Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Nie zapominaj o sąsiedzie

"Wolność Tomku w twoim domku", ale pamiętaj jednak o sąsiedzie. Poszanowanie posiadłości sąsiada to niejednokrotnie kłopotliwa sprawa. Zwykle podejmuje się prace na własnej posiadłości nie patrząc na szkody jakie możemy wyrządzić w cudzej nieruchomości. A to bardzo źle. Bo sąsiad zza płota może wytoczyć nam proces, w którym między innymi może domagać się naprawienia szkody.

 

Dekalog sąsiada

Artykuły 143 – 154 kodeksu cywilnego stanowią trzon prawa sąsiedzkiego. Jest to taki mały „dekalog sąsiada”,  którego, by nie narobić sobie wrogów we właścicielach sąsiednich włości, trzeba koniecznie przestrzegać. Przede wszystkim działając w granicach swojej posiadłości nie możemy działać ze szkodą dla właściciela gruntów przyległych. Nie powinniśmy podejmować działań na własnej nieruchomości w taki sposób, że zakłócałyby one korzystanie z parceli sąsiadowi „ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno- gospodarczego  przeznaczenia nieruchomości” (por. art.144 k.c.).

 I tak na przykład nie możemy samowolnie obudowywać własnego tarasu powodując tym samym, że deszcze i śniegi będą zatrzymywać się na działce sąsiada powodując pękanie betonowych powierzchni czy zalewanie tarasu znajdującego się obok naszej posiadłości. Przykładem samowoli budowlanej może być budowa 2 metrowego murowanego ogrodzenia, które przesłania sąsiadom widok  i zmusza do oglądania kolosalnego ogrodzenia. W podobnym przypadku właściciel nieruchomości wyrokiem sądu musiał zapłacić 12 tysięcy złotych.

 

Chcąc dobrze możesz uczynić źle

Zakaz naruszania cudzej własności to, poza bezpośrednim wtargnięciem na czyjąś posiadłość, również działanie  w taki sposób, że przynosi ono negatywne skutki na cudzej posiadłości. Na przykład, poprzez nawożenie gruntów, poziom ziemi się podnosi a woda opadowa spływa do ogródka sąsiada powodując podmakanie gruntów czy ścian budynku. Zmiana kierunku odpływu wody przez, który cierpi sąsiad jest również nielegalna. Zapis taki znajdziemy w prawie wodnym.

 

Prawo poszkodowanego

Roszczeń poszkodowany może dochodzić w procesie cywilnym bądź administracyjnym. Powód może starać się o usunięcie przeszkód, przywrócenie stanu poprzedniego, wykonania urządzeń zapobiegającym szkodom, a także odszkodowania z tytułu poniesionej szkody.

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt