Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Firmy windykacyjne łatwiej znajdą dłużników

Wiosną tego roku TNS OBOP przeprowadził sondaż na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Z zebranych danych wynikło, że dłużników mają 4 miliony Polaków. Od 14 czerwca obowiązuje nowa Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (tzw. ustawa o BIG). Dzięki niej każdy przedsiębiorca może wpisać swojego dłużnika, który jest osobą fizyczną, do Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej.
 
Prawie 20 miliardów złotych długu
 
Jak wskazał ogólnopolski raport InfoDług, w lutym 2010 roku 13% dorosłych Polaków nie mogło odzyskać swoich należności. Aż 65% tych zadłużeń to zaległości rodziny i bliskich znajomych. Natomiast aż 680 tysięcy osób czekało na wypłacenie zaległych pensji. Z raportu płyną inne niezadowalające wnioski. Okazuje się, że w pierwszym kwartale 2010 roku poziom ogólnego zadłużenia wyniósł 16,78 miliardów złotych, co oznacza, że wzrósł w ciągu roku o 95%.Tymczasem, jak czytamy w najnowszym raporcie InfoDług, w maju ogólna kwota zadłużenia Polaków sięgnęła już 19,06 miliarda złotych. Oznacza to, że aktualnie jest o 2,28 miliarda większa niż w poprzednim kwartale. Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy województwa śląskiego (271 tysięcy osób), najmniej – świętokrzyskiego (35 tysięcy osób). Rekordzistą zadłużenia jest obecnie mieszkaniec województwa mazowieckiego, który zalega ze spłatą ponad 82 milionów złotych. Obecnie w Polsce jest 1,82 miliarda klientów podwyższonego ryzyka, czyli osób które zalegają ze spłatą zadłużenia powyżej 60 dni. Natomiast przeciętny dłużnik jest mężczyzną w wieku 30-39 lat, mieszka w Katowicach lub Warszawie i zalega firmie pożyczkowej, telekomunikacyjnej lub bankowi 10469 złotych.
 
Trudne długi alimentacyjne
 
Jak wskazują szacunki Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor w Polsce jest 80 tysięcy dłużników alimentacyjnych. Najwięcej z nich mieszka w województwie mazowieckim (ponad 9 tysięcy) i śląskim (8,9 tysiąca) , najmniej w opolskim (1,6 tysiąca) i świętokrzyskim (1,7 tysiąca). Statystyczny dłużnik alimentacyjny to mężczyzna (tylko 4% w tej grupie dłużników stanowią kobiety) mieszkający województwie mazowieckim. Ma 40-49 lat i zalega 18471 złotych. Zadłużenie alimentacyjne w Polsce opiewa na 1,47 miliarda złotych i stanowi 7,7% zadłużenia Polaków. Jest też szczególnie trudne do odzyskania.
 
Zgłoś dłużnika za złotówkę
 
Jest prawdopodobne, że w ciągu najbliższych miesięcy baza dłużników BIG InfoMonitor mocno się rozrośnie. Do 31 lipca każdy pełnoletni Polak może dokonać wpisu dłużnika do rejestru za symboliczną złotówkę. W świetle prawa, dokonując wpisu dłużnika na listę BIG, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze przed wpisaniem go do rejestru należy wysłać dłużnikowi listem poleconym wezwanie do zapłaty i odczekać 14 dni kalendarzowych. Po upływie tego czasu, jeśli dłużnik nie spłaci zadłużenia, można wpisać go na listę dłużników. Po drugie, po odzyskaniu należności, należy najpóźniej po upływie dwóch tygodni usunąć dłużnika z rejestru BIG.

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt