Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

PRAWO KARNE - Mandaty

Mandaty są formą kary dla każdego kierowcy, który nadużył prawa drogowego bądź przekroczył obowiązujące przepisy. Coraz więcej zmotoryzowanych ludzi pozwala sobie na nieprzestrzeganie obowiązującego kodeksu drogowego, myśląc, że uniknie kary.  Niestety osoby takie są w błędzie, ponieważ jak zapewne zauważono, ponieważ coraz częściej można spotkać kontrole policyjne.

Maksymalną karą pieniężną, jaką może zostać ukarany, który przekroczył ustalenia prawa drogowego, to 500zł. Jeśli podczas jedne go incydentu dopuścił się on wielu innych czynów, wówczas kara wynosić będzie nawet 1000zł. Kara grzywny zostaje założona na winowajcę do 14 dni od rozpoznania popełnionego czynu.  Oczywiście ukarany ma prawo odstąpić od przyjęcia mandatu, głównie wtedy kiedy nie zgadza się on z wysokością narzuconej mu kary. Zostanie jednak poinformowany o skutkach takiej odmowy.  Coraz więcej osób bagatelizuje sprawę mandatów i nawet jeśli otrzymają odpowiedni wniosek o zapłaceniu kary, nie robię tego. Jest to jednoznaczne z narastaniem odsetek i otrzymania pisemnego powiadomienia o braku spłaty od odpowiedniego urzędu.  Oczywiście istnieje prawo kiedy można odstąpić od spłacenia kary grzywny, ale następuje to tylko w przypadku kiedy czyn przez nas popełniony nie był czynem karalnym i my możemy to udowodnić.

Mandaty są najczęściej nakładaną karą nie tylko na tych początkujących, młodych kierowców, ale także tych z dużym doświadczeniem, którzy myślą, że lata praktyki za kółkiem pozwolą im na drogowe szaleństwa i czują się dość pewnie w swojej roli. Należy jednak uważać, ponieważ coraz częściej można napotkać na kontrole drogowe.  Niemało jest ludzi powodujących wypadki, niemało takich, przez których głupotę cierpią, a w najgorszym wypadku giną niewinne osoby. Dlatego powinniśmy uważać na to co robimy i czy nasze czyny nie doprowadzają do jakiegoś nieszczęścia.

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt