Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Nowe stowarzyszenie prawników przedsiębiorstw

Większość prawników pracująca dla przedsiębiorstw uważa, że nie są oni doceniani. W związku z tym zdecydowali się na założenie własnej organizacji, której zadaniem będzie reprezentowanie ich interesów oraz stworzenie nowych kontaktów zawodowych, co pozwoli na wymianę doświadczeń i doskonalenie zawodowe. Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw rozpoczęło swoją pracę w dniu 13 maja 2010 roku.

Prezesem nowego stowarzyszenia został radca prawny Waldemar Koper, który jest już dyrektorem departamentu prawnego w Kompanii Piwowarskiej w Poznaniu. Stwierdził on, że nowa organizacja może zrzeszać sporą grupę 4,5 tysiąca polskich prawników firmowych, którzy nie są odpowiednio doceniani oraz nie są szerzej znani publicznie. W związku z tym, jednym z głównych zadań tej organizacji jest stworzenie odpowiedniego wizerunku nowoczesnego prawnika pracującego dla firmy.

Waldemar Koper mówi również, że oczekiwania pracodawców, co do prawników rosną. Nowoczesny prawnik pracujący dla firmy (angielska nazwa, to „in house”) powinien być nie tylko specem dbającym o prowadzenie działalności firmy zgodnie z prawem. Osoba taka powinna być również zaufanym doradcą zarządu i właściciela. Oznacza to, że prawnik firmowy musi dobrze rozumieć strategię oraz potrzeby firmy, dla której pracuje. Prawnicy zatrudnieni w dużych firmach muszą także posiadać umiejętności menadżerskie pozwalające im na kierowanie zespołem oraz organizowanie współpracy z kancelariami z zewnątrz (z ich pomocy korzystają firmy posiadające własne działy prawne). Prawnicy firmowi powinni świetnie znać prawo, a zwłaszcza te działy, które są powiązane z działalnością firmy i z którymi przedsiębiorstwo ma najczęściej do czynienia. Powinni oni znać się na rynku, rozumieć podstawowe pojęcia związane z ekonomią, zarządem i marketingiem. W związku z tym wiceprezes nowopowstałej organizacji i radca prawny Unilever Polska Grzegorz Kaniecki poinformował, że organizowane przez stowarzyszenie konferencje i szkolenia będą dotyczyć nie tylko aspektów prawnych (nowe przepisy, orzecznictwo), ale również poruszą takie problemy, jak zarządzanie zespołem prawników, planowanie budżetu, kontraktowanie itp.

Kolejnymi ważnymi zadaniami stowarzyszenia będą: propagowanie nowoczesnych metod pracy prawnika przedsiębiorstwa, edukacja związana z regulacjami prawnymi ważnymi dla tej grupy prawników oraz opiniowanie istotnych dla nich rozwiązań prawnych.

Nowe stowarzyszenie będzie organizować spotkania i konferencje, oraz tworzyć raporty dotyczące sytuacji na rynku prawników pracujących dla firm. Komunikacja członków tego stowarzyszenia (oraz wszystkich prawników pracujących dla przedsiębiorstw) jest możliwa dzięki stronie internetowej www.pspp.org.pl. Witryna jest już aktywna, ale radca prawny spółki Barlinek (który jest jednym z założycieli nowej organizacji prawników) Mariusz Madetko uważa, że jej jakość nie jest jeszcze proporcjonalna do wysiłku, jaki włożono w jej stworzenie. Podkreśla on jednak, że serwis będzie stale się poprawiać.

Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw zamierza również ściśle współpracować z podobnymi organizacjami zza granicy. Nawiązano już pierwsze kontakty ze stowarzyszeniami na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Jak mówi Iwona Mirosz (niedawny wiceprezes ECLA – jest to europejska organizacja, która zrzesza prawników pracujących dla różnych firm) – na Zachodzie zawód prawnika firmowego jest bardzo popularny i posiada wypracowane pewne standardy. Dzięki kontaktom z prawnikami zza granicy, polscy członkowie tej grupy zawodowej będą mogli nauczyć się bardzo wiele i zdobyć cenne doświadczenie.

Jak na razie grupa założycielska Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw liczy 24 osoby, które zarejestrowały organizację w dniu 22 grudnia 2009 roku. Prezes Waldemar Koper informuje jednak, że zgłaszają się do niej nowi członkowie. Są to zazwyczaj radcy prawni, ale zgłaszają się również adwokaci i inni prawnicy wchodzący w skład wyżej opisanej grupy zawodowej prawników przedsiębiorstw. Podstawowym warunkiem przystąpienia do Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw jest posiadanie dyplomu wydziału prawa oraz praca w ramach obsługi prawnej jakiejś firmy. W związku z tak niskimi wymaganiami, dość spora grupa osób może wejść w skład nowopowstałej organizacji. Zostało to pochwalone przez Han Kooy (prezes ECLA – European Company Lawyers Associatoon, czyli Europejskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw) w nadesłanym liście gratulacyjnym – informuje Iwona Mirosz.

Podczas czwartkowej konferencji, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz przekazał nowopowstałemu stowarzyszeniu życzenia szybkiego rozwoju oraz udanej realizacji planów.

Jak widać, warto brać sprawy w swoje ręce. Nowopowstałe Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw może pomóc bardzo wielu osobom wchodzącym w skład tej grupy zawodowej. Dzięki członkowstwu w stowarzyszeniu, prawnicy firmowi mogą zyskać wiele cennych doświadczeń oraz doskonalić się zawodowo. Na pewno przełoży się to na ich sukcesy zawodowe i sprawi, że staną się bardziej doceniani przez swoich pracodawców, a także staną się o wiele bardziej znani w świecie prawniczym i mogą oni liczyć na wiele sukcesów zawodowych oraz na nagrody za ich ciężką pracę. Założenie tego stowarzyszenia było bardzo dobrym pomysłem, którzy może wpłynąć na sukces wielu prawników pracujących dla przedsiębiorstw. Być może już niedługo polscy prawnicy przedsiębiorstw będą mieli takie same warunki jak ich koledzy zza granicy. Jak widać rola nowopowstałego stowarzyszenia jest bardzo ważna. Wiele innych grup zawodowych powinno brać przykład z grupy zawodowej prawników i adwokatów, którzy wpadli na ten genialny pomysł. Dzięki temu polski rynek pracy wzbogaciłby się o wielu cennych i wykwalifikowanych pracowników z różnych branż.

autor: Rafał Komza

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt