Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Nowe, obowiązkowe ubezpieczenie lekarzy

26 kwietnia rząd podpisał rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów. Nowe prawo wejdzie w życie 12 czerwca.

Wciąż jeszcze w Polsce istnieje kilka obligatoryjnych rodzajów ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej dla lekarza i lekarza dentysty. Na mocy rozporządzenia z grudnia 2004 roku lekarz jest zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenie, jeśli posiada kontrakt ze szpitalem. Na mocy rozporządzenia z grudnia 2007 roku lekarz zawiera umowę ubezpieczenie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rozporządzenie z kwietnia 2010 roku wprowadza nowe, obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy praktykujących w zakładzie opieki zdrowotnej oraz w ramach indywidualnej i grupowej praktyki lekarskiej. Przepis wynika z art. 48a ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty ze stycznia 2010 r.

Ubezpieczenia OC  lekarz zobowiązany jest wykupić nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania czynności zawodowych. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia wynosi 25 tys. euro.

Ministerstwo Zdrowia, interpretując kwietniowe rozporządzenie, oceniło, że lekarze zatrudnieni w zakładach opieki zdrowotnej w ramach umowy o pracę nie są zobligowani do zawarcia umowy nowego ubezpieczenia OC.

 

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt