Dziennik Ustaw 2002 Nr 212 poz. 1799 - Warunki, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 29 listopada 2002 r.

w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

(Dz. U. z dnia 16 grudnia 2002 r.)


Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1803 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:


§ 1. Rozporządzenie określa:
  1)   warunki, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w celu rolniczego wykorzystania ścieków;
  2)   miejsce i częstotliwość pobierania próbek ścieków, metodyki referencyjne analizy i sposób oceny, czy ścieki odpowiadają wymaganym warunkom;
  3)   substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, powodujące zanieczyszczenie wód, które powinno być eliminowane (wykaz I), oraz substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, powodujące zanieczyszczenie wód, które powinno być ograniczane (wykaz II).

§ 2. Ścieki wprowadzane do wód nie powinny wywoływać w nich takich zmian fizycznych, chemicznych i biologicznych, które uniemożliwiałyby prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów wodnych i spełnienie przez wody określonych dla nich wymagań jakościowych, związanych z ich użytkowaniem wynikającym z warunków korzystania z wód regionu wodnego.

§ 3. 1. Oczyszczone ścieki komunalne wprowadzane do wód lub do ziemi nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia lub powinny spełniać minimalny procent redukcji zanieczyszczeń określony w tym załączniku.
2. Spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, potwierdza się oceną przeprowadzoną na podstawie pomiarów ilości i jakości ścieków, wykonaną zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
3. Obciążenie oczyszczalni wyrażone równoważną liczbą mieszkańców, zwaną dalej "RLM", od którego zależą wymagania dotyczące oczyszczania ścieków, oblicza się na podstawie maksymalnego średniego tygodniowego ładunku zanieczyszczenia wyrażonego wskaźnikiem BZT5 dopływającego do oczyszczalni w ciągu roku, z wyłączeniem sytuacji nietypowych, w szczególności wynikających z intensywnych opadów.
4. Ścieki wprowadzane do wód z indywidualnych systemów oczyszczania nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, dla oczyszczalni ścieków komunalnych o RLM poniżej 2.000.

§ 4. 1. Próbki ścieków odpływających z oczyszczalni ścieków komunalnych, a także próbki ścieków dopływających do oczyszczalni należy pobierać w regularnych odstępach czasu w ciągu roku, stale w tym samym miejscu.
2. Liczba pobieranych średnich dobowych próbek ścieków dopływających i odpływających z oczyszczalni ścieków komunalnych nie może być mniejsza niż:
  1)   w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM poniżej 2.000 - 4 próbki w pierwszym roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego i po 2 próbki w następnych latach, jeżeli zostanie wykazane, że ścieki spełniają wymagane warunki; jeżeli jedna próbka z dwóch nie spełni tego warunku, w następnym roku pobiera się ponownie 4 próbki;
  2)   w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM od 2.000 do 14.999 - 12 próbek podczas pierwszego roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego i po 4 próbki w następnych latach, jeżeli zostanie wykazane, że ścieki spełniają wymagane warunki; jeżeli jedna próbka z czterech nie spełni tego warunku, w następnym roku pobiera się ponownie 12 próbek;
  3)   w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM od 15.000 do 49.999 - po 12 próbek w ciągu roku;
  4)   w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM większej niż 50.000 - po 24 próbki w ciągu roku.

§ 5. 1. Ścieki komunalne, z zastrzeżeniem ust. 2, odpowiadają wymaganym warunkom, w przypadku gdy:
  1)   liczba pobranych w ciągu roku średnich dobowych próbek ścieków, które nie spełniły warunków dotyczących wartości lub procentowej redukcji BZT5, ChZT i zawiesin ogólnych, nie jest większa od określonej w załączniku nr 2 do rozporządzenia oraz próbki te nie wykazują odchyleń od najwyższych dopuszczalnych wartości większych niż o 100 % zarówno dla BZT5, jak i ChZT oraz odchyleń od najwyższej dopuszczalnej wartości zawiesin ogólnych większych niż o 150 %;
  2)   średnie roczne wartości azotu ogólnego i fosforu ogólnego nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości lub spełniają minimalny procent redukcji.
2. Przy ocenie, czy ścieki odpowiadają wymaganym warunkom, nie uwzględnia się przekroczeń najwyższych dopuszczalnych wartości, jeżeli są one następstwem intensywnych opadów wywołujących co najmniej dwukrotny wzrost maksymalnego odpływu z oczyszczalni, określonego dla okresu bezdeszczowego.

§ 6. 1. Ścieki przemysłowe wprowadzane do wód nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Ścieki przemysłowe wprowadzane do wód pochodzące z sektorów określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia, zwane dalej ściekami biologicznie rozkładalnymi, nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
3. Ścieki wprowadzane do wód pochodzące z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
4. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 i 2, potwierdza się oceną przeprowadzoną na podstawie pomiarów ilości i jakości ścieków wykonaną zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
5. W przypadku gdy ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe określone w tabeli I w załączniku nr 3 do rozporządzenia podlegają rozcieńczeniu innymi ściekami, najwyższe dopuszczalne wartości tych substancji w ściekach, wyrażone w mg/l, należy podzielić przez wielokrotność rozcieńczenia.

§ 7. 1. Ścieki przemysłowe wprowadzane do wód, z wyjątkiem ścieków, o których mowa w § 6 ust. 3, odpowiadają wymaganym warunkom w przypadku, gdy:
  1)   nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń, określonych w tabeli I w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
  2)   średnie roczne wartości azotu ogólnego i fosforu ogólnego nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości tych wskaźników określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
  3)   we wszystkich próbkach średnich dobowych zmierzone wartości temperatury, odczynu pH oraz toksyczności dla ryb nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości tych wskaźników określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
  4)   co najmniej w czterech z pięciu kolejnych średnich dobowych próbek ścieków zmierzone wartości pozostałych wskaźników zanieczyszczeń obecnych w ściekach nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości tych wskaźników określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
  5)   dla ścieków biologicznie rozkładalnych - w próbce niespełniającej wymagań najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń są przekraczane nie więcej niż o 100 % dla wskaźników zanieczyszczeń o lp. 3, 5, 6, 8, 14, 25, 30, 40, 45, 54, 55, 59 określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
  6)   dla pozostałych ścieków - w próbce niespełniającej wymagań dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń są przekraczane nie więcej niż o 100 % dla wskaźników zanieczyszczeń o lp. 3-10 i 13-18 określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia oraz nie więcej niż o 50 % dla wskaźników zanieczyszczeń o lp. 19-60 określonych w tej tabeli;
  7)   nie przekraczają dopuszczalnych mas substancji przypadających na jednostkę masy wykorzystywanego surowca, materiału, paliwa lub powstającego produktu, określonych w przepisach odrębnych.
2. W celu sprawdzenia, czy ścieki spełniają warunek najwyższej dopuszczalnej średniej miesięcznej masy odprowadzanej substancji szczególnie szkodliwej, określonej w przepisach odrębnych, dodaje się masy tej substancji odprowadzane każdego dnia danego miesiąca i dzieli się otrzymaną sumę odpowiednio przez masę substancji wykorzystanej w tym miesiącu lub przez zainstalowaną zdolność produkcyjną.
3. Jeżeli ustalenie masy substancji szczególnie szkodliwej wykorzystanej w okresie miesiąca nie jest możliwe w sposób, o którym mowa w ust. 2, masę tę można ustalić na podstawie masy tej substancji zużywanej zgodnie ze zdolnością produkcyjną określoną w pozwoleniu wodnoprawnym.

§ 8. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2:
  1)   pobór próbek ścieków przemysłowych wprowadzanych do wód oraz pomiary przepływu ścieków i ich jakości powinny być dokonywane w regularnych odstępach czasu, z częstotliwością nie mniejszą niż raz na dwa miesiące;
  2)   pobór próbek ścieków przemysłowych wprowadzanych do wód oraz pomiary jakości i ilości ścieków powinny być wykonywane w miejscu, w którym ścieki opuszczają zakład, a jeżeli to konieczne - w innym miejscu reprezentatywnym dla ilości i jakości tych ścieków.
2. Pobieranie próbek ścieków przemysłowych oraz pomiary stężeń substancji szczególnie szkodliwych określonych w tabeli I w załączniku nr 3 do rozporządzenia, a także pomiary przepływu ścieków powinny być wykonywane codziennie, w miejscu reprezentatywnym dla wszystkich ścieków odprowadzanych z zakładu, które mogą być zanieczyszczone tymi substancjami.
3. Jeżeli ścieki zawierające substancje szczególnie szkodliwe określone w tabeli I w załączniku nr 3 do rozporządzenia są oczyszczane poza zakładem przemysłowym, w zakładzie oczyszczania przeznaczonym do usuwania tych substancji, dopuszcza się pobieranie próbek w miejscu, w którym ścieki zawierające substancje szczególnie szkodliwe opuszczają zakład oczyszczania.

§ 9. 1. Spełnienie wymagań, o których mowa w § 6 ust. 3, potwierdza się oceną przeprowadzoną na podstawie pomiarów ilości i jakości ścieków.
2. Pomiarów ilości i jakości ścieków, o których mowa w ust. 1, dokonuje się:
  1)   w sposób ciągły dla pH, temperatury i przepływu;
  2)   raz na dobę dla zawiesin ogólnych;
  3)   co najmniej raz na miesiąc dla rtęci, kadmu, talu, arsenu, ołowiu, chromu, miedzi, niklu, cynku i ich związków;
  4)   co najmniej raz na sześć miesięcy dla dioksyn i furanów, z tym że w ciągu pierwszych 12 miesięcy eksploatacji - co najmniej raz na trzy miesiące.
3. Pobór próbek ścieków z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów wprowadzanych do wód oraz pomiary jakości i ich ilości powinny być wykonywane w miejscu, w którym ścieki opuszczają zakład, a jeżeli to konieczne - w innym miejscu reprezentatywnym dla ilości i jakości tych ścieków.
4. Jeżeli ścieki z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów są oczyszczane razem ze ściekami z innych źródeł miejscowych, na podstawie pomiarów, należy przeprowadzić odpowiednie obliczenia bilansu masy w celu wyznaczenia w ostatecznie odprowadzanych ściekach wartości wskaźników zanieczyszczeń, jakie mogą zostać przypisane ściekom powstającym z oczyszczania gazów odlotowych, aby sprawdzić zgodność z najwyższymi dopuszczalnymi wartościami wskaźników zanieczyszczeń zawartymi w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

§ 10. Ścieki wprowadzane do wód pochodzące z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów odpowiadają wymaganym warunkom w przypadku, gdy:
  1)   dla zawiesin ogólnych 95% i 100% wartości zmierzonych nie przekracza odpowiednich najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
  2)   dla metali ciężkich, nie więcej niż jeden wynik pomiaru w ciągu roku przekracza najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
  3)   dla dioksyn i furanów wyniki dwukrotnych pomiarów w ciągu roku nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

§ 11. 1. Z zastrzeżeniem ust. 3, oczyszczone ścieki komunalne, ścieki przemysłowe biologicznie rozkładalne oraz wody pochodzące z odwodnienia zakładów górniczych mogą być wprowadzane do ziemi za pomocą powierzchniowych urządzeń infiltracyjnych oraz deszczowni, jeżeli:
  1)   przeprowadzone badania hydrogeologiczne wykażą, że ścieki nie będą stanowiły zagrożenia dla jakości wód podziemnych, w szczególności nie spowodują zanieczyszczenia tych wód substancjami szczególnie szkodliwymi oraz
  2)   odpowiadają co najmniej wymaganiom dla:
a)  ścieków komunalnych, określonych dla aglomeracji o RLM od 2.000 do 9.999,
b)  ścieków przemysłowych;
  3)   najwyższy poziom wód podziemnych znajduje się co najmniej 3 m pod dnem urządzenia infiltracyjnego - w przypadku wprowadzania ścieków za pomocą powierzchniowych urządzeń infiltracyjnych;
  4)   najwyższy poziom wód podziemnych znajduje się co najmniej 3 m pod powierzchnią terenu - w przypadku wprowadzania ścieków za pomocą deszczowni.
2. Ścieki bytowe mogą być wprowadzane do ziemi za pomocą podpowierzchniowych urządzeń infiltracyjnych, w granicach gruntu stanowiącego własność odprowadzającego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
  1)   ścieki pochodzą z wolno stojących budynków mieszkalnych niepodłączonych do systemu kanalizacyjnego i zlokalizowanych poza obszarami stref ochronnych ujęć wody podziemnej;
  2)   ilość ścieków nie przekracza 5,0 m3 na dobę;
  3)   ścieki są oczyszczane wstępnie za pomocą procesów, w których BZT5 dopływających ścieków jest redukowane co najmniej o 20%, a zawartość zawiesin ogólnych co najmniej o 50%;
  4)   najwyższy poziom wód podziemnych znajduje się co najmniej 1,5 m pod dnem urządzenia rozsączającego.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do ścieków oczyszczanych w gruncie i odprowadzanych systemem drenażowym do wód powierzchniowych oraz do ścieków wykorzystywanych rolniczo.

§ 12. 1. Ścieki przeznaczone do rolniczego wykorzystania należy poddać co najmniej wstępnemu oczyszczaniu, za pomocą procesów, w których BZT5 dopływających ścieków jest redukowane co najmniej o 20%, a zawartość zawiesin ogólnych co najmniej o 50%.
2. Ścieki, o których mowa w ust. 1:
  1)   powinny odpowiadać warunkom sanitarnym określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla bakterii chorobotwórczych i jaj pasożytów;
  2)   nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń dla substancji o lp. 21-59 określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia dla substancji szczególnie szkodliwych dla zdrowia ludzi, takich jak metale ciężkie, oraz dla substancji utrudniających samooczyszczanie się wód i gleby, do których należy zaliczyć substancje nieorganiczne niebezpieczne i organiczne niebezpieczne.

§ 13. 1. Gleby, na których przewiduje się rolnicze wykorzystanie ścieków, nie mogą zawierać metali ciężkich w ilościach większych niż określone w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
2. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 oraz w § 12, potwierdza się okresowymi badaniami ścieków i gleby, prowadzonymi przez zakład posiadający pozwolenie wodnoprawne na rolnicze wykorzystanie ścieków.
3. Badania mikrobiologiczne i parazytologiczne oraz badania składu ścieków przeznaczonych do rolniczego wykorzystania wykonuje się co najmniej raz na dwa miesiące.
4. Badania zawartości metali ciężkich w glebach, na których ścieki będą rolniczo wykorzystywane, przeprowadza się raz na rok.

§ 14. 1. Rolnicze wykorzystanie ścieków może być stosowane poza obszarami płytkiego występowania skał szczelinowych nieodizolowanych od powierzchni warstwą nieprzepuszczalną.
2. Położenie gruntów przewidzianych do rolniczego wykorzystania ścieków oraz urządzeń i instalacji przeznaczonych do magazynowania i przygotowania ścieków powinno odpowiadać warunkom określonym w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

§ 15. Urządzenia i instalacje przeznaczone do magazynowania i przygotowania ścieków do rolniczego wykorzystania powinny być szczelne, a teren, na którym są zlokalizowane, powinien być ogrodzony.

§ 16. Przy ustalaniu dawek ścieków przeznaczonych do rolniczego wykorzystania uwzględnia się:
  1)   dawki azotu wprowadzane do gleby z nawozami naturalnymi;
  2)   potrzeby pokarmowe roślin, żyzność gleby, warunki klimatyczne, nawadnianie, zagospodarowanie gruntów i systemy płodozmianu.

§ 17. 1. Oczyszczone wody wykorzystane na potrzeby chowu lub hodowli ryb łososiowatych spełniają wymagane warunki, jeżeli przyrost ilości substancji w tych wodach nie przekracza najwyższych dopuszczalnych przyrostów ilości substancji określonych w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
2. Do miejsca zrzutu lub miejsca odprowadzania do odbiornika wód wykorzystanych na potrzeby chowu lub hodowli ryb łososiowatych powinny być odprowadzane wyłącznie wody zawierające zanieczyszczenia, które powstały w efekcie procesów metabolicznych u ryb i są biologicznie rozkładalne, a ilość tych wód nie przekracza 75% SNQ (średni niski przepływ wody w rzece) w miejscu poboru.
3. Liczba pobieranych średnich dobowych próbek wód dopływających i wykorzystanych na potrzeby chowu lub hodowli ryb łososiowatych nie może być mniejsza niż 4 próbki w pierwszym roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego i po 2 próbki w następnych latach, jeżeli zostanie wykazane, że wody wykorzystane spełniają wymagane warunki.
4. Przy ocenie jakości wód wykorzystanych na potrzeby chowu lub hodowli ryb łososiowatych nie uwzględnia się przekroczeń najwyższych dopuszczalnych przyrostów ilości substancji określonych w załączniku nr 9 do rozporządzenia, jeżeli są one następstwem wyjątkowych warunków pogodowych, w szczególności intensywnych opadów atmosferycznych, topnienia śniegu, wysokiej temperatury powietrza, suszy.

§ 18. 1. Wody pochodzące z odwodnienia zakładów górniczych oraz ścieki przemysłowe o zawartości sumy chlorków i siarczanów powyżej 1.500 mg/l, które nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, z wyłączeniem sodu i potasu występujących w tych chlorkach i siarczanach, mogą być wprowadzane:
  1)   do morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych - bez ograniczeń;
  2)   do śródlądowych wód powierzchniowych płynących - jeżeli nie narusza to przepisu § 2, a sumaryczna zawartość chlorków i siarczanów w tych wodach, wyliczona przy założeniu pełnego wymieszania, nie przekroczy 1 g/l w ciągu 328 dni w roku.
2. W uzasadnionych przypadkach, gdy nie ma możliwości zastosowania odpowiedniego rozwiązania technicznego lub jest to ekonomicznie nieuzasadnione i nie można dotrzymać parametrów określonych w ust. 1 pkt 2, na krótkich odcinkach rzek poniżej miejsca wprowadzania wód zasolonych można dopuścić w tych wodach sumaryczną zawartość chlorków i siarczanów większą niż 1 g/l, jeżeli nie spowoduje to szkód w środowisku wodnym i nie utrudni korzystania z wód przez innych użytkowników.

§ 19. 1. Temperatura wód chłodniczych wprowadzanych do wód z otwartych układów chłodzenia oraz z zamkniętych obiegów chłodzących nie powinna być wyższa niż 35°C, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Warunek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy wprowadzania wód chłodniczych do morza terytorialnego.

§ 20. 1. Wody opadowe i roztopowe ujęte w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne:
  1)   z powierzchni szczelnej terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, centrów miast, dróg ekspresowych, dróg krajowych i wojewódzkich oraz parkingów o natężeniu odpływu co najmniej 15 l na sekundę, na 1 hektar powierzchni szczelnej,
  2)   z powierzchni szczelnej obiektów magazynowania i dystrybucji paliw o natężeniu odpływu wyższym od spowodowanego opadem o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut
- powinny być oczyszczone przed wprowadzeniem do wód lub do ziemi w taki sposób, aby w odpływie zawartość zawiesin ogólnych nie była większa niż 100 mg/l, a substancji ropopochodnych - nie większa niż 15 mg/l.
2. Przed urządzeniami służącymi do oczyszczania ścieków należy zastosować przelewy burzowe umożliwiające bezpośredni zrzut ilości wód opadowych i roztopowych powyżej wartości, o której mowa w ust. 1, do odbiornika.
3. Wody opadowe z dachów obiektów na terenach wymienionych w ust. 1 odprowadzane bezpośrednio do wód lub do ziemi nie wymagają oczyszczania.

§ 21. 1. Ścieki z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej lub deszczowej mogą być wprowadzane do wód śródlądowych płynących oraz wód przybrzeżnych, z wyjątkiem wód przyległych do pasa technicznego, jeżeli średnia roczna liczba zrzutów z poszczególnych przelewów nie jest większa niż 10.
2. Dopuszcza się zrzut wód opadowych z przelewów kanalizacji deszczowej do jezior oraz innych zbiorników wodnych o ciągłym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych, a także do wód znajdujących się w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących, jeżeli roczna liczba zrzutów nie jest większa niż 5.
3. Średnią roczną liczbę zrzutów określa się na podstawie obserwacji opadów z okresu co najmniej 10 lat, lub wyników badań działania istniejących przelewów burzowych.
4. W przypadku braku danych potrzebnych do zastosowania kryteriów, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być wprowadzane do wód ścieki z przelewów kanalizacji ogólnospławnej spowodowane opadami o intensywności większej niż 6 l na sekundę, na 1 hektar, jeżeli w chwili rozpoczęcia działania przelewu ilość odprowadzanych wód opadowych jest co najmniej trzy razy większa niż średnia dobowa ilość ścieków komunalnych w okresach bez opadów, odprowadzanych ze zlewni kanalizacyjnej określonego przelewu burzowego.

§ 22. Oceny spełnienia przez wody opadowe oraz zrzuty burzowe stawianych im wymagań dokonuje się na podstawie kontroli eksploatacji urządzeń oczyszczających, przeprowadzanych co najmniej raz na sześć miesięcy.

§ 23. W badaniach próbek ścieków oraz próbek wód, do których ścieki są wprowadzane, stosuje się metodyki referencyjne analizy określone w załączniku nr 10 do rozporządzenia.

§ 24. 1. W przypadkach gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że przyczyną złego stanu wód odbiornika są odprowadzane do niego wody opadowe lub zrzuty burzowe, ustala się ilość wód opadowych lub wielkość zrzutów burzowych z uwzględnieniem ich zmienności w ciągu roku na podstawie bezpośrednich pomiarów, a wyjątkowo oblicza się przy zastosowaniu zweryfikowanych dla danego systemu kanalizacyjnego modeli symulacyjnych lub metod obliczeniowych.
2. Pomiaru natężenia przepływu ścieków dokonuje się z dokładnością:
  1)   dla oczyszczalni ścieków o RLM poniżej 2.000 - 15%;
  2)   dla oczyszczalni ścieków o RLM od 2.000-14.999 - 10%;
  3)   dla oczyszczalni ścieków o RLM od 15.000 - 5%.

§ 25. Substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, powodujące zanieczyszczenie wód, które powinno być eliminowane (wykaz I), oraz substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego powodujące zanieczyszczenie wód, które powinno być ograniczane (wykaz II), określa załącznik nr 11 do rozporządzenia.

§ 26. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

________
1)   Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 85, poz. 766).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ LUB MINIMALNY PROCENT REDUKCJI ZANIECZYSZCZEŃ DLA OCZYSZCZONYCH ŚCIEKÓW KOMUNALNYCH1)
 
   Najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników lub minimalny procent redukcji zanieczyszczeń przy RLM 2):
Lp.Nazwa wskaźnika 3)Jednostkaponiżej 2.000od 2.000 do 9.999od 10.000 do 14.999od 15.000 do 99.999powyżej 100.000
1Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5), oznaczane z dodatkiem inhibitora nitryfikacji
mg O2/l
min. %
redukcji 4)
40
 
-
25
lub
70 - 90
25
lub
70 - 90
15
lub
90
15
lub
90
2
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu  
(ChZTCr), oznaczane metodą dwuchromianową
mg O2/l
min. % redukcji 4)
150
 
-
125
lub
75
125
lub
75
125
lub
75
125
lub
75
3Zawiesiny ogólnemg/l5035353535
  min. % lublublublub
  redukcji 4)-90909090
4
Azot ogólny
(suma azotu Kjeldahla (NNorg + NNH4), azotu azotynowego i azotu azotanowego)
 
mg N/l
min. % redukcji 4)
 
305)
 
-
 
155)
 
-
 
155)
 
-
 
15
lub
80
 
10
lub
85
5Fosfor ogólnymg P/l55)25)25)21
  min. %   lublub
  redukcji 4)--408590
 
Objaśnienia:
1)   Określone w załączniku najwyższe dopuszczalne wartości:
-   pięciodniowego biochemicznego zapotrzebowania tlenu (BZT5), chemicznego zapotrzebowania tlenu oznaczanego metodą dwuchromianową (ChZTCr) oraz zawiesin ogólnych - dotyczą wartości tych wskaźników w próbkach średnich dobowych, proporcjonalnych do przepływu, zmieszanych z próbek pobieranych ręcznie lub automatycznie w odstępach co najwyżej dwugodzinnych; z tym że w przypadku oczyszczalni ścieków komunalnych o RLM poniżej 2.000 dopuszcza się uproszczony sposób pobierania próbek ścieków, jeżeli można wykazać, że wyniki oznaczeń będą reprezentatywne dla ilości odprowadzanych zanieczyszczeń,
-   azotu ogólnego - dotyczą średniej rocznej wartości tego wskaźnika w ściekach, obliczonej jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości w próbkach średnich dobowych pobranych w danym roku przy temperaturze ścieków w komorze biologicznej oczyszczalni nie niższej niż 12°C,
-   fosforu ogólnego - dotyczą średniej rocznej wartości tego wskaźnika w ściekach, obliczonej jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości w próbkach średnich dobowych pobranych w danym roku.
2)   W czasie rozruchu oczyszczalni nowo wybudowanych lub zmodernizowanych oraz w przypadku awarii urządzeń istotnych dla realizacji pozwolenia wodnoprawnego najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń podwyższa się, a wymaganą redukcję zanieczyszczeń obniża do 50 % w stosunku do wartości podanych w załączniku.
3)   Analizy wykonuje się z próbek homogenizowanych, niezdekantowanych i nieprzefiltrowanych, z wyjątkiem odpływów ze stawów biologicznych, w których oznaczenia BZT5, ChZTCr, azotu ogólnego oraz fosforu ogólnego należy wykonać z próbek przefiltrowanych. Próbki pobrane z odpływu ze stawów biologicznych należy uprzednio przefiltrować, jednakże zawartość zawiesiny ogólnej w próbkach niefiltrowanych nie powinna przekraczać 150 mg/l niezależnie od wielkości oczyszczalni.
4)   Redukcja określana w stosunku do ładunku zanieczyszczeń w ściekach dopływających do oczyszczalni.
5)   Wartości wymagane wyłącznie w ściekach odprowadzanych do jezior i ich dopływów.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

LICZBA ŚREDNICH DOBOWYCH PRÓBEK OCZYSZCZONYCH ŚCIEKÓW KOMUNALNYCH, KTÓRE MOGĄ NIE SPEŁNIAĆ WYMAGANYCH WARUNKÓW
 
Lp.Liczba próbek średnich dobowych pobranych w ciągu rokuLiczba próbek, które mogą nie spełniać wymaganych warunków
11 - 30
24 - 71
3 8 - 162
417 - 283
529 - 404
641 - 535
754 - 676
868 - 817
982 - 958
10 96 - 1109
11111 - 12510
12126 - 14011
13141 - 15512
14156 - 17113
15172 - 18714
16188 - 20315
17204 - 21916
18220 - 23517
19236 - 25118
20252 - 26819
21269 - 28420
22285 - 30021
23301 - 31722
24318 - 33423
25335 - 35024
26351 - 36525
 

ZAŁĄCZNIK Nr 3

NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ DLA OCZYSZCZONYCH ŚCIEKÓW PRZEMYSŁOWYCH*)

TABELA I
NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ DLA NIEKTÓRYCH SUBSTANCJI SZCZEGÓLNIE SZKODLIWYCH DLA ŚRODOWISKA WODNEGO1)
 
    Najwyższa dopuszczalna wartość
Lp.Nazwa wskaźnikaRodzaj produkcjiJednostka miaryśrednia dobowaśrednia miesięczna
123456
1Rtęć (Hg)Elektroliza chlorków metali alkalicznych za pomocą elektrolizerów rtęciowychmg Hg/l ścieków2)0,20,05
  
Zakłady przemysłu chemicznego stosujące katalizatory rtęciowe:
  a) w produkcji chlorku winylu
 
 
mg Hg/l ścieków
 
 
0,1
 
 
0,05
     b) w innych procesachmg Hg/l ścieków0,10,05
  Produkcja katalizatorów rtęciowych stosowanych w produkcji chlorku winylumg Hg/l ścieków0,10,05
  Produkcja organicznych i nieorganicznych związków rtęci, z wyjątkiem katalizatorów rtęciowych stosowanych w produkcji chlorku winylumg Hg/l ścieków0,10,05
  Produkcja baterii galwanicznych zawierających rtęćmg Hg/l ścieków0,10,05
  
Przemysł metali nieżelaznych:
a) zakłady odzysku rtęci
b) wydobycie i rafinacja metali nieżelaznych
 
mg Hg/l ścieków
mg Hg/l ścieków
 
0,1
0,1
 
0,05
0,05
  Zakłady oczyszczania toksycznych odpadów zawierających rtęćmg Hg/l ścieków0,10,05
  Inne zakładymg Hg/l ścieków0,060,03
2Kadm (Cd)Wydobycie cynku, rafinacja ołowiu i cynku, przemysł metalowy (związany z kadmem) i metali nieżelaznychmg Cd/l ścieków0,40,2
  Produkcja związków kadmumg Cd/l ścieków0,40,2
  Produkcja barwnikówmg Cd/l ścieków0,40,2
  Produkcja stabilizatorówmg Cd/l ścieków0,40,2
  Produkcja baterii galwanicznych i akumulatorówmg Cd/l ścieków0,40,2
  Powlekanie elektrolitycznemg Cd/l ścieków0,40,2
  Przemysł szklarskimg Cd/l ścieków0,1 
  Przemysł ciepłowniczymg Cd/l ścieków0,05 
  Przemysł ceramicznymg Cd/l ścieków0,07 
  Produkcja kwasu fosforowego i/lub nawozów fosforowych z fosforytówmg Cd/l ścieków3)3)
  Inne zakładymg Cd/l ścieków0,40,2
3Heksachlorocyklo-Zakłady produkcji heksachlorocykloheksanumg HCH/l ścieków4,02,0
 heksan (HCH)Zakłady ekstrakcji lindanumg HCH/l ścieków4,02,0
  Zakłady produkcji heksachlorocykloheksanu i ekstrakcji lindanumg HCH/l ścieków4,02,0
  Inne zakładymg HCH/l ścieków4,02,0
4Tetrachlorometan (czterochlorekProdukcja tetrachlorometanu przez nadchlorowanie w procesie obejmującym praniemg CCl4/l ścieków3,01,5
 
węgla)
(CCl4)
Produkcja tetrachlorometanu przez nadchlorowanie w procesie nieobejmującym praniamg CCl4/l ścieków3,01,5
  Produkcja chlorometanów przez chlorowanie metanu (łącznie z wysokociśnieniowym elektrolitycznym wytwarzaniem chloru) i z metanolumg CCl4/l ścieków3,01,5
  Inne zakładymg CCl4/l ścieków3,01,5
5
Pentachlorofenol (PCP)
2,3,4,5,6- pięciochloro-
Produkcja pentachlorofenolanu sodu przez hydrolizę heksachlorobenzenumg PCP/l ścieków2,01,0
 1-hydroksybenzen i jego soleInne zakładymg PCP/l ścieków2,01,0
6Aldryna (C12H8Cl6) Dieldryna (C12H8Cl16O) EndrynaProdukcja aldryny i/lub dieldryny i/lub endryny łącznie z konfekcjonowaniem tych substancji w tym samym zakładziemg/l ścieków 4)0,010,002
 (C12H8Cl6O) Izodryna (C12H8Cl6)Inne zakładymg/l ścieków 4)0,010,002
7
Heksachlorobenzen
(HCB)
Produkcja i przetwórstwo heksachlorobenzenu (HCB)mg HCB/l ścieków2,01,0
  Produkcja nadchloroetylenu (PER) i tetrachloroetanu (CCl4) przez nadchlorowaniemg HCB/l ścieków3,01,5
  Przemysł metali nieżelaznychmg HCB/l ścieków0,003 
  Produkcja trichloroetylenu (TRI) i/lub nadchloroetylenu (PER) za pomocą innych procesówmg HCB/l ścieków3)3)
  Inne zakładymg HCB/l ścieków2,01,0
8Heksachlorobutadien (HCBD)Produkcja nadchloroetylenu (PER) i tetrachlorometanu (CCl4) przez nadchlorowaniemg HCBD/l ścieków3,01,0
  Inne zakładymg HCBD/l ścieków3,01,0
9Trichlorometan (chloroform) (CHCl3)Produkcja chlorometanów z metanolu lub z kombinacji metanolu i metanu (tj. przez hydrochlorowanie metanolu, a następnie chlorowanie chlorku metylu)mg CHCl3/l ścieków5)2,01,0
  Produkcja chlorometanów przez chlorowanie metanumg CHCl3/l ścieków5)2,01,0
  Inne zakładymg CHCl3/l ścieków5)2,01,0
101,2-dichloroetan (EDC)Produkcja 1,2-dichloroetanu bez przetwarzania i wykorzystania w tym samym zakładziemg EDC/l ścieków przy 2 m3/t zdolności produkcyjnej oczyszczonego EDC2,51,25
  Produkcja 1,2-dichloroetanu i przetwarzanie lub wykorzystanie w tym samym zakładzie6)mg EDC/l ścieków przy 2,5 m3/t zdolności produkcyjnej oczyszczonego EDC5,02,5
  Przetwarzanie 1,2-dichloroetanu w substancje inne niż chlorek winylu w szczególności produkcja etylenodwuaminy, etylenopoliaminy 1,1,1-trichloroetanu, trichloroetylenu i nadchloroetylenumg EDC/l ścieków przy 2,5 m3/t zdolności przetwarzania EDC2,01,0
  Stosowanie EDC do odtłuszczania metali poza zakładem produkującym EDC 7)mg EDC/l ścieków0,20,1
  Inne zakłady 7)mg EDC/l ścieków0,20,1
11
Trichloroetylen
(TRI)
Produkcja trichloroetylenu (TRI) i nadchloroetylenu (PER)mg TRI/l ścieków1,00,5
  Stosowanie TRI do odtłuszczania metali8)mg TRI/l ścieków0,20,1
  Inne zakładymg TRI/l ścieków0,20,1
12Nadchloroetylen (PER)Produkcja trichloroetylenu (TRI) i nadchloroetylenu (PER); proces TRI-PERmg PER/l ścieków przy 5 m3/t produkcji TRI+PER1,00,5
  Produkcja tetrachlorometanu i nadchloroetylenu (PER); proces TETRA-PERmg PER/l ścieków przy 2 m3/t produkcji TETRA+PER2,51,25
  Inne zakładymg PER/l ścieków1,00,5
13
Trichlorobenzen (TCB)
jako suma trzech
Produkcja trichlorobenzenu przez odchlorowodorowanie heksachlorocykloheksanu (HCH) i/lub przetwarzanie trichlorobenzenumg TCB/l ścieków przy 10 m3/t produkcji TCB2,01,0
 
izomerów
(1,2,3,-TCB +
1,2,4-TCB +
1,2,5-TCB)
Produkcja i/lub przetwarzanie chlorobenzenu przez chlorowanie benzenumg TCB/l ścieków przy 10 m3/t produkcji lub przetworzenia jedno- lub dwuchlorobenzenu0,10,05
  Inne zakładymg TCB/l ścieków0,10,05
 
Objaśnienia:
*)   Nie dotyczy ścieków z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów.
1)   Określone w tabeli I w załączniku najwyższe dopuszczalne wartości substancji szczególnie szkodliwych w ściekach przemysłowych, wyrażone w mg/l:
-   średnie dobowe - dotyczą średniej dobowej próbki ścieków proporcjonalnej do przepływu, zmieszanej z próbek pobieranych ręcznie lub automatycznie w odstępach co najwyżej dwugodzinnych, z tym że dopuszcza się pobieranie próbek do oznaczania wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach w sposób uproszczony, jeżeli można wykazać, że wyniki oznaczeń będą reprezentatywne dla ilości odprowadzanych zanieczyszczeń,
-   średnie miesięczne - dotyczą wartości obliczonej jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości zmierzonych w próbkach średnich dobowych pobranych w danym miesiącu; z tym że dopuszcza się pobieranie próbek do oznaczania wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach w sposób uproszczony, jeżeli można wykazać, że wyniki oznaczeń będą reprezentatywne dla ilości netto odprowadzanych zanieczyszczeń.

Uproszczony sposób pobierania próbek nie dotyczy zakładów, które odprowadzają w ciągu roku substancje szczególnie szkodliwe w ilości większej niż:
a)   7,5 kg rtęci (Hg),
b)   10 kg kadmu (Cd),
c)   3 kg heksachlorocykloheksanu (HCH),
d)   30 kg tetrachlorometanu (czterochlorek węgla)(CCl4),
e)   3 kg pentachlorofenolu (PCP),
f)   1 kg heksachlorobenzenu (HCB),
g)   1 kg heksachlorobutadienu (HCBD),
h)   30 kg trichlorometanu (chloroformu) (CHCl3),
i)   30 kg 1,2-dichloroetanu (EDC),
j)   30 kg trichloroetylenu (TRI),
k)   30 kg nadchloroetylenu (PER).

W przypadku galwanizerni pobieranie próbek w sposób uproszczony w celu pomiaru stężenia kadmu może być stosowane tylko wtedy, gdy łączna objętość wanien elektrolitycznych jest mniejsza niż 1,5 m3.
2)   Wartości dopuszczalne stosuje się do całkowitej ilości rtęci obecnej we wszystkich zawierających rtęć ściekach odprowadzanych z terenu zakładu.
3)   Normy zostaną ustalone do końca 2003 r. po przeprowadzeniu niezbędnych badań.
4)   Wartości dopuszczalne dotyczą sumarycznego zrzutu aldryny, dieldryny, endryny i izodryny.
5)   Jeżeli to możliwe, wartość średniodobowa nie powinna przekraczać dwukrotnej wartości średniej miesięcznej.
6)   Jeżeli zdolność przetwarzania i wykorzystania 1,2-dichloroetanu jest większa od zdolności produkcyjnej, wartości dopuszczalne odnoszą się do całkowitej zdolności przetwarzania i wykorzystania.
7)   Wartości dopuszczalne stosuje się do zrzutów przekraczających 30 kg EDC na rok.
8)   Wartości dopuszczalne stosuje się do zrzutów przekraczających 30 kg TRI na rok.

Tabela II

NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI DLA POZOSTAŁYCH WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ1):
 
    Zakres stosowania
Lp.Nazwa wskaźnika2)Jednostka miaryNajwyższa dopuszczalna wartośćdla ścieków przemysłowych innych niż biologicznie rozkładalne, z sektorów wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzeniadla ścieków przemysłowych biologicznie rozkładalnych, z sektorów wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia
1Temperatura°C35Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
2OdczynpH6,5 - 8,5Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
3Zawiesiny ogólne 3)mg/l35Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówPozostałe sektory
   70Nie dotyczyDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 7 i 11
4Zawiesiny łatwo opadająceml/l0,5Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
5Pięciodobowe biochemicznemg O2/l25Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówPozostałe sektory
 zapotrzebowanie tlenu (BZT5) 4) 50Nie dotyczyDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 7, 8, 11 i 12
6Chemiczne zapotrzebowanie tlenumg O2/l125Pozostałe sektoryPozostałe sektory
 (ChZTCr) 5) 250Dotyczy przemysłu celulozowo-papierniczegoDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 7, 8, 11 i 12
7Ogólny węgiel organiczny (OWO)mg C/l30Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
8Azot amonowy 6)
mg
NNH4/l
10Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówPozostałe sektory
   20Nie dotyczyDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 5, 7, 11 i 12
9Azot azotanowymg NNO3/l30Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
10Azot azotynowymg NNO2/l1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
11Azot ogólny 7)mg N/l308)Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
12Fosfor ogólnymg P/l10Dotyczy przemysłu nawozów sztucznychNie dotyczy
   3Pozostałe sektoryDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 2, 5, 7 i 9
   2Nie dotyczyDotyczy pozostałych sektorów z zał. nr 3
13Chlorkimg Cl/l1.000Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
14Siarczynymg SO3/l1Nie dotyczyDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 4 i 7 (tylko ścieki z destylacji alkoholu z win i produkcji win owocowych)
15Siarczanymg SO4/l500Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
16Sódmg Na/l800Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków z wyłączeniem sodu występującego w chlorkach i siarczanach zawartych w wodach i ściekach, o których mowa w § 18 rozporządzenia.Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
17Potasmg K/l80Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków z wyłączeniem potasu występującego w chlorkach i siarczanach zawartych w wodach i ściekach, o których mowa w § 18Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
18Żelazo ogólnemg Fe/l10Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
19Glinmg Al/l3Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
20Antymonmg Sb/l0,3Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
21Arsenmg As/l0,1Pozostałe sektoryNie dotyczy
   0,3Dotyczy przemysłu szklarskiego 
22Barmg Ba/l3Dotyczy przemysłu szklarskiegoNie dotyczy
   2Pozostałe sektory 
23Berylmg Be/l1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
24Bormg B/l1Nie dotyczy ścieków oczyszczonych z instalacji oczyszczania spalin metodą mokrą wapiennąDotyczy wszystkich rodzajów ścieków
25Cynkmg Zn/l2Nie dotyczyDotyczy sektora z zał. nr 4 lp. 6
26Cynamg Sn/l2Pozostałe sektoryNie dotyczy
   1Dotyczy ścieków z produkcji farb powłokowych i żywic lakierniczych 
27Chrom+6mg Cr/l0,5Dotyczy przemysłu ciepłowniczegoNie dotyczy
   0,1Pozostałe sektory 
   0,05Dotyczy ścieków z produkcji skór i futer 
28Chrom ogólnymg Cr/l1Dotyczy ścieków z produkcji skór i futerNie dotyczy
   0,5Pozostałe sektory 
29Kobaltmg Co/l1Pozostałe sektoryNie dotyczy
   0,1Dotyczy przemysłu ceramicznego 
30Miedźmg Cu/l0,5Pozostałe sektoryDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 3, 6 i 7
   0,1Dotyczy przemysłu ceramicznegoNie dotyczy
31Molibdenmg Mo/l1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
32Nikielmg Ni/l0,5Pozostałe sektoryNie dotyczy
   0,1Dotyczy przemysłu ceramicznego 
33Ołówmg Pb/l0,5Pozostałe sektoryNie dotyczy
   0,1Dotyczy przemysłu ciepłowniczego 
34Selenmg Se/l1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
35Srebromg Ag/l0,1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
36Talmg Tl/l1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
37Tytanmg Ti/l1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
38Wanadmg V/l2Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
39Chlor wolnymg Cl2/l0,2Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
40Chlor całkowitymg Cl2/l0,4Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 1, 2, 3, 5, 6, 11 i 13.
41Cyjanki wolnemg CN/l  Dotyczy wszystkich sektorów wymienionych w zał. nr 4
   0,1Pozostałe sektory 
42Cyjanki związanemg CN/l5Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
43Fluorkimg F/l15Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
44Rodankimg CNS/l10Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
45Siarczkimg S/l0,2Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówDotyczy sektorów przemysłowych z zał. nr 4 lp. 3 i 7
46Aldehyd mrówkowymg/l2Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
47Akrylonitrylmg/l20Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
48Fenole lotne (indeks fenolowy)mg/l0,1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
49Insektycydy z grupy węglowodorów chlorowanychµg/l0,5Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
50Insektycydy fosforoorganiczne i karbaminianoweµg/l10Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
51Kaprolaktammg/l10Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
52Substancje powierzchniowo-czynne - detergenty anionowemg/l5Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówNie dotyczy
53Substancje powierzchniowo-czynne - detergenty niejonowemg/l10Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówNie dotyczy
54Suma detergentów anionowych i niejonowychmg/l1Nie dotyczyDotyczy tylko sektorów z zał. nr 4 lp. 3
55Substancje ekstrahujące się mg/l50Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówNie dotyczy
 eterem naftowym 20Nie dotyczyDotyczy tylko sektorów z zał. nr 4 lp. 1,2,4,5,9, 11 i 12
56Substancje ropopochodnemg/l15Pozostałe sektoryDotyczy wszystkich sektorów wymienionych w zał. nr 4
   5Dotyczy rafinerii ropy naftowejNie dotyczy
57Lotne związki chloroorganiczne -mg Cl/l0,5Pozostałe sektoryNie dotyczy
 VOX (chlorowane węglowodory lotne) 0,1Dotyczy przemysłu maszynowego i obróbki powierzchniowej metali 
58Lotne węglowodory aromatyczne - BTX (benzen, toluen, ksylen)mg/l0,1Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków
59Adsorbowalne związki chloroorganiczne - AOXmg Cl/l0,5Pozostałe sektoryDotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (tylko ścieki z gorzelni) i 11
   0,1Dotyczy ścieków z produkcji lakierów, żywic, skór i futer, przeróbki ropy i przemysłu kamieniarskiegoNie dotyczy
60Toksyczność dla ryb GFst. rozcieńczeniaŁ 2Dotyczy wszystkich rodzajów ściekówNie dotyczy
 
Objaśnienia:
1)   Określone w tabeli II załącznika najwyższe dopuszczalne wartości:
-    azotu ogólnego i fosforu ogólnego - dotyczą średnich rocznych wartości tych wskaźników w ściekach, obliczonych jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości zmierzonych w próbkach średnich dobowych pobranych w danym roku. W przypadku biologicznego usuwania azotu ze ścieków przemysłowych najwyższe dopuszczalne wartości dotyczą średniej rocznej wartości tego wskaźnika w ściekach, obliczonej jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości w próbkach średnich dobowych pobranych w danym roku przy temperaturze ścieków w komorze biologicznej oczyszczalni nie niższej niż 12°C,
-    pozostałych wskaźników zanieczyszczeń - dotyczą wartości tych wskaźników w próbkach średnich dobowych proporcjonalnych do przepływu, zmieszanych z próbek pobieranych ręcznie lub automatycznie w odstępach co najwyżej dwugodzinnych.
2)   Analizy wykonywane z próbek homogenizowanych, niezdekantowanych i nieprzefiltrowanych; nie dotyczy odpływów ze stawów biologicznych, w których oznaczenia zanieczyszczeń z wyjątkiem zawiesin ogólnych należy wykonać z próbek przefiltrowanych.
3)   W niefiltrowanej próbce odpływu ze stawów biologicznych 150 mg/l.
4)   Oznaczane z dodatkiem inhibitora nitryfikacji.
5)   Oznaczane metodą dwuchromianową.
6)   Dotyczy ścieków oczyszczanych przy temperaturze ścieków w komorze biologicznej oczyszczalni nie niższej niż 12°C.
7)   Suma azotów: organicznego, amonowego, azotynowego i azotanowego.
8)   Nie dotyczy zakładów i instalacji objętych wymogiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Dla takich zakładów najwyższa dopuszczalna wartość wskaźnika będzie uzależniona od stosowanej technologii oraz lokalizacji zakładu.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

SEKTORY PRZEMYSŁOWE, Z KTÓRYCH ODPROWADZANE SĄ ŚCIEKI BIOLOGICZNIE ROZKŁADALNE
 
Lp.Sektory przemysłowe
1Przetwórstwo mleka
2Przetwórstwo owoców i warzyw
3Produkcja i butelkowanie napojów bezalkoholowych
4Przetwórstwo ziemniaków
5Przemysł mięsny
6Browary
7Produkcja alkoholu i napojów alkoholowych
8Produkcja pasz zwierzęcych z surowców roślinnych
9Produkcja żelatyny i klejów ze skór i kości zwierzęcych
10Słodownie
11Przetwórstwo rybne
12Produkcja tłuszczów roślinnych i zwierzęcych
13Cukrownie
 

ZAŁĄCZNIK Nr 5

NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ DLA ŚCIEKÓW POCHODZĄCYCH Z OCZYSZCZANIA GAZÓW ODLOTOWYCH, Z PROCESU TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA ODPADÓW1)
 
 
Lp.
 
Nazwa wskaźnika
Jednostka miaryNajwyższa dopuszczalna wartość 2)
1Temperatura°C35
2OdczynpH6,5 - 8,5
3Zawiesiny ogólnemg/l
30 3)
45 4)
4Rtęć i jej związki w przeliczeniu na rtęć (Hg)mg/l0,03
5Kadm i jego związki w przeliczeniu na kadm (Cd)mg/l0,05
6Tal i jego związki w przeliczeniu na tal (Tl)mg/l0,05
7Arsen i jego związki w przeliczeniu na aresen (As)mg/l0,15
8Ołów i jego związki w przeliczeniu na ołów (Pb)mg/l0,2
9Chrom i jego związki w przeliczeniu na chrom (Cr)mg/l0,5
10Miedź i jej związki w przeliczeniu na miedź (Cu)mg/l0,5
11Nikiel i jego związki w przeliczeniu na nikiel (Ni)mg/l0,5
12Cynk i jego związki w przeliczeniu na cynk (Zn)mg/l1,5
13Dioksyny i furany, określone jako suma indywidualnych dioksyn i furanówmg/l0,3
 
Objaśnienia:
1)   Najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń dla ścieków pochodzących z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów stosuje się od dnia 28 grudnia 2005 r.
2)   Analizy wykonuje się z próbek niefiltrowanych.
3)   Dotyczy 95 % próbek ścieków.
4)   Dotyczy 100 % próbek ścieków.

ZAŁĄCZNIK Nr 6

WARUNKI SANITARNE, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ ŚCIEKI PRZEZNACZONE DO ROLNICZEGO WYKORZYSTANIA
 
Lp.Nazwa wskaźnikaWartość dopuszczalna
1Bakterie chorobotwórcze z rodzaju Salmonellaniewykrywalne w 1 l
2
Obecność żywych jaj pasożytów
(Ascaris sp., Trichuris, Toxocara sp.)
do 10 w litrze
 

ZAŁĄCZNIK Nr 7

DOPUSZCZALNA ZAWARTOŚĆ METALI CIĘŻKICH W GLEBACH
 
PierwiastekJednostkaZawartość w glebach
  lekkichśrednichciężkich
Ołów (Pb)mg/kg suchej masy406080
Kadm (Cd)mg/kg suchej masy123
Rtęć (Hg)mg/kg suchej masy0,81,21,5
Nikiel (Ni)mg/kg suchej masy203550
Cynk (Zn)mg/kg suchej masy80120180
Miedź (Cu)mg/kg suchej masy255075
Chrom (Cr)mg/kg suchej masy5075100
 

ZAŁĄCZNIK Nr 8

WARUNKI POŁOŻENIA GRUNTÓW PRZEWIDZIANYCH DO ROLNICZEGO WYKORZYSTANIA ŚCIEKÓW ORAZ URZĄDZEŃ I INSTALACJI PRZEZNACZONYCH DO MAGAZYNOWANIA I PRZYGOTOWANIA ŚCIEKÓW DO ROLNICZEGO WYKORZYSTANIA1)
 
APołożenie gruntówMin. odległość
 Odległość gruntów, na których stosuje się rolnicze wykorzystanie ścieków: 
 
1. Od obiektów przeznaczonych na pobyt ludzi, przy
  rozprowadzaniu ścieków:
 
    a) grawitacyjnym100 m
    b) za pomocą deszczowni200 m
 
2. Od dróg publicznych i linii kolejowych przy rozprowadzaniu
  ścieków:
 
    a) grawitacyjnym20 m
    b) za pomocą deszczowni70 m
 3. Od linii brzegu wód płynących, przy spadku terenu: 
    a) do 2 %30 m
    b) od 2 do 10 %50 m
    c) ponad 10 %70 m
 
4. Od zbiorników wodnych, stawów rybnych nieprzeznaczonych do
  zasilania ściekami, od linii brzegu jezior, przy spadku
  terenu:
 
    a) do 2 %50 m
    b) od 2 do 10 %80 m
    c) ponad 10 %100 m
 5. Od studni stanowiącej: 
    a) indywidualne źródło zaopatrzenia w wodę do spożycia250 m 2)
    b) źródło zbiorowego zaopatrzenia w wodę do spożycia250 m 2)
 
 
BPołożenie urządzeń i instalacjiMin. odległość
 Odległość urządzeń i instalacji przeznaczonych do magazynowania i przygotowania ścieków do rolniczego wykorzystania: 
 
1. Od obiektów przeznaczonych na pobyt ludzi, przy ilości
  ścieków:
 
    a) do 5.000 m3/dobę300 m
    b) ponad 5.000 m3/dobę500 m
 2. Od linii brzegu wód płynących, przy spadku terenu: 
    a) do 2 %50 m
    b) ponad 2 %80 m
 
3. Od zbiorników wodnych, stawów rybnych nieprzeznaczonych do
  zasilania ściekami, od linii brzegu jezior, przy spadku
  terenu:
 
    a) do 2 %100 m
    b) ponad 2 %150 m
 4. Od studni stanowiącej: 
    a) indywidualne źródło zaopatrzenia w wodę do spożycia250 m 2)
    b) źródło zbiorowego zaopatrzenia w wodę do spożycia100 m 2)
 
Objaśnienia:
1)   W uzasadnionych przypadkach potwierdzonych opinią wojewódzkiego inspektora sanitarnego organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego może ustalić odległości mniejsze niż określone w załączniku.
2)   Jeżeli zasięg terenu ochrony bezpośredniej studni przekracza wymagane min. odległości położenia gruntów, urządzeń i instalacji, należy przyjmować odległości większe niż zasięg strefy ochrony bezpośredniej.

ZAŁĄCZNIK Nr 9

NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE PRZYROSTY ILOŚCI SUBSTANCJI DLA OCZYSZCZONYCH WÓD WYKORZYSTANYCH NA POTRZEBY CHOWU LUB HODOWLI RYB ŁOSOSIOWATYCH
 
 
Lp.
 
Nazwa wskaźnika
 
Jednostka miary
Najwyższy dopuszczalny przyrost ilości substancji
1Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5)mg O2/l6
2Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZTCr)mg O2/l15
3Zawiesiny ogólnemg/l12
4Azot ogólnymg N/l3
5Fosfor ogólnymg P/l0,3
 

ZAŁĄCZNIK Nr 10

METODYKI REFERENCYJNE ANALIZY PRÓBEK ŚCIEKÓW ORAZ PRÓBEK WÓD, DO KTÓRYCH ŚCIEKI SĄ WPROWADZANE
 
Lp.Nazwa wskaźnikaMetody referencyjne analizyWykrywalność, dokładność i precyzja1)
1234
1Aldryna, dieldryna, endryna i izodryna
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 400 ng/l dla każdej substancji, zależnie od zawartości obcych substancji w próbce
dokładność i precyzja
± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
2Akrylonitryl
- chromatografia gazowa z
 detekcją płomieniowo
 jonizacyjną (GC-FID)
- metoda miareczkowa
 merkaptoetanolowa
 
3Aldehyd mrówkowy- spektrometria UV-VIS 
4Antymon
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
5Arsen
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
6Azot azotanowy- spektrometria UV/VIS 
  
- chromatografia jonowa
 (IC-HPLC)
 
7Azot azotynowy- spektrometria UV/VIS 
  
- chromatografia jonowa
 (IC-HPLC)
 
8Azot Kjeldahla (Norg+NNH4)- metoda Kjeldahla 
9Bar
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
10Beryl
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
11Biochemiczne zapotrzebowanie tlenu BZT5
- pomiar tlenu po 5 dniach
 przed i po inkubacji w 20°C
 ± 1°C w całkowitej ciemności
 z dodatkiem inhibitora
 nitryfikacji, metodą Winklera
 lub elektrochemiczną
 
12Bor
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
13Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZTCr
- metoda miareczkowa z
 dwuchromianem potasu
 
14Chlor całkowity- metoda miareczkowa 
  - spektrometria UV/VIS 
15Chlor wolny- metoda miareczkowa 
  - spektrometria UV/VIS 
16Chlorki- metoda miareczkowa 
  
- chromatografia jonowa
 (IC-HPLC)
 
  - spektrometria UV/VIS 
17Chrom, w tym chrom sześciowartościowy
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
18Cyjanki wolne- spektrometria UV/VIS 
19Cyjanki związane- spektrometria UV/VIS 
20Cyna
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
21Cynk
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
22DDT
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 1 µg/l dla każdego izomeru z osobna
dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
231,2-dichloroetan (EDC)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 10 µg/l dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
24Fenol (indeks fenolowy)- spektrometria UV/VIS 
25Fluorki- elektroda jonoselektywna 
  
- chromatografia jonowa
 (IC-HPLC)
 
  - spektrometria UV/VIS 
26Fosfor ogólny- spektrometria UV/VIS 
27Glin
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
28Heksachlorobenzen (HCB)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 0,5 - 1
µg/l w zależności od zawartości obcych substancji w próbce dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
29Heksachlorobutadien (HCBD)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 0,5 - 1
µg/l w zależności od zawartości obcych substancji w próbce dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
30Heksachlorocykloheksan (HCH)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 0,1 stężenia dopuszczalnego w miejscu pobierania próbki
dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
31Insektycydy z grupy węglowodorów chlorowanych
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
 
32Insektycydy fosforoorganiczne i karbaminianowe
- chromatografia gazowa z
 detektorem azotowo-fosforowym
 (NPD)
 
33
Jaja pasożytów jelitowych
(Ascaris sp., Trichuris sp., Toxocara sp.)
- wyizolowanie z próbki przez
 wstrząsanie lub mieszanie,
 płukanie z zastosowaniem
 wirowania oraz flotację, a
 następnie badanie
 mikroskopowe
 
34Kadm
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
wykrywalność 0,1 stężenia dopuszczalnego w miejscu pobierania
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
próbek
dokładność i precyzja
± 30 % przy stężeniu równym wykrywalności
35Kaprolaktam
- chromatografia gazowa z
 detekcją spektometrii mas
 (GC-MS)
 
36Kobalt
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
37Miedź
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
38Molibden
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
39Nadchloroetylen (PER)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 10 µg/l dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
40Nikiel
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
41Obecność bakterii chorobotwórczych z rodzaju Salmonella
- hodowla na podłożach
 namnażających i różnicująco-
 selektywnych oraz
 potwierdzenie wyników
 badaniem biochemicznym
 
42Odczyn pH- metoda elektrometryczna 
43Ogólny węgiel organiczny (OWO)
- spektrofotometria IR po
 katalitycznym spaleniu do CO2
 
44Ołów
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
45Pentachlorofenol (PCP)
- wysokosprawna chromatografia
 cieczowa HPLC
wykrywalność 2 µg/l dokładność i precyzja
  
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
46Polichlorowane dibenzodioksyny (PCDDs)
- chromatografia gazowa z
 detekcją mas (GC-MS)
 
47Polichlorowane dibenzofurany (PCDFs)
- chromatografia gazowa z
 detekcją mas (GC-MS)
 
48Potas
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
49Rodanki
- metoda kolorymetrycznego
 miareczkowania z solami
 żelazowymi
 
50Rtęć
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
wykrywalność 0,1 stężenia dopuszczalnego w miejscu pobierania próbek
dokładność i precyzja
± 30 % przy stężeniu równym wykrywalności
51Selen
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
52Siarczany- metoda wagowa 
  
- chromatografia jonowa
 (IC-HPLC)
 
  - spektrometria UV/VIS 
53Siarczki
- metoda kolorymetryczna z
 fluoresceiną i kwasem o-
 hydroksyrtęciobenzoesowym
 
54Siarczyny
- chromatografia jonowa
 (IC-HPLC)
 
  - spektrometria UV/VIS 
55Sód
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
56Srebro
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
57Substancje ekstrahujące się eterem naftowym- metoda wagowa 
58Substancje powierzchniowo-czynne- spektrometria UV/VIS 
59Substancje ropopochodne- spektrofotometria IR 
60Tal
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
61Temperatura
- termometria, pomiar in situ
 podczas pobierania próbki
 
62Tetrachlorometan (czterochlorek węgla) (CCl4)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 0,1 µg/l przy stężeniach niższych od 0,5 mg/l (należy użyć czułego detektora) i 0,1 mg/l przy stężeniach wyższych od 0,5 mg/l dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
63Trichlorobenzen (TCB)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 1 µg/l dla każdego izomeru z osobna
dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
64Trichloroetylen (TRI)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 10 µg/l dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
65Trichlorometan (chloroform) (CHCl3)
- chromatografia gazowa z
 detekcją wychwytu elektronu
 (GC-ECD)
wykrywalność 0,1 µg/l przy stężeniach niższych od 0,5 mg/l (należy użyć czułego detektora) i 0,1 mg/l przy stężeniach wyższych od 0,5 mg/l dokładność i precyzja
± 50 % przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności
66Tytan
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
67Wanad
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
68Węglowodory aromatyczne lotne BTX
- chromatografia gazowa z
 detekcją płomieniowo -
 jonizacyjną (FID)
 
69Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)
- wysokosprawna chromatografia
 cieczowa z detekcją
 fluorescencyjną lub detekcją
 UV - HPLC/Fluorescence lub
 PHLC/UV
 
70Zawiesiny łatwo opadające- pomiar w leju Imhoffa 
71Zawiesiny ogólne
- filtracja przez membranę 0,45
 µm lub odwirowanie
 przynajmniej przez 5 minut ze
 średnim przyspieszeniem
 2.800-3.200 g, suszenie
 w temp. 105°C i ważenie
 
72Związki chloroorganiczne adsorbowalne AOX
- adsorpcja na węglu aktywnym i
 pomiar kulometryczny
 
73Związki chloroorganiczne lotne VOX
- adsorpcja na węglu aktywnym i
 pomiar kulometryczny
 
74Żelazo
- atomowa spektrometria
 absorpcyjna (ASA)
 
  
- atomowa spektrometria
 emisyjna z plazmą wzbudzoną
 indukcyjnie (ICP-AES)
 
 
Objaśnienia:
1)   Stosując metodyki referencyjne analizy, uwzględnia się:
- "wykrywalność" rozumianą jako takie stężenie analitu, jakie można wykryć w badanej próbce daną metodą pomiarową, które odpowiada sygnałowi obliczonemu z wartości ślepej próby plus trzykrotność odchylenia standardowego. Wyznacza się ją również jako średnią po odrzuceniu wyników odbiegających testem Dixona z oznaczeń minimum 10 próbek ślepych,
- "precyzję" rozumianą jako stopień zgodności wyników wielokrotnych analiz tej samej próbki w określonych warunkach. Miarą precyzji jest odchylenie standardowe (SD) lub względne odchylenie standardowe (RSD),
- "dokładność" rozumianą jako stopień zgodności między średnim wynikiem uzyskanym w szeregu powtórzeń a wartością prawdziwą mierzonej wartości.

ZAŁĄCZNIK Nr 11

SUBSTANCJE SZCZEGÓLNIE SZKODLIWE POWODUJĄCE ZANIECZYSZCZENIE WÓD, KTÓRE NALEŻY ELIMINOWAĆ (WYKAZ I) ORAZ SUBSTANCJE SZCZEGÓLNIE SZKODLIWE POWODUJĄCE ZANIECZYSZCZENIE WÓD, KTÓRE NALEŻY OGRANICZAĆ (WYKAZ II)

WYKAZ I

Substancje szczególnie szkodliwe powodujące zanieczyszczenie wód, które należy eliminować, stanowią poszczególne substancje - z wyjątkiem tych, które charakteryzują się niewielką toksycznością, trwałością i bioakumulacją, i z tego powodu są biologicznie nieszkodliwe lub są szybko przekształcane w wodzie w substancje biologicznie nieszkodliwe - należące do następujących rodzin i grup substancji:
  1)   związki fluoroorganiczne lub substancje, które mogą tworzyć takie związki w środowisku wodnym;
  2)   związki fosforoorganiczne;
  3)   związki cynoorganiczne;
  4)   substancje, które mają własności rakotwórcze, mutagenne lub teratogenne w środowisku wodnym lub przez to środowisko;
  5)   rtęć i jej związki;
  6)   kadm i jego związki;
  7)   trwałe oleje mineralne i węglowodory1);
  8)   trwałe syntetyczne substancje, które mogą pływać, pozostawać w zawieszeniu lub tonąć i które mogą kolidować z jakimikolwiek sposobami wykorzystania wód powierzchniowych;
  9)   cyjanki.
Dla 16 substancji z wykazu I zostały ustalone najwyższe dopuszczalne wartości określone w tabeli I w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

WYKAZ II

Substancje szczególnie szkodliwe powodujące zanieczyszczenie wód, które należy ograniczać, stanowią:
  1)   substancje należące do rodzin i grup substancji z wykazu I, nieujęte w tabeli I załącznika nr 3 do rozporządzenia;
  2)   niektóre substancje lub kategorie substancji należące do rodzin i grup substancji wymienionych niżej, które mają szkodliwy wpływ na środowisko wodne na określonym obszarze:
a)  następujące niemetale i metale oraz ich związki: cynk, miedź, nikiel, chrom, ołów, selen, arsen, antymon, molibden, tytan, cyna, bar, beryl, bor, uran, wanad, kobalt, tal, tellur, srebro,
b)  biocydy i ich pochodne nieujęte w wykazie I,
c)  substancje, które mają szkodliwy wpływ na smak lub zapach pochodzących ze środowiska wodnego produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz związki, które mogą spowodować powstanie takich substancji w wodzie, co spowodowałoby, że wody te nie nadawałyby się do spożycia przez ludzi,
d)  toksyczne lub trwałe związki organiczne krzemu oraz substancje, które mogą spowodować powstanie takich związków w wodzie, z wyjątkiem tych, które są biologicznie nieszkodliwe lub są szybko przekształcane w wodzie w substancje nieszkodliwe,
e)  nieorganiczne związki fosforu i fosfor niezwiązany,
f)  nietrwałe oleje mineralne i węglowodory ropopochodne2),
g)  fluorki,
h)  substancje, które ujemnie wpływają na bilans tlenu w wodzie, szczególnie amoniak i azotyny.
Dla wybranych substancji z wykazu II zostały ustalone najwyższe dopuszczalne wartości określone w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Jeżeli pewne substancje z wykazu II są rakotwórcze, mutagenne lub teratogenne, zostają włączone do grupy 4 wykazu I.

________
Objaśnienia:
1)   Trwałe oleje mineralne i węglowodory ropopochodne są substancjami ciekłymi pochodzącymi z ropy naftowej lub przeróbki chemicznej węgla, a także sama ropa naftowa charakteryzujące się trudną rozpuszczalnością w wodzie, niską i bardzo niską prężnością par, a przez to pozostające przez długi okres w środowisku wodnym przy praktycznym braku emisji ich składników do atmosfery.
2)   Nietrwałe oleje mineralne i węglowodory ropopochodne są substancjami gazowymi lub ciekłymi o niskich temperaturach wrzenia (charakteryzujące się wysoką prężnością par i trudno emulgujące się w wodzie), które w normalnych warunkach łatwo odparowują, przemieszczając się tym samym ze środowiska wodnego do powietrza atmosferycznego. Dotyczy tylko wód powierzchniowych.

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123, 1124, 1125, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, 1137, 1138, 1139, 1140, 1141, 1142, 1143, 1144, 1145, 1146, 1147, 1148, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155, 1156, 1157, 1158, 1159, 1160, 1161, 1162, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1168, 1169, 1170, 1171, 1172, 1173, 1174, 1175, 1176, 1177, 1178, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184, 1185, 1186, 1187, 1188, 1189, 1190, 1191, 1192, 1193, 1194, 1195, 1196, 1197, 1198, 1199, 1200, 1201, 1202, 1203, 1204, 1205, 1206, 1207, 1208, 1209, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1215, 1216, 1217, 1218, 1219, 1220, 1221, 1222, 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229, 1230, 1231, 1232, 1233, 1234, 1235, 1236, 1237, 1238, 1239, 1240, 1241, 1242, 1243, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1266, 1267, 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1293, 1294, 1295, 1296, 1297, 1298, 1299, 1300, 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1317, 1318, 1319, 1320, 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1332, 1333, 1334, 1335, 1336, 1337, 1338, 1339, 1340, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345, 1346, 1347, 1348, 1349, 1350, 1351, 1352, 1353, 1354, 1355, 1356, 1357, 1358, 1359, 1360, 1361, 1362, 1363, 1364, 1365, 1366, 1367, 1368, 1369, 1370, 1371, 1372, 1373, 1374, 1375, 1376, 1377, 1378, 1379, 1380, 1381, 1382, 1383, 1384, 1385, 1386, 1387, 1388, 1389, 1390, 1391, 1392, 1393, 1394, 1395, 1396, 1397, 1398, 1399, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407, 1408, 1409, 1410, 1411, 1412, 1413, 1414, 1415, 1416, 1417, 1418, 1419, 1420, 1421, 1422, 1423, 1424, 1425, 1426, 1427, 1428, 1429, 1430, 1431, 1432, 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1447, 1448, 1449, 1450, 1451, 1452, 1453, 1454, 1455, 1456, 1457, 1458, 1459, 1460, 1461, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466, 1467, 1468, 1469, 1470, 1471, 1472, 1473, 1474, 1475, 1476, 1477, 1478, 1479, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484, 1485, 1486, 1487, 1488, 1489, 1490, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495, 1496, 1497, 1498, 1499, 1500, 1501, 1502, 1503, 1504, 1505, 1506, 1507, 1508, 1509, 1510, 1511, 1512, 1513, 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527, 1528, 1529, 1530, 1531, 1532, 1533, 1534, 1535, 1536, 1537, 1538, 1539, 1540, 1541, 1542, 1543, 1544, 1545, 1546, 1547, 1548, 1549, 1550, 1551, 1552, 1553, 1554, 1555, 1556, 1557, 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565, 1566, 1567, 1568, 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574, 1575, 1576, 1577, 1578, 1579, 1580, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596, 1597, 1598, 1599, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1623, 1624, 1625, 1626, 1627, 1628, 1629, 1630, 1631, 1632, 1633, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1640, 1641, 1642, 1643, 1644, 1645, 1646, 1647, 1648, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666, 1667, 1668, 1669, 1670, 1671, 1672, 1673, 1674, 1675, 1676, 1677, 1678, 1679, 1680, 1681, 1682, 1683, 1684, 1685, 1686, 1687, 1688, 1689, 1690, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1700, 1701, 1702, 1703, 1704, 1705, 1706, 1707, 1708, 1709, 1710, 1711, 1712, 1713, 1714, 1715, 1716, 1717, 1718, 1719, 1720, 1721, 1722, 1723, 1724, 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731, 1732, 1733, 1734, 1735, 1736, 1737, 1738, 1739, 1740, 1741, 1742, 1743, 1744, 1745, 1746, 1747, 1748, 1749, 1750, 1751, 1752, 1753, 1754, 1755, 1756, 1757, 1758, 1759, 1760, 1761, 1762, 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769, 1770, 1771, 1772, 1773, 1774, 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781, 1782, 1783, 1784, 1785, 1786, 1787, 1788, 1789, 1790, 1791, 1792, 1793, 1794, 1795, 1796, 1797, 1798, 1799, 1800, 1801, 1802, 1803, 1804, 1805, 1806, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1828, 1829, 1830, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851, 1852, 1853, 1854, 1855, 1856, 1857, 1858, 1859, 1860, 1861, 1862, 1863, 1864, 1865, 1866, 1867, 1868, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873, 1874, 1875, 1876, 1877, 1878, 1879, 1880, 1881, 1882, 1883, 1884, 1885, 1886, 1887, 1888, 1889, 1890, 1891, 1892, 1893, 1894, 1895, 1896, 1897, 1898, 1899, 1900, 1901, 1902, 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913, 1914, 1915, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026, 2027, 2028, 2029, 2030, 2031, 2032, 2033, 2034, 2035, 2036, 2037, 2038, 2039, 2040, 2041, 2042, 2043, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2049, 2050, 2051, 2052, 2053, 2054, 2055, 2056, 2057, 2058, 2059, 2060, 2061, 2062, 2063, 2064, 2065, 2066, 2067, 2068, 2069, 2070, 2071, 2072, 2073, 2074, 2075, 2076, 2077, 2078, 2079, 2080, 2081, 2082, 2083, 2084, 2085, 2086, 2087, 2088, 2089, 2090, 2091, 2092, 2093, 2094, 2095, 2096, 2097, 2098

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt