977 r. Nr 15, poz. 61) - Convention on the International Regulations for Preventing Collisions at Sea;
  24)  Konwencja MARPOL - Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki, 1973, sporządzona w Londynie dnia 2 listopada 1973 r., wraz z załącznikami I, II, III, IV, V, oraz Protokół z 1978 r. dotyczący tej konwencji, wraz z załącznikiem I, sporządzony w Londynie dnia 17 lutego 1978 r. (Dz. U. z 1987 r. Nr 17, poz. 101) - International Convention for the Prevention of Pollution from Ships, 1973;
  25)  Konwencja Nr 108 ILO - Konwencja nr 108 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotycząca krajowych dowodów tożsamości marynarzy, przyjęta w Genewie dnia 13 maja 1958 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 103, poz. 501);
  26)  Konwencja SOLAS - Międzynarodowa konwencja o bezpieczeństwie życia na morzu, 1974, sporządzona w Londynie dnia 1 listopada 1974 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 61, poz. 318) wraz z Protokołem dotyczącym Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, 1974, sporządzonym w Londynie dnia 17 lutego 1978 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 61, poz. 320) - International Convention for the Safety of Life at Sea, 1974;
  27)  Konwencja STCW - Międzynarodowa konwencja o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht, 1978, sporządzona w Londynie dnia 7 lipca 1978 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 39, poz. 201, z późn. zm.) - International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers, 1978;
  28)  MERSAR - Poradnik poszukiwania ratowania dla statków handlowych - Merchant Ship Search and Rescue Manual;
  29)  MFAG - poradnik pierwszej pomocy medycznej - Medical First Aid Guide;
  30)  MKS - Międzynarodowy kod sygnałowy;
  31)  MPDM - międzynarodowe prawo drogi morskiej, patrz: Konwencja COLREG;
  32)  MRCK - morskie ratownicze centrum koordynacyjne - Maritime Rescue Coordination Center;
  33)  RNC - rastrowe mapy nawigacyjne;
  34)  RO-RO - system poziomego ładowania statku - Roll-on, Roll-off-system;
  35)  SAR - służba poszukiwania i ratownictwa - Search and Rescue;
  36)  SART - transponder radarowy - Search and Rescue Transponder;
  37)  SŁR - szybka łódź ratownicza;
  38)  SMCP - Podręcznik standardowych morskich zwrotów w języku angielskim - Standard Marine Communication Phrases;
  39)  VTS - system monitorowania ruchu statku - Vessel Traffic Service.

1.   SZKOLENIE W ZAKRESIE ELEMENTARNYCH ZASAD UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ (dotyczy również szkolenia uaktualniającego)
1.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.13.
1.2.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy wszystkich członków załóg zgodnie z Sekcją A-VI/1 pkt 2.1.3 Kodeksu A Konwencji STCW
 
1.3.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
1.4.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Sala wykładowa:Zajęcia teoretyczne
 a) rzutnik, 
 b) odtwarzacz video, 
 c) foliogramy, 
 d) filmy 
2
a) manekin fantom - do nauki
  resuscytacji krążeniowo-
  oddechowej,
Ćwiczenia praktyczne
 
b) apteczka z wyposażeniem, różne
  typy apteczek szalupowych i z
  tratw ratunkowych,
 
 c) worek samorozprężny, 
 
d) szyny do usztywnień, paski,
  szelki, opatrunki, bandaże,
  nosze,
 
 
e) wyposażenie do leczenia
  uszkodzeń oczu,
 
 
f) ssak ręczny do resuscytacji
  krążeniowo-oddechowej,
 
 
g) maski i separatory do separacji
  ratownika przy prowadzeniu
  ratunku oddechowego
 
 
2.   SZKOLENIE W ZAKRESIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ
2.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.14.
2.2.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy członków załogi
2Świadectwo przeszkolenia z elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznejwyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy na statku zgodnie z Prawidłem VI/4 pkt 1 Konwencji STCW
 
2.3.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
2.4.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Sala wykładowa:Zajęcia teoretyczne
 a) rzutnik, 
 b) odtwarzacz video, 
 c) foliogramy, 
 d) filmy 
2
a) manekin - do nauki resuscytacji
  krążeniowo-oddechowej,
Ćwiczenia praktyczne
 b) apteczka z wyposażeniem, 
 c) worek samorozprężny, 
 
d) szyny do usztywnień, paski,
  szelki,
 
 e) opatrunki, bandaże, 
 f) nosze, 
 
g) wyposażenie do leczenia
  uszkodzeń oczu
 
 
3.   SZKOLENIE W ZAKRESIE SPRAWOWANIA OPIEKI MEDYCZNEJ NAD CHORYM
3.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.15.
3.2.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Świadectwo przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznejDotyczy osoby posiadającej co najmniej dyplom oficera wachtowego, zgodnie z Prawidłem VI/4 pkt 2 Konwencji STCW
 
3.3.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
3.4.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Sala wykładowa:Zajęcia teoretyczne
 a) rzutnik, 
 b) odtwarzacz video, 
 c) foliogramy, 
 d) filmy 
2
a) manekin fantom - do nauki
  resuscytacji krążeniowo-
  oddechowej,
Ćwiczenia praktyczne
 b) apteczka z wyposażeniem, 
 c) worek samorozprężny, 
 
d) szyny do usztywnień, paski,
  szelki,
 
 e) opatrunki, bandaże, 
 f) nosze, 
 
g) wyposażenie do leczenia
  uszkodzeń oczu
 
 
3.5.   Literatura:
a)   pierwsza pomoc medyczna (podręcznik MFAG).

4.   SZKOLENIE W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA WŁASNEGO I ODPOWIEDZIALNOŚCI WSPÓLNEJ (dotyczy również szkolenia uaktualniającego)
4.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.21.
4.2.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy wszystkich członków załóg zgodnie z Sekcją A-VI/1 pkt 2.1.4 Kodeksu A Konwencji STCW
 
4.3.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
4.4.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne - zestaw rysunków (schematów) statku pasażerskiego ro-ro:
a) filmy video: wchodzenie do
  przestrzeni zamkniętych,
b) przykładowy rozkład alarmowy,
c) plany statkowe (ewakuacji,
  ochrony przeciwpożarowej,
  niezatapialności, walki z
  rozlewami olejowymi)
2
a) pas ratunkowy,
b) kombinezon ratunkowy,
c) środek ochrony termicznej,
d) tratwa ratunkowa,
e) eksplozymetry i inne urządzenia
  do pomiaru składu atmosfery i
  stężenia różnych gazów
Zajęcia praktyczne - umiejętność demonstracji:
a) zakładania pasa ratunkowego,
b) zakładania kombinezonu
  ratunkowego,
c) zakładania środka ochrony
  termicznej,
d) obsługi - instruktaż użycia
  tratwy ratunkowej
 
4.5.   Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1IMOKonwencja SOLAS 
2IMOKonwencja STCW 
3IMOMFAG 
4IMOKonwencja MARPOL 
 
5.   SZKOLENIE W ZAKRESIE INDYWIDUALNYCH TECHNIK RATUNKOWYCH (dotyczy również szkolenia uaktualniającego)
5.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.19.
5.2.   Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej: 8 osób.
5.3.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy wszystkich członków załóg zgodnie z Sekcją A-VI/1 pkt 2.1.1 Kodeksu A Konwencji STCW
 
5.4.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegox 
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
5.5.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Sala wykładowa:Zajęcia teoretyczne
 a) rzutnik, 
 b) odtwarzacz video, 
 c) foliogramy, 
 d) filmy 
2
a) basen o głębokości min. 3 m
  (pod wieżą),
 
 
b) wieża do skoków o min. wys.
  2,5 m,
 
 
c) pneumatyczne tratwy ratunkowe
  2 szt.,
 
 d) kombinezony ratunkowe 10 szt., 
 e) pasy ratunkowe 10 szt., 
 f) pętla ewakuacyjna 1 szt., 
 g) koła ratunkowe 5 szt., 
 
h) komplet wyposażenia łodzi
  ratunkowej, ratowniczej i
  pneumatycznej tratwy
  ratunkowej,
 
 i) radiopława awaryjna, 
 j) transponder radarowy, 
 
k) pirotechniczne środki do
  wzywania pomocy lub nadawania
  sygnałów optycznych,
 
 
l) szalupowa apteczka pierwszej
  pomocy
 
 
5.6.   Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1IMOKonwencja SOLASaktualnie obowiązujące
2IMOKodeks LSAaktualnie obowiązujące
 
6.   SZKOLENIE NA RATOWNIKA
6.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.23.
6.2.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo przeszkolenia w zakresie Indywidualnych Technik RatunkowychDotyczy każdego członka załogi wyznaczonego do kierowania zbiorczym środkiem ratunkowym
2Ważne świadectwo zdrowia 
 
6.3.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegox 
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
6.4.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) przepisy prawne SOLAS,
b) wymagania techniczne dla łodzi
  ratowniczej,
c) film instruktażowy - środki
  ratunkowe,
d) pierwsza pomoc medyczna
2
a) basen o głębokości min. 3 m
  (pod wieżą),
 
 
b) wieża do skoków o min. wys.
  2,5 m,
 
 
c) pneumatyczne tratwy ratunkowe
  2 szt.,
 
 d) kombinezony ratunkowe 10 szt., 
 e) pasy ratunkowe 10 szt., 
 f) pętla ewakuacyjna 1 szt., 
 g) koła ratunkowe 5 szt., 
 
h) komplet wyposażenia łodzi
  ratunkowej, ratowniczej i
  pneumatycznej tratwy
  ratunkowej,
 
 i) radiopława awaryjna, 
 j) transponder radarowy, 
 
k) pirotechniczne środki do
  wzywania pomocy lub nadawania
  sygnałów optycznych,
 
 
l) szalupowa apteczka pierwszej
  pomocy,
 
 m) manekin, 
 n) łódź ratownicza, 
 o) nosze okrętowe, 
 p) kosz ewakuacyjny, 
 
q) stanowiska do opuszczania łodzi
  ratunkowo-ratowniczej i
  pneumatycznej tratwy ratunkowej
  z żurawikiem,
 
 
r) model haka łodziowego do
  praktycznej demonstracji,
 
 s) reflektor poszukiwawczy, 
 t) UKF przenośne 
 
6.5.   Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1IMOKonwencja SOLASaktualnie obowiązujące
2IMOMFAGaktualnie obowiązujące
3IMOKodeks LSAaktualnie obowiązujące
 
7.   SZKOLENIE NA STARSZEGO RATOWNIKA
7.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.24.
7.2.   Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej - stosownie do obsady stosowanej SŁR.
7.3.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Świadectwo ratownikaDotyczy każdego członka załogi wy-
2Ważne świadectwo zdrowiaznaczonego do kierowania SŁR
 
7.4.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
7.5.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) przepisy prawne w zakresie
  użycia SŁR,
b) opis techniczny SŁR,
c) instrukcja obsługi SŁR,
d) podręcznik pierwszej pomocy
  medycznej
2a) basen (akwen) wodny, 
 
b) szybka łódź ratownicza wraz z
  żurawikiem,
 
 c) łódź asekuracyjna, 
 d) kombinezon ratunkowy 4 szt., 
 e) koło ratunkowe z pławką MOB, 
 f) pasy ratunkowe 4 szt., 
 g) radiotelefon UKF 2 szt. 
 
7.6.   Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1IMOKonwencja SOLASIMOaktualnie obowiązujące
2IMOKonwencja STCWIMOaktualnie obowiązujące
3IMOKodeks LSAIMOaktualnie obowiązujące
 
8.   SZKOLENIE W ZAKRESIE WYKORZYSTANIA RADARU I ARPA - POZIOM OPERACYJNY
8.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.07.
8.2.   Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej: grupa laboratoryjna - 3 osoby na jednym mostku szkolnym.
8.3.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaSzkolenie przeznaczone jest dla osób mających obsługiwać urządzenia radarowe
2Warunki przyjęcia osób obsługujących urządzenia radarowe na jednostkach służb specjalnych oraz w kapitanatach i bosmanatach portów reguluje Dyrektor Urzędu MorskiegoSzkolenie przeznaczone jest dla osób obsługujących urządzenia radarowe na jednostkach służb specjalnych oraz w kapitanatach i bosmanatach portów
 
8.4.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego w zakresie obsługi radarux 
4Zdanie egzaminu praktycznego w zakresie nawigacyjnego i antykolizyjnego wykorzystania radarux 
 
8.5.   Kwalifikacje zawodowe wykładowców:
Osoba prowadząca zajęcia praktyczne z antykolizyjnego i nawigacyjnego wykorzystania radaru powinna posiadać dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym.
W przypadku wykorzystania więcej niż czterech stanowisk symulacyjnych - zajęcia prowadzi dwóch wykładowców/instruktorów, z których przynajmniej jeden posiada wyżej określone kwalifikacje.
8.6.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Sala wykładowa: 
 a) rzutnik, 
 b) odtwarzacz video, 
 c) foliogramy, 
 d) filmy, 
 e) podręcznik dla instruktora 
2Symulator radarowo-nawigacyjny wyposażony w: 
 a) nawigacyjne mostki szkolne, 
 
b) układy sterowania kursem i
  prędkością statku własnego,
  wskaźnikami radarowymi i ARPA
  oraz możliwością nadawania i
  odbioru sygnałów dźwiękowych,
  radiotelefon,
 
 
c) oprogramowanie umożliwiające
  prezentację na ekranach radarów
  i ARPA zakłóceń obrazu
  radarowego, ech obcych statków
  i linii brzegowej,
 
 d) stanowisko szkoleniowe, 
 
e) mapy nawigacyjne akwenu i
  pomoce do wykonywania nakresów,
 
 f) mapy nawigacyjne, 
 
g) instrukcje do ćwiczeń i
  urządzeń,
 
 h) wydawnictwa morskie 
 
8.7.   Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1 Rezolucje IMO dotyczące urządzeń radarowych i pomocy nakresowychaktualnie obowiązujące
2 MPDMaktualnie obowiązujące
 
9.   SZKOLENIE W ZAKRESIE WYKORZYSTANIA RADARU I ARPA - POZIOM ZARZĄDZANIA
9.1.   Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.08.
9.2.   Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej: grupa laboratoryjna - 3 osoby na jednym mostku szkolnym.
9.3.   Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Dyplom na poziomie co najmniej operacyjnym w dziale pokładowymSzkolenie przeznaczone jest dla kandydatów na dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym
2Warunki przyjęcia osób obsługujących urządzenia radarowe na jednostkach służb specjalnych oraz w kapitanatach i bosmanatach portów reguluje Dyrektor Urzędu MorskiegoSzkolenie przeznaczone jest dla osób obsługujących urządzenia radarowe na jednostkach służb specjalnych oraz w kapitanatach i bosmanatach portów
 
9.4.   Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego w zakresie nawigacyjnego i antykolizyjnego wykorzystania radaru oraz nautycznego dowodzenia statkiemx 
4Zdanie egzaminu praktycznego w zakresie prowadzenia akcji SAR z wykorzystaniem urządzeń radarowychx 
 
9.5.   Kwalifikacje zawodowe wykładowców:
Osoba prowadząca zajęcia praktyczne z antykolizyjnego i nawigacyjnego wykorzystania radaru powinna posiadać dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym.
W przypadku wykorzystania więcej niż czterech stanowisk symulacyjnych - zajęcia prowadzi dwóch wykładowców/instruktorów, z których przynajmniej jeden posiada wyżej określone kwalifikacje.
9.6.   Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
123
1Sala wykładowa: 
 a) rzutnik, 
 b) odtwarzacz video, 
 c) foliogramy, 
 d) filmy, 
 e) podręcznik dla instruktora 
2Symulator radarowo-nawigacyjny wyposażony w: 
 a) nawigacyjne mostki szkolne, 
 
b) układy sterowania kursem i
  prędkością statku własnego,
  wskaźnikami radarowymi i ARPA
  oraz możliwością nadawania i
  odbioru sygnałów dźwiękowych,
 
 c) oprogramowanie umożliwiające: 
 
  - prezentację na ekranach
    radarów i ARPA zakłóceń
    obrazu radarowego obcych
    statków i linii brzegowej,
    sygnału SART,
 
 
  - realnej sytuacji nawigacyjnej
    w obszarze ćwiczeń z
    uwzględnieniem oznakowania
    nawigacyjnego, głębokości,
    prądów, pływów i wiatru,
 
 d) stanowisko szkoleniowe, 
 
e) mapy nawigacyjne akwenu i
  pomoce do wykonywania nakresów,
 
 f) mapy nawigacyjne, 
 
g) instrukcje do ćwiczeń i
  stosowanych urządzeń, mapy i
  wydawnictwa nawigacyjne
  odpowiednie do rejonu ćwiczeń
 
 
9.7.   Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1 Rezolucje IMO dotyczące urządzeń radarowych i pomocy nakresowych  
2 MPDMIMOaktualnie obowiązujące
3 IAMSARIMOaktualnie obowiązujące
 
10.  SZKOLENIE W ZAKRESIE OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ - STOPIEŃ PODSTAWOWY (dotyczy również szkolenia uaktualniającego)
10.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.20.
10.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy wszystkich członków załóg zgodnie z Sekcją A-VI/1 pkt 2.1.2 Kodeksu A Konwencji STCW
 
10.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegox 
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
10.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
123
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) wideokasety: zapobieganie
  pożarom,
b) podstawowe techniki zwalczania
  pożarów,
c) kierowanie akcją gaśniczą na
  statku,
d) podręcznik instruktorski,
e) skrypty
2a) plan ochrony przeciwpożarowej, 
 
b) karty informacyjne ładunków
  niebezpiecznych,
 
 c) schematy aparatów oddechowych, 
 
d) pouczenia (instrukcje) ćwiczeń
  pożarowych,
 
 e) łącznik międzynarodowy, 
 
f) modele (przekroje wszystkich
  typów gaśnic),
 
 
g) stanowisko do demonstracji
  zapłonu i samozapłonu cieczy
  palnych,
 
 h) eksplozymetr 
3Poligon pożarowy, zespół pomieszczeń do ćwiczeń pożarowo-dymowych (lub statek treningowy), zapewniające zbliżone do rzeczywistych warunki gaszenia dużych pożarów w pomieszczeniach okrętowych: maszynowni, ładowni i mieszkalnych, obejmują:Zajęcia praktyczne
 a)  kabinę instruktora, 
 b)  korytarz, 
 
c)  pomieszczenie tablicy
   rozdzielczej,
 
 
d)  maszynownię z podłogą
   gretingową,
 
 
e)  zespół pomieszczeń i plac
   ćwiczeń pożarowych (powinny
   znajdować się w pobliżu sali
   wykładowej wraz z toaletą i
   prysznicem),
 
 f)  generator piany, 
 
g)  sprężarki do ładowania
   aparatów oddechowych na
   sprężone powietrze,
 
 
h)  2 paleniska wannowe o
   wymiarach 1,0 x 1,0 x 0,3 m do
   ćwiczeń gaszenia pożarów,
 
 
i)  2 hydranty z zasilaniem
   wodnym,
 
 j)  2 manekiny, 
 k)  10 węży pożarniczych, 
 l)  3 rozdzielacze, 
 
m)  4 prądownice (2 x mgłowe,
   2 x uniwersalne),
 
 n)  2 prądownice piany ciężkiej, 
 o)  2 wytwornice piany średniej, 
 p)  zasysacz piany, 
 q)  6 gaśnic wodnych (9 l), 
 
r)  gaśnica pianowa do
   demonstracji,
 
 s)  6 gaśnic CO2 (5 kg), 
 t)  6 gaśnic proszkowych, 
 
u)  agregat gaśniczy: pianowy
   oraz proszkowy,
 
 
v)  ładunki do wszystkich typów
   gaśnic,
 
 
w)  2 komplety ubrań
   ognioochronnych z hełmami,
 
 x)  2 linki ratownicze (36 m), 
 
y)  6 zestawów wyposażenia
   osobistego (ubrania ochronne,
   kaski, pasy, topory itp.),
 
 z)  2 topory ciężkie, 
 za) generator dymu, 
 zb) nosze, 
 zc) zestaw pierwszej pomocy, 
 zd) aparat reanimacyjny, 
 
ze) 6 kompletnych aparatów
   oddechowych na sprężone
   powietrze co najmniej dwóch
   różnych typów,
 
 zf) 2 lampy bezpieczeństwa, 
 
zg) 4 radiotelefony do łączności
   dwukierunkowej,
 
 
zh) zaplecze socjalne (prysznice,
   toalety, szatnia),
 
 zi) 1 aparat oddechowy ucieczkowy 
 
11.  SZKOLENIE W ZAKRESIE OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ - STOPIEŃ WYŻSZY
11.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 2.03.
11.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy członków załóg wyznaczonych do kierowania akcją przeciwpożarową zgodnie z Prawidłem VI/3 pkt 1 i 2 Konwencji STCW
2Szkolenie w zakresie ochrony pożarowej - stopień podstawowy 
 
11.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegox 
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
11.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
123
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) wideokasety: zapobieganie
  pożarom,
b) podstawowe techniki zwalczania
  pożarów,
c) kierowanie akcją gaśniczą na
  statku,
d) organizacja akcji
  przeciwpożarowej na statku,
e) podręcznik instruktorski,
f) skrypty
2a) plan ochrony przeciwpożarowej, 
 
b) karty informacyjne ładunków
  niebezpiecznych,
 
 c) schematy aparatów oddechowych, 
 
d) pouczenia (instrukcje) ćwiczeń
  pożarowych,
 
 e) łącznik międzynarodowy, 
 
f) modele (przekroje wszystkich
  typów gaśnic),
 
 
g) stanowisko do demonstracji
  zapłonu i samozapłonu cieczy
  palnych,
 
 h) eksplozymetr 
3Poligon pożarowy, zespół pomieszczeń do ćwiczeń pożarowo-dymowych (lub statek treningowy), zapewniające zbliżone do rzeczywistych warunki gaszenia dużych pożarów w pomieszczeniach okrętowych: maszynowni, ładowni i mieszkalnych, obejmują:Zajęcia praktyczne
 a)  kabinę instruktora, 
 b)  korytarz, 
 
c)  pomieszczenie tablicy
   rozdzielczej,
 
 
d)  maszynownię z podłogą
   gretingową,
 
 
e)  zespół pomieszczeń i plac
   ćwiczeń pożarowych (powinny
   znajdować się w pobliżu sali
   wykładowej wraz z toaletą i
   prysznicem),
 
 f)  generator piany, 
 
g)  sprężarki do ładowania
   aparatów oddechowych na
   sprężone powietrze,
 
 
h)  2 paleniska wannowe o
   wymiarach 1,0 x 1,0 x 0,3 m do
   ćwiczeń gaszenia pożarów,
 
 
i)  2 hydranty z zasilaniem
   wodnym,
 
 j)  2 manekiny, 
 k)  10 węży pożarniczych, 
 l)  3 rozdzielacze, 
 
m)  4 prądownice (2 x mgłowe, 2 x
   uniwersalne),
 
 n)  2 prądownice piany ciężkiej, 
 o)  2 wytwornice piany średniej, 
 p)  zasysacz piany, 
 q)  6 gaśnic wodnych (9 l), 
 
r)  gaśnica pianowa do
   demonstracji,
 
 s)  6 gaśnic CO2 (5 kg), 
 t)  6 gaśnic proszkowych, 
 
u)  agregat gaśniczy: pianowy oraz
   proszkowy,
 
 
v)  ładunki do wszystkich typów
   gaśnic,
 
 
w)  2 komplety ubrań
   ognioochronnych z hełmami,
 
 x)  2 linki ratownicze (36 m), 
 
y)  6 zestawów wyposażenia
   osobistego (ubrania ochronne,
   kaski, pasy, topory itp.),
 
 z)  2 topory ciężkie, 
 za) generator dymu, 
 zb) nosze, 
 zc) zestaw pierwszej pomocy, 
 zd) aparat reanimacyjny, 
 
ze) 6 kompletnych aparatów
   oddechowych na sprężone
   powietrze co najmniej dwóch
   różnych typów,
 
 zf) 2 lampy bezpieczeństwa, 
 
zg) 4 radiotelefony do łączności
   dwukierunkowej,
 
 
zh) zaplecze socjalne (prysznice,
   toalety, szatnia),
 
 zi) 1 aparat oddechowy ucieczkowy 
 
11.5.  Literatura:
 
AutorTytułUwagi
IMOKodeks IGCaktualnie obowiązujące
IMOKodeks IBCaktualnie obowiązujące
 
12.  SZKOLENIE SPECJALISTYCZNE NA ZBIORNIKOWIEC DO PRZEWOZU PRODUKTÓW NAFTOWYCH, CHEMIKALIÓW, GAZÓW SKROPLONYCH - STOPIEŃ PODSTAWOWY
12.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.01.
12.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo przeszkolenia w zakresie elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznejDotyczy kapitanów, oficerów i członków załogi zgodnie z Prawidłem V/1 pkt 1 Konwencji STCW
2Ważne świadectwo przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego lub wyższego 
 
12.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
12.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
123
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) zestaw rysunków (schematów)
  chemikaliowców, gazowców,
  tankowców do przewozu ropy,
b) filmy video:
  - wprowadzanie do transportu
    morskiego ładunków
    chemicznych,
  - szkolenie bezpieczeństwa
    zbiornikowców do przewozu
    ropy i jej produktów,
  - podstawowe szkolenie
    bezpieczeństwa gazowców
2Sprzęt osobisty: 
 a) ubranie gazoszczelne, 
 b) aparat oddechowy, 
 c) linka ratownicza, 
 d) lampa bezpieczeństwa, 
 e) komplet ubrań ochronnych, 
 f) nosze statkowe, 
 g) aparat reanimacyjny, 
 h) maska z filtrem, 
 i) aparat oddechowy ucieczkowy, 
 
j) chemiczny detektor gazów
  palnych (eksplozymetr),
 
 k) przenośny analizator tlenu, 
 
l) stanowisko laboratoryjne do
  demonstracji właściwości
  palnych cieczy
 
 
12.5.  Literatura:
Zalecany wykaz literatury na szkolenie w zakresie przewozów płynnych ładunków niebezpiecznych:
a)   Konwencja SOLAS,
b)   Konwencja STCW,
c)   Kodeks IGC,
d)   Kodeks IBC,
e)   Konwencja MARPOL,
f)   MFAG,
g)   SMCP,
h)   Inert Gas Systems, IMO,
i)   Crude Oil Washing Systems, IMO,
j)   International Chamber of Shipping (ICS), Tanker Safety Guide (Liquefied Gas), London, 1991,
k)   SIGTTO, Liquefied Gas Handling Principles on Ships and Terminals. London, 1986,
l)   ICS/OCIMF/IAPH, International Safety Guide for Oil Tankers and Terminals (ISGOTT), London, 1991,
m)   ICS, Tanker Safety Guide (Chemicals), London, 1991,
n)   ICS, Safety in Oil Tankers. London, 1978,
o)   ICS, Safety in Chemical Tankers, London, 1977,
p)   ICS, Safety in Liquefied Gas Tankers, London, 1978.

13.  SZKOLENIE SPECJALISTYCZNE NA ZBIORNIKOWIEC DO PRZEWOZU PRODUKTÓW NAFTOWYCH - STOPIEŃ WYŻSZY
13.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.02.
13.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo przeszkolenia na zbiornikowiec do przewozu produktów naftowych stopnia podstawowegoDotyczy kapitana, st. oficera, st. oficera mechanika, II oficera mechanika i innych członków załogi zgodnie z wymaganiami Prawidła V/1 pkt 2 Konwencji STCW
2Świadectwo przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego 
33-miesięczna praktyka pływania na zbiornikowcach do przewozu produktów naftowych 
 
13.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
13.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne - pomoce dydaktyczne:
a) rysunki (schematy) tankowca i
  jego instalacje,
b) system inert gazu (schemat)
2
Sprzęt osobisty:
a) ubranie gazoszczelne,
b) aparaty oddechowe,
c) linka ratownicza,
d) lampa bezpieczeństwa.
a) wideokasety,
b) operacje tankowcowe,
c) wchodzenie do przestrzeni
  zamkniętych
3a) komplet ubrań ochronnych, 
 b) nosze statkowe, 
 c) stanowisko laboratoryjne, 
 d) aparat reanimacyjny, 
 e) maska z filtrem, 
 f) przenośny analizator; 
 g) aparat oddechowy ucieczkowy, 
 h) chemiczny detektor gazów, 
 
i) zestaw rurek do wykrywania
  gazów,
 
 
j) przenośny indykator gazów
  palnych (eksplozymetr),
 
 
k) zestaw do kalibracji urządzeń
  do pomiaru stężeń gazów
 
 
13.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1 Safety in oil tankersICSaktualnie obowiązujące
2 Safety Guide for oil tankers and terminalsWitherby § Co.aktualnie obowiązujące
3 MFAGIMOaktualnie obowiązujące
4IMOCrude oil washing systemsIMOaktualnie obowiązujące
 
14.  SZKOLENIE SPECJALISTYCZNE NA ZBIORNIKOWIEC DO PRZEWOZU GAZÓW SKROPLONYCH - STOPIEŃ WYŻSZY
14.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.06.
14.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo przeszkolenia na zbiornikowiec do przewozu gazów stopnia podstawowegoDotyczy kapitana, st. oficera, st. oficera mechanika, II oficera mechanika i innych członków załogi zgodnie z wymaganiami Prawidła V/1 pkt 2 Konwencji STCW
2Świadectwo przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego 
33-miesięczna praktyka pływania na gazowcu 
 
14.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
14.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) zestaw rysunków (schematów)
  gazowców,
b) filmy video:
  - wprowadzenie do gazowców,
  - walka z pożarami na
    gazowcach,
  - wchodzenie do przestrzeni
    zamkniętych
2Sprzęt osobisty:Zajęcia praktyczne
 a) ubranie gazoszczelne, 
 b) aparat oddechowy, 
 c) linka ratownicza, 
 d) lampa bezpieczeństwa, 
 e) komplet ubrań ochronnych, 
 f) nosze statkowe, 
 g) aparat reanimacyjny, 
 h) maska z filtrem, 
 i) aparat oddechowy ucieczkowy, 
 
j) chemiczny detektor gazów
  palnych (eksplozymetr),
 
 k) przenośny analizator tlenu, 
 
l) stanowisko laboratoryjne do
  demonstracji właściwości gazów,
 
 
m) zestaw do kalibracji urządzeń
  do pomiaru stężeń gazów
 
 
14.5.  Literatura:
 
AutorTytułWydawnictwoUwagi
SIGTTOLiquefied gas handling principles on ships and terminalsSIGTTOaktualnie obowiązujące
IMOKodeks IGCIMOaktualnie obowiązujące
IMOMFAGIMOaktualnie obowiązujące
 
15.  SZKOLENIE SPECJALISTYCZNE NA ZBIORNIKOWIEC DO PRZEWOZU CHEMIKALIÓW - STOPIEŃ WYŻSZY
15.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.04.
15.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo przeszkolenia na zbiornikowiec do przewozu chemikaliów stopnia podstawowegoDotyczy kapitana, st. oficera, st. oficera mechanika, II oficera mechanika i innych członków załogi zgodnie z wymaganiami Prawidła V/1 pkt 2 Konwencji STCW
2Świadectwo przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego 
33-miesięczna praktyka pływania na chemikaliowcu 
 
15.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
15.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
123
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) zestaw rysunków (schematów)
  chemikaliowca,
b) filmy video:
  - wprowadzenie do
    chemikaliowców,
  - walka z pożarami na
    chemikaliowcach,
  - wchodzenie do przestrzeni
    zamkniętych
2
Sprzęt osobisty:
a) ubranie gazoszczelne,
b) aparat oddechowy,
c) linka ratownicza,
d) lampa bezpieczeństwa,
e) komplet ubrań ochronnych,
f) nosze statkowe,
g) aparat reanimacyjny,
h) maska z filtrem,
i) aparat oddechowy ucieczkowy,
j) chemiczny detektor gazów
  palnych (eksplozymetr),
k) przenośny analizator tlenu,
l) stanowisko laboratoryjne do
  demonstracji właściwości
  cieczy palnych,
m) zestaw do kalibracji urządzeń
  do pomiaru stężeń gazów
Zajęcia praktyczne
 
15.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1SIGTTOLiquefied gas handling principles on ships and terminalsSIGTTOaktualnie obowiązujące
2IMOKodeks IBCIMOaktualnie obowiązujące
3IMOMFAGIMOaktualnie obowiązujące
 
16.  SZKOLENIE W ZAKRESIE PRZEWOZU ŁADUNKÓW NIEBEZPIECZNYCH
16.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.10.
16.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy kapitana, st. oficera, oficera wachtowego i innych członków załogi zgodnie z zaleceniami Sekcji B-V/4 pkt 1 i B-V/5 pkt 1 Kodeksu B Konwencji STCW
 
16.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
16.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
podręcznik dla instruktora
 
16.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1 Code of safe practice for solid bulk cargoesIMOaktualnie obowiązujące
2 IMDGIMOaktualnie obowiązujące
3 MFAGIMOaktualnie obowiązujące
 
17.  SZKOLENIE W ZAKRESIE OBSŁUGI SIŁOWNI O NAPĘDZIE INNYM NIŻ TŁOKOWY SILNIK SPALINOWY
17.1.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaSzkolenie prowadzone jest dla oficerów w dziale maszynowym, specjalności mechanicznej na statkach o napędzie innym niż tłokowy silnik spalinowy
 
17.2.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
17.3.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne
2
a) schemat siłowni z turbiną
  parową,
b) schemat siłowni z turbiną
  gazową
 
 
17.4.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1 literatura dotycząca turbin parowych, gazowych, kotłów głównych i ich eksploatacji oraz układów automatyki i sterowania pracą siłowni turbinowej 
 
18.  SZKOLENIE W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA, KIEROWANIA TŁUMEM, BEZPIECZEŃSTWA PASAŻERÓW DLA PERSONELU ZAJMUJĄCEGO SIĘ BEZPOŚREDNIĄ OBSŁUGĄ PASAŻERÓW W POMIESZCZENIACH PASAŻERSKICH NA STATKACH PASAŻERSKICH RO-RO
18.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.28.
18.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy kapitana, oficerów, marynarzy i reszty załogi na statkach pasażerskich ro-ro zgodnie z wymaganiami Prawidła V/2 Konwencji STCW
 
18.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
18.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
plany statkowe (ogólny, pomieszczeń pasażerskich, ewakuacji, ochrony przeciwpożarowej, niezatapialności, walki z rozlewami olejowymi)
2
a) pasy ratunkowe różnych typów
  stosowanych na statkach
  pasażerskich,
b) tratwa ratunkowa
Zajęcia praktyczne:
nauka instruowania korzystania z tratwy ratunkowej i pasa ratunkowego
 
18.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1IMOKonwencja SOLASaktualnie obowiązujące
2IMOKonwencja STCWaktualnie obowiązujące
3IMOMFAGaktualnie obowiązujące
4IMOKonwencja MARPOLaktualnie obowiązujące
 
19.  SZKOLENIE W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA, KIEROWANIA TŁUMEM, BEZPIECZEŃSTWA PASAŻERÓW DLA PERSONELU ZAJMUJĄCEGO SIĘ BEZPOŚREDNIĄ OBSŁUGĄ PASAŻERÓW W POMIESZCZENIACH PASAŻERSKICH NA STATKACH PASAŻERSKICH INNYCH NIŻ RO-RO
19.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.28.
19.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy kapitana, oficerów, marynarzy i reszty załogi na statkach pasażerskich innych niż ro-ro zgodnie z wymaganiami Prawidła V/3 Konwencji STCW
 
19.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
19.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
plany statkowe (ogólny, pomieszczeń pasażerskich, ewakuacji, ochrony przeciwpożarowej, niezatapialności, walki z rozlewami olejowymi)
2
a) pasy ratunkowe różnych typów
  stosowanych na statkach
  pasażerskich,
b) tratwa ratunkowa
Zajęcia praktyczne:
nauka instruowania korzystania z tratwy ratunkowej i pasa ratunkowego
 
19.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1IMOKonwencja SOLASaktualnie obowiązujące
2IMOKonwencja STCWaktualnie obowiązujące
3IMOMFAGaktualnie obowiązujące
4IMOKonwencja MARPOLaktualnie obowiązujące
 
20.  SZKOLENIE W ZAKRESIE DOWODZENIA W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH, O ZACHOWANIACH LUDZKICH, BEZPIECZEŃSTWIE PASAŻERÓW I ŁADUNKU ORAZ SZCZELNOŚCI KADŁUBA NA STATKU PASAŻERSKIM RO-RO
20.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.29.
20.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy personelu i załogi na statkach pasażerskich ro-ro zgodnie z wymaganiami Prawidła V/2 Konwencji STCW
 
20.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
20.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
plany statkowe (ogólny, pomieszczeń pasażerskich, ewakuacji, ochrony przeciwpożarowej, niezatapialności, walki z rozlewami olejowymi)
2
a) pasy ratunkowe różnych typów
  stosowanych na statkach
  pasażerskich,
b) tratwa ratunkowa
Zajęcia praktyczne:
nauka instruowania korzystania z tratwy ratunkowej i pasa ratunkowego
 
20.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1IMOKonwencja SOLASaktualnie obowiązujące
2IMOKonwencja STCWaktualnie obowiązujące
3IMOMFAGaktualnie obowiązujące
4IMOKonwencja MARPOLaktualnie obowiązujące
5 Poradnik kapitana 
6 Informacja o stateczności awaryjnej statku pasażerskiego ro-ro 
 
21.  SZKOLENIE W ZAKRESIE DOWODZENIA W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH, O ZACHOWANIACH LUDZKICH, BEZPIECZEŃSTWIE PASAŻERÓW I ŁADUNKU ORAZ SZCZELNOŚCI KADŁUBA NA STATKU PASAŻERSKIM INNYM NIŻ RO-RO
21.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.29.
21.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy personelu i załogi na statkach pasażerskich innych niż ro-ro zgodnie z wymaganiami Prawidła V/3 Konwencji STCW
 
21.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
21.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
plany statkowe (ogólny, pomieszczeń pasażerskich, ewakuacji, ochrony przeciwpożarowej, niezatapialności, walki z rozlewami olejowymi)
2
a) pasy ratunkowe różnych typów
  stosowanych na statkach
  pasażerskich,
b) tratwa ratunkowa
Zajęcia praktyczne:
nauka instruowania korzystania z tratwy ratunkowej i pasa ratunkowego
 
21.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1IMOKonwencja SOLASaktualnie obowiązujące
2IMOKonwencja STCWaktualnie obowiązujące
3IMOMFAGaktualnie obowiązujące
4IMOKonwencja MARPOLaktualnie obowiązujące
5 Poradnik kapitana 
6 Informacja o stateczności awaryjnej statku pasażerskiego innego niż ro-ro 
 
22.  SZKOLENIE W ZAKRESIE MANEWROWANIA DUŻYMI STATKAMI I STATKAMI O NIETYPOWYCH CECHACH MANEWROWYCH NA MODELACH REDUKCYJNYCH
22.1.  Program szkolenia oparty jest na Konwencji STCW: A-I/12 i B-I/12 pkt 37.3, 38.2 oraz 39.1-2 i B-V/a.
22.2.  Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej: 2 osoby na jeden mostek.
22.3.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy kapitana dużych statków i statków z nietypowymi charakterystykami manewrowymi zgodnie z zaleceniami Sekcji B-V/3 pkt 3.2 Kodeksu B Konwencji STCW
 
22.4.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznego  
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
22.5.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) podręcznik dla instruktora,
b) komputer z programem do
  monitorowania przebiegu
  ćwiczeń wybranych modeli
2
a) poligon wodny z oznakowaniem,
b) modele statków,
c) łódź asekuracyjna,
d) system slipowania modeli,
e) radiotelefony UKF
Plan poligonu ćwiczeń
 
22.6.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1 Poradnik manewrowania statkiemaktualnie obowiązujące
 
23.  SZKOLENIE W ZAKRESIE NAUTYCZNEGO DOWODZENIA STATKIEM Z ELEMENTAMI MANEWROWANIA
23.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 1.22.
23.2.  Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej: 5 osób.
23.3.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1 Dotyczy kapitana dużych statków i statków z nietypowymi charakterystykami manewrowymi zgodnie z zaleceniami Sekcji B-V/3 pkt 3.2 Kodeksu B Konwencji STCW
 
23.4.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznego  
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
23.5.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
a) podręcznik dla instruktora,
b) komputer z programem do
  monitorowania przebiegu
  ćwiczeń wybranych modeli
2
a) symulator manewrowy pełny
  (full mission simulator),
b) radiotelefony UKF
 
 
23.6.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1 Poradnik manewrowania statkiemaktualnie obowiązujące
 
24.  SZKOLENIE W ZAKRESIE DOWODZENIA SIŁOWNIĄ OKRĘTOWĄ
24.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 2.07.
24.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Posiadanie dyplomu w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej 
 
24.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznego  
3Zdanie egzaminu praktycznegoxegzamin praktyczny na symulatorze siłowni okrętowej
 
24.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Sale wykładowe wyposażone w środki audiowizualne 
2Symulator siłowni okrętowej 
 
25.  SZKOLENIE W ZAKRESIE WSPÓŁPRACY ZE SŁUŻBAMI SAR
25.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 3.14.
25.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Świadectwo przeszkolenia w zakresie wykorzystania radaru i ARPA - poziom zarządzaniaSzkolenie prowadzone jest dla kapitana i starszego oficera zatrudnionego na statkach
2Świadectwo przeszkolenia w zakresie nautycznego dowodzenia statkiem z elementami manewrowaniapasażerskich i pasażerskich typu ro-ro
 
25.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
25.4.  Kwalifikacje zawodowe wykładowców: obowiązkowe ukończenie 60 godz. szkolenia dydaktycznego.
 
Lp.KwalifikacjeUwagi
1Instruktor symulatora radarowo-nawigacyjnego z dyplomem kapitana żeglugi wielkiej 
2Specjalista MRCK z dyplomem kapitana żeglugi wielkiej 
3Obsługa techniczna symulatora 
 
25.5.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
podręcznik dla instruktora
2
a) symulator radarowo-nawigacyjny,
b) ARPA,
c) radar,
d) radiotelefon UKF,
e) mapa elektroniczna,
f) układy rejestrujące przebieg
  ćwiczeń z możliwością
  odtwarzania,
g) instrukcje do ćwiczeń i
  stosowanych urządzeń, mapy i
  wydawnictwa nawigacyjne
  odpowiednie do rejonu ćwiczeń
 
3
a) współpraca z Morskim
  Ratowniczym Centrum
  Koordynacyjnym
 
 
25.6.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1IMOMPDMaktualnie obowiązujące
2 IAMSARaktualnie obowiązujące
 
26.  SZKOLENIE PODSTAWOWE W ZAKRESIE ZNAJOMOŚCI MIĘDZYNARODOWEGO KODEKSU ZARZĄDZANIA BEZPIECZNĄ EKSPLOATACJĄ STATKÓW I ZAPOBIEGANIA ZANIECZYSZCZENIOM (ISM CODE)
26.1.  Program szkolenia oparty jest na:
a)   Konwencji SOLAS, rozdział IX,
b)   Rezolucji IMO: A.741(18).
26.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Ważne świadectwo zdrowiaDotyczy osób posiadających dyplomy na poziomie zarządzania
 
26.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
26.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne:
podręcznik dla instruktora
 
26.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1 Konwencja STCWaktualnie obowiązujące
2 Konwencja SOLASaktualnie obowiązujące
 
27.  SZKOLENIE W ZAKRESIE OBSŁUGI I WYKORZYSTANIA ECDIS
27.1.  Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej: 2 osoby na 1 stanowisko szkoleniowe.
27.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Dyplom na poziomie operacyjnym w dziale pokładowymSzkolenie przeznaczone jest dla oficerów pokładowych na statkach wyposażonych w systemy ECDIS
 
27.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznegoxna symulatorze
 
27.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne
2
Symulator:
a) symulator mostka nawigacyjnego,
b) symulator systemu ECDIS,
c) mapy wektorowe ENC,
d) mapy rastrowe RNC.
Szkolenie na symulatorach zgodnych z wymaganiami zawartymi w dokumencie STCW.7/Circ.10 - Interim Guidance on Training and Assessment in The Operational Use of The Electronic Chart Display and Information System (ECDIS) Simulators
Pokazy oraz ćwiczenia
 
27.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1IMOKonwencja SOLASIMOaktualnie obowiązujące
2IMOkurs modelowy IMO 1.27IMOaktualnie obowiązujące
3IMOKonwencja STCWIMOaktualnie obowiązujące
 
28.  SZKOLENIE OFICERA OCHRONY OBIEKTÓW PORTOWYCH (PFSO)
28.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 3.21.
28.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1 szkolenie przeznaczone jest dla osób pełniących funkcje oficera ochrony obiektu portowego
 
28.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegoxtest
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
28.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Dostęp do obiektu portowego celem realizacji ćwiczeń z zakresu oceny ochrony i planu ochronyWskazany obiekt portowy posiadający różne systemy ochrony: techniczne i fizyczne
2Plan obiektów portowych i plan portuRzeczywisty lub fikcyjny
3Plan ochrony portuRzeczywisty lub fikcyjny
42 sale laboratoryjne z wzajemną łącznością telefoniczną i symulowaną radiową celem prowadzenia ćwiczeń w zakresie negocjacji kryzysowych 
5Sala laboratoryjna do prowadzenia ćwiczeń w zakresie przeszukiwania osób, pomieszczeń, bagażu itd.Wyposażona w opisy, instrukcje, zdjęcia lub rzeczywiste wyposażenie ochrony TV przemysłowej, detektory metalu, materiałów wybuchowych, wyposażenia do prześwietlania bagażu itd.
6Zdjęcia lub modele statków i części statków do przedstawienia elementów operacyjnych i słabych punktów statku w zakresie ochrony 
7
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy video
 
 
28.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1IMOKodeks ISPS aktualnie obowiązujące
2IMOKonwencja SOLAS aktualnie obowiązujące
3ILOKonwencja Nr 108 ILO aktualnie obowiązujące
4 przepisy prawa krajowego aktualnie obowiązujące
 
29.  SZKOLENIE OFICERA OCHRONY ARMATORA (CSO)
29.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 3.20.
29.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1 Szkolenie przeznaczone jest dla osób pełniących obowiązki oficera ochrony armatora, zgodnie z § 2.1.7 i 11 Części A Kodeksu ISPS, w szczególności dla osób zajmujących się zapewnieniem ochrony statków, przeprowadzeniem oceny ochrony statku, opracowaniem, wdrożeniem i uaktualnianiem planu ochrony statku oraz współpracą z oficerami ochrony statku i oficerami ochrony portu
 
29.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegox 
3Zdanie egzaminu praktycznego  
 
29.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1Dostęp do statku o pojemności brutto 500 GT i powyżej celem realizacji ćwiczeń z zakresu oceny ochrony i planu ochronyWskazany statek posiadający różne systemy ochrony
2Dostęp do obiektu portowego celem realizacji ćwiczeń z zakresu oceny ochrony i planu ochronyWskazany obiekt portowy posiadający różne systemy ochrony: techniczne i fizyczne
3Plan obiektów portowych i plan portuRzeczywisty lub fikcyjny
4Plany ochrony statku i obiektu portowegoRzeczywiste lub fikcyjne
52 sale laboratoryjne z wzajemną symulowaną łącznością radiową celem prowadzenia ćwiczeń w zakresie negocjacji kryzysowych 
6Sala laboratoryjna do prowadzenia ćwiczeń w zakresie przeszukiwania osób, bagażu itd.Wyposażona w opisy, instrukcje, zdjęcia lub rzeczywiste wyposażenie ochrony TV przemysłowej, detektory metalu, materiałów wybuchowych, wyposażenia do prześwietlania bagażu itd.
7Zdjęcia statków i ich elementów konstrukcyjnych do przedstawienia elementów operacyjnych i słabych punktów statku w zakresie ochrony 
8Plany statków (ogólny, przeciwpożarowy, awaryjny, systemu wentylacyjnego, pomieszczeń mieszkalnych) - do przedstawienia elementów operacyjnych i analizy słabych punktów w zakresie ochrony 
9
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne
 
29.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1IMOKodeks ISPS aktualnie obowiązujące
2IMOKonwencja SOLAS aktualnie obowiązujące
3ILOKonwencja Nr 108 ILO aktualnie obowiązujące
4 przepisy prawa krajowego aktualnie obowiązujące
 
30.  SZKOLENIE OFICERA OCHRONY STATKU (SSO)
30.1.  Program szkolenia oparty jest na kursie modelowym IMO 3.19.
30.2.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1 szkolenie przeznaczone jest dla osób wyznaczonych do pełnienia obowiązków oficera ochrony statku
 
30.3.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegox 
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
30.4.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
123
1Dostęp do statku o pojemności brutto 500 GT i powyżej celem realizacji ćwiczeń z zakresu oceny ochrony i planu ochronyWskazany statek posiadający różne systemy ochrony
2Dostęp do pomieszczeń statkowych lub symulowane pomieszczenia statkowe celem realizacji ćwiczeń praktycznych w zakresie przeszukiwania i zabezpieczenia pomieszczeń 
32 sale laboratoryjne z wzajemną symulowaną łącznością radiową celem prowadzenia ćwiczeń w zakresie negocjacji kryzysowych 
4Sala laboratoryjna do prowadzenia ćwiczeń w zakresie przeszukiwania osób, bagażu itd.Wyposażona w opisy, instrukcje, zdjęcia lub rzeczywiste wyposażenie ochrony TV przemysłowej, detektory metalu, materiałów wybuchowych, wyposażenia do prześwietlania bagażu itd.
5Plan ochrony statkuRzeczywisty lub fikcyjny
6Zdjęcia statków i ich elementów konstrukcyjnych do przedstawienia elementów operacyjnych i słabych punktów statku w zakresie ochrony 
7Plany statków (ogólny, ppoż., awaryjny, systemu wentylacyjnego, pomieszczeń mieszkalnych) - do przedstawienia elementów operacyjnych i analizy słabych punktów w zakresie ochrony 
8
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne
 
30.5.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1IMOKodeks ISPS aktualnie obowiązujące
2IMOKonwencja SOLAS aktualnie obowiązujące
3ILOKonwencja Nr 108 ILO aktualnie obowiązujące
4 przepisy prawa krajowego aktualnie obowiązujące
 
31.  SZKOLENIE PODSTAWOWE OPERATORA VTS DLA OSÓB NIEPOSIADAJĄCYCH ODPOWIEDNICH KWALIFIKACJI
31.1.  Program szkolenia oparty jest na:
a)   IALA "Model Course V-103/1: VTS Operator Basic Training" (19.03.1999),
b)   IALA "Draft Guidelines on the Assessment of Training Requirements for Existing VTS Personnel, Candidate VTS Operators, Revalidation of VTS Operator Certificates" (08.03.2001),
c)   IALA "Recommendation V-103 on Standards for Training and Certification of VTS Personnel" (01.05.1998),
d)   Rezolucji IMO A.857(20) z dnia 27.11.1997 r.,
e)   Zaleceniach IALA V-103 z dnia 01.05.1998 r. zatwierdzonych przez IMO MSC 70/20/11 z dnia 18.09.1998 r.,
f)   Kursie modelowym IALA V-103/1 - VTS Operator Basic Training,
g)   "Zaleceniach IALA dotyczących określenia potrzeb szkoleniowych dla istniejącego personelu VTS, kandydatów na operatorów VTS oraz w celu odnawiania certyfikatów Operatora VTS" z dnia 08.03.2001 r. wraz z załącznikami,
h)   Konwencji STCW - Rezolucji 10.
31.2.  Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej: 2 osoby na 1 stanowisko operatora VTS.
31.3.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
 Znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanymZalecane dla osób posiadających dyplom ukończenia szkoły morskiej lub dyplom morski w dziale pokładowym
 
31.4.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegox 
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
31.5.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne: podręcznik dla instruktora
2Symulator VTS 
3Centrum Systemu Kontroli i Nadzoru Ruchu Statków 
 
31.6.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułWydawnictwoUwagi
1 Konwencja SOLASIMOaktualnie obowiązujące
2 Rezolucja IMO A.851IMOaktualnie obowiązujące
3 Zalecenie V-104IALAaktualnie obowiązujące
4 Vessel Traffic Service ManualIALAaktualnie obowiązujące
5 Przepisy portowe aktualnie obowiązujące
 
32.  SZKOLENIE PODSTAWOWE OPERATORA VTS DLA OSÓB POSIADAJĄCYCH ODPOWIEDNIE KWALIFIKACJE MORSKIE
32.1.  Program szkolenia oparty jest na:
a)   IALA "Model Course V-103/1: VTS Operator Basic Training" (19.03.1999),
b)   IALA "Draft Guidelines on the Assessment of Training Requirements for Existing VTS Personnel, Candidate VTS Operators, Revalidation of VTS Operator Certificates" (08.03.2001),
c)   IALA "Recommendation V-103 on Standards for Training and Certification of VTS Personnel" (01.05.1998),
d)   Rezolucji IMO A.857(20) z dnia 27.11.1997 r.,
e)   Zaleceniach IALA V-103 z dnia 01.05.1998 r. zatwierdzonych przez IMO MSC 70/20/11 z dnia 18.09.1998 r.
f)   Kursie modelowym IALA V-103/1 -VTS Operator Basic Training,
g)   "Zaleceniach IALA dotyczących określenia potrzeb szkoleniowych dla istniejącego personelu VTS, kandydatów na operatorów VTS oraz w celu odnawiania certyfikatów Operatora VTS" z dnia 08.03.2001 r. wraz z załącznikami,
h)   Konwencji STCW - Rezolucji 10.
32.2.  Maksymalna liczba uczestników w grupie ćwiczeniowej: 2 osoby na 1 stanowisko operatora VTS.
32.3.  Warunki przyjęcia na szkolenie:
 
Lp.WarunekUwagi
1Znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanymDotyczy osób posiadających dyplom morski w dziale pokładowym
 
32.4.  Warunki zaliczenia szkolenia:
 
Lp.Warunek Uwagi
1Obowiązkowa obecność na zajęciachx 
2Zdanie egzaminu teoretycznegox 
3Zdanie egzaminu praktycznegox 
 
32.5.  Środki dydaktyczne:
 
Lp.WyposażenieUwagi
1
Sala wykładowa:
a) rzutnik,
b) odtwarzacz video,
c) foliogramy,
d) filmy
Zajęcia teoretyczne: podręcznik dla instruktora
2Symulator VTS 
3Centrum Systemu Kontroli i Nadzoru Ruchu Statków 
 
32.6.  Literatura:
 
Lp.AutorTytułUwagi
1 Konwencja SOLASaktualnie obowiązujące
2 Rezolucja A.851aktualnie obowiązujące
3 Zalecenie V-104aktualnie obowiązujące
4 Vessel Traffic Service Manualaktualnie obowiązujące
5 Przepisy portoweaktualnie obowiązujące
 

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZENIA KONTROLI WYŻSZEJ SZKOŁY MORSKIEJ


ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR SPRAWOZDANIA Z KONTROLI WYŻSZEJ SZKOŁY MORSKIEJ ORAZ WZÓR KARTY NIEZGODNOŚCI

Ministerstwo ........                  ........., dnia........
.........................

           Sprawozdanie z kontroli wyższej szkoły
          morskiej w zakresie działalności objętej
              postanowieniami Konwencji STCW

 (na uznanie / na potwierdzenie / na rozszerzenie / doraźna*)

nazwa uczelni:                    wydział:
..............................    ............................

adres:                            telefon/faks:
..............................    ............................

data rozpoczęcia działalności:     uznania udzielił ..........
..............................     w ..... w dniu ............

data i rodzaj ostatniej kontroli: komisja kontrolująca:
..............................    ............................
                                 ............................
                                 ............................

I. Kontrola spełnienia wymagań formalnoprawnych działalności:
 
spełnione  niespełnione  
 
II. Kontrola i ocena programów nauczania i ich zgodności z
   wymaganiami określonymi odrębnymi przepisami
 
Lp.ZagadnieniaTak/ nie/nie dotyczyUwagi
1234
1Posiadanie programów nauczania  
2Prowadzenie szkolenia i sposób oceny zgodny z wymaganiami Konwencji STCW  
3Programy nauczania zawierają wszystkie elementy niezbędne do osiągnięcia co najmniej minimum norm kompetencji określonych w Konwencji STCW  
4Programy nauczania zawierają szkolenie obowiązkowe wymagane Konwencją STCW  
5Praktyka morska stanowi integralną część programu nauczania  
6Stosowanie procedur przy opracowywaniu, sprawdzaniu i zatwierdzaniu programów nauczania  
7Zapewnienie możliwości odbycia wymaganych praktyk morskich wszystkim studentom na kierunkach studiów, których programy wymagają odbycia takich praktyk  
8Opracowanie książek praktyk  
9Wykorzystywanie statków szkolnych do realizacji programów nauczania, zwłaszcza praktyk morskich  
10Realizowanie programów praktyk lądowych  
11Określenie w programach nauczania przedmiotów zawodowych, do których ma zastosowanie Konwencja STCW (tzw. przedmioty konwencyjne)  
12Stosunek wykładów do ćwiczeń i laboratoriów (wraz z praktykami) umożliwia szybkie nabycie kwalifikacji zawodowych na określonym poziomie kompetencji i w specjalności  
13.Uwagi dodatkowe osób kontrolujących:
 
 
 
 
 
 
 
III. Kontrola i ocena szkolenia oraz procesu egzaminowania
 
Lp.ZagadnieniaTak/nie/ nie dotyczy/ odpowiedźUwagi
1234
14Kierunki kształcenia oraz formy studiów prowadzone przez uczelnię/ wydział, do której/którego* ma zastosowanie Konwencja STCW  
15Aktualna liczba studentów na każdej z form studiów, do których ma zastosowanie Konwencja STCW  
16Stosowanie metod, środków przekazu, procedur i materiałów szkoleniowych dla zapewnienia opanowania przez studentów co najmniej minimalnych norm kompetencji wymaganych przez Konwencję STCW  
17Stosowanie procedur wyznaczania, nadzoru oraz wykonywania obowiązków osoby odpowiedzialnej za przedmiot konwencyjny  
18Określenie wymagań kwalifikacyjnych osób mogących prowadzić zajęcia szkoleniowe z przedmiotów konwencyjnych na lądzie i na morzu i czy wymagania te odpowiadają postanowieniom Konwencji STCW i zaleceniom kursów modelowych  
19Posiadanie przez wydziały imiennej listy osób kompetentnych do egzaminowania z poszczególnych przedmiotów konwencyjnych na poziomie operacyjnym i na poziomie zarządzania  
20Zapewnienie przez wydziały stałego zatrudnienia potrzebnej liczbie osób o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych do prowadzenia i oceniania wyników zajęć z przedmiotów konwencyjnych na wszystkich poziomach kompetencji  
21Określenie polityki wydziałów w pozyskiwaniu i zatrudnianiu pracowników o najwyższych dyplomach morskich, a także udział w procesie kształcenia oraz w organach kolegialnych uczelni  
22Prowadzenie przez uczelnię działalności wychowawczej nakierowanej na kształtowanie dyspozycji dowódczych. Prowadzenie obowiązkowych programów szkoleń opartych na wykorzystaniu symulatorów  
23Opracowanie procedur dotyczących szkolenia i egzaminowania na symulatorach  
24Posiadanie przez nauczających i egzaminujących, którzy stosują symulatory, odpowiednich kwalifikacji  
25Określenie procedur przy zdobywaniu uprawnień kwalifikacyjnych do szkolenia na symulatorach  
26Symulatory spełniają wymagania eksploatacyjne określone w Konwencji STCW  
27Zapewnienie, że stosowana forma egzaminu dyplomowego zapewnia obiektywną ocenę opanowania umiejętności praktycznych i przygotowania zawodowego, która odpowiada konwencyjnym wymaganiom kompetencji na poziomie co najmniej operacyjnym  
28Wymaganie obowiązkowego uczestnictwa w zajęciach z przedmiotów zawodowych (konwencyjnych)  
29Posiadanie przez wydziały formalnych uprawnień do organizacji szkoleń specjalistycznych objętych programem nauczania i wydawania zaświadczeń stwierdzających ich odbycie  
30. Uwagi dodatkowe osób kontrolujących:
 
 
 
 
 
 
IV. Kontrola i ocena wyposażenia niezbędnego do prowadzenia
   szkoleń objętych postanowieniami Konwencji STCW
 
Lp.ZagadnieniaTak/nie/nie dotyczyUwagi
1234
31Wykorzystywanie sal wykładowych, audytoryjnych, seminaryjnych itp. w procesie nauczania  
32Zapewnienie bazy laboratoryjnej, warsztatowej, symulatorów, poligonów ćwiczeniowych i statków szkolnych przyczynia się do zapewnienia realizacji procesu kształcenia zawodowego  
33Zapewnienie przez bazę zasobów bibliotecznych procesu kształcenia zawodowego  
34Wyposażenie uczelni w środki dydaktyczne i pomoce naukowe zgodne z wymaganiami Konwencji STCW  
35Zgodność stanu pomieszczeń i wyposażenia z wnioskiem o uznanie i dokumentami Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej:  
 a) sale wykładowe  
 b) laboratoria  
 c) poligony  
 d) symulatory  
 e) techniczne środki dydaktyczne  
 f) zaplecze socjalne ośrodka  
 g) archiwum  
36. Uwagi dodatkowe osób kontrolujących:
 
 
 
 
 
 
V. Kontrola procesu kształcenia
 
Lp.ZagadnieniaTak/nie/nie dotyczyUwagi
1234
37Posiadanie przez uczelnię/wydział* certyfikatu zgodności systemu zarządzania jakością w zakresie objętym postanowieniami Konwencji STCW  
38Prowadzenie i dokumentowanie hospitacji zajęć dydaktycznych  
39Realizowanie wniosków pohospitacyjnych  
40Kontrola jakości praktyk morskich  
41Prowadzenie ustawowego przeglądu kadr dydaktycznych i sposób realizowania wniosków  
42. Uwagi dodatkowe osób kontrolujących:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
43. Wnioski końcowe:
 
 
 
 
 
 
 
 
Komisja kontrolująca w składzie:
 
1.  .................... przewodniczący
 
2.  .................... członek
 
3.  .................... członek
 
w wyniku przeprowadzonej kontroli wystąpi do ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej o wycofanie uznania /uznanie/potwierdzenie uznania/rozszerzenie uznania*.
 
 
..............                   ........................................
   (data)                      (podpisy członków komisji kontrolującej)
Zapoznałem się ze sprawozdaniem i otrzymałem kopię.
 
 
.............................
(podpis kierownika/dyrektora)
     (pieczęć, data)
 
* Niepotrzebne skreślić.

                                        KARTA NIEZGODNOŚCI
                                                  nr .....

Rodzaj kontroli: na uznanie /na potwierdzenie uznania /na
rozszerzenie uznania /doraźna*
 
1. Wyższa szkoła morska               2. Skład komisji kontrolującej:
  (nazwa, adres):
  ...............................       .................................
  ...............................       .................................
  ...............................       .................................
 
  Przedstawiciel szkoły:
  ...............................
3. Data:                              4. Miejsce kontroli:
  ...............................       .................................
5. Szczegóły niezgodności:
 
 
 
 
 
6. Wymóg:
 
 
 
7. Wniosek:
 
 
 
                                             ............................
                                                (podpis kontrolującego)
8. Działania korygujące, termin usunięcia niezgodności:
 
 
 
  Opisana niezgodność została wyjaśniona i jest zrozumiała.
 
...................................................            ............
(osoba odpowiedzialna1) - imię i nazwisko, funkcja)              (podpis)
9. Działania korygujące: nie wykonano/wykonano*
 
 
                     ..........               ...........................
                       (data)                   (podpis kontrolującego)
 
* Niepotrzebne skreślić.
1) Osoba odpowiedzialna za proces szkolenia w zakresie spraw
  objętych postanowieniami Konwencji STCW.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

WZÓR CERTYFIKATU UZNANIA WYŻSZEJ SZKOŁY MORSKIEJ I OŚRODKA SZKOLENIOWEGO

wzór: 1, 2

CERTYFIKAT UZNANIA

wzór: 1, 2

ZAŁĄCZNIK Nr 5

WZÓR UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZENIA KONTROLI OŚRODKA SZKOLENIOWEGO


ZAŁĄCZNIK Nr 6

WZÓR SPRAWOZDANIA Z KONTROLI OŚRODKA SZKOLENIOWEGO ORAZ WZÓR KARTY NIEZGODNOŚCI

URZĄD MORSKI W ...........               ........, dnia ......
..........................

        Sprawozdanie z kontroli ośrodka szkoleniowego

   (na uznanie / na potwierdzenie uznania / na rozszerzenie
      uznania / doraźna / nadzór przebiegu kształcenia*)

nazwa ośrodka:                    adres:
..............................    ............................

data rozpoczęcia działalności:    uznania udzielił Dyrektor
                                 Urzędu Morskiego
..............................    w ....... w dniu ...........

data i rodzaj ostatniej kontroli: komisja kontrolująca:
..............................    ............................
                                 ............................
                                 ............................

I. Kontrola spełnienia wymagań formalnoprawnych działalności
  ośrodka szkoleniowego:
 
spełnione  niespełnione  
 
II. Zakres działalności ośrodka szkoleniowego
 
Szkolenia kwalifikacyjne 
12
na poziomie pomocniczym w dziale pokładowym 
na świadectwo starszego marynarza 
na poziom pomocniczy w dziale maszynowym 
na dyplom kapitana żeglugi wielkiej na statkach o pojemności brutto 3.000 i powyżej 
na poziomie zarządzania w dziale pokładowym 
na poziomie operacyjnym w dziale pokładowym 
na poziomie zarządzania w żegludze przybrzeżnej 
na poziomie operacyjnym w żegludze przybrzeżnej 
na dyplom szypra 1 klasy żeglugi krajowej 
na dyplom szypra 2 klasy żeglugi krajowej 
na dyplom starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej 
na poziomie zarządzania w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej 
na poziomie operacyjnym w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej 
na dyplom oficera elektroautomatyka okrętowego 
na dyplom szypra klasy 1 rybołówstwa morskiego 
na dyplom szypra klasy 2 rybołówstwa morskiego 
 
Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i dodatkowe szkolenia specjalistyczne 
12
w zakresie elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej 
w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej 
w zakresie sprawowania opieki medycznej nad chorym 
w zakresie bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej 
w zakresie Indywidualnych Technik Ratunkowych 
na ratownika 
na starszego ratownika 
w zakresie wykorzystania radaru i ARPA - poziom operacyjny 
w zakresie wykorzystania radaru i ARPA - poziom zarządzania 
w zakresie ochrony przeciwpożarowej - stopień podstawowy 
w zakresie ochrony przeciwpożarowej - stopień wyższy 
na zbiornikowiec do przewozu produktów naftowych, chemikaliów, gazów skroplonych - stopień podstawowy 
na zbiornikowiec do przewozu produktów naftowych - stopień wyższy 
na zbiornikowiec do przewozu gazów skroplonych - stopień wyższy 
na zbiornikowiec do przewozu chemikaliów - stopień wyższy 
w zakresie przewozu ładunków niebezpiecznych 
w zakresie bezpieczeństwa, kierowania tłumem, bezpieczeństwa pasażerów dla personelu zajmującego się bezpośrednią obsługą pasażerów w pomieszczeniach pasażerskich na statkach pasażerskich ro-ro 
w zakresie bezpieczeństwa, kierowania tłumem, bezpieczeństwa pasażerów dla personelu zajmującego się bezpośrednią obsługą pasażerów w pomieszczeniach pasażerskich na statkach pasażerskich innych niż ro-ro 
w zakresie dowodzenia w sytuacjach kryzysowych, o zachowaniach ludzkich, bezpieczeństwie pasażerów i ładunku oraz szczelności kadłuba na statku pasażerskim ro-ro 
w zakresie dowodzenia w sytuacjach kryzysowych, o zachowaniach ludzkich, bezpieczeństwie pasażerów i ładunku oraz szczelności kadłuba na statku pasażerskim innym niż ro-ro 
w zakresie manewrowania dużymi statkami i statkami o nietypowych charakterystykach manewrowych 
w zakresie nautycznego dowodzenia statkiem z elementami manewrowania 
w zakresie dowodzenia siłownią okrętową 
w zakresie współpracy ze służbami SAR 
w zakresie znajomości Międzynarodowego Kodu Zarządzania Bezpieczną Eksploatacją Statków i Zapobiegania Zanieczyszczeniom (ISM Code) 
w zakresie obsługi i wykorzystania ECDIS 
na oficera ochrony obiektów portowych (PFSO) 
na oficera ochrony armatora (CSO) 
na oficera ochrony statku (SSO) 
dydaktyczne dla instruktorów 
na świadectwo operatora VTS dla osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji morskich 
na świadectwo operatora VTS dla osób posiadających odpowiednie kwalifikacje morskie 
z zakresu eksploatacji siłowni turbinowych 
w zakresie bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej - szkolenie uaktualniające 
w zakresie elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej - szkolenie uaktualniające 
w zakresie indywidualnych technik ratunkowych - szkolenie uaktualniające 
w zakresie ochrony przeciwpożarowej - stopień podstawowy - szkolenie uaktualniające 
w zakresie sprawowania opieki medycznej nad chorym -szkolenie uaktualniające 
na świadectwo radioelektronika drugiej klasy (GMDSS) 
na świadectwo ogólne operatora (GMDSS) 
na świadectwo ograniczone operatora (GMDSS) 
na świadectwo operatora stacji nadbrzeżnej 
na świadectwo operatora łączności dalekiego zasięgu 
na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu 
 
III. Kontrola i ocena organizacji pracy ośrodka szkoleniowego
 
Lp.ZagadnieniaTak/nie/nie dotyczyUwagi
1234
1Statut ośrodka i akt założycielski  
2Dokumentacja systemu jakości  
3Struktura organizacyjna ośrodka  
4Roczny i wieloletni plan działania ośrodka. Aktualne programy nauczania zgodne z zatwierdzonymi programami szkoleń  
5Zgodność bieżących aktualizacji programów szkoleń stosownie do wiążących RP umów międzynarodowych  
6Plan prowadzonych szkoleń. Plan organizacji pracy ośrodka w roku szkolnym  
7Prowadzenie dzienników zajęć zgodnie z planem zajęć oraz lista obecności (z autoryzowanymi zapisami)  
8Zgodność realizowanych godzin dydaktycznych z programami szkoleń  
9Protokoły zaliczeń szkoleń i przedmiotów w szkoleniach poszczególnych słuchaczy / egzaminów  
10Zgodność zapisów w protokołach zaliczeń z listami uczestników szkoleń  
11Dysponowanie przez wykładowców ośrodka zestawami opracowanych pytań (zadań testowych do poszczególnych przedmiotów) wykorzystywanych podczas sprawdzania wiadomości słuchaczy  
12Zgodność rejestru uczniów, rejestru wydawanych zaświadczeń i świadectw z listami uczestników szkoleń  
13 Uwagi dodatkowe osób kontrolujących:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14Organizacja procesu kształcenia, plan zajęć, organizacja zastępstw  
15Dokumentacja pedagogiczna ośrodka szkoleniowego, protokoły rady pedagogicznej, dzienniki lekcyjne, arkusze ocen  
16Szkolny system oceniania, zasady prowadzenia zaliczeń i egzaminów oraz archiwizowanie (sprawdzianów, testów, prac kontrolnych)  
17System kontroli realizacji programów nauczania z poszczególnych przedmiotów z uwzględnieniem frekwencji uczniów1  
18Realizacja programów z poszczególnych przedmiotów z uwzględnieniem frekwencji poszczególnych uczniów  
19Realizacja praktyk morskich zgodnie z wymaganiami1  
20Nadzór nad realizacją praktyk morskich1, zaliczenie dzienników praktyk  
21Wykaz i kontrola wykorzystania środków dydaktycznych w procesie kształcenia  
22Realizacja nadzoru pedagogicznego i prowadzona dokumentacja z zakresu takiego nadzoru  
23. Uwagi dodatkowe osób kontrolujących:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IV. Kontrola kwalifikacji zawodowych i dydaktycznych kadry
   oraz sposobu administrowania ośrodkiem szkoleniowym
 
Lp.ZagadnieniaTak/nie/nie dotyczyUwagi
1234
24Zgodność kwalifikacji dyrektora / kierownika* ośrodka z wymaganiami1  
25Zgodność kwalifikacji zawodowych i morskich wykładowców z wymaganiami podanymi we wniosku o uznanie  
26Prowadzenie i aktualizacja dokumentów personalnych (kartoteka) wykładowców zatrudnionych w ośrodku  
27Podział zadań kierownictwa ośrodka szkoleniowego i pozostałych pracowników  
28Prowadzenie przez kierownictwo ośrodka bieżącej kontroli procesu nauczania i pracy ośrodka oraz dokumentacji z tego zakresu  
29. Uwagi dodatkowe osób kontrolujących:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V. Kontrola i ocena pomieszczeń szkoleniowych i zaplecza
  socjalnego, a także wyposażenia ośrodka szkoleniowego
  w środki dydaktyczne
 
Lp.ZagadnieniaTak/nie/ nie dotyczyUwagi
30.Zgodność stanu pomieszczeń i wyposażenia z wnioskiem o uznanie ośrodka i dokumentami Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej:  
 a) sale wykładowe  
 b) laboratoria  
 c) poligony  
 d) symulatory  
 e) techniczne środki dydaktyczne  
 f) zaplecze socjalne ośrodka  
 g) archiwum  
31.Uwagi dodatkowe osób kontrolujących:
 
 
 
 
 
32. Wnioski końcowe:
 
 
 
 
 
 
Komisja kontrolująca w składzie:
1.  .................... przewodniczący
2.  .................... członek
3.  .................... członek
4.* .................... członek, przedstawiciel Prezesa URTiP
5.* .................... obserwator, przedstawiciel Kuratora
                        Oświaty w .........
 
w wyniku przeprowadzonej kontroli wystąpi do Dyrektora Urzędu Morskiego w........... o wycofanie uznania/uznanie/potwierdzenie uznania /rozszerzenie uznania*
w zakresie:
 
..........                    ............................................
 (data)                        (podpisy członków komisji kontrolującej)
Zapoznałem się ze sprawozdaniem i otrzymałem kopię.
 
 
 
 
 
........................................
(podpis dyrektora ośrodka szkoleniowego)
          (pieczęć, data)
 
* Niepotrzebne skreślić.
1 Dotyczy ośrodków prowadzących działalność w systemie
 szkolnym - również z wymaganiami określonymi w przepisach
 Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

                                           KARTA NIEZGODNOŚCI
                                                  nr ........

Rodzaj kontroli: na uznanie /na potwierdzenie uznania /na rozszerzenie uznania / doraźna / nadzór przebiegu kształcenia*
 
1. Ośrodek szkoleniowy                   2. Skład komisji kontrolującej:
  (nazwa, adres):
  ....................................     .............................
  ....................................     .............................
  ....................................     .............................
  Przedstawiciel ośrodka szkoleniowego:
  ....................................
3. Data:                                 4. Miejsce kontroli:
  ....................................     ..............................
5. Szczegóły niezgodności:
 
 
 
 
 
6. Wymóg:
 
 
 
7. Wniosek:
 
 
 
                                               ...........................
                                                 (podpis kontrolującego)
8. Działania korygujące, termin usunięcia niezgodności:
 
 
 
  Opisana niezgodność została wyjaśniona i jest zrozumiała.
 
 
.......................................................         .........
 (osoba odpowiedzialna1) - imię i nazwisko, funkcja)            (podpis)
9. Działania korygujące: nie wykonano/wykonano*
 
 
                        ..........              .........................
                          (data)                 (podpis kontrolującego)
 
* Niepotrzebne skreślić.
1) Osoba odpowiedzialna za proces szkolenia w zakresie spraw
  objętych postanowieniami Konwencji STCW.

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123, 1124, 1125, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, 1137, 1138, 1139, 1140, 1141, 1142, 1143, 1144, 1145, 1146, 1147, 1148, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155, 1156, 1157, 1158, 1159, 1160, 1161, 1162, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1168, 1169, 1170, 1171, 1172, 1173, 1174, 1175, 1176, 1177, 1178, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184, 1185, 1186, 1187, 1188, 1189, 1190, 1191, 1192, 1193, 1194, 1195, 1196, 1197, 1198, 1199, 1200, 1201, 1202, 1203, 1204, 1205, 1206, 1207, 1208, 1209, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1215, 1216, 1217, 1218, 1219, 1220, 1221, 1222, 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229, 1230, 1231, 1232, 1233, 1234, 1235, 1236, 1237, 1238, 1239, 1240, 1241, 1242, 1243, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1266, 1267, 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1293, 1294, 1295, 1296, 1297, 1298, 1299, 1300, 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1317, 1318, 1319, 1320, 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1332, 1333, 1334, 1335, 1336, 1337, 1338, 1339, 1340, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345, 1346, 1347, 1348, 1349, 1350, 1351, 1352, 1353, 1354, 1355, 1356, 1357, 1358, 1359, 1360, 1361, 1362, 1363, 1364, 1365, 1366, 1367, 1368, 1369, 1370, 1371, 1372, 1373, 1374, 1375, 1376, 1377, 1378, 1379, 1380, 1381, 1382, 1383, 1384, 1385, 1386, 1387, 1388, 1389, 1390, 1391, 1392, 1393, 1394, 1395, 1396, 1397, 1398, 1399, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407, 1408, 1409, 1410, 1411, 1412, 1413, 1414, 1415, 1416, 1417, 1418, 1419, 1420, 1421, 1422, 1423, 1424, 1425, 1426, 1427, 1428, 1429, 1430, 1431, 1432, 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1447, 1448, 1449, 1450, 1451, 1452, 1453, 1454, 1455, 1456, 1457, 1458, 1459, 1460, 1461, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466, 1467, 1468, 1469, 1470, 1471, 1472, 1473, 1474, 1475, 1476, 1477, 1478, 1479, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484, 1485, 1486, 1487, 1488, 1489, 1490, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495, 1496, 1497, 1498, 1499, 1500, 1501, 1502, 1503, 1504, 1505, 1506, 1507, 1508, 1509, 1510, 1511, 1512, 1513, 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527, 1528, 1529, 1530, 1531, 1532, 1533, 1534, 1535, 1536, 1537, 1538, 1539, 1540, 1541, 1542, 1543, 1544, 1545, 1546, 1547, 1548, 1549, 1550, 1551, 1552, 1553, 1554, 1555, 1556, 1557, 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565, 1566, 1567, 1568, 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574, 1575, 1576, 1577, 1578, 1579, 1580, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596, 1597, 1598, 1599, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1623, 1624, 1625, 1626, 1627, 1628, 1629, 1630, 1631, 1632, 1633, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1640, 1641, 1642, 1643, 1644, 1645, 1646, 1647, 1648, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666, 1667, 1668, 1669, 1670, 1671, 1672, 1673, 1674, 1675, 1676, 1677, 1678, 1679, 1680, 1681, 1682, 1683, 1684, 1685, 1686, 1687, 1688, 1689, 1690, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1700, 1701, 1702, 1703, 1704, 1705, 1706, 1707, 1708, 1709, 1710, 1711, 1712, 1713, 1714, 1715, 1716, 1717, 1718, 1719, 1720, 1721, 1722, 1723, 1724, 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731, 1732, 1733, 1734, 1735, 1736, 1737, 1738, 1739, 1740, 1741, 1742, 1743, 1744, 1745, 1746, 1747, 1748, 1749, 1750, 1751, 1752, 1753, 1754, 1755, 1756, 1757, 1758, 1759, 1760, 1761, 1762, 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769, 1770, 1771, 1772, 1773, 1774, 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781, 1782, 1783, 1784, 1785, 1786, 1787, 1788, 1789, 1790, 1791, 1792, 1793, 1794, 1795, 1796, 1797, 1798, 1799, 1800, 1801, 1802, 1803, 1804, 1805, 1806, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1828, 1829, 1830, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851, 1852, 1853, 1854, 1855, 1856, 1857, 1858, 1859, 1860, 1861, 1862, 1863, 1864, 1865, 1866, 1867, 1868, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873, 1874, 1875, 1876, 1877, 1878, 1879, 1880, 1881, 1882, 1883, 1884, 1885, 1886, 1887, 1888, 1889, 1890, 1891, 1892, 1893, 1894, 1895, 1896, 1897, 1898, 1899, 1900, 1901, 1902, 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913, 1914, 1915, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026, 2027, 2028, 2029, 2030, 2031, 2032, 2033, 2034, 2035, 2036, 2037, 2038, 2039, 2040, 2041, 2042, 2043, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2049, 2050, 2051, 2052, 2053, 2054, 2055, 2056, 2057, 2058, 2059, 2060, 2061, 2062, 2063, 2064, 2065, 2066, 2067, 2068, 2069, 2070, 2071, 2072, 2073, 2074, 2075, 2076, 2077, 2078, 2079, 2080, 2081, 2082, 2083, 2084, 2085, 2086, 2087, 2088, 2089, 2090, 2091, 2092, 2093, 2094, 2095, 2096, 2097, 2098, 2099, 2100, 2101, 2102, 2103, 2104, 2105, 2106, 2107, 2108, 2109, 2110, 2111, 2112, 2113, 2114, 2115, 2116, 2117, 2118, 2119, 2120, 2121, 2122, 2123, 2124, 2125, 2126, 2127, 2128, 2129, 2130, 2131, 2132, 2133, 2134, 2135, 2136, 2137, 2138, 2139, 2140, 2141, 2142, 2143, 2144, 2145, 2146, 2147, 2148, 2149, 2150, 2151, 2152, 2153, 2154, 2155, 2156, 2157, 2158, 2159, 2160, 2161, 2162, 2163, 2164, 2165, 2166, 2167, 2168, 2169, 2170, 2171, 2172, 2173, 2174, 2175, 2176, 2177, 2178, 2179, 2180, 2181, 2182, 2183, 2184, 2185, 2186, 2187, 2188, 2189, 2190, 2191, 2192, 2193, 2194, 2195, 2196, 2197, 2198, 2199, 2200, 2201, 2202, 2203, 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209, 2210, 2211, 2212, 2213, 2214, 2215, 2216, 2217, 2218, 2219, 2220, 2221, 2222, 2223, 2224, 2225, 2226, 2227, 2228, 2229, 2230, 2231, 2232, 2233, 2234, 2235, 2236, 2237, 2238, 2239, 2240, 2241, 2242, 2243, 2244, 2245, 2246, 2247, 2248, 2249, 2250, 2251, 2252, 2253, 2254, 2255, 2256, 2257, 2258, 2259, 2260

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt