Aktualności
W serwisie Znanyprawnik.pl znajdziesz zawsze zaktualizowane informacje

Nowelizacja Kodeksu cywilnego korzystna dla osób niewidomych

Dzięki nowelizacji Kodeksu cywilnego osoby niemogące samodzielnie przeczytać dokumentów, które mają podpisać, nie muszą składać oświadczenia woli w formie aktu notarialnego. Polski Związek Niewidomych i stowarzyszenia zrzeszające osoby ociemniałe walkę o uchylenie art. 80 toczyły od lat. Wprawdzie zapis ten nie dotyczył bezpośrednio niewidomych, jednak utrudniał im codzienne funkcjonowanie, chociażby podpisanie umowy z operatorem telefonicznym, czy bankiem. Przepis bowiem głosił: „Jeżeli osoba niemogąca czytać ma złożyć oświadczenie woli na piśmie, oświadczenie to powinno być złożone w formie aktu notarialnego”. Artykuł ten wprowadzono do kodeksu w czasach PRL, by chronić przed oszustwami ludzi nieumiejących czytać.

W związku z tym banki, operatorzy telefoniczni,  ZUS, czy nawet Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych żądały od niewidomych, by podpisywane z nimi umowy miały formę aktu notarialnego. Kodeks nie regulował jednak, która ze stron ma ponieść koszt taksy notarialnej. W rezultacie obciążano nią niewidomych.

Zwolennikiem uchylenia art. 80 był m.in. Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

- Funkcjonowanie i przestrzeganie artykułu 80 Kodeksu cywilnego wyklucza często osoby niewidzące z życia społecznego, czyniąc z nich w praktyce osoby ubezwłasnowolnione, które nie mogą same decydować we własnych sprawach - pisał prof. Kochanowski w stanowisku w tej sprawie przesłanym ministrowi sprawiedliwości, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. - Brak art. 80 spowoduje, że osoby niewidome będą traktowane na równi z innymi obywatelami.

Po przyjęciu przez Sejm nowelizacji Kodeksu cywilnego, część środowiska prawników zajęła zdanie, że art. 80 był potrzebny, gdyż chronił osoby niewidome przed oszustwami. Trudno się jednak z tą opinią zgodzić, bowiem brak art. 80 oznacza zniesienie nakazu zawierania umów w formie aktów notarialnych, nie zaś wprowadzenie zakazu korzystania z pomocy notariusza w sytuacji, gdy osoba niewidoma nie ufa drugiej stronie umowy. Usunięcie tego zapisu nie ogranicza swobody postępowania ociemniałych. Jeśli niewidomy ma wątpliwości co do uczciwości drugiej strony, może poprosić kogoś zaufanego, by towarzyszył mu przy podpisywaniu dokumentów. Więcej - jeśli osoba zaufana, w sposób nieświadomy, wprowadzi w błąd niewidomego co do treści podpisywanej umowy można skorzystać z art. 84 Kodeksu cywilnego i na jego podstawie starać się umowę unieważnić.

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2018
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt