Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Marek Belka szefem NBP

Profesor Marek Belka złożył przysięgę przed Sejmem RP. Tym samym, z dniem 11 czerwca, został oficjalnie nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego. Na stanowisku zastąpił Sławomira Skrzypka, tragicznie zmarłego w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem.

 Sejm wybrał nowego szefa NBP na czwartkowym posiedzeniu. Jego kandydaturę poparło 253 posłów, przeciwko zagłosowało 184 posłów.

Wyzwania NBP

Za największe wyzwanie stawiane przed nowym szefem NBP, ministerstwo finansów uznało kwestię przyznania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy elastycznej linii kredytowej dla Polski. Również nowo wybrany prezes jest zdania, że ta sprawa jest dla kraju priorytetowa.

Marek Belka zapowiada także, że w czasie pracy na stanowisku szefa NBP zamierza pogłębiać edukację społeczeństwa w zakresie ekonomii.

Po objęciu przez Belkę szefostwa, nie należy spodziewać się w NBP szczególnych zmian. Prezes uważa, że nie są one konieczne. Niezbędne są natomiast działania na rzecz wzmacniania wizerunku Polski i złotego na międzynarodowych rynkach finansowych.

Sylwetka prezesa

Marek Belka ma 56 lat, jest ekonomistą i politykiem, posiada tytuł profesora. Działalność naukową rozpoczął na Uniwersytecie Łódzkim w roku 1978, zdobywając stopień doktora. Habilitował się w 1986 roku, a od 1994 roku jest profesorem nauk ekonomicznych. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół współczesnej myśli ekonomicznej i ekonomii stosowanej.

Był związany z licznymi uczelniami zagranicznymi m.in. Londyńską Szkołą Ekonomii, Uniwersytetem w Kolumbii i Uniwersytetem w Chicago. Za liczne dokonania w zakresie swojej dziedziny został doceniony członkostwem w Komitecie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

W swojej karierze politycznej obejmował funkcje wicepremiera, premiera i ministra finansów. W PRL związany był z PZPR, w Polsce demokratycznej działał m.in. w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którego członkiem był w latach 1999-2005.

W historii polskiej polityki zapisał się jako twórca podatku od dochodów kapitałowych, zwanego potocznie „podatkiem Belki”.

W 2003 roku szefował koalicyjnej Radzie Koordynacji Międzynarodowej w Iraku. Następnie, jako dyrektor ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku, odpowiadał za stworzenie nowego systemu bankowego i reformę walutową kraju.

Pod koniec 2005 roku został sekretarzem wykonawczym Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Europy. W styczniu 2009 roku powołano go na stanowisko dyrektora Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zrzekł się tej funkcji, by przejąć obowiązki prezesa NBP.

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt