Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Obowiązkowe kasy fiskalne w kancelariach prawniczych od przyszłego roku

Za rok (od 1 maja 2011 roku) pojawią się kasy fiskalne w wielu nowych punktach usługowych. Do obsługi takich urządzeń zobowiązani będą między innymi lekarze oraz prawnicy – jest to wynikiem projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Na stronie internetowej resortu, można znaleźć uzasadnienie projektu, które mówi że zwolnienie z obowiązku używania kas fiskalnych przez niektóre podmioty zostało wyznaczone przez rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 224, poz. 1797) z dnia 23 grudnia 2009 roku. Rozporządzenie to mówi, że aktualne zasady można uznać za nieważne od dnia 1 stycznia 2011 roku. Brak utworzenia nowego aktu oznaczałby, że od 1 stycznia 2011 roku wszystkie podmioty zwolnione z obowiązku używania kas fiskalnych musiałyby się w takie urządzenia zaopatrzyć i zacząć stosować tą formę ewidencjonowania.

Jest to tylko częściowa prawda, ponieważ przez wiele lat lista wyłączeń od konieczności używania kas rejestrujących była zawsze odnawiana przed upływem terminu. Zazwyczaj odnawiano tą listę w dniach 1 stycznia lub 1 lipca danego roku. Nowy projekt informuje nas, że sytuacja ta ulegnie zmianie. Jego autorzy twierdzą, że nowe rozporządzenie jest następnym krokiem mającym za zadanie wypełnienie dyspozycji ustawy, która jest zawarta w art. 111 ust. 1, który mówi, że do ewidencji za pomocą kas rejestrujących zobowiązani są wszyscy podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych. W związku z tym rozporządzeniem zmniejszona zostanie ilość zwolnień od tego obowiązku.

Nowy projekt uwzględnia do 31 grudnia 2012 roku aktualne zwolnienie od obowiązku używania kas fiskalnych przez podatników generujących małe obroty (40 000 zł).

Według szacunków Ministerstwa Finansów, zostanie zainstalowanych około 300 tysięcy nowych kas fiskalnych. Obecnie działa ich około 1,5 miliona. W swojej wypowiedzi dla PAP, wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że termin wejścia rozporządzenia w życie jest odległy, ponieważ ministerstwo chce dać czas podatnikom na przygotowanie się do zmian. Resortowi finansów zależy również na tym, aby producenci kas fiskalnych zdążyli wyprodukować odpowiednią liczbę tych urządzeń.

autor: Rafał Komza

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt