Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Prawnik z kasą

1 maja 2011r. będzie dla prawników i lekarzy dniem przełomowym. Od tej daty obowiązani będą do rozliczania się z fiskusem na podstawie obrotu zarejestrowanego przez urządzenia fiskalne. Zmiana ta wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenie, który ogłoszony został 13 maja 2010r.

Wprowadzenie kas rejestrujących jest częścią planu reformy finansów publicznych, który na początku roku został przestawiony przez prezesa Rady Ministrów. W punkcie trzecim zakładał on ograniczenie szarej strefy poprzez spojenie systemu podatkowego wśród lekarzy, prawników i przedsiębiorców. Miałoby to mieć miejsce między innymi poprzez nałożenie obowiązku stosowania kas fiskalnych, co w krótkim okresie spowodowałoby spadek dochodów budżetu państwa o 120 mln zł wynikający z zastosowania ulgi na zakup kasy, zaś w dłuższym okresie resort finansów liczy na większe dochody budżetowe. Te z kolei umożliwiłyby redukcję innych podatków.

Projekt rozporządzenia zakłada powiększenie kręgu podatników, którzy obowiązani będą do stosowania kas fiskalnych. Oprócz prawników będą to także lekarze, osoby prowadzące usługi księgowe i rachunkowe, tłumacze, detektywi, firmy pogrzebowe oraz większość przedsiębiorców rozliczających się w formie karty podatkowej. Przywilej w zakresie zwolnienia od tego obowiązku będzie nadal dotyczył świadczących usługi sieciowe, tj. sprzedaż prądu czy gazu oraz usługi pocztowe i telekomunikacyjne. Obowiązek stosowania kasy będzie dotyczył podmiotów, które przekroczą obrotu rocznego powyżej 40 000 zł. A w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą obowiązek ten powstanie po przekroczeniu obrotu rocznego powyżej 20 000 zł.

Zmiany te negatywnie zostały ocenione przez środowisko przyszłych obowiązanych. Wśród ekspertów głosy są podzielone. Negujący zmiany powołują się na szczególny charakter zawodu prawnika i lekarza. Są one zawodami zaufania publicznego, zatem można od nich oczekiwać wyższej kultury biznesu oraz przestrzegania prawa. Ponadto działalność ta często jest wykonywana mobilnie i trudno jest sobie wyobrazić lekarza jadącego na wizytę nocną do pacjenta z kasą fiskalną. Pozytywnymi aspektami zmian są dążenie do realizacji zasady sprawiedliwości społecznej, w myśl której obciążenia podatkowe mają charakter powszechny, rozłożone są równomiernie na wszystkich podatników i co najważniejsze: każdy podatnik osiągający taki sam dochód, powinien odprowadzić na rzecz państwa taką samą korzyść. 

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt