Dziennik Ustaw 2003 Nr 63 poz. 581 - Austria-Polska. IX Porozumienie wykonawcze o realizacji w latach 2002-2005 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej


IX POROZUMIENIE WYKONAWCZE

sporządzone w Warszawie dnia 13 września 2002 r.

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o realizacji w latach 2002-2005 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r.

(Dz. U. z dnia 15 kwietnia 2003 r.)


Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Austrii, zwane dalej "Stronami",

oceniając pozytywnie wyniki dotychczasowej współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty,

świadome dobrych kontaktów na szczeblu rządowym,

przyjmując z zadowoleniem rozszerzenie możliwości nawiązania i prowadzenia współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty na szczeblu województw, powiatów i gmin w Polsce oraz krajów związkowych i gmin w Republice Austrii,

świadome znaczenia, jakie dla lepszego poznania się, zbliżenia i porozumienia społeczeństw obu krajów posiada realizowana między nimi współpraca w dziedzinie kultury, nauki i oświaty,

uznając Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Austrii o ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, podpisaną w Wiedniu dnia 23 stycznia 1995 r., za ważny instrument stymulowania rozwoju dwustronnych kontaktów w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,

podkreślając znaczenie prac Polsko-Austrackiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej dla rozwoju stosunków bilateralnych, również w kontekście integracji europejskiej w dziedzinie badań naukowych,

wyrażając zadowolenie ze współpracy w ramach Porozumienia pomiędzy Republiką Austrii, Republiką Bułgarii, Republiką Węgierską, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Słowacką i Republiką Słowenii o współpracy w dziedzinie edukacji i kształcenia w ramach Środkowoeuropejskiego programu wymiany uniwersyteckiej (CEEPUS), sporządzonego w Budapeszcie dnia 8 grudnia 1993 r.,

z satysfakcją odnotowując współdziałanie w ramach programów edukacyjnych Unii Europejskiej,

w celu realizacji Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r., a w szczególności jej artykułu 19, postanowiły zawrzeć niniejsze Porozumienie wykonawcze

i uzgodniły, co następuje:


I. Nauka i szkolnictwo wyższe

Artykuł 1

Obie Strony pozytywnie oceniły wyniki osiągnięte we współpracy naukowo-technicznej koordynowanej przez Komitet Badań Naukowych i Federalne Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury w ramach Polsko-Austriackiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej. Strony uważają za celowe podjęcie działań prowadzących do podpisania Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o współpracy w dziedzinie nauki i techniki.
Obie Strony uzgodniły, że wspólne tematy badawcze będą ustalane w ramach Polsko-Austriackiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej.
W czasie V posiedzenia Polsko-Austriackiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej w marcu 2002 r. w Wiedniu podkreślono, że jednym z istotnych celów planowanej umowy o współpracy naukowo-technicznej jest dalszy rozwój partnerskich kontaktów służących realizacji konkretnych projektów. W przyszłości mają one prowadzić do wielostronnej współpracy w ramach programów badawczych Unii Europejskiej. Ustalono odbycie wspólnych warsztatów, w wyniku których opracowane zostaną wnioski w sprawie projektów badawczych przedłożone następnie Unii Europejskiej.

Artykuł 2

Polska Akademia Nauk i Austriacka Akademia Nauk będą kontynuowały współpracę na podstawie zawartych porozumień. Współpraca będzie się odbywać poprzez wspólne projekty naukowe, wymianę naukowców oraz organizację sympozjów poświęconych wspólnie uzgodnionym tematom. Obie Strony będą, w miarę możliwości, udzielały dalszego wszechstronnego poparcia działalności Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.

Artykuł 3

Obie Strony opowiadają się za bezpośrednią współpracą między uniwersytetami, szkołami wyższymi i instytucjami badawczymi, która realizowana będzie zwłaszcza poprzez:
-    wymianę nauczycieli akademickich,
-    wymianę lektorów i wykładowców,
-    zapraszanie profesorów uniwersyteckich i innych naukowców na wykłady i konferencje naukowe,
-    uzgadnianie wspólnych tematów badawczych,
-    wymianę publikacji i informacji,
-    organizowanie konferencji, sympozjów i seminariów.
Obie Strony podkreślają istotne znaczenie, jakie zatrudniani w uczelniach kraju partnera lektorzy i wykładowcy wnoszą w upowszechnianie znajomości języka, literatury, kultury i wiedzy o kraju partnera.

Artykuł 4

Obie Strony wyrażają zadowolenie z wymiany polskich i austriackich studentów, absolwentów i naukowców w ramach unijnych programów SOKRATES i LEONARDO DA VINCI. Ponadto obie Strony wyrażają zadowolenie z przyznawania, w ramach programu CEEPUS, polskich stypendiów studentom austriackim oraz stypendiów austriackich studentom polskim.
Strona austriacka zaprasza polskich studentów, absolwentów i naukowców do ubiegania się o przyznanie stypendiów w ramach austriackich programów stypendialnych: Stypendium Austriackie, Stypendium im. Ernsta Macha, Stypendium im. Berthy von Suttner oraz Stypendium im. Franza Werfla. Przesłanki, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o przyznanie tych stypendiów, warunki administracyjne i finansowe oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronach internetowych właściwych instytucji.
Strona polska zaprasza od 1 stycznia 2003 r. austriackich studentów, absolwentów i naukowców do ubiegania się o stypendia rządu polskiego. Przesłanki, jakie należy spełnić dla ubiegania się o przyznanie tych stypendiów, warunki administracyjne i finansowe oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronach internetowych właściwych instytucji.
Obie Strony traktują przyznawanie tych stypendiów jako wykonanie artykułu 4 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r.

Artykuł 5

Obie Strony informują, że wyższe uczelnie same w ramach przysługującej im autonomii regulują wszelkie kwestie dotyczące doboru i zatrudnienia lektorów, wykładowców i profesorów drugiej Strony.

Artykuł 6

Obie Strony wyrażają zadowolenie z organizacji wspólnego letniego kolegium w Cieszynie w 2002 r., mającego na celu utrwalanie wśród studentów znajomości języków polskiego i niemieckiego. Warunki realizacji kolejnych edycji letniego kolegium zostaną ustalone drogą dyplomatyczną.

Artykuł 7

Obie Strony uzgadniają wymianę materiałów informacyjnych na temat możliwości podejmowania studiów na uniwersytetach i w szkołach wyższych oraz warunków przyjmowania na te studia.

Artykuł 8

Obie Strony wyrażają zadowolenie z wzajemnego zwolnienia z opłat za studia wyższe i powiadomią o tym uniwersytety i szkoły wyższe w swoim kraju.

Artykuł 9

Obie Strony wyrażają zadowolenie z wzajemnego uznawania tytułów i stopni naukowych w szkolnictwie wyższym na podstawie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, podpisanej w Wiedniu dnia 23 stycznia 1995 r. Obie Strony wyrażają nadzieję na dalszą owocną pracę Stałej Komisji Ekspertów powołanej na podstawie artykułu 6 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, sporządzonej w Wiedniu dnia 23 stycznia 1995 r.

Artykuł 10

Obie Strony będą zachęcały szkoły, uczelnie i uniwersytety artystyczne obu krajów do bezpośredniej współpracy.

II. Oświata szkolna i pozaszkolna

Artykuł 11

Obie Strony uzgadniają wymianę ekspertów w dziedzinie szkolnictwa ogólnego i zawodowego łącznie w wymiarze do 15 dni dla każdej ze Stron, w okresie obowiązywania niniejszego Porozumienia wykonawczego.

Artykuł 12

Obie Strony wyrażają zadowolenie z działalności austriackiego Stowarzyszenia KulturKontakt, prowadzonej z ramienia Federalnego Ministerstwa Oświaty, Nauki i Kultury w dziedzinie współpracy oświatowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii.

Artykuł 13

Obie Strony wyrażają zainteresowanie kontynuacją współpracy w dziedzinie kształcenia zawodowego, zarówno w dziedzinie turystyki, jak i w dziedzinie firm symulacyjnych w szkołach zawodowych.

Artykuł 14

Obie Strony opowiadają się za kontynuacją współpracy w dziedzinie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół ogólnokształcących i zawodowych na szczeblu krajowym i regionalnym.
Federalne Ministerstwo Oświaty, Nauki i Kultury Republiki Austrii udostępni co roku określoną liczbę miejsc stypendialnych dla polskich germanistów i nauczycieli języka niemieckiego w ramach seminariów dokształcających: "Język niemiecki jako język obcy".
Strona austriacka wyraża zadowolenie z zainteresowania, jakie polskie placówki oświatowe okazują Austriackiemu Dyplomowi Języka Niemieckiego OeSD, oraz informuje, że obecnie dostępne są także dwie klasy egzaminów OeSD dla dzieci i młodzieży powyżej 10 roku życia: KID 1 i KID 2. Bliższe informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych właściwych instytucji.

Artykuł 15

W okresie obowiązywania niniejszego Porozumienia wykonawczego w celu nawiązania i rozwijania dwustronnych kontaktów w dziedzinie pedagogiki specjalnej oraz doskonalenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli obie Strony uzgadniają wymianę ekspertów łącznie w wymiarze do 10 dni dla każdej ze Stron.

Artykuł 16

Obie Strony wyrażają zadowolenie z rosnącej liczby partnerskich kontaktów pomiędzy szkołami. Strona austriacka informuje, że Ambasada Republiki Austrii i Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Generalny Konsulat w Krakowie pośredniczą w nawiązywaniu nowych kontaktów partnerskich. Strona polska informuje, iż pomoc w nawiązywaniu nowych kontaktów partnerskich mogą okazywać właściwe terytorialnie kuratoria oświaty.
Ponadto obie Strony wyrażają zadowolenie z uczestnictwa ich krajów w programach współpracy Unii Europejskiej: SOKRATES, LEONARDO DA VINCI, MŁODZIEŻ.
Obie Strony podkreślają znaczenie podróżowania i poznawania regionów w obu krajach, w szczególności biorąc pod uwagę proces integracji europejskiej. Stosownie do możliwości finansowych Strona austriacka udostępni co roku polskim uczniom pulę wolnych miejsc w ramach akcji "Młodzież Europy poznaje Wiedeń". Nabór kandydatów prowadzić będzie Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Podobnie obie Strony wyrażają zadowolenie z indywidualnych inicjatyw podejmowanych przez takie instytucje, jak np. Towarzystwo Polsko-Austriackie i Towarzystwo Austriacko-Polskie, Instytut Polski w Wiedniu, Austriackie Forum Kultury w Warszawie i Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.
Obie Strony wyrażają zadowolenie z konkursu dla uczniów, jaki we współpracy z Instytutem Polskim w Wiedniu odbędzie się z okazji "Polskiego Roku w Austrii" w okresie od 18 kwietnia do listopada 2002 r.

Artykuł 17

Obie Strony wyrażają gotowość przeprowadzania co roku Polsko-Austriackich Zawodów Matematycznych. Zawody odbywać się będą na przemian w każdym z krajów partnera.

Artykuł 18

Obie Strony wyrażają zadowolenie z owocnej pracy Wspólnej Komisji Ekspertów powołanej w celu obiektywnego i wszechstronnego przedstawienia w podręcznikach szkolnych drugiego kraju historii, geografii i kultury oraz zalecają jej kontynuowanie. Obie Strony opowiadają się za realizacją zaleceń zawartych w protokołach tej Komisji.
Spotkania Komisji organizowane będą raz w roku na przemian w każdym z krajów partnera. Delegacje obu Stron biorące udział w posiedzeniach Komisji liczyć będą nie więcej niż 5 ekspertów każda. Spotkania Komisji trwać będą nie dłużej niż 5 dni.

Artykuł 19

Obie Strony zachęcają do podejmowania współpracy w dziedzinie oświaty dorosłych, zwłaszcza między Związkiem Austriackich Ludowych Szkół Wyższych a odpowiednimi partnerami polskimi.
Obie Strony zachęcają przy tym do podejmowania współpracy w dziedzinie kształcenia ustawicznego, w tym w szczególności planowania i realizacji wspólnych projektów w formie seminariów, konferencji.
Obie Strony wyrażają zadowolenie z przyszłej współpracy w dziedzinie kształcenia na odległość, z uwzględnieniem nowych form i metod edukacyjnych. Współpraca będzie kształtowana stosownie do możliwości budżetowych.
W celu wymiany doświadczeń, w okresie obowiązywania niniejszego porozumienia, obie Strony uzgodniły wymianę ekspertów w łącznym wymiarze nieprzekraczającym 10 dni dla każdej ze Stron.

Artykuł 20

Obie Strony z zadowoleniem witają owocną współpracę między Polskim Komitetem i Austriacką Komisją Organizacji do spraw Edukacji, Nauki i Kultury Narodów Zjednoczonych (UNESCO) i zachęcają do dalszej intensyfikacji tej współpracy.

III. Kultura i sztuka

Artykuł 21

Obie Strony przyjmują z zadowoleniem zarówno Festiwal "Wiedeń w Warszawie", który został zorganizowany przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie, z pomocą Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz miast Warszawy i Wiednia, obejmujący między innymi obszerną wystawę "Spętani-Wyzwoleni - austriacka sztuka XX wieku" w "Zachęcie" - Państwowej Galerii Sztuki w Warszawie w okresie od października 2001 do stycznia 2002, jak również odbywający się w 2002 i 2003 r. w Austrii festiwal kultury i sztuki polskiej pod nazwą "Rok Polski w Austrii", w ramach którego prezentowane jest polskie dziedzictwo kulturowe, a w tym współczesna twórczość artystyczna, w takich dziedzinach jak: sztuki plastyczne, muzyka, teatr, film, literatura i fotografia.
Obie Strony dają wyraz przekonaniu, że "Rok Polski w Austrii" przyczynił się do nasilenia kontaktów między społeczeństwami, regionami i instytucjami obu krajów, przezwyciężenia istniejących uprzedzeń i negatywnych stereotypów, obudzenia zainteresowania dorobkiem cywilizacyjnym i kulturowym partnera i poszerzenia wiedzy o jego historii i teraźniejszości, a tym samym stworzenia warunków dla obustronnie korzystnej współpracy w ramach Unii Europejskiej.
Strona polska informuje, że w związku z powyższym odbywają się bądź są planowane w Austrii przedsięwzięcia, do których należą w szczególności:
-    wystawa "Faras Pustynna Katedra. Chrześcijańskie freski z Nubii. Wielkie odkrycia polskiej misji archeologicznej" w Muzeum Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien),
-    wystawa "Thesauri Poloniae - Skarbiec Polski. Kolekcjonerstwo i zbiory dzieł sztuki dawnej w Polsce" w Muzeum Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien),
-    koncert galowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Antoniego Witta z solistą Piotrem Palecznym,
-    koncert w wykonaniu orkiestry Filharmonii Narodowej w ramach "Dni Warszawy w Wiedniu",
-    cykl koncertów chopinowskich zorganizowanych przy udziale Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu,
-    prezentacja polskiego filmu fabularnego, dokumentalnego i animowanego,
-    promocja polskiej literatury,
-    udział Teatru Rozmaitości z Warszawy ze spektaklem "Uroczystość" w reżyserii Grzegorza Jarzyny w festiwalu Wiener Festwochen,
-    wystawy polskiej sztuki współczesnej, realizowane w Wiedniu wspólnie przez Galerię Sztuki (Kunsthalle Wien), KulturKontakt, Muzeum Leopolda (Leopold Museum) i Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwiga (Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig),
-    debata intelektualistów w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.
Strona polska deklaruje chęć zorganizowania w Polsce w 2003 r. międzynarodowej konferencji, poświęconej procesowi jednoczenia się Europy, z udziałem austriackich przedstawicieli świata polityki, nauki i kultury.

Artykuł 22

Obie Strony będą zachęcały właściwe instytucje swych państw do przyjęcia do ich repertuaru dzieł autorów i kompozytorów drugiego państwa.

Artykuł 23

Obie Strony będą sprzyjały bezpośredniej współpracy polskich i austriackich teatrów.

Artykuł 24

Obie Strony opowiadają się za uczestnictwem ekspertów i obserwatorów w festiwalach o znaczeniu międzynarodowym oraz w międzynarodowych konkursach muzycznych organizowanych w kraju partnera. W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia każdej ze Stron przysługuje 30 dni pobytu jej ekspertów i obserwatorów u Strony przyjmującej. Festiwalami i konkursami o największym znaczeniu są zwłaszcza:
w Polsce:
-    Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień",
-    Międzynarodowy Festiwal Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej "Wratislavia Cantans",
-    Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie,
-    Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach,
-    Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005 r.),
-    Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG we Wrocławiu (2003 i 2005 r.),
-    Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu (impreza coroczna).
w Austrii:
-    Wiedeńskie Tygodnie Kultury (Wiener Festwochen),
-    Festiwal w Bregenz (Bregenzer Festspiele),
-    Lato w Karyntii (Carinthischer Sommer),
-    Festiwal Chopinowski w Gaming.

Artykuł 25

Obie Strony będą zachęcały solistów i zespoły artystyczne do udziału w najważniejszych festiwalach organizowanych w kraju partnera. Wymiana ta może się odbywać drogą bezpośrednich kontaktów, przede wszystkim jednak za pośrednictwem komercyjnych agencji artystycznych.

Artykuł 26

Obie Strony opowiadają się, w ramach możliwości finansowych, za współpracą w dziedzinie sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego polegającą na wymianie wystaw, publikacji oraz doświadczeń pomiędzy artystami i specjalistami. Strona austriacka zwraca uwagę, że za kulturę ludową odpowiadają przede wszystkim kraje związkowe.
Obie Strony będą popierały udział zespołów folklorystycznych w festiwalach i imprezach organizowanych w drugim kraju.

Artykuł 27

Obie Strony opowiadają się za ścisłą i bezpośrednią współpracą Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu ze wszystkimi instytucjami w Polsce, których zadaniem jest ochrona spuścizny chopinowskiej.

Artykuł 28

Obie Strony będą zachęcały muzea do bezpośredniej współpracy. Współpraca ta ma polegać na wymianie wystaw, materiałów informacyjnych i katalogów. W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia Strony uzgadniają wymianę ekspertów w dziedzinie muzealnictwa na łączny okres do 15 dni dla każdej ze Stron.
Obie Strony wyrażają zadowolenie z zaplanowanej na rok 2004 organizacji wystawy arcydzieł malarstwa z Muzeum Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien) w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Ponadto Strona polska informuje, że Państwowa Galeria Sztuki "Zachęta" gotowa jest przygotować wystawę współczesnej sztuki polskiej w Austrii.
Obie Strony popierają kontakty Muzeów Etnograficznych obu krajów za pośrednictwem Międzynarodowego Towarzystwa Etnologicznego i Folklorystycznego (SIEF) oraz Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM).
Strona austriacka informuje, że na planowane w 2002 r. sympozjum "Twórczość ludowa w regionach Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej" zorganizowane przez Austriackie Muzeum Sztuki Ludowej zaproszeni zostaną między innymi przedstawiciele Polski.

Artykuł 29

Obie Strony będą zachęcały plastyków swego kraju do uczestnictwa w imprezach międzynarodowych organizowanych w kraju partnera.

Artykuł 30

Obie Strony będą popierały współpracę w dziedzinie konserwacji i odnawiania zabytków, dzieł sztuki i wykopalisk archeologicznych.
W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia obie Strony wymienią ekspertów w tej dziedzinie na łączny okres do 15 dni dla każdej ze Stron.

Artykuł 31

Obie Strony opowiadają się za współpracą między wydawnictwami i księgarniami w dziedzinie wymiany informacji, wartościowych dzieł literackich, rekomendacji dzieł do tłumaczenia, wydawania antologii literackich. Obie Strony opowiadają się także za udziałem w międzynarodowych targach i wystawach książki.

Artykuł 32

Obie Strony w okresie obowiązywania niniejszego porozumienia wymienią po jednym tłumaczu literatury austriackiej i polskiej na zasadach delegowania lub zaproszenia na okres jednego miesiąca.

Artykuł 33

Obie Strony będą zachęcały do dalszej bezpośredniej współpracy oraz wymiany publikacji i informacji między Biblioteką Narodową w Warszawie i Austriacką Biblioteką Narodową w Wiedniu oraz między innymi bibliotekami obu państw. Obie Strony zainteresowane są współpracą między Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich a Stowarzyszeniem Bibliotekarek i Bibliotekarzy Austriackich.
W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia obie Strony uzgadniają wymianę ekspertów w dziedzinie bibliotekarstwa na łączny okres do 10 dni dla każdej Strony.

Artykuł 34

Obie Strony będą popierały:
-    bezpośrednią współpracę instytucji, organizacji i producentów filmowych obu krajów ze szczególnym uwzględnieniem realizacji wspólnych filmów i świadczenia wzajemnych usług filmowych,
-    bezpośrednią współpracę stowarzyszeń filmowców i archiwów filmowych obu krajów,
-    wymianę filmów na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych,
-    udział swoich przedstawicieli w krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych przeprowadzanych na terenie drugiej Strony, zgodnie z regulaminami tych imprez.
Obie Strony będą działały na rzecz współpracy w ramach europejskiego funduszu koprodukcji Eurimages.

Artykuł 35

Obie Strony będą sprzyjały wymianie doświadczeń na temat działalności domów kultury i ośrodków kulturalnych w dziedzinie wychowania artystycznego i animacji kulturalnej.

Artykuł 36

Obie Strony są zainteresowane współpracą odpowiednich instytucji w zakresie badań kulturoznawczych oraz zarządzania kulturą.

Artykuł 37

Obie Strony opowiadają się za bezpośrednimi kontaktami między kompozytorami, pisarzami i artystami plastykami oraz związkami twórców obu krajów.

Artykuł 38

Obie Strony w okresie obowiązywania niniejszego porozumienia dokonają wymiany twórców kultury i ekspertów w dziedzinie muzyki, teatru, tańca, filmu, sztuk plastycznych oraz animatorów życia kulturalnego na łączny okres do 50 dni dla każdej ze Stron.

Artykuł 39

Obie Strony uznały szczególne znaczenie współpracy w dziedzinie ochrony dóbr kultury i będą działać na rzecz nasilenia kontaktów oraz wymiany doświadczeń w tej dziedzinie. Strony będą ułatwiały współpracę przy identyfikacji, ewidencji, opracowaniu naukowym, zwrocie lub ochronie na miejscu dóbr kultury związanych z Polską, znajdujących się na terenie Austrii, oraz związanych z Austrią, a znajdujących się w Polsce. W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia Strony dokonają wymiany ekspertów w dziedzinie ochrony dóbr kultury na łączny okres do 10 dni dla każdej ze Stron.

Artykuł 40

Obie Strony są zainteresowane rozwojem i pogłębianiem działalności kulturalnej, uzgodnionej w niniejszym porozumieniu, poprzez współpracę austriackich krajów związkowych z polskimi województwami oraz polskich i austriackich regionalnych organizacji kultury.

Artykuł 41

Obie Strony podkreślają znaczenie praw autorskich i opowiadają się za przestrzeganiem ustawodawstwa krajowego oraz obowiązujących konwencji międzynarodowych w tej dziedzinie. Obie Strony będą kontynuowały współpracę poprzez wymianę doświadczeń na szczeblu ekspertów.

Artykuł 42

Obie Strony udzielą niezbędnej pomocy Instytutowi Polskiemu w Wiedniu, Międzynarodowemu Centrum Kultury w Krakowie oraz Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie i Konsulatowi Generalnemu Republiki Austrii w Krakowie w ich działalności w dziedzinie współpracy kulturalno-naukowej.
Obie Strony wyrażają zadowolenie z utworzenia Biblioteki Austriackiej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oraz będą wspierać rozwój Bibliotek Austriackich w Krakowie, Opolu, Poznaniu, Przemyślu i Wrocławiu.

Artykuł 43

Obie Strony wyrażają zadowolenie z działalności austriackiego stowarzyszenia KulturKontakt w zakresie współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Austrii.

Artykuł 44

Obie Strony wyrażają zadowolenie z udziału w programie Unii Europejskiej Kultura 2000 i opowiadają się za kontynuacją współpracy polskiego i austriackiego Punktów Kontaktowych do spraw Kultury.
Obie Strony będą dążyły do zorganizowania w roku 2003 wspólnego, międzynarodowego seminarium informacyjnego polskich i austriackich Punktów Kontaktowych do spraw Kultury, przy udziale Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

IV. Inne dziedziny współpracy

Artykuł 45

Obie Strony kontynuują współpracę w dziedzinie archiwistyki w oparciu o Porozumienie o współpracy między Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Archiwów Państwowych Republiki Austrii, podpisane w Warszawie dnia 23 października 1997 r.
Strona polska docenia udział Austrii w realizacji międzynarodowego programu Rady Europy "Odtwarzanie Pamięci Polski".

Artykuł 46

Obie Strony wyrażają zadowolenie z intensywnych kontaktów naukowych między Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu i Muzeum Instytutu Zoologicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz wspólnych projektów Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu i Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Artykuł 47

Obie Strony wyrażają zadowolenie ze współpracy w dziedzinie sportu, w szczególności bezpośrednich kontaktów między organizacjami sportowymi obu krajów. Obie Strony będą popierały wymianę materiałów informacyjnych i dokumentacji w dziedzinie sportu.
Polskie związki i stowarzyszenia sportowe są upoważnione do korzystania z austriackich federalnych urządzeń i obiektów sportowych, o ile dysponują one wolnymi miejscami. Sportowcom posiadającym pierwszą bądź drugą klasę mistrzowską będą oferowane zniżkowe taryfy opłat za korzystanie z tych obiektów i urządzeń.

Artykuł 48

Obie Strony popierają współpracę i wymianę młodzieży obu krajów. Opowiadają się za dalszym rozwojem tej współpracy.
Obie Strony wyrażają nadzieję na intensyfikację współpracy i wymiany młodzieży poprzez wykorzystanie możliwości, jakie stwarzają programy edukacyjne Unii Europejskiej, w tym szczególnie program MŁODZIEŻ.

Artykuł 49

Obie Strony będą popierały bezpośrednią współpracę Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie z Instytutem Europy Środkowej i Obszaru Dunaju w Wiedniu.

V. Postanowienia ogólne i finansowe

Artykuł 50

Warunki delegowania ekspertów

1. Strona delegująca przekazuje w stosownym czasie Stronie przyjmującej wszystkie wymagane dokumenty dotyczące delegowanych ekspertów, łącznie z danymi dotyczącymi programu wizyty, a następnie - po decyzji Strony przyjmującej o gotowości przyjęcia wskazanych ekspertów - informuje o dokładnej dacie ich przybycia. Strona delegująca ponosi koszty podróży do pierwszego i od ostatniego miejsca pobytu na terenie Strony przyjmującej. Strona przyjmująca ponosi pozostałe koszty podróży po kraju związane z programem wizyty.
2. Strona austriacka zapewni polskim ekspertom bezpłatne zakwaterowanie i diety w wysokości 40 euro dziennie.
3. Strona polska zapewni austriackim ekspertom zakwaterowanie i wypłaci diety zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi.
4. Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.
Strona austriacka wychodzi z założenia, że eksperci delegowani w ramach niniejszego porozumienia są objęci stosownym ubezpieczeniem zdrowotnym.
O ile w szczególnych sytuacjach delegowani eksperci nie będą objęci ubezpieczeniem, Strona przyjmująca w przypadku nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków zapewnia bezpłatną, niezbędną opiekę medyczną (z wyjątkiem usług protetycznych i leczenia przewlekłych chorób) lub zatroszczy się o zawarcie na czas pobytu ubezpieczenia, które pokryje koszty świadczeń. Opieka medyczna w Austrii jest udzielana w zakresie odpowiadającym świadczeniom obowiązkowym, w ramach obowiązkowego powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Stacjonarna opieka medyczna mieści się w ramach podstawowej taryfy świadczeń zdrowotnych.
Strona polska poinformuje drogą dyplomatyczną, w możliwie najkrótszym czasie, Stronę austriacką o regulacjach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Artykuł 51

Prawa i obowiązki lektorów oraz wykładowców zatrudnionych w szkołach wyższych każdej ze Stron regulują stosowne przepisy prawa wewnętrznego.

Artykuł 52

Warunki wymiany wystaw przeprowadzanych na podstawie artykułu 28 niniejszego porozumienia będą ustalane każdorazowo przez realizujące je muzea i galerie.

VI. Postanowienia końcowe

Artykuł 53

Następne porozumienie wykonawcze zostanie opracowane przez Komisję Mieszaną w pierwszej połowie roku 2006 w Wiedniu, zgodnie z artykułem 19 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r.
Niniejsze porozumienie wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca po podpisaniu i pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 2005 r., chyba że za porozumieniem Stron zostanie przedłużone do 31 grudnia 2006 r.

Sporządzono w Warszawie, dnia 13 września 2002 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt