Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Zawieranie umów

Wielu ludziom umowa kojarzy się najczęściej z kartką papieru , podpisami dwóch osób. Niestety takie rozumienie pojęcia umowy jest niewłaściwe ponieważ zawiera tylko część prawdy o tym czym są właściwie umowy. Pojęcie to jest bowiem bardzo szerokie , obejmuje każde porozumienia pomiędzy stronami co zazwyczaj tworzy zależność obowiązki jednej strony odpowiadają uprawnieniami drugiej strony. Nie jest prawdą natomiast , że tylko i wyłącznie warunki umowy spisanej jesteśmy w stanie egzekwować.

W naszym prawie obowiązuje zasada zwana swobodą umów. Oznacza to iż osoby zawierające umowy mogą ją zbudować w dowolny sposób , możliwości jej zawarcia są również dowolne. W ten sposób osoba dokonująca pożyczki nie musi podpisywać jakiejkolwiek umowy a druga strona zobowiązana jest do jej zwrotu. Działa to na zasadzie tak zwanego oświadczenia woli czyli wyrażenia woli w sposób werbalny czy poprzez zachowanie dany osobnik zobowiązuje się do spełnienia pewnego zachowania. Do niewerbalnych rodzajów zachowań trzeba zaliczyć uścisk dłoni , który oznacza zazwyczaj dojście do porozumienia. Umowa jest zawierana w momencie gdy co najmniej dwie osoby składają tożsame czyli identyczne oświadczenia woli. Mówiąc najprościej osiągają porozumienie w sprawie swoich uprawnień a także obowiązków. Umowy są niezwykle powszechnym zjawiskiem w życiu codziennym i często ludzie nie zdają sobie sprawy z zawierania różnych umów. Przykładowo zawieramy umowę sprzedaży z przedsiębiorcą , który prowadzi sklep w momencie kiedy dokonujemy zakupów. Umowa przewozu jest z kolei dokonywana  w momencie kiedy wsiadamy do tramwaju , autobusu czy pociągu. Gdy zamawiamy przykładowo nowe meble u stolarza zawieramy z nim umowę o dzieło. Tego typu umowy nie wymagają żadnych podpisów ponieważ rodziło by to ogromne komplikacje w codziennym życiu. Ustawodawca z tego powodu tylko w szczególnych przypadkach by umowa zawarta była ważna szczególnej formy. Są to wyjątki od zasady o swobodnych umowach i wynikają one z ustawodawstwa. Kodeks Cywilny wskazuje w konkretnych sytuacjach kiedy musimy sporządzić umowę na piśmie. Odstępstwa od zasady o swobodzie umów stanowi to iż są one czynnościami prawnymi dlatego muszą być one zgodne z ustawami a także  normami życia społecznego. W naszym prawie cywilnym występuje pojęcie norm życia społecznego  jednak pojęcie to jest trudne do zdefiniowania i generalnie do wytłumaczenia.

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt